Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana taryfy budowlanej na G11 bez odbioru


Recommended Posts

taryfę można zmienić nie mając odbioru budynku, wystarczy aby mury stały z tym, ze wniosek o zmianę taryfy zostanie odrzucony, bo formalnie dalej jest budowa. trzeba złożyć nowy wniosek o zawarcie umowy ale dla gospodarstwa domowego, wtedy zmienią. Sam to przechodziłem. Tez składałem wniosek o zmianę taryfy i nici z tego. Dopiero złożenie wniosku o zawarcie nowej umowy dla gospodarstwa domowego i złożenie w kancelarii odniosło skutek bo w okienku chcieli papierek o zakończeniu budowy. Pismo złożyłem i nawet straszyli mnie, że będzie odmowa, to powiedziałem, że ok, podadzą podstawę prawną odmowy i będzie dobrze. Oczywiście nie mieli takiej podstawy prawnej, bo nie istnieje coś takiego jak "taryfa budowlana" , tylko ludzi w trąbę robią.

C11 jest dla firm a nie dla osób prywatnych/ fizycznych.

 

Masz ZE Taurona?

Oczywiście że nie istnieje taryfa budowlana czy prąd budowlany to jest tylko takie potoczne nazewnictwo które się przyjęło i wiele osób tak nazywa taryfę C11.

Bo w Enei jak nie masz odbioru domu to nic nie wskórasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 765
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taryfa C11 jest dla firm, tak określa ustawa i taka taryfa dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej jest bezprawiem. Niestety sami sobie na to pozwalamy.

Bo w Enei jak nie masz odbioru domu to nic nie wskórasz.
to samo było w PGE, dopóki ludzie nie zaczęli żądać podstawy prawnej dla odmowy G11. A teraz się to skończyło, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić.

Jak już masz ta taryfę, bo Ci ją bezprawnie wcisnęli, to sam wniosek o zmianę taryfy nic nie da. Trzeba złożyć nowy wniosek o zawarcie nowej umowy z podaniem, nie "dom jednorodzinny", "budowa", czy co innego, tylko "gospodarstwo domowe"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zrobić tak jak opowiadał mi znajomy z pracy że z jego skrzynki ZKP do sąsiedniej działki gdzie będzie prowadzona budowa domu założono podlicznik i sąsiad ma rozliczać się ze znajomym za zużyte kW. Zachodzę w głowę jak to jest możliwe bo sąsiad dowidział się o tym dopiero po fakcie dokonanym a podlicznik zakładał jakiś pracownik ZE. Na moje oko jest to jakiś szwindel, ale jak widać można założyć podlicznik :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa C11 jest dla firm, tak określa ustawa i taka taryfa dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej jest bezprawiem. Niestety sami sobie na to pozwalamy.

to samo było w PGE, dopóki ludzie nie zaczęli żądać podstawy prawnej dla odmowy G11. A teraz się to skończyło, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić.

Jak już masz ta taryfę, bo Ci ją bezprawnie wcisnęli, to sam wniosek o zmianę taryfy nic nie da. Trzeba złożyć nowy wniosek o zawarcie nowej umowy z podaniem, nie "dom jednorodzinny", "budowa", czy co innego, tylko "gospodarstwo domowe"

 

Wiem o czym piszesz ale jak dotąd to Enea ma gdzieś i wg nich nie masz odbioru nie masz taryfy G. Być może ludzie zaczną "dymić" i w Enei i za jakiś czas będzie można zmienić taryfę tak jak jest to w Tauronie czy PGE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz podać konkretne paragrafy w konkretnej ustawie?

Bo ja mam podejrzenia, że jest inaczej, tzn. TARYFA C jest DLA WSZYSTKICH z wyjątkiem gospodarstw domowych.

zgadza się, ogólnie określa to Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 503 z późn. zm. a później opis taryf dla poszczególnych odbiorców w przedsiębiorstwach energetycznych.

Ogólnie C11 jest dla małych i średnich przedsiębiorstw a G11 dla:

 

a) gospodarstw domowych,

b) pomieszczeń gospodarczych, związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych to jest: pomieszczeń piwnicznych, garaży, strychów, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,

c) lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, to jest: domów akademickich, internatów, hoteli robotniczych, klasztorów, plebanii, kanonii, wikariatek, rezydencji biskupich, domów opieki społecznej, hospicjów, domów dziecka, jednostek penitencjarnych

i wojskowych w części bytowej, jak też znajdujących się w tych lokalach pomieszczeń pomocniczych, to jest: czytelni, pralni, kuchni, pływalni, warsztatów itp., służących potrzebom bytowo-komunalnym mieszkańców o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,

d) mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych i zagranicznych przedstawicielstw,

e) domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz w przypadkach wspólnego pomiaru – administracja ogródków działkowych,

f) oświetlenia w budynkach mieszkalnych: klatek schodowych, numerów domów, piwnic, strychów, suszarni, itp.,

g) zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych,

h) węzłów cieplnych i hydroforni, będących w gestii administracji domów mieszkalnych,

i) garaży indywidualnych odbiorców, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza

 

natomiast nie ma podstawy prawnej aby dla budowy była taryfa Cxx. Betoniarkę możesz tez użyć jako gospodarstwo domowe, albo garaż indywidualnego odbiorcy.

 

Natomiast skąd ZE biorą ta jednakową wyliczankę u wszystkich operatorów dla taryfy G to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz.

A ponieważ w tym wykazie nie ma "placu budowy", stąd wszystko zależy od tego, czy plac budowy może być traktowany jako gospodarstwo domowe.

ZE zdają się kierować zasadą, że dopóki nie ma na budowie elektrycznej instalacji wewnętrznej budynku, to nie jest to gospodarstwo domowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskim prawie nie ma definicji gospodarstwa domowego, zatem czy "betoniarka" (jak sugerujesz) może być gospodarstwem domowym? Śmiem wątpić.

 

 

W spisach ludności gospodarstwo domowe definiuje się jako zespół osób mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się. Osoby samotne oraz mieszkające z innymi osobami, ale utrzymujące się oddzielnie, tworzą odrębne, jednoosobowe gospodarstwa domowe.

 

stat.gov.pl podaje:

Definicja:

 

Zespół osób zamieszkujących razem i wspólnie utrzymujących się. Osoby samotne utrzymujące się samodzielnie tworzą jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w ten deseń ZE podchodzi do placu budowy. I teraz ZE jest na wygranej pozycji bo czy stać zwykłego szarego inwestora na walkę i sądzenie się z ZE o to aby zamiast taryfy C dali G? Życia by może nie brakło ale pieniędzy trochę by trzeba było wyłożyć w niepewną wygraną sprawę. I druga sprawa, jeżeli inwestorowi zależy na szybkim przyłączu to czy on będzie się sądził z ZE? większość to olewa i przystępuje na dane warunki jakie przedstawia ZE.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskim prawie nie ma definicji gospodarstwa domowego, zatem czy "betoniarka" (jak sugerujesz) może być gospodarstwem domowym? Śmiem wątpić.

 

W rozporządzeniu w sprawie taryf stoi coś takiego:

§ 6. 1. Podział odbiorców na grupy taryfowe jest dokonywany w zależności od poziomu kosztów uzasadnionych, ponoszonych przez przedsiębiorstwo energetyczne za dostarczanie energii elektrycznej do tych odbiorców, na podstawie następujących kryteriów:

[...]

5) zużycia energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych

 

Więc nie ważne jakie urządzenie i gdzie. Ważne, czy prąd służy zaspokojeniu potrzeb gospodarstwa domowego. Konia z rzędem temu, co udowodni, że budując sobie dom nie zaspokajam potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Co innego budowanie na sprzedaż - ale nie o tym tu mowa.

 

Coś w ten deseń ZE podchodzi do placu budowy. I teraz ZE jest na wygranej pozycji bo czy stać zwykłego szarego inwestora na walkę i sądzenie się z ZE o to aby zamiast taryfy C dali G?

 

Jakoś dotąd nikt w Internecie nie pochwalił (a przynajmniej nie znalazłem - jak ktoś ma/widział w necie takie pismo, to proszę o skan lub namiary) się pisemną odmową przydzielenia taryfy G gdy wnioskował o prąd docelowy (to ważne) i o taką taryfę zawnioskował. Wszędzie mówią na gębę, że musi być C - więc ludzie naiwni tak piszą i to dostają.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

Jakoś dotąd nikt w Internecie nie pochwalił (a przynajmniej nie znalazłem - jak ktoś ma/widział w necie takie pismo, to proszę o skan lub namiary) się pisemną odmową przydzielenia taryfy G gdy wnioskował o prąd docelowy (to ważne) i o taką taryfę zawnioskował. Wszędzie mówią na gębę, że musi być C - więc ludzie naiwni tak piszą i to dostają.

 

Mowa tu akurat o Enei, we wniosku o zmianę taryfy z C na G jest punkt o odbiorze domu. Napiszesz nieprawdę że pomimo braku odbioru domu zaznaczysz że dom ma odbiór? Bo ja nie zaznaczyłem i nie będę pisał nieprawdy licząc że nóż-widelec może mi się uda.

Przez te kilkadziesiąt miesięcy (podczas budowy aż do odbioru) płaciłem haracz i jakoś nie zbiedniałem z tego powodu co nie oznacza że jestem zwolennikiem takiej grabieżczej polityki Enei. Przed odbiorem domu a już zamieszkiwałem w nim płaciłem za prąd za dwa miechy przy taryfie C11 500-600 zł a po odbiorze i pełnym korzystaniu z dobrodziejstw domu płace za prąd za dwa miechy 250 - 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa tu akurat o Enei, we wniosku o zmianę taryfy z C na G jest punkt o odbiorze domu. Napiszesz nieprawdę że pomimo braku odbioru domu zaznaczysz że dom ma odbiór?
bo nie wnioskujesz o zmianę taryfy, juz to pisałem. Wnioskujesz o nową umowę.

 

 

starą umowę masz na dom jednorodzinny w budowie i na dopóki nie zakończysz budowy, taryfy nie zmienisz..

Składasz wniosek o nowa umowę dla gospodarstwa domowego.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskim prawie nie ma definicji gospodarstwa domowego, zatem czy "betoniarka" (jak sugerujesz) może być gospodarstwem domowym? Śmiem wątpić.

stat.gov.pl podaje:

Czyli co? nie wolno mi użyć w domu betoniarki, wiertarki, czy innego narzędzia? chcę dziurę wywiercić albo ściankę zburzyć to najpierw zmiana taryfy na Cxx na 3h?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię, że betoniarka na pustym placu budowy może nie być uznana za "gospodarstwo domowe".

A obok przyczepy kempingowej, albo namiotu w którym mieszkam i potrzebuje coś sobie ugotować i ogrzać? Przyczepę wożę ze sobą, także nie zawsze stoi.

 

Poza tym nie pisze o pustym placu budowy, coś musi stać, choćby blaszak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa tu akurat o Enei, we wniosku o zmianę taryfy z C na G jest punkt o odbiorze domu. Napiszesz nieprawdę że pomimo braku odbioru domu zaznaczysz że dom ma odbiór? Bo ja nie zaznaczyłem i nie będę pisał nieprawdy licząc że nóż-widelec może mi się uda.

 

Ale po co zmieniać taryfę, jak od razu wnioskujesz o G? Jak wypełniłeś wniosek o przyłącze tymczasowe to sam sobie robisz kuku.

 

Mi elektryk świnię podłożył (dostał pełnomocnictwo ten, co robił erbetkę) i podpisał umowę na C (wcześniej sam wniosek składałem - i wypełniłem o przyłącze docelowe, bo nie ma sensu robienia inaczej, jak skrzynka w granicy). Ale wypełniłem wniosek o zmianę i zmienili. Bo nie mieli podstawy do odmowy (w e-BOKu dodałem komentarz, bo w formularzu nie było na to miejsca, że zasilana jest przyczepa kempingowa aktualnie stojąca na działce).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię, że betoniarka na pustym placu budowy może nie być uznana za "gospodarstwo domowe".

 

Ale na pustej działce (nie ważne jaki ma status - dla przypomnienia działki zazwyczaj są rolne do geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej) zaspokajam potrzeby mojego gospodarstwa domowego niezależnie od tego, czy gotuję sobie tam wodę herbatę piknikując w weekend w namiocie, ładuję komórkę czy kręcę betoniarką która służy do zaspokojenia potrzeby mojego gospodarstwa domowego w postaci powstania domu, wędzarki czy placu zabaw dla dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...