Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W kwestii okapów polecam producenta:  

55 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W kwestii okapów polecam producenta:



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mnie interesuje okap wpuszczany aby jak najmniej było go widać.Do szafki 60cm.Przedział cenowy do 1300zł.Tylko żeby nie chodził jak traktor bo już 8 lat męczę się z takim hałasem w swoim starym okapie.Chociaż zastanawiam się jeszcze nad okapem -tubą.Tylko mam wątpliwości do jego skutecznego pochłaniania oparów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawują okapy wyspowe tzw.tuby?Wizualnie jest ok ale czy taki okap o szerokości 39cm nie będzie za wąski do płyty o szerokości 60cm.Obawiam się czy będzie dobrze wciągał opary.Mam na oku 2 typy:

1) Globalo Cylindro 39.1 max

2) Ciarko ORW

 

Może ktoś używa okap takiego typu i rozwieje moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki sliczne!

Ale w ich opisie nie widze opcji schowania komina w scianie. Czy to oznacza ze w kazdym okapie kominowym moge rure zamurowac? Chodzi mi o zamurowanie calej rury/komina - juz od okapu, aby wygladal jak zwykly na filtry

Zapytaj u nich w sklepie - oni będą to wiedzieć najlepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy ktoś wie może jakiego producenta są okapy na zdjęciu?

[ATTACH=CONFIG]309872[/ATTACH]

 

Obydwa to firma Toflesz

http://www.okapykuchenne.pl/okap-wyspowy-nowoczesny-toflesz-ok-6-sandy-mini-glass-czarny.html

http://www.okapykuchenne.pl/okap-wyspowy-okragly-nowoczesny-toflesz-ok-4-baltic-island-bialy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam serdecznie-bardzo proszę o pomoc,bo jestem teraz w kropce.Bardzo chciałam mieć pojedynczy palnik gazowy do woka obok kuchni indukcyjnej.Po długich poszukiwaniach moich i męża znalazłam 6wat-owy palnik-i został zamontowany.Ale w projekcie mebli nie zostało to uwzględnione tak do końca.Po powieszeniu mebli i odpaleniu giganta... włosy stanęły mi dęba...Niestety -ku przestrodze wszystkich-okap Akpo Neva WK6 o mocy 605m3/h ,60cm ...e ...nie dał rady,a może był za wąski...albo wisiał zdecydowanie za nisko...No w każdym razie szafka rozgrzana do czerwoności,Akpo również i ja też.Okap nie zbierał pary znad palnika gazowego,ale też ze skrajnych pól kuchni indukcyjnej!Para była zasysana tylko z garów stojących od ściany bezpośrednio pod okapem,a ze skrajnych szła prosto po szafkach,aż kapało:mad:.Będę przerabiać szafki do nowego okapu-tym razem 90cm.,moc ssąca 700-900m3/h .I tu mam pytanie-czy droższy okap będzie lepszy?Czy skrajne segmenty okapów mają taką samą siłę ssącą ,co środek pod silnikiem?/okap idzie pod zabudowę,więc musi być kominowy,przyścienny/I wreszcie jaki model brać pod uwagę w zakresie cen do 2000.Boję się kolejnej wpadki,bo mnie już na to nie stać/zmiana okapu,przebudowa szafek,awantura z mężem.../-jaki model będzie miał obiecywaną moc-który producent nie naciąga parametrów .W sieci opinie są tak różne,sztucznie podkręcane,że trudno mi się rozeznać.Patrzyłam na Boscha DWB,Amica OKC,Ciarko Quatro,Globalo-czy to dobre wybory?Błagam o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

Może pochodzę z głębokiego lasu, ale do czasu wybierania okapu, nie zdawałem sobie sprawy , że istnieją okapy blatowe (wyjeżdżające z niego). Czy ktoś ma i podzieli się doświadczeniem z używania?

 

przykład okapu:

https://www.castorama.pl/okap-montowany-w-blat-cooke-lewis-90-cm-id-1092118.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czysto fizycznego punktu widzenia to jest mało sensowne, ale wygląda bajerancko. Przecież gorące (powietrze, opary, itd) unosi się do góry, więc okap NAD płytą i wentylator ma to zaciągnąć, pokonać opory siatki wytrącającej drobinki oleju i wypchać nad dach lub przez złoże węglowe. Jaką siłę ssącą musi mieć wentylator aby zassać opary w bok? Nawet końcówka odkurzacza zasysa maksymalnie z kilku centymetrów a tu mamy garnek o średnicy 25 do 30 cm i jak zachęcić gorące opary aby raczyły udać się w bok do szczeliny ssącej? Słabo widzę skuteczność takiego rozwiązania. Chyba że wentylator będzie miał wydajność np. z 1000 m^3/h to może skutecznie zassie zapachy, lecz razem z ciepłem z kuchni :lol2: . Prawa fizyki są nieubłagane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czysto fizycznego punktu widzenia to jest mało sensowne, ale wygląda bajerancko. Przecież gorące (powietrze, opary, itd) unosi się do góry, więc okap NAD płytą i wentylator ma to zaciągnąć, pokonać opory siatki wytrącającej drobinki oleju i wypchać nad dach lub przez złoże węglowe. Jaką siłę ssącą musi mieć wentylator aby zassać opary w bok? Nawet końcówka odkurzacza zasysa maksymalnie z kilku centymetrów a tu mamy garnek o średnicy 25 do 30 cm i jak zachęcić gorące opary aby raczyły udać się w bok do szczeliny ssącej? Słabo widzę skuteczność takiego rozwiązania. Chyba że wentylator będzie miał wydajność np. z 1000 m^3/h to może skutecznie zassie zapachy, lecz razem z ciepłem z kuchni :lol2: . Prawa fizyki są nieubłagane.

 

wydajność to ok 450 m3/h.

Mam reku w domu i nie chcę:

- robić dziury przez ścianę

- nie mam kominów

- brudzić anemostatów

 

Jestem ciekaw jak innym sprawdza się na co dzień. Wygląd bajer :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni mamy jakiś stary tradycyjny okap, który wyprodukowała Amica, chyba max. cos około 400 m^3. Bezapachowo karpi nie usmażysz bez zamykania drzwi do kuchni bo rozejdzie się na całą chate. Młodzi maja nad kuchnią (otwarta na salon) cos o wydajności chyba ponad 800 m^3 , jest prawie dobrze. Oba modele zamontowane nad płytą czyli zgodnie z prawami fizyki, aczkolwiek trzeba uwzględnić przemieszczanie sie kucharza w pobliżu płyty, który zaburza laminarny przepływ ciepłego zapachu do góry, wprost pod wyciąg. Każdy wynalazek można przetestować odkrytym garnkiem z gotująca się wodą, najlepiej gdy jest chłodno bo lepiej widać parę. Nie wierzę, że dysze umieszczone z boku lub w blacie wokół płyty (tak, tak, są takie wynalazki!!!) mają sens praktyczny. Może jest to nowość, nikt tego nie ma, ale to tylko bajer.

 

Mniej więcej jak z tej strony https://mieszkanie.pl/wiadomosci/10-najwiekszych-porazek-wykonczeniowych/646?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Display_Traffic_v2&gclid=EAIaIQobChMIoavw467O7gIV0QYZCh0ZuQqhEAEYASAAEgIJlvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież gorące (powietrze, opary, itd) unosi się do góry, więc okap NAD płytą i wentylator ma to zaciągnąć, pokonać opory siatki wytrącającej drobinki oleju i wypchać nad dach lub przez złoże węglowe. Jaką siłę ssącą musi mieć wentylator aby zassać opary w bok?

A jak ocenisz okapy do zabudowy (tzw. wkład)? Zwykle mają poniżej 30 cm głębokości, a kuchenka ma 60 cm, zatem okap nie sięga nawet do połowy kuchenki. Czy mimo to jest to wystarczające?

OK. Są okapy teleskopowe, ale raczej wolałbym go uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem (na zdrowy rozum) okap powinien być kształtem zbliżony do rzutu na kuchnie/płytę. Jeśli "wkład" jest mniejszy to próbowałbym zabudować z przodu coś ze szkła (oszlifowany brzeg!!!) albo pleksi (metapleks)- łatwiej sie porysuje. Polistyren odpada, bo pewnie wygnie sie od temperatury. Może być problem z "dobudowaniem" bo szafki najczęściej wiszą nisko + będzie problem z uderzeniem głową i zaglądaniem do garnków "pod ścianą" . Są firmy w których można zamówić szkło na wymiar (najpierw przytną , potem zahartują) . Próba wrzącej wody z odkrytego garnka pokaże realia. Idealny okap powinien sam załączać sie podczas pracy na kuchni, niektóre droższe indukcje maja taka funkcję. Przy kuchni gazowej pozostaje samodyscyplina.

Boczne ścianki szafek nie powinny spełniać roli boków okapu gdyż ulegną destrukcji od pary i tłuszczu. Dawno temu szafki były oklejane czymś zbliżonym do płyty Unilam (wytrzymywały zmywanie nawet acetonem/czyścikiem do piany), teraz tanie płyty oklejane są jakimś impregnowanym papierem, który uszkodzisz taśmą izolacyjną do elektryki lub nawet taśmą malarską!!

Edytowane przez Bertha
Boczne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni mamy jakiś stary tradycyjny okap, który wyprodukowała Amica, chyba max. cos około 400 m^3. Bezapachowo karpi nie usmażysz bez zamykania drzwi do kuchni bo rozejdzie się na całą chate. Młodzi maja nad kuchnią (otwarta na salon) cos o wydajności chyba ponad 800 m^3 , jest prawie dobrze. Oba modele zamontowane nad płytą czyli zgodnie z prawami fizyki, aczkolwiek trzeba uwzględnić przemieszczanie sie kucharza w pobliżu płyty, który zaburza laminarny przepływ ciepłego zapachu do góry, wprost pod wyciąg. Każdy wynalazek można przetestować odkrytym garnkiem z gotująca się wodą, najlepiej gdy jest chłodno bo lepiej widać parę. Nie wierzę, że dysze umieszczone z boku lub w blacie wokół płyty (tak, tak, są takie wynalazki!!!) mają sens praktyczny. Może jest to nowość, nikt tego nie ma, ale to tylko bajer.

 

Mniej więcej jak z tej strony https://mieszkanie.pl/wiadomosci/10-najwiekszych-porazek-wykonczeniowych/646?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Display_Traffic_v2&gclid=EAIaIQobChMIoavw467O7gIV0QYZCh0ZuQqhEAEYASAAEgIJlvD_BwE

 

Decyzja zapadła. Okap zamówiony, czeka u stolarza. Wyszliśmy z założenia, że lepiej tak niż brak pochłaniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...