Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odbiór kominiarski a wentylacja mechaniczna


ms.

Recommended Posts

Gdzieś coś przeczytałaś i mądrujesz. Co w takim razie jak mam garaż (w którym musi być wentylacja grawitacyjna), a za garażem jest kotłownia w której wisi kocioł i wejście do niej jest tylko z garażu?

 

Czemu twierdzisz, że w garażu musi być wentylacja grawitacyjna?

 

Pytaj projektanta, który musi zaprojektować zgodnie z prawem. Rozporządzenie w sprawie WT:

§ 148

[...]

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak twierdzę bo mi tak ostatnio powiedział kominiarz przy podbijaniu papierów do gazownictwa, jak zobaczył WM to pierwsze co sprawdzał była kratka w garażu, czy miał rację nie wnikałem, sądzę że skoro ma papiery to się zna na przepisach.

 

Co do mieszania systemów wentylacji w pomieszczeniu się zgodzę że nie można, ale jak można pisać że nie miesza się w domu ??????

Edytowane przez MiruK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że w moim przypadku garaż jest integralna częścią domu, poza tym pisałaś o kotłowni a nie o domu, skoro garażu nie zaliczasz do domu to dlaczego kotłownie ?

 

Nie powinno się mieszać wentylacji w jednym pomieszczeniu, a odnośnie całego domu to są różne sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo garaż może istnieć bez kotłowni, często jest nieogrzewany, wiec stanowi dla mnie odrębną część.

 

A kotłownia jest integralną częścią domu Oczywiście kotłownia na gaz, z piecem z zamknięta komora spalania i czerpiącym powietrze z zewnątrz, bo od tego zaczęła się dyskusja w tym wątku.

 

Garaż musi mieć szczelne drzwi skoro chcesz mieszać systemy wentylacyjne - a tym samym być całkowicie odseparowany od domu. Czyli de facto nie jest jego częścią.

Nieporozumienia biorą się ze stosowania pewnych skrótów myślowych w dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się może wypowie ktoś kto się dobrze orientuje w przepisach, przed odbiorem gazu musiałem mieć papiery od kominiarza, jegomość przyszedł do kotłowni w której nie było wybitej kratki wentylacyjnej w kominie, musiałem przy nim wybić dziurę bo powiedział że nie podbije papierów :[
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się może wypowie ktoś kto się dobrze orientuje w przepisach, przed odbiorem gazu musiałem mieć papiery od kominiarza, jegomość przyszedł do kotłowni w której nie było wybitej kratki wentylacyjnej w kominie, musiałem przy nim wybić dziurę bo powiedział że nie podbije papierów :[

 

Jak masz tam rekuperację to nieuk. Namówił Cię do złamania prawa - przewiń do góry. A tu bezpodstawność jego żądania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 year później...

Czy ktoś się orientuje jak przebyć opinię kominiarską do gazowni? Mam w projekcie Wentylacje Mechaniczną (WM) w 100% włącznie z kotłownią i garażem. Projekt instalacji zaprojektowany przez mgr inż. instalacji z aktualnymi uprawnieniami, zgodny z przepisami, zatwierdzony w Pozwoleniu na Budowę. Nie mam żadnych kominów, żadnych kratek poza czerpnią ścienną i wyrzutnią dachową WM (mam szachty instalacyjne, antenowe, ale to nie są kominy). Nie chodzi mi o to, co mówią przepisy, bo to akurat wiem i cała ta procedura ze strony gazowni jak i korporacji jest na bakier z przepisami, tylko jak to przebrnąć w praktyce?

 

W formularzu "Zgłoszenie instalacji gazowej do napełnienia gazem." jest rubryka:

jestem w posiadaniu pozytywnego protokołu/opinii z odbioru końcowego kominów z przewodami wentylacyjnymi, spalinowymi numer .... z dnia ... lub opinii kominiarskiej sporządzonych przez .... potwierdzających wykonanie przewodów wentylacyjno-spalinowych zgodnie z projektem budowlanym, ich drożność oraz prawidłowość podłączenia i użytkowania urządzeń gazowych.

 

Zapytałem w Polskiej Spółce Gazownictwa (PSG), co w tym przypadku. Odpowiedzieli, że ich to nie interesuje czy jest WM czy nie ma. Ma być "opinia kominiarska", kominiarz "będzie wiedział co ma napisać". Czy kominiarz ma wpisać "brak kominów" i wziąć 250 zł za sporządzoną opinię? A może każe mi kuć? Mam jeden szacht antenowy (który kończy się na strychu), więc może mu go pokazać jako kanał wentylacyjny?

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz sporządzi opinię i przyjmie wentylację, jeśli będzie miał pewność, że działa.

Żeby mieć pewność, musi ją pomierzyć.

Żeby ja pomierzyć musi mieć odpowiednie uprawnienia - a nie wszyscy mają.

Szukaj takiego, który ma.

Jeśli nie ma - męcz firmę, która robiła Tobie WM o protokół z pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...