Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to był oczywiście skrot myslowy, chodzi od specjalistę ktory zaopiniuje projekt i wskaże wytyczne dla budynku a w skrocie wezmie kasiorę za copy paste. I nie zrobi tego za 200 czy 300zł, ani za 400zł, przynajmniej nie w moim regionie.

 

Instalacje masz w Warszawie i musisz skorzystać z usług lokalnego rzeczoznawcy :) ?

W linku który Ci podałem masz też cennik usług. Akurat z nimi nie współpracujemy ale to są normalne ceny. W tym samym linku masz też wytyczne których się trzymaj a nie dawaj sobie wcisnąć "strażaka za 1500 zł".

 

Nie chciałbym nagle być specjalistą w temacie ale przez ostatnie 24h poczytałem wiele artykułów i prawie wszystkie potwierdzały że maksymalnie wydajna praca paneli zgodnie z katalogowym max zdarza się tak rzadko i na tak krótko że nigdy nie pokryje strat związanych z niższa sprawnościa falownika

 

Najpierw pisałeś, że instalator przekonywał Cię do późniejszego startu przewymiarowanego falownika. Teraz przekonuje o maksymalnej sprawności przy 100% mocy nominalnej falownika.

Na Twoim miejscu najpierw sprawdziłbym czy Twój instalator jest na liście certyfikowanych instalatorów w UDT i z tego ewentualnie wyciągnął jakieś wnioski. TUTAJ masz aktualną listę.

Sprawność falownika w zależności od generowanej mocy mniej więcej odczytasz z kart katalogowych. Proponowałem Ci wcześniej abyś do nich sięgnął. Nie wiem co masz mieć montowane ale pierwszy z brzegu producent podaje dokładniejsze wyjaśnienie TUTAJ.

 

PS. Aby nie było to sam mam klasyczny falownik stringowy 8kW do instalacji 9,9kWp na jednym łańcuchu skierowanym częściowo na południe a częściowo na wschód-zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn przydaje się nie tylko podczas "blackout-u".

Jak wprowadzą ceny zmieniające się co 15 minut albo godzinę to dopiero wtedy zauważysz zalety magazynu energii.

 

tia tylko jakie to musiałyby być zyski żeby zrównoważyły koszty inwestycji rzędu 40-50tyś za 10kwh ? Zalet może jest kilka ale wada jedna ogromna i niepodważalna - brak opłacalności. Koszty są astronomiczne i inwestycja niczym się nie wybroni. A ta dopłata z Moj prad rzędu 7.5k czy 8.5k to jest jakieś 15% inwestycji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje masz w Warszawie i musisz skorzystać z usług lokalnego rzeczoznawcy :) ?

W linku który Ci podałem masz też cennik usług. Akurat z nimi nie współpracujemy ale to są normalne ceny. W tym samym linku masz też wytyczne których się trzymaj a nie dawaj sobie wcisnąć "strażaka za 1500 zł".

Wygooglowalem jednego w mojej okolicy ktory ma cennik na stronie i podane "od 600 netto" + dojazd. A to dopiero polowa kosztów bo firma montująca przecież jeszcze musi dorobić projekt pod jego wytyczne oraz zakupic sprzęt który dojdzie.

Najpierw pisałeś, że instalator przekonywał Cię do późniejszego startu przewymiarowanego falownika. Teraz przekonuje o maksymalnej sprawności przy 100% mocy nominalnej falownika.

Pierwsza zdanie jest prawdziwe a drugie sobie wymyśliłeś/przerobileś, Nic takiego nie napisałem. Napisałem że odcięcie mocy przy dojsciu do maxa falowanika będzie tak rzadkie w naszym klimacie że nie zrownoważy strat spodowodowanych jego przewymiarowaniem.

 

 

Proponowałem Ci wcześniej abyś do nich sięgnął. Nie wiem co masz mieć montowane ale pierwszy z brzegu producent podaje dokładniejsze wyjaśnienie TUTAJ.

No ok, podają tam mniej więcej to co na każdej innej stronie, żeby dobierać min na stosunek 1.1

Przykladowana specyfikacja dla Falownikow Foxess, inne mają podobne dane:

foxoss.jpg

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tia tylko jakie to musiałyby być zyski żeby zrównoważyły koszty inwestycji rzędu 40-50tyś za 10kwh ? Zalet może jest kilka ale wada jedna ogromna i niepodważalna - brak opłacalności. Koszty są astronomiczne i inwestycja niczym się nie wybroni. A ta dopłata z Moj prad rzędu 7.5k czy 8.5k to jest jakieś 15% inwestycji....

Nie wiem skąd masz te ceny za magazyn 10kW ale ja zapłaciłem 25k za magazyn 20kWh.

Znajomy zapłacił 12k za 7kWh.

Za dodatkowe 40kWh zapłacę maksymalnie 20k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego każdy artykuł napisany o tym od początku roku trąbi że w nowym systemie nie opłaca się nic odsprzedawać. Masz mieć moc paneli równą zapotrzebowaniu lub max 10% większą. Reszta to kasa w błoto.

Tego nikt z całą pewnością stwierdzić nie może, bo nie wiadomo po jakiej cenie będziesz sprzedawał energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygooglowalem jednego w mojej okolicy ktory ma cennik na stronie i podane "od 600 netto" + dojazd. A to dopiero polowa kosztów bo firma montująca przecież jeszcze musi dorobić projekt pod jego wytyczne oraz zakupic sprzęt który dojdzie.

Pierwsza zdanie jest prawdziwe a drugie sobie wymyśliłeś/przerobileś, Nic takiego nie napisałem. Napisałem że odcięcie mocy przy dojsciu do maxa falowanika będzie tak rzadkie w naszym klimacie że nie zrownoważy strat spodowodowanych jego przewymiarowaniem.

 

A ja nie odniosłem się do ilości godzin gdy moduły dadzą STC albo i więcej ale do spadku sprawności przewymiarowanego falownika.

Uzgodnienie z rzeczoznawcą jest po stronie instalatora. Uzgadnia projekt który i tak musi wykonać. Już Ci pisałem o tym, że żadnego sprzętu masz sobie nie dać wcisnąć jeśli masz standardowe warunki. To wszystko masz wcześniej opisane przeze mnie a dokładniej wyjaśnione w linku, który Ci podałem. Nie upieraj się co do tych 1500-1800 zł.

Założyłem, że szukasz na forum pomocy. Nie musisz mi ufać jako instalatorowi. Chcę Ci pomóc odsyłając do materiałów źródłowych. Jak wykorzystasz tą wiedzę to już zależy od Ciebie.

 

 

No ok, podają tam mniej więcej to co na każdej innej stronie, żeby dobierać min na stosunek 1.1

 

Napisałeś wcześniej, że po lekturze wielu artykułów wyciągnąłeś wniosek "Czyli dla moich 6.5kw lepszy byłby jednak ten falownik 5kw". Zalinkowałeś też na początku artykuł z takim stwierdzeniem "sprawność maksymalna 98% jest osiągana, gdy falownik generuje moc w zakresie 70-100%". Mam nadzieję, że po lekturze na stronie Growatta wiesz już jak dobrać poprawnie falownik do Twojej instalacji.

 

Przykladowana specyfikacja dla Falownikow Foxess, inne mają podobne dane:

[ATTACH=CONFIG]462013[/ATTACH]

 

Nie to. Szukaj wykresu sprawności w zależności od generowanej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś wcześniej, że po lekturze wielu artykułów wyciągnąłeś wniosek "Czyli dla moich 6.5kw lepszy byłby jednak ten falownik 5kw". Zalinkowałeś też na początku artykuł z takim stwierdzeniem "sprawność maksymalna 98% jest osiągana, gdy falownik generuje moc w zakresie 70-100%". Mam nadzieję, że po lekturze na stronie Growatta wiesz już jak dobrać poprawnie falownik do Twojej instalacji.

 

Otóż nie wiem. Różnica jest tam taka że zalecają pracę na 40-60% max mocy wydajnosci falownika, ale czy to da mi falownik 6kw dla instalacji 6.5kw ?

 

Nie to. Szukaj wykresu sprawności w zależności od generowanej mocy.

 

Brak takiego wykresu w karcie którą mam dla Foxess G3. Ale nawet jak ją znajdę to bądź tak miły i postaw koncowy wniosek jaka moc falownika dla instalacji 6.5kw i dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10KW z falownikiem hybrydowym? najtansze 10kwh na allegro jest za 21 tyś (goła jednostka baterii ze sterownikiem) bez falownika i osprzętu, montażu itp Falownik 3F rzędu 6-7kw to koszt kilkunastu tyś z tego co wyszukałem.

 

Tak, z falownikiem off-gridowym.

Dlaczego do ceny magazynu dodajesz falownik on-gridowy?

Chyba wiesz że falownik hybrydowy składa się z 2 komponentów. Falownika on-gridowego i inwertera do pracy wyspowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak takiego wykresu w karcie którą mam dla Foxess G3. Ale nawet jak ją znajdę to bądź tak miły i postaw koncowy wniosek jaka moc falownika dla instalacji 6.5kw i dlaczego ?

 

 

Odpowiedziałem Ci w pierwszym poście:

 

Bierz 6,5kW i falownik 6 albo i więcej.

 

Masz wybranego instalatora więc niech on Ci przygotuje projekt i warianty w BlueSolu czy PV*Solu. W naszej firmie pracujemy na tym pierwszym programie.

 

Jeśli dalej nie jesteś przekonany to przynajmniej przeczytaj TO. Zwłaszcza, że o ile się nie mylę bierzesz pod uwagę ewentualną przyszłą rozbudowę instalacji.

 

Rzadko montujemy FoxESSy i nie mam pod ręką wykresu sprawności tego falownika. Sięgnij do tego linka Growatta. Tam masz wykres który pokrywa się w większości z pozostałymi tego typu produktami.

 

PS. Jaka firma zaproponowała Ci jaki falownik 7kW do 7,5kWp w modułach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem Ci w pierwszym poście:

 

 

 

 

 

Jeśli dalej nie jesteś przekonany to przynajmniej przeczytaj TO. Zwłaszcza, że o ile się nie mylę bierzesz pod uwagę ewentualną przyszłą rozbudowę instalacji.

Bardzo ciekawe zestawienie pod tym linkiem ale to tylko symulacje - ciekawe jak bliskie są realnym wynikom. Wyniki wskazują mniej wiecej że falownik można wziąć dwa razy za duzy albo dwa razy za mały a i tak straty energii bedą ponizej 1%. Nie umiem sobie loginicznie tego wytłumaczyć i w tym artykule też tego nie tłumaczą. Przecież jak damy falownik dwa razy za mały to nam będzie bardzo często ścinał maksymalną moc, nawet przy srednich warunach słonecznych.... Ale to tylko takie moje teoretyzowanie.

W każdym razie wezmę ten wiekszy falownik, już bez wątpliwości. Mam nadzieje tylko że dla falownikow innych producentów symulacje wyglądałyby bardzo podobnie.

 

[

PS. Jaka firma zaproponowała Ci jaki falownik 7kW do 7,5kWp w modułach?

 

Firma ze Ślaska, ale w ofercie jest zapis że nie mogę jej ujawniać osobom trzecim więc wolę nie podawać. A dlaczego pytasz?

 

 

Skoro jesteś instalatorem to może napisz jak z twojego doświadczenia wygląda bezpieczenstwo montowania bardzo dużych paneli na plaskim dachu? Wolałbyć dać w linii więcej mnijeszych paneli (ponizej 1.8m wysokosci) czy mniej wyższych (powyzej 2.1m wysokosci) ?

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki wskazują mniej wiecej że falownik można wziąć dwa razy za duzy albo dwa razy za mały a i tak straty energii bedą ponizej 1%

 

Ja widzę ponad 13%.

 

 

 

Firma ze Ślaska, ale w ofercie jest zapis że nie mogę jej ujawniać osobom trzecim więc wolę nie podawać. A dlaczego pytasz?

 

Żaden większy producent falowników stringowych nie ma w typoszeregu falownika 7kW.

 

 

Skoro jesteś instalatorem to może napisz jak z twojego doświadczenia wygląda bezpieczenstwo montowania bardzo dużych paneli na plaskim dachu? Wolałbyć dać w linii więcej mnijeszych paneli (ponizej 1.8m wysokosci) czy mniej wyższych (powyzej 2.1m wysokosci) ?

 

Zabierz do ręki instrukcję montażu Twoich modułów. Będziesz wiedział jak można je montować (w których obszarach można zastosować mocowanie). Porównaj to do instrukcji montażowych konstrukcji wsporczych (np. TUTAJ). Najlepiej ten system który chce zastosować instalator.

Z praktyki. Unikamy podnoszenia modułów powyżej 20 stopni. Pamiętaj o wiatrownicy na odkrytym dachu. Często na niej oszczędzają. Większy moduł, mały kąt to większe ryzyko zalegania śniegu i związane z tym konsekwencje. Jeśli możesz stosuj mniejszy wymiar (droższa konstrukcja dla tej samej mocy pola modułów). Ogólnie jest tam jeszcze sporo detali. Na dysku mam sporo fotek z efektów złych montaży na dachach płaskich. Wysyp tego typu fotek pojawia się na fb zawsze po większych wichurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o strach przed strażakiem tylko o dodatkowe koszty. Ten dodatkowy 1KW bedzie mnie kosztował ponad 3tyś a nie 1.800 zł bez strażaka. To po prostu nieekonomiczne.

 

No ale piszesz o dołożeniu w przyszłości więcej paneli i po to chcesz wziąć teraz przewymiarowany falownik, więc w końcu i tak przekroczysz te 6.5kw mocy.

 

Myślisz ze za kilka lat ten "strażak" weźmie mniej niż teraz? Albo że ekipa specjalnie ściągnięta do dołożenia kilku nowych paneli weźmie mniej niż jakby kładli je od razu? Bardziej prawdopodobne ze zapłacisz 2x tyle co teraz za te sama robotę i będziesz kilka lat produkcji z tych paneli w plecy - aneksy prosumenckie są na 15lat wiec jak za 5 lat dołożysz paneli to zostanie ci 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale piszesz o dołożeniu w przyszłości więcej paneli i po to chcesz wziąć teraz przewymiarowany falownik, więc w końcu i tak przekroczysz te 6.5kw mocy.

 

Myślisz ze za kilka lat ten "strażak" weźmie mniej niż teraz? Albo że ekipa specjalnie ściągnięta do dołożenia kilku nowych paneli weźmie mniej niż jakby kładli je od razu? Bardziej prawdopodobne ze zapłacisz 2x tyle co teraz za te sama robotę i będziesz kilka lat produkcji z tych paneli w plecy - aneksy prosumenckie są na 15lat wiec jak za 5 lat dołożysz paneli to zostanie ci 10.

 

Jeśli wtedy znajdzie panele pasujące do tych instalowanych dzisiaj.

"Myślę że wątpię". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to się rozchodzi że mi te 6.5 KW powinno wystarczyć. Patrzę na liczniki i od momentu wprowadzenia zuzyłem 25MWh a mieszkam dokładnie 4 lata więc wychodzi mniej niż 6.5 na rok. Mam pompę ciepła i więcej prądu już nie będę potrzebował, chyba że kiedyś wstawie ładowarkę do auta w co bardzo wapie w najbliższych 5 latach.

Teraz przy netbellingu kompletnie nie opłaca się mieć zbyt dużej instalacji- teraz jest chwilowo anomalia i ceny detaliczne są większe od rynkowych ale przecież w przyszłym roku wszystko wróci do normy, a tymbardzije później.

Poza tym ten jeden czy dwa panele przecież mogę sobie sam dołożyć. To już nie jest żaden wyczyn. Kwestia tych uzgodnien poż. które raczej zawsze będą konieczne.

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę ponad 13%.

 

w wariancie na południe jest 13% a w mniej dogodnych juz np 3%, a dla falownika 30% za malego juz tylko 1% więc to troche dziwne.

 

Z praktyki. Unikamy podnoszenia modułów powyżej 20 stopni. Pamiętaj o wiatrownicy na odkrytym dachu. Często na niej oszczędzają. Większy moduł, mały kąt to większe ryzyko zalegania śniegu i związane z tym konsekwencje. Jeśli możesz stosuj mniejszy wymiar (droższa konstrukcja dla tej samej mocy pola modułów). Ogólnie jest tam jeszcze sporo detali. Na dysku mam sporo fotek z efektów złych montaży na dachach płaskich. Wysyp tego typu fotek pojawia się na fb zawsze po większych wichurach.

 

U mnie jest tak że dach ma linie łamania w połowie (jest dwuspadowy) i poludniowa strona ma spadek 5° w stronę słonca a polnocna 5stopni ale w druga stronę. Więc ten drugi rząd paneli ktory będzie stał na polnocnej stronie dachu musiałby mieć podstawy 20° zeby uzyskać 15° do slonca. Stąd moje obawy jeśli chodzi o tam wysokie panele.... czy wiatrownice załatwią sprawę ? Oglądam ten katalog który wrzuciłeś ale tam w ogole nie widze opcji dla dachu płaskiego gdzie konstrukcja pod spodem jest drewniana, a u mnie wlaśnie pod papą są deski na krokwiach. Wiec to kontrukcja lekka. Zalecają montaż tylko na dachach w wylewką i stropodachach ? Ja mam pustkę miedzy zelebetonowym stropem a dachem ktory jest 50cm wyzej. U sąsiadów praktycznie na identycznych dachach tyle że z wylewkami panele stoją na trojkatach 15° bez żadnych wiatrownic, ale mają dużo krotsze panele (chyba 170cm wysokosci)

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...