Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Nie budowałbym się w starej wsi, lecz szukał odludnego terenu lub nowych osiedli. (palenie w starych piecach, śmieciami, gumiakami, plastikiem, ubraniami) Stara gwardia siedzi w starych, co prawda ładnych i klimatycznych, ale nieocieplonych domach paląc czym się da. Nowe osiedla to raczej młodzi ludzie, nowe technologie i eko ogrzewanie (nie mylić z ekosyfem zwanym groszkiem).

 

I tu nie do końca masz rację - u mnie wszędzie nowe domy - wybudowane w przeciągu ost 7 lat i (prawie) każdy ma kominek. W lato słychać ciągle piły mechaniczne a zimą jak by co w drugim domu papieża wybierali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam tylko jeden kran z ciepłą wodą. Taki gospodarczy w kotłowni. Pierwsza próba umycia rak "na ciepło" po uruchomieniu całego systemu ogrzewania i już wiem że będę dokładał pompkę recyrkulacyjną (robiac instalacje przewidziałem taka ewentualność ale raczej tylko "tak na wszelki wypadek")
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam cyrkulacji w piętrowym, ale wszystkie punkty poboru znajdują się przy jednym pionie max 5-6 m od zasobnika.

instalacja co prawda pod cyrkulację przygotowana, ale ciepła woda jest tak szybko, że zrezygnowaliśmy z uruchamiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam dużej chałupy a korzystam z cyrkulacji i sobie chwalę. Zakładasz wyłącznik czasowy, który ją wyłącza w nocy.

 

Mam nawet inteligetniej, bo czujniki ruchu w łazienkach, które załączają cyrkulacje na ustawiony czas paru minut. W kuchni przy zlewie w ciągu gniazdek jest klawisz sterujący cyrkulacją (czujka w otwartej kuchni na salon cały czas by pompowała cyrkulacją. i co...? Ano nic. NIGDY WIĘCEJ cyrkulacji! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ustawić pompę do cyrkulacji z włączaniem np. 4-5 razy na godzinę po 5 minut

 

I myślisz, że jak pompa się zatrzyma, to woda przestanie w rurach stygnąć? Takie działanie nie ma sensu. Jak zatrzymywać, to na dłużej (na noc ma sens, czy w godzinach jak wszyscy domownicy w pracy/szkole/przedszkolu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem tej dyskusji na temat cyrkulacji. Sam nie planowałem przy budowie zakładać, ale że koszt niewielki (trochę rurek i pompka), a używać nie będę musiał to dałem się namówić hydraulikowi. Mam dom 180m2, piętrowy i powiem szczerze, że pierwsze pół roku nie używałem cyrkulacji, ale zaczęło mnie wkurzać spuszczanie kilku litrów wody i czas, aby umyć ręce w ciepłej wodzie na piętrze. Uruchomiłem z programem czasowym (6:00-9:00 i 17:00-20:00w cyklu 4x na godzinę) i jest super! Rano jak wstaję cieplutka woda, wieczorem nie muszę czekać na ciepłą wodę pod prysznicem. Koszt ? Znikomy - energooszczędna pompka pobiera niewiele prądu, a zużycie gazu jest pomijalne przez ten krótki czas działania cyrkulacji. Grunt w tym, aby pracowała wtedy, kiedy jest potrzebna, bo jak ustawiłem testowo na 2 miesiące 24h, to rachunek za gaz wzrósł blisko o 100% (zbiornik całą dobę musiał być dogrzewany).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślisz, że jak pompa się zatrzyma, to woda przestanie w rurach stygnąć? Takie działanie nie ma sensu. Jak zatrzymywać, to na dłużej (na noc ma sens, czy w godzinach jak wszyscy domownicy w pracy/szkole/przedszkolu).

 

Nie myślę tak :)

Oszczędzasz prąd na pompkę a woda stygnie wolniej w zbiorniku.

Ale od krążącej w cyrkulacji ciepłej wody ogrzewają się ściany i przyległe pomieszczenia.

Nic się nie zmarnuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślę tak :)

.............

Ale od krążącej w cyrkulacji ciepłej wody ogrzewają się ściany i przyległe pomieszczenia.

Nic się nie zmarnuje :)

i tu jest pies pogrzebany. niestety nie zawsze tak jest. Sporo ludzi ma rury od ciepłej wody i cyrkulacji bezpośrednio na chudziaku z mizerną 6mm izolacją, a na tym 15-20cm styropianu. Wtedy to ciepło-energia pójdzie w głąb ziemi a nie do pomieszczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
i tu jest pies pogrzebany. niestety nie zawsze tak jest. Sporo ludzi ma rury od ciepłej wody i cyrkulacji bezpośrednio na chudziaku z mizerną 6mm izolacją, a na tym 15-20cm styropianu. Wtedy to ciepło-energia pójdzie w głąb ziemi a nie do pomieszczeń.

Odpowiem przewrotnie ;)

Ja mam rury z ciepłą i zimną wodą w wylewce i zimą zimna woda z kranu jest ciepłą wodą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Oszczędzasz prąd na pompkę a woda stygnie wolniej w zbiorniku.

 

Pompa ciągnie mi 2-3W. Chodząc 24/7 w mojej taryfie zjadłaby prądu za 13,76zł przez cały rok.

 

Dlaczego niby woda w zasobniku miałaby stygnąć wolniej?

 

Ale od krążącej w cyrkulacji ciepłej wody ogrzewają się ściany i przyległe pomieszczenia.

Nic się nie zmarnuje :)

 

Pod warunkiem, że chcesz te przestrzenie ogrzać. Najczęściej znaczna część przebiega na chudziaku słabo od niego zaizolowana. Taka jakaś dziwna moda u hydraulików. Nie wiedzieć czemu wolą ciepło z wody wpuścić przez chudziak do gruntu, niż układać instalację CWU i cyrkulacji na styropianie czy w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...