Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komentarze do DB מרכבה buduję dom zeroenergetyczny/autonomiczny.


מרכבה

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 229
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dla mnie grzanie konwektorami na prąd będzie finansowo do zniesienia. Pasywnie musiałoby być drożej w budowie w moim przypadku, a to nie wchodziło w grę. I tak jestem w szoku, że za chwile będę mieszkał, bo jeszcze dwa lata temu budowa domu to było w mojej opinii zajęcie dla ludzi z kasą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie grzanie konwektorami na prąd będzie finansowo do zniesienia. Pasywnie musiałoby być drożej w budowie w moim przypadku, a to nie wchodziło w grę. I tak jestem w szoku, że za chwile będę mieszkał, bo jeszcze dwa lata temu budowa domu to było w mojej opinii zajęcie dla ludzi z kasą.

 

Wszystko się rozbija o kasę. Szczerze mówiąc to po dzisiejszym dniu w pracy zastanawiam się nad pchaniem się w elewacje południową praktycznie ze wszystkim. Dlaczego o tym myślę? Bo siedząc i wpisując dane do komputera słońce strasznie dawało po oczach i miało się ochotę zasłonić okna aby nie przeszkadzały promienie słoneczne a jak od południa da się okna prawie po sufit i całe to słońce wejdzie do domu to na okno nie będzie się dało patrzeć a tylko będzie się chciało zasłonić okna aby słońce nie przeszkadzało więc to nie jest zbyt komfortowe. A zasłaniać okna nawet zima aby słońce nie przeszkadzało to też nie jest sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil specjalnie dla Ciebie realna ilość słońca :-) Jedno zdjęcie robione około godz. 9 drugie zdjęcie ok. 11. Szerokość domu to ok. 6m, słońce dochodzi do drugiej ściany czyli prawie 6 metrów od okna. O godz. 11 słońce wchodzi do pokoju na 3,6 m. Już ok. 9-10 w pokoju jest za gorąco. Reszta dnia to tylko przegrzewanie. Markizy ustawiłem na odległość 150 cm od muru i wysokość 245 cm. Przy kilku takich dniach mogę mieć w domu drzwi pootwierane a i tak mogę mieć jak w szklarni. Bez zacieniania nie da rady. Rozważam tylko opcje zacieniania bez zasłaniania. Przed oknem mam sosnę która powoli zaczyna spełniać swoją rolę i będzie dawać cień od góry a od dołu widok.

https://www.dropbox.com/l/CE4DI8h3SILd6fCG5F8pxp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd nastawiłem się tylko na zyski wewnętrzne w pierwszej kolejności, zapewnienie 15 kWh /m2 rok to danie 20cm idealnej izolacji do okoła i masy okien

tj para pasywność. Bo leży 10W/m2 moc tu potrzeba w naszym klimacie współczynnika U około 0,08 i niżej.

Dziś zyski w budynku sklepu były na tyle mocne że o 11 było koniec ogrzewania, teraz tylko to zachomikować do następnego dnia = 0zł kosztów.

Tyle że jest płyta warstwowa o 70-80 mm pianki między blachami, okna II szyby czyste U =2,9 W/m2K.

G 85% czyli daje pełna parą z 20m2 czuć moc. A ja sobie wędruję ku odcięciu się od nierównych zysków słonecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcięcie od nierównych zysków słonecznych dają mi solary i pchanie tego przez bufor w podłogę. Cena solarów to jedno większe okno. pozdr adam

 

Patrząc na to pod tym względem lepiej jest pójść w czerpanie z słońca pełną parą i wtedy można na elewacji południowej dać raczej panele PV i iść w własny prąd ale też parę solarów może się przydać. U mnie okno 2m na 2,4m to koszt w granicach do 3k i zamiast tak dużego mógłby dać 0,9 na 2,2 a resztę to panel ale czy to faktycznie będzie bardziej opłacalne? Solarem raczej nie ogrzejesz podłogi wtedy co trzeba czyli w zimny pochmurny dzień wiec co to ma za sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gwc żwirowe z kilkudziesięciu ton kamieni. Zimą przy -30 nawiewa do reku 3 stopnie. Latem przy ponad 30 nawiewa do reku 16. Zimą nie potrzebuję grzałki do reku ale latem za klimę to nie chce robić :-) pozdr adam

Jeszcze nie doczytałem do końca wątku, więc może ktoś już na to odpowiedział. Często widzę i czytam opinie, że rekuperator + GWC to "darmowa klima". Nic bardziej mylnego. Wentylacja mechaniczna z GWC nigdy nie będzie klimatyzacją. Celem wentylacji jest dostarczenie świeżego powietrza. Celem klimatyzacji jest zbijanie zysków ciepła. Wentylacja nie oznacza automatycznie klimatyzacji. To że nawiewamy +16C jest tylko jednym z parametrów. Drugim jest ilość powietrza i tu właśnie jest problem rekuperatora.

A teraz szybka kalkulacja dla uzmysłowienia o czym piszę. Przykładowy rekuperator, powiedmy 300m3/h, przy temperaturze nawiewu latem w granicach +16C jak podajesz oraz temperaturze w pomieszczeniach 25C latem potrafi usunąć a pomieszczenia/domu niecały 1 kilowat zysków ciepła.

Najmniejsze klimatyzatory ścienne typu split mają moce chłodnicze powyżej 2kW i takim jednym splitem "nie obrobimy" całego domu. Więc tym bardziej tem biedny rekuperator nie da sobie z tym rady. Dodatkowo nasz strumień powietrza w domu jest rozdzielony na pomieszczenia więc nie jest tak, że wykorzystujemy całą możliwą pojemność cieplną nawiewanego powietrza w miejscu gdzie mamy zyski do zbicia.

Jedyne sensowne rozwiązanie jakie widzę, to ograniczyć zyski od nasłonecznienia np. poprzez jakiś rozwiązania architektoniczne tworzące nam zacienienie bądź w ekstremalnych przypadkach markizy/rolety/okienice. Wewnętrznych zysków ciepła np. od gotowania nie unikniemy.

Edytowane przez Oil and Gas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze nie unikniemy ale w kuchni jest wyciąg więc ten nadmiar ciepła i tak zostanie usunięty. Reku z gwc nie w każdym domu zastąpi klimę. Tylko w domu o małych potrzebach da radę więc w pasywnych się nada ale w pseudo pasywnych nie da rady. Każdy dom pasywny mimo dużych okien powinien mieć okapy i osłony przed nadmiarem słońca. Zresztą nie tylko dom pasywny powinien mieć okapy ale energooszczędne też powinny je mieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za okna do tego domu z panelami to wyszłoby mi jakieś 10-11k w wersji białej nie licząc montażu ale z VATem 8%. Jeżeli bez wersji z PV czyli takiej jak jak na początku wątku to 3,5k więcej bo za to większe okna bym dał ale też okapy. Jeszcze muszę popytać dokładniej o okna 4szybowe ale z wypełnieniem argonem a nie kryptonem bo tańsze a zarazem mniejsze straty będą powodować ciepła a to będzie miało znaczenie przy obciążeniu cieplnym. Postanowiłem że nie będę się bawić w kolory itp bo szkoda na to kasy. Też rolety na pewno zostawię na sam koniec jako dodatek jak starczy kasy bo ponoć one nie mają sensu przy cieplejszych oknach tylko przy gorszych ale za to są dobre jako osłona przed słońcem jeżeli nie ma okapów. Przy takiej grubości izolacji może zrobiłbym wcięcie na skrzynkę w styropianie na te 20cm aby nie było widać skrzynki a pod nią będzie 30cm styro więc to nie pogorszy wiele bilansu cieplnego budynku. Kwestia rolet jest jeszcze do przemyślenia. Te lepsze okna już są i tak robione że przy tym kącie padania słońca na szybę ciepło jest odbijane w dużej mierze a wpuszczane nasłonecznienie. No chyba że merkava do tej pory oświeci nas tą wiedzą na temat okien które mogą mieć Uw=0,2 i z wysokim g i TR.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g i tr to jedno

W oknach tkwi potencjał bardzo bardzo wielki :) Rolet prawdopodobnie u mnie nie będzie.

Ale za to markizy/winogogronowe tak..:)

 

Pomyliłem się w pisaniu bo chodziło mi o współczynnik przepuszczalności światła do domu a to maleje wraz z ilością szyb czyli chyba Lt. Więcej szyb to może mniejsze Ug ale też mniejsze g i Lt a żeby Ug miało 0,2 to g pewnie będzie 30% a Lt 40% czyli lipa. Nie ma szans aby Było małe Ug a zarazem duże g i Lt no chyba ze wymyśliłeś pakiety których nie ma na świecie a tylko Ty wiesz jak to zrobić a wtedy to będzie bardzo interesujące. Szkoda że bardzo zagadkowe są Twoje wpisy. Więc napisz czy faktycznie wymyśliłeś takie pakiety czy tylko ponosi Cie fantazja a jeszcze napisz jaki będzie koszt 1m2 takiego pakietu i koszt profilu który też będzie miał Uf 0,2 bo parę razy pisałeś że Uw będzie 0,2 czyli profil też taki musi być. A wtedy faktycznie rolety będą zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oil and Gas dokładnie o tym samym od początku piszemy, że gwc to nie klima tylko dodatek przeciwzamrożeniowy do reku. Kamil przy takich wymiarach i korzystnych cenach okien zbyt dużych korzyści finansowych nie osiągniesz zmniejszając powierzchnię okien więc warto pilnować tylko ilości nasłonecznienia. Panele fv i aku to koszt około 60 tys pln - czy warto ?

Teraz ciekawostka - przez 8 dni ogrzewania c.o. i c.w.u. w normalnym trybie ale podczas nieobecności - temp. w domu min. 20 stopni, temp. zewnętrzne 0-7- zużycie prądu na pompę ciepła 7 kWh dziennie.

pozdrawiam adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele PV off grid sięgają pojęcia utopia, jest to na skraju totalnej opłacalności.

On grid w POlszewistatnie :jawdrop: marzenie ściętej głowy, aby odprowadzać prąd do sieci.

Zostaje tylko chomikowanie prądu. Mam ja sobie dokładnie przemyślane co do sprawy prądu i nie 60 tyś

a najwyżej 5-7 tyś. Główny nacisk to opieranie się na kolektorach słonecznych, może też trochę wiatru.

Mam gdzie postawić wiatrak.DD.jpg

od 1,5 miesiąca moja sosenka :) na tej górze jak to mówią pi z dzi jak w Kielecki :) zawsze wieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...