Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Masz rację.

Do dalszych rozważań w domu modernizowanym ważne jest co i na co się modernizuje.

Czy tylko ocieplenie ścian i dachu plus wymiana okiem czy też zmienia się cały system ogrzewania.

Bez ogrzewania niskotemperaturowego ekonomiczna opłacalność przejścia na PC jest mocno dyskusyjna.

 

Nowy dom - wszystko można zaprojektować a najlepszym kierunkiem będzie dążenie do budynku z jak najmniejszym zapotrzebowaniem na ogrzewanie.

 

Jeżeli człowieka stać to lepiej jest kupić droższe i dobre niż tańsze i gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W starym domu nie ma wyboru za bardzo bo stary układ wodny grzejny wymusza pompe ciepła tylko że roczne zużycie prądu to zaczyna się od 5000 kwh/ rok a to jest w tej chwili 7000 zł to jest finansowe samobójstwo nawet gdyby pompa była za darmo.

 

W starym domu wybór jest bo można kupić kocioł na miał i ekogroszek lub kocioł zgazowujący na drewno a wtedy paliwo do niego kupuje się w ciągu roku gdy jest najtańsze. Jak popatrzysz ile ludzie w zeszłym roku płacili za węgiel to te 7000 zł nie jest aż tak straszne, wielu z nich od wiosny tego roku wypisała się na zawsze z palenia w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sito szuka konkretnie mix aby był i na drewno i na pellet (2w1).

 

W dyskusji czy pompa ma sens należy rozdzielić czy dom modernizowany czy nowobudowany.

 

Należy też pamiętać, że nie zawsze każda kupiona rzecz w życiu to ta najtańsza. Są inne parametry decyzyjne.

 

Dobrze piszesz, czasem np. jest tak, że dzieci mieszkają i pracują za granicą, a rodzice - dziadkowie zostali na miejscu, obsługa kotła jest dla nich uciążliwa a młodsi już nie będą, gazu na wiosce brak i wtedy dzieci wolą dołożyć rodzicom do ogrzewania bezobsługowego jakim jest PC niż płacić młodszym sąsiadom za obsługiwanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wybrać ogrzewanie do małego domu parterowego ok 90-100m2, perfekcyjnie ocieplony (jak mój dotychczasowy)... ??

 

Myślę nad tanim monoblokiem, np Haier (samodzielny montaż, bez buforów na pełnej podłogówce), i podłogówka z cienką wylewką anhydrytową.. Tak aby w miare szybko nagrzać pomieszczenie gdy potrzeba, zakładam z 8 tygodni w roku, jak w obecnym jeszcze domu.

Grube wylewki, akumulacyjnoiść, nie ma sensu ze względu na brak nocnej taryfy.

 

Czy w ogóle odejśc od podłogówki? W sumie 25cm styropianu, na i pod płytą (10cm XPS), drewniana podłoga i jakiś nadmuch...

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kraju rządzonym przez Jaro-zbawa, gdzie wszystko jest za darmo, to tylko cienka wylewka i kable (mata grzewcza).

Dla wsteczniaków, oportunistów nie wierzących w jego moc - kocioł na drewno z WŁASNEGO LASU.

Dla euroentuzjastów pompa ciepla propanowa i gruntowa jednocześnie (narazie nie istnieje).

Dla myślacych - termoizolowany dom o sporej akumulacji z kotłownią "na wszystko", buforem i dystrybucją ciepła przez grubą podłogówkę.

Dla elastycznych - mix tego co powyzej.

 

Od cholery paneli solarnych (cieczowych)

Dodatkowo, nie mniej tych PV

Bufor tak ze 30 000 literków.

Własny las i kocioł zgazowujacy

Akumulator z jakiegoś elektryka i dobrze jakby NIEPALNY.

Pole rzepaku i tłocznia oleju.

Stary dizelek z kogeneratorem.

Biogazownia przydomowa...

 

No, i wtedy da się żyć!

:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad instalacją kotła gazowego dwufunkcyjnego i ogrzewanie nim cwu przepływowo jedynie w łazience(prysznic, wanna, umywalka). W kuchni i toalecie elektryczne podgrzewacze przepływowe. Plus takiego układu byłby taki, ze oszczędzam na zasobniku CWU i koszcie montażu, w kuchni i toalecie mam ciepłą wodę natychmiast i nie ma strat ciepła w rurach.

 

Pytanie czy te podgrzewacze elektryczne dają taki strumień jak na tym filmiku?

 

Czy przy poborze z jednego kranu różnica przepływu ciepłej i zimnej wody grzanej przepływowo kotłem gazowym jest jakaś znaczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak realnie i dla niekumatych i łopatą...

 

Relacje cenowe pomiędzy nośnikami energii są względnie STAŁE !!!

 

Domu nie buduje się na 2-3-4 lata!!! (to nie Ameryka!!!)

 

Ogrzewania nie planuje się na to co jest a na to co się może popierdolić!

W polityce, w gospodarce, w geostrategii (wojny, najazdy itp) na wypadek inwazji kosmitów i ataku zombi.

I każdemu wychodzi to inaczej.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje, jak sobie zrobisz.

 

Sierotku umysłowy...

TAKĄ to ja już sobie (testowo) zrobiłem kilka lat temu!

Najbardzzij mnie bawi to, że napełnienie nie moze być większe jak 150/500 gram , bo przepisy...

A OBOK TAKIEJ POMPY MOZESZ POSTAWIĆ LEGALNIE butlę 11 kg LPG.

I to nawet 3 sztuki!!!

 

Pompami ciepła zajmuję się już ze 35 lat...

Na WSZYSTKIE czynniki. (CO2 też)

Lubię się uczyć, i kto mi zabroni?

 

Ale....

Ja nigdy tu nie byłem "normalny".

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad instalacją kotła gazowego dwufunkcyjnego i ogrzewanie nim cwu przepływowo jedynie w łazience(prysznic, wanna, umywalka). W kuchni i toalecie elektryczne podgrzewacze przepływowe. Plus takiego układu byłby taki, ze oszczędzam na zasobniku CWU i koszcie montażu, w kuchni i toalecie mam ciepłą wodę natychmiast i nie ma strat ciepła w rurach.

 

Pytanie czy te podgrzewacze elektryczne dają taki strumień jak na tym filmiku?

 

Czy przy poborze z jednego kranu różnica przepływu ciepłej i zimnej wody grzanej przepływowo kotłem gazowym jest jakaś znaczna?

 

Wybory będą..

MUSISZ wybrać tych, co ZAPEWNIĄ nieprzewrwany dopływ energii, niezależnie od wojen i zawieruch pogodowych!!!

Dasz radę?

Wygrają?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sierotku umysłowy...

TAKĄ to ja już sobie (testowo) zrobiłem kilka lat temu!

Najbardzzij mnie bawi to, że napełnienie nie moze być większe jak 150/500 gram , bo przepisy...

A OBOK TAKIEJ POMPY MOZESZ POSTAWIĆ LEGALNIE butlę 11 kg LPG.

I to nawet 3 sztuki!!!

 

Pompami ciepła zajmuję się już ze 35 lat...

Na WSZYSTKIE czynniki. (CO2 też)

Lubię się uczyć, i kto mi zabroni?

 

Ale....

Ja nigdy tu nie byłem "normalny".

 

Adam M.

No nie, Ty zawsze byłeś ponad szary lud i "sierotki umysłowe".

 

Pompy ciepła na propan, współpracujące z gruntem, to nic wielkiego. Niemal każdy może coś takiego wykonać i to dość małym kosztem. Nawet gwarancji urządzenia nie trzeba tracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, Ty zawsze byłeś ponad szary lud i "sierotki umysłowe".

 

Pompy ciepła na propan, współpracujące z gruntem, to nic wielkiego. Niemal każdy może coś takiego wykonać i to dość małym kosztem. Nawet gwarancji urządzenia nie trzeba tracić.

 

Noooo

Niemal każdy....

A przyjdzie kominiarz, sprawdzi Ci kolor majtek na dany tydzień.

Zobaczy rolkę srajtaśmy i 30 tysi kary wsadzi!

Nie śledzisz co unia kombinuje!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A realnie - zrób sobie gruntówkę na propan i podyskutujemy o osiągach.

Może być nawet z bezpośrednim parowaniem.

 

PS. Kominiarzom się to nie podoba tak samo jak mnie...

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pandzik

 

Z sygnaturki wynika, że dom bardzo ciepły, a pompa 8 kW. Nie za dużo na 165 m2​?

 

Nie. Mam rurke 18mm , ok 1100m na 18 pętlach, a ta pompa ma na sztywno jedynie 22l/min. Najlepiej chodzi kiedy praktycznie skręcilem do zera kilka parterowych pętli , a reszte parterowych na 0.5l/min. Wtedy ładnie pietro chodzi na maksimum wydajności. Taka pompa..,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przygotowałem się na nocną taryfę i kable grzewcze... Dobrze, że jednak kupiłem pompę. Z alibaby macie sprsun 9,5 kW za 9 tys z fv 23%. Zastanawiam się czy robić faktycznie wylewkę 9-10 cm czy dołożyć styro i zmniejszyć wylewkę.

 

Bez nocnej taryfy duża akumulacja w dobrze ocieplonym domu jest bez sensu. Robię cienkie wylewki aby w razie W szybciej dogrzać dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...