Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Dołączę się do wątku z pytaniem.

 

Mam ostatnią szansę na w miarę nieinwazyjną instalację klimy w swoim domu chcę położyć rurki i kable komunikacyjne oraz odprowadzanie skroplin. Potem ew. zainstaluję klimę, jeśli okaże się to konieczne.

 

Lepiej zostawić to instalatorowi czy mogę sam to zrobić (a nigdy nie robiłem). Są jakieś pułapki itd? Do przejścia mam strop i bloczki betonowe w piwnicy w dwóch miejscach. Nie chce podłączać urządzenia, tylko kłaść same rurki.

 

Druga sprawa to urządzenia. Mam wyliczone w OZC obciążenie salonu i kuchni poniżej 1 kW w największe mrozy. Gdybym się skusił na grzanie klimą, to w praktyce musiałbym znaleźć urządzenie o jak najmniejszej mocy grzewczej. Znalazłem Fuji KGTB o mocy 2,0 kW, który startuje od 0,9 kW. To ciągle sporo.

 

Zna ktoś może klimę o mniejszej grzewczej mocy minimalnej? Zależy mi na jakości, więc wolę japończyka niż chińczyka, ale też nie chcę wydawać więcej niż 5 tys. za sporadycznie używane urządzenie.

 

Dokonałeś najlepszego wyboru i niczego lepszego nie znajdziesz, Natomiast mocą minimalną się nie przejmuj bo jest przecież termostat nastawisz na 20 st i klimatyzator po prostu się wyłączy czasami to nie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałeś najlepszego wyboru i niczego lepszego nie znajdziesz, Natomiast mocą minimalną się nie przejmuj bo jest przecież termostat nastawisz na 20 st i klimatyzator po prostu się wyłączy czasami to nie problem

Dzięki.

Warto przewymiarować klimę tak swoją drogą? Te Fuji KG mają tę samą minimalną moc grzewczą, więc nie byłoby problemu od strony ew. taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Warto przewymiarować klimę tak swoją drogą? Te Fuji KG mają tę samą minimalną moc grzewczą, więc nie byłoby problemu od strony ew. taktowania.

 

Wiesz chyba nie warto. Ja mam na prawdę mały klimatyzator i uwierz że on pracuje w sezonie grzewczym może z 10% czasu w moca maksymalną. Ja mam zapotrzebowanie domu przeciętne, według ciepła właściwego na poziomie 2,3 kW , klimatyzator ma moc 2,9 kW , max zapotrzebowanie domu na ciepło to około 4,6kW

mam do tego klimatyzatora ogrzewanie elektryczne o mocy 2,75 kW

tzn 2 x konwektor 0,5 kw

1 x konwetkor 1 kW

podłogówki 0,3 i ,45 Kw

 

I jak klimatyzator osiągnie maxa to po prostu stopniowo uruchamiają sie pozostałe elementy

 

 

Zanim zdecydowałem się na klime to ogrzewałem dom kilkanaście lat prądem i zapotrzebowanie przeciętne na cele grzewcze oscylowało w sezonie około 1,35kWh / godzinę , miałem więc bardzo mały margines aby obniżyć zużycie, podwyższając komfort a nie zwiększając je przez przewymiarowany klimatyzator

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej miałem na myśli przewymiarowanie pod kątem szybkiego schłodzenia. W zasadzie najbardziej oczekuję od klimy sprawnej funkcji osuszania.

 

To chyba najmniejszy problem , no chyba że masz ścianę ze szkła od południa z 30m2 to już faktycznie może się nie wyrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Warto przewymiarować klimę tak swoją drogą? Te Fuji KG mają tę samą minimalną moc grzewczą, więc nie byłoby problemu od strony ew. taktowania.

 

Jest teraz -9(5:00) jak szedłem spać -4(23:00). Parter bierze 350-390W piętro 280W. Podłogówka przez noc wzięła 12kWh.

Chłodzenie jest raczej marginalne 200-250kWh na sezon. Chodzi na minimum i taktuje. Jednak mam GWC a okap łapie sporo słońca.

Raczej nie warto przewymiarowywać

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest teraz -9(5:00) jak szedłem spać -4(23:00). Parter bierze 350-390W piętro 280W. Podłogówka przez noc wzięła 12kWh.

Chłodzenie jest raczej marginalne 200-250kWh na sezon. Chodzi na minimum i taktuje. Jednak mam GWC a okap łapie sporo słońca.

Raczej nie warto przewymiarowywać

Czyli jak u mnie, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Uprzejmie proszę o pomoc., Mam klimatyzatory haier thundra z funkcją grzania oraz osuszania. Nie bardzo umiem obsługiwać funkcję osuszania powietrza, a na tym mi zależy. Instrukcje obsługi mówią niewiele albo nic. Wskazują jedynie który to przycisk na pilocie. Pomoże mi ktoś?
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Uprzejmie proszę o pomoc., Mam klimatyzatory haier thundra z funkcją grzania oraz osuszania. Nie bardzo umiem obsługiwać funkcję osuszania powietrza, a na tym mi zależy. Instrukcje obsługi mówią niewiele albo nic. Wskazują jedynie który to przycisk na pilocie. Pomoże mi ktoś?

 

Osuszanie to lekkie chłodzenie przy małych obrotach wentylatora. Na zimnym wymienniku skrapla się wtedy woda. Przy mrozach prawdopodobnie klima nie odpali (ani chłodzenia, ani osuszania - a przynajmniej potrafią to nieliczne dedykowane do serwerowni).

 

Tylko, że w mrozy to powietrze w przestrzeni ogrzewanej ma znikomą wilgotność. Po co chcesz osuszać? Wentylacja i ogrzewanie sprowadzą wilgotność szybko do ekstremalnie niskich wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszanie to lekkie chłodzenie przy małych obrotach wentylatora. Na zimnym wymienniku skrapla się wtedy woda. Przy mrozach prawdopodobnie klima nie odpali (ani chłodzenia, ani osuszania - a przynajmniej potrafią to nieliczne dedykowane do serwerowni).

 

Tylko, że w mrozy to powietrze w przestrzeni ogrzewanej ma znikomą wilgotność. Po co chcesz osuszać? Wentylacja i ogrzewanie sprowadzą wilgotność szybko do ekstremalnie niskich wartości.

 

chcę osuszać, bo po szybach leje się woda,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości.

Przy ogrzewaniu wentylator jednostki wewnętrznej macie ustawiony automat czy manual i np średnia prędkość?

Tak się zastanawiam jak lepiej...

 

Jak mnie nie ma w pobliżu (a zazwyczaj mnie nie ma) to wentylator chodzi na maksa. To daje najwyższy COP (tak przy grzaniu jak i chłodzeniu) i najlepiej rozprowadza efekt pracy klimy (najbardziej wyrównana temperatura w największej przestrzeni).

Jak jestem, to zależy, czy potrzebuję (względnej) ciszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości.

Przy ogrzewaniu wentylator jednostki wewnętrznej macie ustawiony automat czy manual i np średnia prędkość?

Tak się zastanawiam jak lepiej...

 

grzanie -high (najwiekszy COP i zasieg)+klapka z automatycznym wahaniem

chłodzenie- auto

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie nie ma w pobliżu (a zazwyczaj mnie nie ma) to wentylator chodzi na maksa. To daje najwyższy COP (tak przy grzaniu jak i chłodzeniu) i najlepiej rozprowadza efekt pracy klimy (najbardziej wyrównana temperatura w największej przestrzeni).

Jak jestem, to zależy, czy potrzebuję (względnej) ciszy.

 

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

 

Ja dotychczas właśnie miałem wszystko na auto, wentylator a także żaluzje pionowe i poziome. (Przy grzaniu).

Przy chłodzeniu ustawiam na minimum lub średnią prędkość i żaluzje bardziej ku górze tak żeby nie dmuchało prosto na mieszkańców.

 

 

Taka ciekawostka.

Dla tych którzy szukają klimy i zastanawiają się nad KAISAI.

Mam KAISAI ONE bez grzałki tacy ociekowej. (Powiększony otwór odpływu skroplin, lecą na trawnik).

Sprężarka grzeje się uzwojeniem, pobiera wtedy około 20-25W na mrozie.

Ostatnio było u mnie w nocy minus 17 klima wystartowała na grzaniu bez problemów. (Była wyłączona na pilocie, grzała się tylko sprężarka pobierając 25W).

Także budżetówka a jednak sobie radzi.

Pisze to gdyż wiele osób powiela opinie że nie wystartuje, że nie da rady itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

 

Ja dotychczas właśnie miałem wszystko na auto, wentylator a także żaluzje pionowe i poziome. (Przy grzaniu).

Przy chłodzeniu ustawiam na minimum lub średnią prędkość i żaluzje bardziej ku górze tak żeby nie dmuchało prosto na mieszkańców.

 

 

Taka ciekawostka.

Dla tych którzy szukają klimy i zastanawiają się nad KAISAI.

Mam KAISAI ONE bez grzałki tacy ociekowej. (Powiększony otwór odpływu skroplin, lecą na trawnik).

Sprężarka grzeje się uzwojeniem, pobiera wtedy około 20-25W na mrozie.

Ostatnio było u mnie w nocy minus 17 klima wystartowała na grzaniu bez problemów. (Była wyłączona na pilocie, grzała się tylko sprężarka pobierając 25W).

Także budżetówka a jednak sobie radzi.

Pisze to gdyż wiele osób powiela opinie że nie wystartuje, że nie da rady itp...

 

Mam identycznie Kaisai FLY 2,9 KW 3 sezon trwa i klima też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam klimatyzator firmy GREE lomo luxury 3,5KW już drugi sezon, służy mi przede wszystkim do grzania. Włączam go od 8 do 23 godz. Od godz. 8 do 17 grzeje mi w miarę dobrze, jednakże w godz. późniejszych zaczynają się defrosty praktycznie co godzinę co znacznie schładza pomieszczenie. Wiem że defrost klimatyzatora w warunkach gdy panuje wilgoć jest czymś naturalnym, jednakże czy nie jest to za często?Jaka może być przyczyna ?. Czy wy macie taki sam problem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam klimatyzator firmy GREE lomo luxury 3,5KW już drugi sezon, służy mi przede wszystkim do grzania. Włączam go od 8 do 23 godz. Od godz. 8 do 17 grzeje mi w miarę dobrze, jednakże w godz. późniejszych zaczynają się defrosty praktycznie co godzinę co znacznie schładza pomieszczenie. Wiem że defrost klimatyzatora w warunkach gdy panuje wilgoć jest czymś naturalnym, jednakże czy nie jest to za często?Jaka może być przyczyna ?. Czy wy macie taki sam problem.

Pozdrawiam

 

Duży mróz i tania klima to defrostuje. Jeszcze zależy na jakiej mocy idzie.

 

Kaisaj też często defrostuje co ile nie wiem. Jednak w tych warunkach ma pewnie COP2 wiec...

Jednak już się spłaciła teraz zarabia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...