Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Pomyślę jeszcze, czy warto założyć pompę ciepła, niech by pykała na 45 stopni na grzejnikach

 

Pamiętaj że z PC pobierasz 45° wodę z wymiennika płytowego, czyli z PC czynnik grzewczy masz min 10°C wyższy, czyli PC pracuje z temperaturą min.55° by dać Tobie wodę +45°, czyli COP PC jest niższe niż klimy, która daje Tobie na nadmuchu niższą temp. niż. 55°C. Z koleji kanałówka z uwagi że ma rozproszone dystrybucje ciepła w stosunku do splita, dmucha z temp. 1,5-2x niższą niż split.

Podsumowując, z najwyższym COP pracuje kanałówka, potem jest split, a potem PC na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie firma montująca PV i klimatyzatory, a w zasadzie jej szef odradził mi pompę ciepła PW dla mojego domu. Powiedział, że mogą zrobić nie ma problemu, ale to nie zda egzaminu u mnie i będzie kosztować 2x tyle co klima w całości, bo za słabo ocieplony dom. Gość jest uczciwy moim zdaniem, a nie jak inne firmy założymy Panu co Pan chce i będzie Pan zadowolony :) Kanałówka u mnie odpada. Wiadomo komfort .. Jak to się mówi dwa domy trzeba zbudować i sprzedać, a ten trzeci będzie pozbawiony wad tych poprzednich :)))

A co z tym komfortem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ktoś ma teraz zasilanie 1 fazowe w domu jednorodzinnym z 5 pokojami? Nie spotkałem czegoś takiego u swoich znajomych. Nawet w bloku jak ma się indukcję i elektr piekarnik zakłada się 3 fazy.

 

Pewnie znakomita większość których instalacja jest starsza niż 25 lat. Kiedyś nie było czegoś takiego jak indukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że z PC pobierasz 45° wodę z wymiennika płytowego, czyli z PC czynnik grzewczy masz min 10°C wyższy, czyli PC pracuje z temperaturą min.55° by dać Tobie wodę +45°, czyli COP PC jest niższe niż klimy, która daje Tobie na nadmuchu niższą temp. niż. 55°C. Z koleji kanałówka z uwagi że ma rozproszone dystrybucje ciepła w stosunku do splita, dmucha z temp. 1,5-2x niższą niż split.

Podsumowując, z najwyższym COP pracuje kanałówka, potem jest split, a potem PC na grzejniki

 

Coś się chyba nie zgadza. Krótko o mojej jednostce. Poki co jest jeszcze w fazie testów ale…. Przez większość czasu klima jest ustawiona na 16*. Jeszcze wykańczam i wyższa temperatura nie jest mi potrzebna. Czasami obinizam do 10* ale o tym zaraz. Utrzymując temp 16* klima wcale nie dmucha ciepłym powietrzem a ledwie letnim.

Mało tego. Jeśli z 10* przestawiam na 21* nadal nie dmucha gorącym a ciepłym. Dopiero po przestawieniu na 30* grzeje na maxa.

Nie miałem do czynienia z kanalowkami a śmiem twierdzić ze temperatury nawiewu nie odbiegają wielce o temperatur w splicie. Owszem rozkład temperatur jest pewnie dużo lepszy ale z koleji pamietajmy o oparach na instalacji i o tym ze wentylator pobiera pewnie więcej energii niż w splicie tej samej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, SCOP 4 vs 4,1.

Jakie urządzenia porównujesz?

Otworzyłem katalog i porównałem dwie pierwsze lepsze jednostki i wyszłe SCOP 4,6 split do 3,8 dla kanałówki. Tylko, że takie porównanie jest bez sensu. Jedynym rozwiązaniem to konfrontacja dwóch urządzeń z tą samą jednostką zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, SCOP 4 vs 4,1.

 

No jak weźmiesz najsłabszego splita z najlepszą kanałówką to tak może być tyle że to porównanie podłogi z sufitem :p

 

Tylko, że takie porównanie jest bez sensu. Jedynym rozwiązaniem to konfrontacja dwóch urządzeń z tą samą jednostką zewnętrzną.

 

No ale przecież nie wybierasz sobie oddzielnie jednostek zewnętrznych i wewnętrznych tylko cały zestaw. Jakie znaczenia ma COP parownika od splita z agregatem od kanałówki i odwrotnie skoro tego nie zamontujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie urządzenia porównujesz?

Otworzyłem katalog i porównałem dwie pierwsze lepsze jednostki i wyszłe SCOP 4,6 split do 3,8 dla kanałówki. Tylko, że takie porównanie jest bez sensu. Jedynym rozwiązaniem to konfrontacja dwóch urządzeń z tą samą jednostką zewnętrzną.

Jestem na etapie szukania niedrogiego zestawu kanałówki do domku i widzę np dla Fuji Electric RDG12LLTB / ROG12LALL SCOP=4. Koszt to ok. 6 tys. zł

 

Są takie z wartością 3,7, fakt, ale w praktycznym zastosowaniu ma to aż takie znacznie? SCOP=4,6 to konkretnie który zestaw 3,5 kW posiada?

No jak weźmiesz najsłabszego splita z najlepszą kanałówką to tak może być tyle że to porównanie podłogi z sufitem :p

No ale przecież nie wybierasz sobie oddzielnie jednostek zewnętrznych i wewnętrznych tylko cały zestaw. Jakie znaczenia ma COP parownika od splita z agregatem od kanałówki i odwrotnie skoro tego nie zamontujesz.

Podałem przykład zestawu wyżej. Weź pod uwagę, że kanałówką ogrzejesz cały dom, a naścienny jest na tylko fragment domu, przez co dużo trudniej go dobrać optymalnie. Jak mój domek wymaga przy średniej zewnętrznej 2-3 stopnie ok. 1,3 kW (wg cieplo.app), to ww kanałówka startując od 0,9 kW jest w stanie działać na modulacji przy blisko 10 stopniach, co tego stycznia było normą w Gdyni. Split już by taktował: mogę nim ogrzać 2/3 domu (tak dochodzi powietrze z jednego naściennego), więc 2/3 * 1300 = ~900 W przy średniej 2-3 stopnie, a nie 10! I która jednostka będzie miała większy SCOP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem przykład zestawu wyżej. Weź pod uwagę, że kanałówką ogrzejesz cały dom, a naścienny jest na tylko fragment domu, przez co dużo trudniej go dobrać optymalnie. Jak mój domek wymaga przy średniej zewnętrznej 2-3 stopnie ok. 1,3 kW (wg cieplo.app), to ww kanałówka startując od 0,9 kW jest w stanie działać na modulacji przy blisko 10 stopniach, co tego stycznia było normą w Gdyni. Split już by taktował: mogę nim ogrzać 2/3 domu (tak dochodzi powietrze z jednego naściennego), więc 2/3 * 1300 = ~900 W przy średniej 2-3 stopnie, a nie 10! I która jednostka będzie miała większy SCOP?

 

Ja biorę pod uwagę to co sam napisałem i to podtrzymuje:

Katalogowo kanałówki mają znacznie słabszy COP od splita.
. Czy będziesz grzał jeden pokój czy cztery pietra to inna kwestia. Do nowego domu ja bym brał chyba kanałówkę.

 

Jestem na etapie szukania niedrogiego zestawu kanałówki do domku i widzę np dla Fuji Electric RDG12LLTB / ROG12LALL SCOP=4. Koszt to ok. 6 tys. zł

 

Ten RDG12LLTB / ROG12LALL to jakiś stary złom z R410A, nie ma go w aktualnych katalogach nie wiem czy jest w dostępny w sprzedaży (w sklepach podają: brak na magazynie). Poza tym on ma na grzaniu nominal 4.1kW (3.5kW to chłodzenie).

 

Może spójrz na RDG09KLLAP/ROG09KBTB (nominal 3.2kW na grzaniu (2.6kW przy -10C, SCOP 4.3, cena katalogowa prawie 9k netto. Jest też wersja eco za 7k+ netto z SCOP 3.8.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nowego domu ja bym brał chyba kanałówkę.

To nie do nowego domu, tylko starego, tyle, że po ociepleniu. Dom ma ok. 65 m2. Za kanałówka przemawia jeszcze łatwość podpięcia świeżego powietrza i kasety z wielkim filtrem.

Ten RDG12LLTB / ROG12LALL to jakiś stary złom z R410A, nie ma go w aktualnych katalogach nie wiem czy jest w dostępny w sprzedaży (w sklepach podają: brak na magazynie). Poza tym on ma na grzaniu nominal 4.1kW (3.5kW to chłodzenie).

 

Może spójrz na RDG09KLLAP/ROG09KBTB (nominal 3.2kW na grzaniu (2.6kW przy -10C, SCOP 4.3, cena katalogowa prawie 9k netto. Jest też wersja eco za 7k+ netto z SCOP 3.8.

Tak wiem, podałem przykład. Żeby w ogóle wybrać konkretny model muszę znać opory instalacji, żeby pokrył je spręż dyspozycyjny. Nie wiem jeszcze czy potrzebuję 50, 90 czy 160 Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie szukania niedrogiego zestawu kanałówki do domku i widzę np dla Fuji Electric RDG12LLTB / ROG12LALL SCOP=4. Koszt to ok. 6 tys. zł

 

To nie jest SCOP w naszej strefie klimatycznej.

attachment.php?attachmentid=463370

Jak widać u nas jest X.

 

Za to taka klimka sprzed kilku stron ma 4.0 w naszym klimacie gdy "dla zielonego" ma 5.1:

 

attachment.php?attachmentid=463235

Fuji Electric RDG12LLTB.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u Ciebie. U innych decyduje komfort, u innych głośność, a jeszcze u kogoś innego design.

 

Gdyby miał decydować komfort nawet nie myślałbym o klimie. Design hahahaha.

W budynku mieszkalnym niema innego powodu aby zakładać klimę niż koszt/efekt. Jeśli ktoś przyjmuje inne kategorie to oszukuje sam siebie. Chce komfort wali w podłogę, chce desiainu nie zakłada gówna na ścinie ani żadnej ekstra "kratki"

 

 

Co do Scopów tj Kaizen powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...