Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

To co cytowałeś to tabele maksymalnych osiągów, czyli dla -15*C na zewn, przy temp. wewn +16*C, klima potrafi dać 4,70kW ciepła przy poborze mocy 1,87kW, czyli pracowałaby z COP=2,51.

Ją zacytowałem, bo klima jest w firmie z 15lat i była kupiona wyłącznie do chłodzenia latem, kupowana bez znajomości tematu, zlecono firmie, sami dobrali i założyli. Teraz z ciekawości chciałem sprawdzić jej parametry, a tu taka niespodzianka. Minęło tyle lat a jakoś znaczącego postępu w rozwoju na rynku nie widać.

To jakie osiągi ma klima pobierająca 0,09 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych producenta minimalna moc grzewcza to 900W, czyli COP=10 przy poborze 90W. Jak to wcześniej było zauważone na przykładzie Toshiby, że im moc pobierana przez sprężarkę spada, to COP rośnie.

Czyli w realu rozumiem to tak, jeśli klima ma zadaną temperaturę grzania pomieszczenia np 20*C i zapotrzebowanie na moc cieplną jest np 3kW, to klima te 3kW dostarczy i pobierać będzie np 1kW z sieci, ale jak w tym pomieszczeniu odpalisz kominek lub inne źródło ciepła, to dla utrzymania +20*C klima będzie schodzić z mocą grzewczą, bo dla niej wyznacznikiem jest utrzymanie nastawy +20*C. Jak schodzić będzie z mocą grzewczą to i moc pobiera z sieci będzie spadać, aż dojdzie do dostarczania 900W ciepła i pobieranej mocy z sieci 90W, a jak i ta moc cieplna będzie za duża, bo temperatura w pomieszczeniu przekroczy +20C to klima stanie bo już niżej z mocą grzewczą technicznie zejść nie mogła. Tak to w uproszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych producenta minimalna moc grzewcza to 900W, czyli COP=10 przy poborze 90W. Jak to wcześniej było zauważone na przykładzie Toshiby, że im moc pobierana przez sprężarkę spada, to COP rośnie.

 

Za oknem -15, ustawiam przeciwzamrożeniową temperaturę +16* wewnątrz i mam COP=10

Naprawdę w to wierzysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tak cudowną izolację ścian, że przy -15C na zewn i temp wewn +16C zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia w tych warunkach wynosi 900W, klima dostarczy 900W to jaką moc będzie pobierać sprężarka?

 

Obstawiam okolice COP 2-2,5. Czyli ponad 450W.

Naprawdę wierzysz w COP=10? Może jak odpalisz na kilka godzin chłodzenie na maksa i schłodzisz dom do 20* gdy za oknem maksymalna temperatura przy której klima jest w stanie przejść w tryb grzania i je odpalisz to przez chwilę się uda. Chociaż wątpię. Tylko po co wtedy grzać?

 

A ile Twój dom potrzebuje do utrzymania +16*? Mi rocznie przy 16* wewnątrz pobrałby na ogrzewanie jakieś 2,88kWh/m2/r.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132586

 

 

To, że w jakichś warunkach pompa ciepła potrafi pobrać X W a w jakichś potrafi minimalnie wyprodukować Y W nie znaczy, że to jest w tych samych warunkach.

Im mniejsze obroty sprężarki, tym większy narzut poboru prądu który produkuje ciepło z COP=1 jak elektronika czy wentylatory (do tego część z tego ciepła jest stratami, bo powstaje na zewnątrz). Więc nie ma możliwości, żeby maksymalny COP był na najniższych obrotach. Żaden producent, żadnej PC nie podaje oficjalnie takich danych (a co ktoś komuś w mailu przysłał to można między bajki włożyć).

 

W przypadku klimy jest jeszcze jedna rzecz. Im mniejsze obroty wentylatora wewnątrz tym wyższa temperatura wymiennika i niższy COP.

 

Przy pompie PC PW czynnik jest schładzany do temperatury niewiele wyższej od temperatury wody. Przy PC PP tak różowo nie jest- podobnie jak grzejnik grzejący wodę tak wymiennik w PC jest gorący. I powietrze, podobnie jak grzejnika, powietrze nie jest w stanie schłodzić tak skutecznie, jak woda. Nawet, jak powietrze jest bardzo chłodne.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400632

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=429917

 

 

Polecam sobie potestować, jak się zachowuje temperatura w pomieszczeniu i pobór prądu w dłuższym czasie przy ręcznym ustawieniu wentylatora wewnętrznego na minimum a na maksimum. Nie chwilowo, bo to jest niemiarodajne. Ale gdy za oknem podobna temperatura i nasłonecznienie, podobne korzystanie z domu (a jeszcze lepiej porównać kilka godzin gdy nikogo nie ma w domu) - ile pobierze prądu do utrzymania tej samej temperatury przy obrotach minimalnych, a ile przy maksymalnych. To samo dotyczy chłodzenia.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedzieć czy komuś z użytkowników klimy Gree a jeszcze dokładniej to model Amber Prestige udało się doprowadzić do sytuacji, w której jednostka modulowala pobór prądu do zadeklarowanej przez producenta? Ja posiadam model 3.5kw i grzeje nią cały dom 85m2 jako jedyne źródło ciepła ale najniższy pobór prądu przy różnych ustawieniach pokazuje mi 550W podczas grzania 15W Bierze jak taktuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedzieć czy komuś z użytkowników klimy Gree a jeszcze dokładniej to model Amber Prestige udało się doprowadzić do sytuacji, w której jednostka modulowala pobór prądu do zadeklarowanej przez producenta? Ja posiadam model 3.5kw i grzeje nią cały dom 85m2 jako jedyne źródło ciepła ale najniższy pobór prądu przy różnych ustawieniach pokazuje mi 550W podczas grzania 15W Bierze jak taktuje.

 

a te 15 W to przy chłodzeniu czy w jakim trybie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rewelacja , gdzie tu problem ?

 

PS ale napięcie to porażająco wysokie.

 

Napięcie wysokie bo przy moim osiedlu trafostacja stoi...

 

A czy rewelacja to nie wiem, 15W Bierze klima jak nic nie robi czyli między uruchomieniem się i wyłaczeniem, wolałbym żeby po prostu rzadziej się włączała i wyłączała teraz potrafi to robić kilka razy w ciągu godziny na początku bierze około 1000w po czym schodzi do 540W i niżej nie chce zejść z mocą dobije do temp zadanej i się wyłącza i taki cykl kilka razy w ciągu godziny. Lepiej chyba gdyby dłużej pracowała na mniejszej mocy bez tak częstych rozruchów. Ale nie chce za cholerne zejść z mocą po niżej tych 500W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie wysokie bo przy moim osiedlu trafostacja stoi...

 

A czy rewelacja to nie wiem, 15W Bierze klima jak nic nie robi czyli między uruchomieniem się i wyłaczeniem, wolałbym żeby po prostu rzadziej się włączała i wyłączała teraz potrafi to robić kilka razy w ciągu godziny na początku bierze około 1000w po czym schodzi do 540W i niżej nie chce zejść z mocą dobije do temp zadanej i się wyłącza i taki cykl kilka razy w ciągu godziny. Lepiej chyba gdyby dłużej pracowała na mniejszej mocy bez tak częstych rozruchów. Ale nie chce za cholerne zejść z mocą po niżej tych 500W

 

Rozumiem to dla tego modelu norma i to już było w kliku przypadkach pisane na forum. Te 15W to mielenie wentylatora w jednostce wewnętrznej mam tak samo. Mam bardzo niedowymiarowany klimatyzator w stosunku do domu ale to kwestia ustawienia metodą prób i błędów. Obecnie temperatura zewnętrzna jest od 2 do 15 C i mam ustawiony na 20 C w domu jest od 20 rano (trochę rzesko) do 21,5 w dzień i w dzień klimatyzator się nie włącza w nocy rzadko nad ranem wcale.

 

 

Natomiast w zimie przez większość czasu ustawiony jest na 23 C i po prostu moduluje nie wyłącza się wcale. U mnie przeciętne zużycie prądu to ok 750 W, natomiast kulibob mierzył minimalne jest na poziomie ok 180 W. Temperatura od 20.3 do 21,5 mierzona na wysokości 70 cm od podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych producenta minimalna moc grzewcza to 900W, czyli COP=10 przy poborze 90W. Jak to wcześniej było zauważone na przykładzie Toshiby, że im moc pobierana przez sprężarkę spada, to COP rośnie.

Czyli w realu rozumiem to tak.....

Ty to wiesz czy "tak rozumiesz"? Bo wygląda to na opowieść z mchu i paproci. Zwyczajnie w takie COP-y nie wierzę, w jakichkolwiek warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zrobi się pomiarów na pracującej jednostce to wiedza opiera się tylko na tym co poda "google". Na stronie 242 zrobiłem pomiary

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99&p=8184044&viewfull=1#post8184044

 

I wyszło że COP może być >10. Z chęcią zapoznam się z podobnymi pomiarami innych użytkowników, czy tak wysoko uzyskany COP to jednostkowy niepowtarzalny przypadek, czy może standard w klimach.

 

Edycja: dodam, że ten cytowany pomiar był wykonywany, gdy wentylator jednostki wewnętrznej był słyszalny i nie był to poziom Quiet

Edytowane przez Nie ma końca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie wysokie bo przy moim osiedlu trafostacja stoi...

 

A czy rewelacja to nie wiem, 15W Bierze klima jak nic nie robi czyli między uruchomieniem się i wyłaczeniem, wolałbym żeby po prostu rzadziej się włączała i wyłączała teraz potrafi to robić kilka razy w ciągu godziny na początku bierze około 1000w po czym schodzi do 540W i niżej nie chce zejść z mocą dobije do temp zadanej i się wyłącza i taki cykl kilka razy w ciągu godziny. Lepiej chyba gdyby dłużej pracowała na mniejszej mocy bez tak częstych rozruchów. Ale nie chce za cholerne zejść z mocą po niżej tych 500W

 

Kilkanaście postów wyżej pisałem o takiej samej pracy klimatyzatora HEIKO. Ale on kosztuje połowę tego co Gree AP!!! albo jeszcze mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zrobi się pomiarów na pracującej jednostce to wiedza opiera się tylko na tym co poda "google". Na stronie 242 zrobiłem pomiary

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99&p=8184044&viewfull=1#post8184044

 

I wyszło że COP może być >10.

 

Nie zmierzyłeś ilości wyprodukowanego ciepła, więc niczego nie dowiodłeś. Ludzie od PC PW montowali ciepłomierze i pomimo tego, że tam GZ ma dużo niższą temperaturę takie COPy są nieosiągalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście postów wyżej pisałem o takiej samej pracy klimatyzatora HEIKO. Ale on kosztuje połowę tego co Gree AP!!! albo jeszcze mniej.

 

No a Gree AP nie zejdzie niżej jak 700 watt to już sprawdzali a zwłaszcza przy przerabianiu na pompę ciepła i wydajne toto ale modulacja pod psem , haier/hejko to mistrzostwo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24hx0,7kWhx30 dni =504 KWh w sumie to niewiele

 

Jest nawet mniej i to dobre 100 kwh bo najnormalniej niżej nie da się już zmodulować i się wyłącza aż podłoga ciutkę wystygnie i znów rusza , zawaliłem sprawę bo na 120m2 podłogówki wystarczający jest gree amber prestige 3,5 kw bo niby 3,5 kw ale one dobijają na grzaniu do 7kw a ten mój bydlak 7kw wali do prawie dziesięciu , ba nawet 5 kilowatowy amber idzie do 9,5 kw , normalnie to około 300kwh na miesiąc wystarcza jedynie w duże mrozy wiadomo więcej ale to kilka dni , w styczniu było u mnie kilka dni minus 18 stopni to 25-30kwh/doba już łykał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zrobi się pomiarów na pracującej jednostce to wiedza opiera się tylko na tym co poda "google". Na stronie 242 zrobiłem pomiary

Wzór do wyliczenia ze strony www jest taki:

 

 

Q = V•ρ•cp•ΔT [kW]

To nie są pomiary, tylko obliczenia, a te wykonuje się przy pewnych założeniach. Jak zmierzysz moc wejściową i wyjściową i policzysz COP, to daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a Gree AP nie zejdzie niżej jak 700 watt to już sprawdzali a zwłaszcza przy przerabianiu na pompę ciepła i wydajne toto ale modulacja pod psem , haier/hejko to mistrzostwo .

 

Mogę dodać, że Kaisai też daje radę. Potrafi zejść z mocą do 200W i grzeje. A kosztuje grosze. Używam od kilku lat i polecem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...