Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Właśnie o tym: o defrostach, które mają swoje konsekwencje w postaci dodatkowego zżerania energii elektrycznej. Sam defrost przecież w niczym by nie przeszkadzał, ot, maszyna pracuje i tyle. Tyle, że defrost kosztuje i to niemało.

 

Odpowiadasz na posta, którego ja napisałem i wiem co tam jest napisane a Ty mi wciskasz coś o zużyciu energii co jest oczywiste. Nie zabłysnąłeś a reszty nie zrozumiałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu zdjąłem kratkę z tyłu. Wczoraj była gruba śnieżyca, potem temperatura spadła do -6, lodowaty i silny wiatr. Byłem pewien, że jednostka znów się zalodzi przy takich warunkach, sprawdzam dziś rano, a wymiennik jest całkowicie suchy. Zero lodu! Usunięcie kratki całkowicie pomogło. Oczywiście na tacy ociekowej jest trochę lodu i w tym tylko grzałka pomoże.

 

Czy producenci naprawdę nie potrafią sobie poradzić z tak banalną sprawą jak obladzanie kratki na wymienniku? Naprawdę to aż takie trudne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze jak blisko jest od tej kratki do ściany za nią. Czy nie jest tam zbyt mało miejsca?

Ja mam jakieś 20 cm, trochę blisko, bo jest słaby dostęp do wymiennika w razie konieczności jego odlodzenia. Uważam, że nie ma to jednak znaczenia w przypadku samego zaladzania czy defrostów, a co najwyżej powoduje wychładzanie ściany (na elewacji widać osiadły lód).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż sprawdziłem u siebie bo nigdy nie było problemu z defrostem. Nie mam standardowo tej kratki z tyłu. Nie wiem po co ją w takim razie montują, skoro jedyne co robi to stwarza problemy

Standardowym krokiem przy montażu jednostki zewnętrznej powinno być usunięcie tej kratki. Nawet serwis powiedział mi, że należy ją usunąć, jeśli sprawia problemy. Oczka tej siatki są tak duże, że przed niczym nie chronią, wręcz ich bliskość względem wymiennika powoduje drobne uszkodzenia tego ostatniego podczas transportu. Niby japoński producent, lider rynku, a jakąś gównianą kratką spowodował bezużyteczność swojego produktu. Niepojęte dla mnie.

 

No nic, klima działa, bierze 600 W przy -6, baaaardzo powoli dochodząc do ustawionych 21 stopni. W domu mam na teraz ok. 19 stopni, nierównomierności temperaturowe między pomieszczeniami mieszczą się w 0,5 stopnia, czyli dom jest bardzo równo nagrzany (ale wszystkie drzwi wewnętrzne otwarte). Jednostka wewnętrzna dmucha przy tym dość słabo i wcale nie gorącym powietrzem. Działa bardzo płynnie i to chyba dobrze, bo jest niemęcząca, gdy się przebywa w jej pobliżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, auto. Próbowałem też z wentylatorem, postawionym w kącie i w sumie nie widzę różnicy w komforcie cieplnym. Zrobiłem mały błąd w ustawieniu sond termometrów, bo wszystkie wisiały bezpośrednio pod oknami, przez co pokazywały o stopień niżej niż gdy przewiesiłem ja obok okna. Teraz mam między 20 a 20,5 stopnia, trochę mniej w najdalszym pokoju. Przed chwilą sprawdzałem na loggerze temperatury i na zewnątrz było -11,5, a klima brała w tym czasie 750 - 800 W . Tyle się spodziewałem, bo dom wg obliczeń potrzebuje w takich temperaturach jakieś 2300 W. Wymiennik oczywiście suchutki. I teraz dopiero jest tak jak być powinno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o jedną kwestę która mnie nurtuje - czy też macie tak cienką izolację rurek pomiędzy jednostkami typu fi 25 mm rurka w otulinie ?

 

Czy jest to wystarczające czy powinna być tu grubsza izolacja ?

 

Podobnie cienkie izolacje ze ściankami 19 mm widuję przy pompach monoblok montowanych przez firmy, tylko raz widziałem grubsze ale też w rurze osłonowej fi 110 się obie mieściły, a gdy dopytałem na forum branżowym odpisano mi by dawać co najmniej ściankę 32 mm czyli tu jedna rurka calowa w izolacji wychodzi fi 100

 

 

Osobiście grzeję dwoma klimatyzatorami + kotłem na ekogroszek wyrównuję temperatury w domu a przy poniżej -5 wyłączałem klimy i dawałem pracować samemu kotłowi - w takim układzie tona ekogroszku wystarcza mi na sezon.

 

Czy możecie podać swoje grubości rurek w otulinach dla porównania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto dodać termoizolację. Ja mam w tej chwili podstawową (białą) i w dotyku rurki są ciepłe podczas pracy. Już kupiłem kauczuk i tylko czekam na dodatnie temperatury, żeby okleić każdy odcinek. Mam matę 13 mm, więc na zewnątrz dam albo 26 albo 39 mm, w piwnicy 26 mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A myślałem ze ja mam to fatalnie zrobione ale są „ bardziej zdolni”. Jeśli masz te wszystkie rury w ładnej wiązce, ocen średnice i kup na to otulinę najlepiej kauczukowa bo jest najbardziej elastyczna. Całość owiń jeszcze taśma, ja to zrobiłem taśma typu duct ( szara, czarna, biała, czerwona, niebieska zbrojona ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz te wszystkie rury w ładnej wiązce, ocen średnice i kup na to otulinę najlepiej kauczukowa bo jest najbardziej elastyczna. Całość owiń jeszcze taśma, ja to zrobiłem taśma typu duct ( szara, czarna, biała, czerwona, niebieska zbrojona ;) )

 

Nie klikałeś w linki i nie widziałeś "zestawu naprawczego"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest chyba mata kauczukowa z linku owinieta. Tylko nie rozumiem dlaczego mata z plaszczem alu kosztujace pewnie grube $$ jest owinieta jakas bieda-tasma naprawcza :D Chyba cos nie poszlo zgodnie z planem.

 

Mata kosztowała 121,10zł 200x50cm i z 1/3 została. Owinąłem, żeby się nie rozwinęła i dla uszczelnienia i dodatkowej ochrony przed UV. Miała być aluminiowa, ale za delikatna jest. Estetą nie jestem - ma być trwałe i skuteczne (jak widać na fotkach poprzednie rozwiązanie trwałe nie było).

 

Jak to nie jest ta sama taśma co "ja to zrobiłem taśma typu duct" to co nazywasz taśmą duct?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy trwale skoro juz sie koniec tasmy odkleja. Mnie zastanawialo po co mata z aluminium jesli jest zaklejona - bez alu bylaby tansza.

 

Jak to nie jest ta sama taśma co "ja to zrobiłem taśma typu duct" to co nazywasz taśmą duct?

 

Przeciez to kto inny napisal - dla mnie duct jest za slaby dlugotrwale na zewnetrzne warunki (na samochodzie wytrzymuje kilka miesiecy) - sam dalem tasme alu tylko gruba co moze rozciac skore a nie folie do pieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawialo po co mata z aluminium jesli jest zaklejona - bez alu bylaby tansza.

 

Znajdź mi tańszą.

 

Przeciez to kto inny napisal - dla mnie duct jest za slaby dlugotrwale na zewnetrzne warunki (na samochodzie wytrzymuje kilka miesiecy) - sam dalem tasme alu tylko gruba co moze rozciac skore a nie folie do pieczenia.

 

Jak taśma nie da rady, to wymienię czy owinę kolejną. To najmniejszy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...