Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Niecodziennik Kamilowej kostki


Recommended Posts

Dzięki Elfir ale to nie te kolory. Grafika fajna i o coś takiego nam chodzi ale w dostępnych opcjach możliwe jest wybranie dwóch kolorów: sepii lub czarno-białego zdjęcia.

Szkoda ale uparcie szukamy dalej :)

 

Morze ma być aż granatowe, czasami podczas sztormów można spotkać taki kolor. W tym konkretnym pokoju będą 3 kolory - biały, niebieski i granat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 407
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
Kamila., może byś zarzuciła jakimiś zdjęciami jak aktualnie u Ciebie wyglądą? :)

 

Z bieżących rzeczy nie bardzo mam co wrzucać :rolleyes: w domu panuje ogólny rozgardiasz i nieład.

Kable, kilometry kabli są wszędzie, a tam gdzie nie założyliśmy budowlanych oświetleniowych oprawek zwisają sobie smętnie. Nie wygląda to atrakcyjnie :no:

Nie skończyliśmy jeszcze alarmu, brakuje nam kabla antenowego,hdmi, trochę kabla sieciowego, kilkudziesięciu puszek (idą jak woda) i miliona innych pierdół które są niezbędne mniej lub bardziej.

Musimy wyprowadzić kabel do wideodomofonu, podświetlenia podjazdu, elektrozaczepu do furtki oraz oświetlenia i gniazdek do ogrodu.

Także jest co robić, szkoda że dzień jest taki krótki ;)

 

Wrzucam zdjęcia historyczne, czyli to, co nadaje się w miarę do publikacji :)

 

Zamontowane okno

IMG_3236.jpg

 

 

IMG_3235.jpg

 

W trakcie montażu

IMG_3237.jpg

 

Tu było miejsce na rozdzielnię:

IMG_3234.jpg

 

Mamy światło w kuchni, jadalni i salonie :lol2:

IMG_3232.jpg

 

C.D.N.

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Idzie wiosna i ruszamy dalej na naszym budowlanym ringu :cool:

Tematem nr 1 jest wyposażenie kotłowni i uzbrojenie domu w instalację ogrzewania podłogowego.

Buderus, vaillant, junkers a może atag? Albo jeszcze coś innego?

Sprzęgła, pompy, szafki, zaworki i maty... mamy w głowach kociokwik i im bardziej zagłębiamy się w temat, tym mniej wiemy.

Czy jest producent kotłów które są bezawaryjne i nie wymagają czyszczenia wymienników? Marzy mi się taki, który w 99,999% jest bezobsługowy :)

Dobra, wracam na ziemię i szukam tego jedynego cudownego kotła. :D

 

PS. Do Polski wracają żurawie :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Elfir, trochę mnie zmartwiłaś swoimi doświadczeniami z piecem :(

Zaczęło się myślenie w drugą stronę.

Gaz czy jednak pompa ciepła?

Kosztowo wychodzi podobnie, przy obecnych dotacjach pompa może być atrakcyjniejsza cenowo. Może być ale czy na pewno jest?

Na kable już za późno, i jednak przy naszych przerwach w dostawach prądu byłyby one dość ryzykowne... a fotowoltaika to pieśń przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec gazowy mam przeglądany co roku. Wymieniano już kilka rzeczy, wiec czasem przegląd to 500 zł (z częściami i pracą), co wychodzi 1/3 rocznych kosztów ogrzewania. Dlatego teraz poszłabym w prąd i olała cały bajzel z gazem, przyłączami, kominem itp.

 

Mam Junkersa. Oczywiście może inne marki są bardziej wytrzymałe.

Ale gaz nie jest taki bezobsługowy, tyle, ze obsługuje ci go zewnętrzna firma.

PC też trzeba przeglądać, aby zachować gwarancję. koszt przegladu to tyle co w gazie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez wlasnie analizuje oplacalnosc pompy powietrznej.

Mi wychodzi tak:

kociol immergas 5000

przylacze gaz 2000

wlz gazowa 8m *150 to 1200

wewnetrzna inst gazowa tylko do kotlowni 1500

projekt inst gazowej 500

odbiory kominiarz 200

odbiory geodeta 400

 

wychodzi 11tys.

 

pompa kosztuje 18tys

 

Zakladam ze bufor wody CWU oraz montaz i tak musze zaplacic w obydwu przypadkach wiec tego nie licze chociaz obawiam sie za montaz pompy wezmą wiecej.

 

Roznica wychodzi 7tys. Jesli budujemy na kredyt to doliczmy 4% odsetek na 20 lat w kwocie 2800 czyli wychodzi 9800zl.

Biorac pod uwage koszty uzytkowania to gaz kosztuje 0.21 zl / kwh natomiast pompa ciepla przy cop 3 i taryfie g11 0.6zl/kwh kosztuje 0.2zl/kwh wiec praktycznie tak samo.

 

Sprawą otwartą sa planowane podwyzki cen pradu. Juz widzimy ze koszty budowy sa wyzsze a jesli dojdzie do podwyzek to bedzie oplacalo sie coraz mniej. Oczywiście gaz tez moze drozec ale na razie to w ciagu 10 lat tanial z uwagi na łupki i wojny cenowe na rynku ropy.

 

Ktoś może oczywiscie zalozyc instalacje PV tylko ze czas zwrotu to 7-9 lat a na kredyt to nawet 13 zakladajac brak degradacji ogniw brak awarii i brak koniecznosci wymiany paneli po chyba 25 latach.

 

Reasumujac inwestycje w ekologie i oszczednosci wychodza nieco ryzykownie. Jesli nic sie nie popsuje to mooooże kiedyś wyjdziemy na plus.

 

Takie jest moje zdanie. Prosze mnie poprawic jesli gdzies podalem zle koszty. Zrodlo internet wiec wiadomo moga byc nieaktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage koszty uzytkowania to gaz kosztuje 0.21 zl / kwh natomiast pompa ciepla przy cop 3 i taryfie g11 0.6zl/kwh kosztuje 0.2zl/kwh wiec praktycznie tak samo.

Po pierwsze, średnioroczny COP powietrznej (która goni mocno w lato na grzaniu CWU) wnosi 4. G11 ma prąd po 0,55 zł. Zresztą pompą się grzeje w G12 z założenia. Przeciętnie 30% droga i 70% tania odpowiednio (u mnie z faktury) 0,76 i 0,35 zł brutto /kWh Nawet jak ktoś zrobi anhydryt i będzie grzać pompą 50/50 to wychodzi taniej niż przy G11. Mam też poważne wątpliwości co do ceny 0,21 zł za kWh z gazu. Znaczy widziałem JEDNĄ taka fakturę, z reszty wychodziło 0,24/kWh.

 

Ktoś może oczywiscie zalozyc instalacje PV tylko ze czas zwrotu to 7-9 lat a na kredyt to nawet 13 zakladajac brak degradacji ogniw brak awarii i brak koniecznosci wymiany paneli po chyba 25 latach.

Ponieważ JESZCZE panele są drogie. Ale na jesieni ur. UE w końcu (!) uwolniła panele PV od cła antydumpingowego, także rząd chiński przestał inwestować w farmy i rynek niebawem zaleją panele. Szacuję że w przyszłym roku (jak się rodzimi wyprztykają z drogich paneli) ceny powinny spaść nawet do 3500/kWp a wtedy to już będzie miało sens.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt inst gazowej 500

odbiory kominiarz 200

odbiory geodeta 400

 

wychodzi 11tys.

 

Kominiarz za komin + gaz weźmie pewnie z 50-100zł więcej, za to geodeta sporo mniej doliczy za dołożenie do instalacji powykonawczej przyłącza gazowego. Ze stówkę góra dwie dorzuci.

 

pompa kosztuje 18tys

 

Zakladam ze bufor wody CWU oraz montaz i tak musze zaplacic w obydwu przypadkach wiec tego nie licze chociaz obawiam sie za montaz pompy wezmą wiecej.

 

Do CWU owszem, trzeba jakiś zasobnik albo bufor do grzania przepływowego. Ale różnice w kosztach kotłowni będą znaczące. Przy PC i podłogówce bufor do CO szkodzi, więc lepiej go unikać i zazwyczaj daje się. Trzeba wycenić konkretne, optymalne dla obydwu rozwiązań wersje kotłowni. Różnica raczej wyjdzie większa.

 

Biorac pod uwage koszty uzytkowania to gaz kosztuje 0.21 zl / kwh natomiast pompa ciepla przy cop 3 i taryfie g11 0.6zl/kwh kosztuje 0.2zl/kwh wiec praktycznie tak samo.

 

Jeżeli ktoś wybiera w nowym domu ogrzewanym prądem G11 to znaczy, że nie umie liczyć. W nowym domu najtaniej prawdopodobnie wyjdzie G12as (albo inna g12 bądź g13 - ale na 100% nie G11). Przy G12as nawet puszczając CO samopas i zakładając kaganiec na CWU jakieś 70-80% prądu PC zużyje w taniej strefie, czyli przy G12as za jakieś 21gr co przy COP=3 da 7gr/kWh ciepła.

 

Sprawą otwartą sa planowane podwyzki cen pradu. Juz widzimy ze koszty budowy sa wyzsze a jesli dojdzie do podwyzek to bedzie oplacalo sie coraz mniej. Oczywiście gaz tez moze drozec ale na razie to w ciagu 10 lat tanial z uwagi na łupki i wojny cenowe na rynku ropy.

 

Prąd przez wiele lat nie drożał zauważalnie. Gaz miał różne epizody - generalnie kosztuje sporo więcej, niż 15 lat temu. Ale jak będzie w przyszłości - można zgadywać. Ja bym obstawiał (co zresztą pokazują ostatnie działania władzy) że bardziej będą dusiły wzrosty cen prądu, niż gazu. Bo wszyscy wyborcy korzystają z prądu, a znacznie mniej z gazu.

 

Uwzględnij też koszty serwisu, przeglądów kominiarskich, gwarancyjnych i przewidywany czas żywota kotła czy innych elementów instalacji.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...