Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odstąpienie 3m od granicy działki


iwan89

Recommended Posts

Witam, znam kilka osób które mają garaż przy samej granicy działki, natomiast z tego co sprawdzałem prawo budowlane zakłada 3m od granicy jeśli nie ma otworu okiennego skierowanego w stronę granicy. Ew. gdy garaż jest bardzo mały to zezwala na 1,5 m. Pytanie czy to kwestia zmian w przepisach na przestrzeni lat czy można wnioskować o budowę bliżej granicy i wówczas z udziałem sąsiada w postępowaniu, jest możliwość uzyskania zgody.

 

W MPZP jest taki zapis: "Dopuszcza się usytuowanie budynków bezpośrednio przy granicy z

sąsiednią nieruchomością lub odległości 1,5 m od niej, pod warunkiem

zachowania obowiązujących w tym zakresie przepisów odrębnych."

 

Pozdrawiam

Edytowane przez iwan89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tutaj dwa zupełnie różne sposoby podejścia do tematu:

Sposób 1. Budujesz budynek gospodarczy lub garaż o długości do 5,5 m. Wtedy stosujesz przepis § 12. pkt. 3. 4)

 

sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Zaletą jest to, że nie musisz urzędu ani sąsiada o nic pytać. Ten przepis miał być jeszcze poluzowany do długości 6,5 m.

http://jakbudowac.pl/Planowane-zmiany-w-przepisach-budowlanych

http://www.rp.pl/Nieruchomosci/303129976-Prawo-budowlane-latwiej-bedzie-wybudowac-budynek-przy-granicy-z-sasiadem.html#ap-1

Nie wiem czy ten porzerzony przepis już wszedł...

Masz obwarowania jak wyżej, no i ten podatek lokalny to zapytaj w swojej gminie jak naliczą i od czego (garaż lub budenek gospodarczy). Jeśli zrobisz belkę obniżającą światło budynku poniżej 2,20 m, to zapłacisz połowę podatku lokalnego w każdym scenariuszu.

Wadą są ograniczenia co do funkcji, wymiarów i okien tego budynku (nie może to być np. budynek mieszkalny) jak wyżej.

 

Sposób 2. Budujesz budynek dowolny w granicy na podstawie zezwolenia w twoim planie MPZP.

Wtedy stosujesz przepis § 12. 2.:

Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ma to tę zaletę, że nie ma ograniczeń na funkcję budynku, ani na wymiary tego budynku. Ale jest jedna poważna wada w punkcie 4.:

4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania

Twój sąsiad staje się objęty obszarem oddziaływania czyli będzie powiadamiany o całym procesie budowy i może nawet zatrzymać pozwolenie na budowę. Skoro obszar oddziaływanie nie mieści się na twojej działce, to nie można budować "na zgłoszenie". Ponadto muszą być spełnione przepisy przeciwpożarowe: czyli nadal 6 metrów pomiędzy ścianami bez okien lub inne odległości zależnie od klasy odporności ogniowej ścian. Zauważ, że normalnie dzielicie się tymi 6 metrami po połowie: ty od granicy 3 m i sąsiad 3 m. A tutaj jak ty przysuwasz się do granicy, to sąsiad nie może nic postawić bliżej niż 6 m od granicy, a jak coś u sąsiada już jest, to nie dostaniesz pozwolenia. Dlatego sąsiad jest objęty obszarem oddziaływania. Ale jak się zgodzi, to możesz stawiać nawet w tzw. ostrej granicy, 1,5 m od granicy lub dalej.

Mam taki sam zapis w MPZP. Pytałem o to Inspektora Nadzoru Budowlanego i podobnie wyjaśniono mi w Wydziale Architektury.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Ten przepis miał być jeszcze poluzowany do długości 6,5 m.

http://jakbudowac.pl/Planowane-zmiany-w-przepisach-budowlanych

http://www.rp.pl/Nieruchomosci/303129976-Prawo-budowlane-latwiej-bedzie-wybudowac-budynek-przy-granicy-z-sasiadem.html#ap-1

Nie wiem czy ten poszerzony przepis już wszedł...

 

Sposób 2. Budujesz budynek dowolny w granicy na podstawie zezwolenia w twoim planie MPZP.

Wtedy stosujesz przepis § 12. 2.:

 

Dziś właśnie wchodzą nowe przepisy. Jest inna numeracja ustępów w § 12. Od dziś budynek gospodarczy/garaż może mieć długość 6,5 m. Jest wiele poluzowań, ale jest jedno obostrzenie: zapis o możliwości 1,5 lub w ostrej granicy tylko jeśli taki zapis w MPZP (ale już nie WZ). Tłumaczenie jakie przeczytałem, jest w stylu że WZ to jest rozwiązanie zastępcze, źródło samowoli urzędniczej i chaosu urbanistycznego. Właściwym dokumentem kształtującym urbanistykę miejscowości powinien być Plan Zagospodarowania. Niestety w moim MPZP jest zapis:

"dopuszcza się sytuowanie budynków w granicy działki budowlanej.".

Czy ktoś wie czy wtedy w oparciu o § 12. ustęp 2. (oczywiście mówię o przepisach obowiązujących od dziś, czyli 1 I 2018 r.) mogę sytuować w odległości 1,5 m czy muszę w ostrej granicy ? Szczerze mówiąc bardziej pasowałoby mi 1,5 m, niż ostra granica...

 

Link do nowych przepisów:

http://mib.gov.pl/2-WT2018.htm

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...