Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna, a kominek


cardano8

Recommended Posts

Logicznie, WM nawiewy w pokojach, salonie, wywiew łazienka, kuchnia. więc jak niby ma to ciepłe powietrze z salonu dotrzeć do sypialni?

Jeśli bym zrobił wywiew w salonie nad kozą, teoretycznie pomogło by rozprowadzeniu części ciepła. Zdaję sobie sprawę, że to nie było by rozwiązanie idealne, pytanie jest czy to jest zły pomysł, czy bardzo zły pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli bym zrobił wywiew w salonie nad kozą, teoretycznie pomogło by rozprowadzeniu części ciepła. Zdaję sobie sprawę, że to nie było by rozwiązanie idealne, pytanie jest czy to jest zły pomysł, czy bardzo zły pomysł?

 

To bardzo mało skuteczny, a przede wszystkim niewygodny sposób - przed paleniem musiałbyś ten wywiew otwierać, po zakończeniu zamykać.

Pod sufitem ile masz stopni ? 30 ? 35C ?

Wypadkowa temperatur z tego wywiewu, oraz z kuchni, łazienki, pomieszczenia technicznego, ew wiatrołapu wyjdzie na tyle niska, że nic nie odczujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bym zrobił wywiew w salonie nad kozą, teoretycznie pomogło by rozprowadzeniu części ciepła. Zdaję sobie sprawę, że to nie było by rozwiązanie idealne, pytanie jest czy to jest zły pomysł, czy bardzo zły pomysł?

Skłanial bym się do "bardzo zły pomysł", otwarte drzwi do pomieszczen załatwią dużo więcej niż ten wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego bardzo zły pomysł? Ja mam wywiew nad kominkiem i nie widzę minusów tego rozwiązania.

A zauważyłeś jakieś zalety tego rozwiązania u siebie? Masz reku czy czystą WM?

Jak ten wywiew wpływa na dotarcie ciepłego powietrza do łazienki i sypialni?

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego bardzo zły pomysł? Ja mam wywiew nad kominkiem i nie widzę minusów tego rozwiązania.

 

A temperaturę powietrza z anemostatów nawiewnych w sypialniach (w trakcie palenia, oraz wtedy, kiedy w kominku się nie pali) zmierzyłeś już może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logicznie, WM nawiewy w pokojach, salonie, wywiew łazienka, kuchnia. więc jak niby ma to ciepłe powietrze z salonu dotrzeć do sypialni?

 

A jak działa rekuperator? Co się dzieje z ciepłem wytworzonym w kominku, jak działa wentylacja? Ile procent z niego jest zabierane z tego pomieszczenia z powietrzem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak działa rekuperator? Co się dzieje z ciepłem wytworzonym w kominku, jak działa wentylacja? Ile procent z niego jest zabierane z tego pomieszczenia z powietrzem?

 

No to jaki wzrost temperatury na anemostacie w sypialni planujesz uzyskać ?

Jaki wzrost temperatury w sypialni ?

 

Ja wiem że Ty masz ochotę zrobić sobie taki wywiew i fikać na stołek przed i po każdym paleniu, ale szczerze Ci radzę, kup dwa izolowane fleksy, dwa wentylatory wytrzymujące temp pracy 100C i puść to sobie do dwóch najbardziej oddalonych punktów domu - bezpośrednio z komory kominka.

Efekt dużo lepszy.

 

Ja mam taki kanał, szkoda, że tylko jeden, szkoda, że z wywiewem w korytarzu, ale przynajmniej łazienka to zasysa. i tu przynajmniej jest efekt.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jaki wzrost temperatury na anemostacie w sypialni planujesz uzyskać ?

 

Jak z pozostałych wywiewów 60% powietrza będzie miało 22* a z salonu 40% 50* to do reku dotrze 33,2*. Niech sprawność będzie tylko 80% to mamy na nawiewach 26,5*.

 

Ja wiem że Ty masz ochotę zrobić sobie taki wywiew i fikać na stołek przed i po każdym paleniu, ale szczerze Ci radzę, kup dwa izolowane fleksy, dwa wentylatory

 

Lubię proste i uzasadnione ekonomicznie rozwiązania. Po co mi wentylatory za 1K zł które przez 20 lat zaoszczędzą mi 60zł? Albo takie, co więcej prądu pociągną niż ciepła rozprowadzą (i co gorsza krócej pochodzą na UPS)? Do tego po co komplikować układ, dokładać UPSów (kominek ma być również źródłem ciepła na okoliczność braku prądu), jak można to prościej i taniej osiągnąć? A jak się mylę to na straty spisać 100 zł, a nie 1 czy 2K zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzisz - źle myślałeś.

 

W jednym masz może rację - "nikt nie doinformował" że odpalenie kominka na na 3h powoduje, że na kilkanaście/kilkadziesiąt godzin zaburza on ogrzewanie innym, bezobsługowym źródłem ciepła, dlatego teraz to ja informuję, żeby następni nie popełnili tego błedu

Mam nadzieję, że lodówka swoim zimnem w środku nie zaskoczyła cię tak jak kominek ciepłem! Zapewniam Cię, że ludzi na podobnym do Twojego poziomie rozumowania nie ma wielu...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z pozostałych wywiewów 60% powietrza będzie miało 22* a z salonu 40% 50* to do reku dotrze 33,2*. Niech sprawność będzie tylko 80% to mamy na nawiewach 26,5*.

 

LOL Ty myslisz, ze pod sufitem bedziesz miał 40m3/h powietrza o temperaturze 50C ?? Nad koza , ktora bedzie 2m nizej .:)

No, jak Ty takie zalozenia przyjmujesz to obliczen, to ja sie nie dziwie, ze dostajesz takie wyniki, jakie chcesz :)

 

Dzis odpale po raz pierwszy w tym sez9nie kominek, zrobie pomiar temperatury pod sufitem przy kratce, ktora znajduje sie 1,60m nizej.

 

Lubię proste i uzasadnione ekonomicznie rozwiązania. Po co mi wentylatory za 1K zł które przez 20 lat zaoszczędzą mi 60zł? Albo takie, co więcej prądu pociągną niż ciepła rozprowadzą (i co gorsza krócej pochodzą na UPS)? Do tego po co komplikować układ, dokładać UPSów (kominek ma być również źródłem ciepła na okoliczność braku prądu), jak można to prościej i taniej osiągnąć? A jak się mylę to na straty spisać 100 zł, a nie 1 czy 2K zł.

 

chlopie, to są wentylatorki za 130zl zl o mocy 13 W

http://www.sklep.zar.pl/wentylator-koncowy-whisper-125

Ty potrzebujesz w swojej instalacji anemostatu, dwoch rur. Tu dokladasz tylko jeden anemostat i dwa wentyle.

Ja wiem, ILE powietrza potrafi przetloczyc to malenstwo i o JAKIEJ temperaturze. Zaden nawiew WM nie ma szans byc tak wydajny.

 

Ale, ale - zapomnialem, ze Ty nie masz komory kominka, bo nie masz wkladu, tylko koze, wiec juz ci mowie, ze tylko oszpecisz sobie nad nia sufit tym anemostatem. Zyski dla temp w sypialniach beda niezauwazalne.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że lodówka swoim zimnem w środku nie zaskoczyła cię tak jak kominek ciepłem! Zapewniam Cię, że ludzi na podobnym do Twojego poziomie rozumowania nie ma wielu...;)

 

Nie? A ja sie tu z takimi spotkalem, po tym, jak juz kominek powstał, niestety..

Caly czas spotykam sie tez z ludźmi, którzy sądzą, ze wentylcja mechaniczna rozprowadzi im cieplo z kominka, albo wierzacych w "zlotą zasadę wentylacji", czyli wymianę jednej kubatury na godzine.

O tej zasadzie, to chyba nawet Ty pisałes :lol:.

 

EDIT

Jeszcze raz napiszę, w 2012r nie mialem pojecia, ze zapalenie w kominku na 3h w okresie przejsciowym spowoduje sytuacje, ze atutomatyka nie włączy kotla przez dwa dni, bo sciany salonu/korytarza przy salonie tak dlugo beda oddawaly zakumulowaną energię utrzymujac tam temperature, co doprowadzi do wyziebienia przecieleglej czesci domu.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM niczego nie rozprowadzi. nie bez powodu dom pasywny ma mieć obciążenie 10 W/m2 - pochodzi to z założenia że do ogrzania takiego domu wystarczy grzałka w WM. a ta ma spore ograniczenia - maksymalne temperatury i przepływy powietrza. jeśli jakimś cudem do pomieszczeń z dala od kominka trafiać powietrze o temperaturze 25°C, a w tych pomieszczeniach panuje 22°, to zakładając przepływ 100 m3/h to macie moc grzewczą około 100 W (w sumie na wszystkie, nie na jedno) na te pomieszczenia. w murowanym domu nawet tego nie poczujecie. w szkieletowym też raczej nie. jak będzie wiało 30°C to macie 270 W ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie? A ja sie tu z takimi spotkalem, po tym, jak juz kominek powstał, niestety..

Caly czas spotykam sie tez z ludźmi, którzy sądzą, ze wentylcja mechaniczna rozprowadzi im cieplo z kominka, albo wierzacych w "zlotą zasadę wentylacji", czyli wymianę jednej kubatury na godzine.

O tej zasadzie, to chyba nawet Ty pisałes :lol:.

 

EDIT

Jeszcze raz napiszę, w 2012r nie mialem pojecia, ze zapalenie w kominku na 3h w okresie przejsciowym spowoduje sytuacje, ze atutomatyka nie włączy kotla przez dwa dni, bo sciany salonu/korytarza przy salonie tak dlugo beda oddawaly zakumulowaną energię utrzymujac tam temperature, co doprowadzi do wyziebienia przecieleglej czesci domu.

 

To może zmień miejsce sterownika dla kotła, co? Ja mam bez przewodowy i mogę dać go wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL Ty myslisz, ze pod sufitem bedziesz miał 40m3/h powietrza o temperaturze 50C ??

 

Obawiam się, że będę miał trochę więcej, niż 40m3/h i te 40% to przewiduję z większej trochę całkowitej wydajności wentylacji (zamierzam puszczać na maksa - ale to do przetestowania).

Pojemność cieplna powietrza to 1211J/m3*K co przy 30*dT daje 0,01kWh/m3 Jak mamy przepływ 100m3/h powietrza ogrzanego o 30* to potrafi on "zabrać" z pomieszczenia cały jeden kilowat mocy. Chciałbym, żeby mi koza schodziła tak nisko z mocą.

 

Wentylatorka który ma max 70* w papierach nie brałbym pod uwagę do DGP.

 

I tak, to teoretyzowanie. Sprawdzę w praktyce. Jak masz wyniki pomiarów podobnej sytuacji, to chętnie poczytam. Chociaż tego typu informacje, czy takie zdjęcia:

 

http://www.auctionprofi.de/allegro/ebay/thermograf.jpg

 

IMO straszą raczej w drugą stronę. Bardziej bym się obawiał zbyt wysokiej temperatury i czy pe-flex to zniesie.

 

A co do szpecenia anemostatem - co radzisz? Wentylację grawitacyjną? I tak anemostatów nie uniknę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, czyli chcesz gonić rekuperatur na maxa i odbierac spod sufitu 100m3/h powietrza o temperaturze 50C :)

Świetna teoria. Fajnie tez posiedziec przy kozie i sluchac szumu wentylacji :lol: I w kuchni i w sypialni...

Jestes forumowym mistrzem w teoretyzowaniu, czy to chodzi o wodna podlogowke, czy pompe ciepla, czy WM

 

Praktyka zas jest taka, ze Whisper (ktory ma w katalogu temp pracy do 80C) doskonale daje sobie rade na koncu kanalu grzewczego.

Robi lepsza robote pobierajac 13W, nie 90W, jak rozkrecony na maxa rekuperator

Oczywiscie tez go slychac, ale na wylocie, w korytarzu, co uciazliwe specjalnie nie jest. Teraz przenioslbym go do lazienki, gdzie szum też nie jest az taką przeszkodą.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zauważyłeś jakieś zalety tego rozwiązania u siebie? Masz reku czy czystą WM?

Jak ten wywiew wpływa na dotarcie ciepłego powietrza do łazienki i sypialni?

 

Na ten moment tego nie wiem. Obecnie ciepło rozchodzi się bez problemu ale to pewnie dlatego, że nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych. Jak to będzie działało przy zamkniętych drzwiach to tego nie wiem. Nie rozumiem natomiast dlaczego wywiew nad kominkiem to duży błąd nawet w sytuacji, jeśli niewiele da. U mnie praktycznie zrobienie tego wywiewu nie wiązało się z dodatkowymi kosztami (były one bardzo symboliczne) więc zrobiłem wywiew żeby wyciągał ciepło nagromadzone pod samym sufitem. Nie uważam tego za błąd, a wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...