Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbiornik CWU do pompy ciepła


maciuspala

Recommended Posts

Jeżeli chcesz wiedzieć dokładnie jak rozkaładają się temperatury to proponuje zamontować termometry w odstępie np co 20 cm od dołu do góry.

Napewno jak wypuścisz 1/3 zbiornika to od dołu będzie w około 1/3 woda zimna z taką temperaturą jak jest w sieci czyli w zimie ok. 5 st. a latem 20 st.

Jaka będzie po środku to zalaży od sposobu nagrzewania zbiornika. Jeżeli będzie do nagrzewania wykorzystana wężownica która sięga dolnej części zbiornika to będzie się nagrzewał cały zbiornik lecz temperatura w górnej części będzie o dobre kilka stopni wyższa niż w dolnej. Woda płynąca przez wężownicę jest od góry schładzana i w dolnej części ma niższą temperaturę więc nie może nagrzać do takiej temperatury jak w górnej części.

Gdyby temperatura wody w wężownicy była by stała np 60*C i krążyła bardzo długo to cały zbiornik w końcu by uzyskał taką samą temperaturę.

Gdy by źródłem ciepła była grzałka w dolnej części zbiornika to nagrzewał by się cały prawie równomiernie z minimalnie niższą temp. u dołu.

Po 1h czy 4h temp. w połowie zbiornika będzie raczej zbliżona do tej co była na dole przed spuszczeniem tej 1/3 części zbiornika.

Dużo zatem zależy jaka jest różnica między dołem a górą zbiornika po jego nagrzaniu.

Jak nagrzejemy do 60*C w górnej i 50*C w dolnej części to po wypuszczeniu połowy woda na odpływie będzie mieć około 55*C. Przy spuszczeniu tylko 1/3 zbiornika można się spodziewać około 57*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 223
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

@cangi80, dzięki za odpowiedź. Nieco upraszczając, gdy załączy się grzanie CWU, przez zimną wodę u dołu zasobnika, powrót do pompy ciepła jest dość "niski", więc zasilanie też jest względnie chłodnie (chłodniejsze niż woda w górnej części zasobnika), więc na początku woda u góry zasobnika (a więc dostępna z kranu) jest wręcz schładzana (czasem do tego dochodzi defrost). Mam możliwość podmieszania, tj. wyrównania temp wody w zasobniku (nitka od od trójnika na wyjścu CW do trójnika na wejściu ZW, +pompa cyrkulacyjna sterowana termostatem z czujnikiem temp w połowie wysokości, histereza ustawialna max +-2,5*). Szukam ustawień, bo puki co czasem brakuje gorącej wody.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie, jakich należy się (pi*oko) spodziewać temperatur:

- u dołu, u góry, oraz (to mnie najbardziej interesuje) po środku

- po 0h, 1h, 2h, 4h

 

Mam grzałkę na dole zasobnika, w połowie a jeszcze wyżej powrót cyrkulacji. Bez cyrkulacji rozwarstwienie jest bardzo wyraźne i jak zużycie dochodzi do danego poziomu to dany króciec z gorącego (nawet po ładnych kilku godzinach od zakończenia grzania) robi się zimny.

Za to odpalenie cyrkulacji potrafi szybko wymieszać i wyrównać temperaturę (zależy, jak wydajna pompka, jak w danym zasobniku jest umiejscowiony i skierowany powrót cyrkulacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu najlepszym rozwiązaniem był by większy zbiornik , 200 -300 L . Przy 120 można kombinować z mieszaniem coś tam pomoże ale mimo wszystko to za mało. Przy grzaniu grzałką woda jest podgrzewana do wyższych temperatur więc po zmieszaniu z zimną jest jej znacznie więcej. Do PC lepszy jest większy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam temat

Mam PC 9kW on/of i zbiornik cwu 250l. Zbiornik ma trochę małą wężownicę ok 2m2

Ponieważ zbiornik działa i nie chce mi się go wymieniać wymyśliłem sobie taki patent na ominięcie zbyt małej powierzchni wężownicy:

Wyjście z PC wpinam do wymiennika płytowego jako jeden obieg (akurat mam taki wymiennik 30kW)

Drugi obieg z wymiennika byłby zrobiony już na wodzie użytkowej z wykorzystaniem pompki cyrkulacyjnej cwu prosto do zbiornika..

Wężownica w zbiorniku byłaby wtedy niewykorzystana

Jak myślicie ma szansę to sprawnie zadziałać?

 

Może zadziałać. Mam prostą pompę on/off 11kW, wymiennik 45kW i przy odpowiednim przepływie po stronie pompy wszystko działa prawidłowo. Przy mniejszym przepływie niż zalecany dla pompy występowało taktowanie. Jeśli masz pompę z falownikiem to nie widzę ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cangi80, @Kaizen, dzięki za odp. Niżej bardziej szczegółowy obrazek jak to (nietypowo) wygląda - mam dwa (nadal) dobre zasobniki (po kotle gazowym), jak się popsują nowy będzie jeden/większy, tymczasem chcę to co mam ogarnąć możliwie najlepiej. Chyba trzeba w końcu podłączyć DSy i gromadzić/obserwować odczyty. PS. czujnik temp. zasobnika dla PC jest w tym prawym zas.

dwa-zas-PC-1a.jpg

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cangi80, @Kaizen, dzięki za odp. Niżej bardziej szczegółowy obrazek jak to (nietypowo) wygląda...

Aktualizacja

 

Dziś dołożyłem sobie (do tej sondy od termostatu) DSa i podłączyłem lapka do odczytów, zasobniki nagrzane do ca 44. Puszczona woda do wanny, po pewnym czasie gdy temp w miejscu sondy osiągnęła 42* (tak testowo ustawiłem termostat) włączyło się podmieszanie, temp w miejscu sondy b. szybko spadła do 19* (!!!), widać jak warstwowo była ułożona przed startem podmieszania, i jak szybko to zostało zaburzone.

 

Po około 20 minutach (pompa LFP Erga) temp w miejscu sondy osiągnęła ~36*, temp w drugim zasobniku (odczyt z PC) spadła do 38* (i załączyło się grzanie CWU).

 

W zasadzie, zważywszy na temp wody z sieci, nie jest to wcale dziwne. Chyba nie tędy droga... :(

 

Jutro przełożę czujnik temp. dla pompy ciepła do krótszej tulejki (4/5 wysokości) tego mniejszego zasobnika (podmieszanie już wyłączyłem w diabły) i zobaczę, pewnie dogrzewanie będzie wychodziło częściej, ale będzie szybsze, może sprawdzi się to lepiej.

 

Aktualizacja2: a tak wogóle to z czujnikiem w pierwszym zasobniku, chyba lepiej byłoby jakby to był ten 150L, a na krany z tego mniejszego... może kiedyś przerobię (ew. spróbuje się ratować większą histerezą np. -10 / 0, zamiast -5 / 0, jeszcze za mało obserwacji).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry,

instalator mojej pompy chce dopłaty 2000 zł ze względu na fakt,że zainstalował zbiornik 500 l,zamiast 300 litrowego.Pytania:

1.czy przewymiarowany zbiornik jest korzystny dla instalacji

2.czy róznica pomiedzy 300 a 500 l wynosić może 2000 zł?

Noże tez doradzicie Państwo,czy powinienem zużyc gaz w butli lpg przez piec,który z racji zamontowania pompy jest wyłączony?A może warto włączać lpg przy mrozach,kiedy zużycie prądu jest duże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Aktualizacja...Aktualizacja2...

Cholera, nie potrafię dojść do ładu z tą CWU, nie wiem czy to specyfika mojego układu (nie wydaje mi się) czy PCPW (ale nie słyszałem/czytałem o podobnych problemach), założyłem nowy temat:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380760-Pompa-ciepła-(PW)-a-beztroskie-korzystanie-z-CWU

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie robić nowych tematów podepnę się tutaj . Mam 200L cwu zasilany PC wężownica duża na prawie cały zbiornik i są dwa gniazda na czujnik temperatury jedno na 1/3 od góry a drugi 1/3 od dołu . które gniazdo lepiej bo teraz mam wyżej i mam wrażenie że tej ciepłej wody jest coś nie za dużo . Czy gdybym przełożył czujnik na dolne gniazdo to pewnie zyskam więcej ciepłej wody ale i PC będzie dłużej ten zład zagrzewać Teraz mam ustawione grzanie harmonogramem raz dziennie nad ranem do 45 st i wieczorem zostaje woda ok 37 st i tak mam na styk. Jak macie u siebie. Edytowane przez rrrrrrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie robić nowych tematów podepnę się tutaj . Mam 200L cwu zasilany PC wężownica duża na prawie cały zbiornik i są dwa gniazda na czujnik temperatury jedno na 1/3 od góry a drugi 1/3 od dołu . które gniazdo lepiej bo teraz mam wyżej i mam wrażenie że tej ciepłej wody jest coś nie za dużo . Czy gdybym przełożył czujnik na dolne gniazdo to pewnie zyskam więcej ciepłej wody ale i PC będzie dłużej ten zład zagrzewać Teraz mam ustawione grzanie harmonogramem raz dziennie nad ranem do 45 st i wieczorem zostaje woda ok 37 st i tak mam na styk. Jak macie u siebie.

Jak dasz czujnik niżej, to chyba będziesz miał częściej załączane dogrzewanie CWU (ale krótsze cykle), jednak wówczas większość wężownicy będziesz miał otoczone ciepłą wodą (która na początku grzania będzie wychładzana, nie będzie tam odbioru energii, przeciwnie), wydaje mi się że jednak u góry lepiej. Próbowałbym podnieść temp startu dogrzewania (mniejsza histereza i/lub wyższa temp docelowa).

 

PS. Nie ma u Ciebie problemu, jak ktoś zacznie np. dużą kąpiel zaraz przed startem dogrzewania CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeniu nie ma u nas opcji kąpieli przed grzaniem bo wyłączyłem priorytet i jadę harmonogramem gdzie gdy śpię to jest grzanie CWU raz dziennie . Zrobiłem kilka prób i na tę chwilę mam tak że , czujnik został u góry ale lekko go wysunąłem z gniazda by wskazywał trochę niższą temp niż jest. Termometr na Cwu pokazuje większą =prawdziwą niż PC widzi tym czujnikiem o ok 4-5 st . Temp zadaną na PC obniżyłem o tę różnicę . Efekt taki że zadana 41 , widzi czujnikiem 36 gdy dogrzeje do tych ok 42 to termometr pokazuje prawdziwą ok 47-48 i mam wrażenie że ciepła woda sięga niżej =jest jej więcej . Z obaczę co będzie na dłuższą metę bo chciałem więcej wody ale nie grzanej większą temperaturą zadaną i chyba tak mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dokładniej, dla mnie, nawet w niekorzystnych okolicznościach (zaraz przed startem grzania, w trakcie russzyło), aż nadto wystarczający prysznic (ca. 80L) jest zupełnie OK, CWU na wyjściu spadło z 42 do 38* jak skończyłem. Niestety na kąpiele (ca.120L) dostaje już od domowników reklamacje. Tak więc spróbujemy zrobić okienta na grzanie CWU (3x dziennie) i w tych godzinach nie korzystać z kąpieli.

 

Jak będę miał pustą chatę, to zmarnuję trochę wody i energii i porównam podgrzew na 2 ustawieniach kontroli przepływu - optymalny oraz stała delta:8 (teraz mam optymalny, i bardzo długo widzę obiegówka leci na maxa, a delta w okolicy 3-4, dopiero pod koniec cyklu rośnie, oczywiście stała delta nie będzie od początku/zawsze 8, ale może szybciej dźwignie).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wg mnie problem leży w posiadanym zasobniku/zasobnikach i zmianą ustawień wiele nie zdziałasz. Przez 10 lat miałem zasobnik Atlantic ze zbyt małą wężownicą. W tym roku go wymieniłem na inny, który ma nadal 300l ale ponad 2x większą wężownicę i na co pierwotnie nie zwróciłem większej uwagi jest sporo niższy ale za to ma większą średnicę.

Przy Atlanticu już przy nalanie połowy wanny włączała się PC. Teraz mogą się umyć swobodnie nawet 2 osoby i dopiero wtedy PC zaczyna działać. Domyślam się, że to efekt mniejszego "uwarstwienia" wody niższym zasobniku a przy okazji bardziej równomiernego "wygrzania" wody przez większą wężownicę.

Przy tym zniknęło taktowanie i wygląda na to, że spadło zużycie prądu na cele CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby osiągnąć wyższą temp można oszukać czujnik temp zwykłym rezystorem wystarczy dodać szeregowo np 1kilo ohm i już , ale to pikuś bo ostatnio na fejsboku z gościem pisaliśmy który twierdził z całą powagą że podłączenie zasilania bojlero od dołu jest znacznie lepsze niż tradycyjnie od góry i sam się zastanawiam czy tego osobiście nie sprawdzić być może coś w tym jest hm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę tamtemu gościowi z powodów czystej fizyki . Ciepło wężownicą wchodzi z dołu i grzeje , ok, ciepła woda wędruje do góry i ogrzewa górną część wężownicy która wychodzi jako powrót.= fuck logic.

Może to by i działało, odbiór ciepła u góry zbiornika byłby słabszy (dłuższe grzanie?), gradient temperatur w zasobniku byłby mniejszy (lub żaden) po zakończonym cyklu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby osiągnąć wyższą temp można oszukać czujnik temp zwykłym rezystorem wystarczy dodać szeregowo np 1kilo ohm i już.

Tyle że wartość o którą oszuka będzie chyba zmienna (w zależności od prawdziwej temp, opór NTC nie zmienia się liniowo).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...z gościem pisaliśmy który twierdził z całą powagą że podłączenie zasilania bojlero od dołu jest znacznie lepsze niż tradycyjnie od góry i sam się zastanawiam czy tego osobiście nie sprawdzić być może coś w tym jest hm.

BTW, ja mam pompę cyr. na zaizolowanej rurze między króćcami ZW i CWU, nią można "podrównać" temp. wody w zasobniku (zał, tutaj po zakończonym cyklu, od ~18.45, ale w trakcie pewnie też by działało, wysterować można różnie - faza zaworu 3-dr / przekaźnik / termostat / czasówka)

del.jpg

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie podłączenia zasobnika to mój egzemplarz ma nietypową konstrukcję tj. wejście i wyjście wężownicy na tym samym poziomie. Poj. 200l, nierdzewka, wężownica ~3,5m2, grzałka w zestawie o mocy 3kW. Nie mogę fotki teraz znaleźć z jego wnętrza, ale zwojów to było sporo..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...