Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Remiks - możesz rozbudować: osb i drewno? boazeria?

I generalnie osb tam, gdzie zależało Ci na lepszej izolacji akustycznej? Dobrze zrozumiałem?

a g-k nie popękało? myślałem, że bezpieczniej iść po prostu w boazerię ;)

 

Tak osb + boazeria.

Osb tam gdzie zależało mi na sztywności konstrukcji, ścianki na dole nie są powiązane ze stropem bo klatka. G-k nie ma prawa pękać jak jest dobrze zrobione i pracuje samodzielnie.

Szkielet na dole obity osb od strony kuchni salonu i przedpokoju na to boazeria, od drugiej strony płyta gk, g-k w spiżarce i w pom gosp tylko malowane w łazience podwójna warstwa na to kafle. Na górze część ścian klatka z jednostronnym obiciem osb w miejscu gdzie chodziło mi o usztywnienie konstrukcji dachu tak by zastąpić wiatrownicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jestem na etapie projektowania domu. Mam wstępny projekt i przed podjęciem dalszych decyzji chciałbym zorientować się ile mógłby kosztować, bo jeszcze mogę cos zmienić, zmniejszyć itd.

Mam plan przedzwonić do kilku wykonawców, wysłać im rzutu domu i wizualizacje jakie dostałem od projektanta. U dwóch, którzy mieszkają w pobliżu byłem już osobiście jakiś czas temu, ale bez projektu (miałem wstępny rysunek na kartce i wymiary budynku) rzucali tylko kwotami za m2 o dużej rozpiętości, mówiąc –zresztą słusznie żeby przyjść z projektem. Do tego mam zamiar dorzucić listę co powinna zawierać wycena, bo jak napiszę SSZ, SSO lub deweloperski to każdy inaczej to może zinterpretować. Nigdzie (w tym na forum) nie mogłem znaleźć listy dotyczącej domu z bala (może gdzieś tu jest, a ja przegapiłem ). Sam wypunktowałem moim zdaniem kluczowe etapy (przedstawiam je poniżej). Może ktoś podpowie czy cos powinienem dodać bądź wykreślić. Mam nadzieje ze przyda się to tez innym.

1 Piwnica wraz z wykopem i izolacjami

2 Ściany zewnętrzne (płazy o grubości 20 cm - na gotowo; montowane na podwójne pióro obce + uszczelka) i wewnętrzne parteru - wyszlifowane wewnątrz na gotowo

3 Sciany zewnętrzne poddasza (kolankowe i szczytowe) w technologii szkieletowej z ociepleniem i izolacją

4 Kompletna więźba dachowa (łaty, kontrłaty, folia dachowa i paraizolacyjna)

5 Strop nad parterem deskowany (prosty) z widocznymi legarami i sosrebem

6 Kominy

7 Poszycie dachowe (blachodachówka Janosik) z obróbkami

8 Rysie, okapy, strzechy, podbitka dachowa - drewniana

9 Kompletne orynnowanie i rury spustowe (stalowe w kolorze dachu)

10 Ramy drzwiowe i okienne z parapetami drewnianymi

11 Okna drewniane z montażem ( z wyjątkiem drzwi balkonowych)

12 Drzwi zewnętrzne drewniane

13 Drzwi wewnętrzne drewniane

14 Wykonanie schodów drewnianych

15 Kanały technologiczne pod instalację elektryczną, CO CWU

16 Wewnętrzne ściany działowe poddasza w technologii szkieletowej z wygłuszeniem wykończone deską imitującą bale

17 Ocieplenie i izolacja poddasza (dachu i ścian zewnętrznych)

18 Wykonanie konstrukcji właściwej podłogi poddasza (na legarach) wraz z wygłuszeniem (do położenia systemu suchej zabudowy ogrzewania podłogowego)

19 Transport materiałów, noclegi ekip budowlanych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
jestem na etapie komina w salonie - musi łączyć zasilanie piecyka, spaliny i wentylacje. Jakieś rady odnośnie rozłożenia ciągów? zadawałem już to pytanie, odpowiedział Piotr B (pozdrawiam) ale nie zrozumiałem. Jeśli ktoś może prosto wytłumaczyć/doradzić? tak dla kompletnego laika, do tego niezbyt lotnego ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem na etapie komina w salonie - musi łączyć zasilanie piecyka, spaliny i wentylacje. Jakieś rady odnośnie rozłożenia ciągów? zadawałem już to pytanie, odpowiedział Piotr B (pozdrawiam) ale nie zrozumiałem. Jeśli ktoś może prosto wytłumaczyć/doradzić? tak dla kompletnego laika, do tego niezbyt lotnego ;)

 

A czego nie zrozumiałeś. W projekcie masz wentylację czyli ile kanałów wentylacyjnych, do tego plus jeden jeśli chcesz zasilać powietrzem kominek. Kanał spalinowy to osobny kanał o innych wymiarach. Pewnie Piotr radził by postawić sam szacht bez wkłady a przy instalacji kominka włożyć tam wkład stalowy. Jak coś to pytaj podlinkuje Ci jakieś pismo obrazkowe;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukać z prefabrykatu czy murować z cegły? Jakie powinno być rozłożenie względem siebie kanałów?

odnośnie wkładu z nierdzewki - trafia do mnie ten pomysł, ale myślałem, że dotyczy tylko spalinowego? mylę się? Czy ma sens wkład podwójny (ogrzewanie spalinami powietrza zasilającego kominek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukać z prefabrykatu czy murować z cegły? Jakie powinno być rozłożenie względem siebie kanałów?

odnośnie wkładu z nierdzewki - trafia do mnie ten pomysł, ale myślałem, że dotyczy tylko spalinowego? mylę się? Czy ma sens wkład podwójny (ogrzewanie spalinami powietrza zasilającego kominek)?

Z cegły z wentylacyjnymi zajmie Ci pół domu;-) Rozłożenie raczej dowolne tak by wygodnie podłączyć. Nierdzewka do kanału spalinowego, wentylacyjne są bez wkładów. Nie ma sensu wkład podwójny. A tak poza pytaniami dlaczego zdecydowałeś się na wentylację grawitacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jak najbliżej środka domu, aby kanały były mniej więcej jednakie. A zdałoby się aby miał ten piec zasilanie w powietrze do spalania w posadzce nie w kominie Bo te w jednym trochę się kłócą: tu spalin,y a tu pobór okazjonalny powietrza przez wentylację grawitacyjną . A to nie rozgryzie się na odległość, ściana lasu, budynki różne kierunki wiatru i ich siła . Wentylacja mechaniczna jest bardziej policzalna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjna - dlatego, że nie jestem kawalerem i wiem jak wygląda u mnie otwieranie okien ;)

nie wytłumaczę, że świeże powietrze może trafić do chałupy inaczej niż przez uchylone okno ;) u Ciebie wentylacja z reku? chwalisz?

 

Troszkę źle mnie zrozumiałeś, nie miałem na myśli rezygnacji z wentylacji a raczej jej zmianę na mechaniczną. Sam okien raczej nie otwieram. Tak chwalę i polecam, grawitacja to działanie loteryjne raz ciągnie raz dmucha do tego miejsce na kominy.

Co do problemów z wilgocią to w domu z naturalnego bala ogrzewanego ceramicznym piecokominkiem to jest problem z niską wilgotnością;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak jak wykorzystywany i grzany okazyjnie. zwłaszcza jak dom ma na karku te kilka dziesiątek lat. W tym drugim winna była technologia budowy piec wygasł a rankiem lód w misce dzbanku w izbie bywał. Okna z jedną szybą i szczelinami po pól centymetra. W pierwszym okazjonalny pobyt ludzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 1 year później...

Witam,

Wreszcie po trzech latach, udało mi się postawić dom w miejscu docelowym :D. Montaż szkieletu na fundamencie trwał tydzień (dwie osoby) i muszę przyznać, że dopiero odpowiednie otoczenie, uwidacznia piękno drewna. Teraz zostało dokończyć deskowanie dachu i przykryć całość papą. W terminie późniejszym będzie ułożona strzecha i wstawione okna. Poniżej wysyłam fotki z budowy w obecnym stanie, może kogoś zmobilizują do samodzielnej budowy domu, bo jak widać, da się :).

Pozdrawiam IMG_20221112_152121-640x480.jpgIMG_20221112_152231-640x480.jpgIMG_20221112_152251-640x480.jpgIMG_20221112_152301-640x480.jpgIMG_20221112_152317-640x480.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...