Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie jasny miejscowy plan zagospodarowania


exero

Recommended Posts

Witam,

 

jak każdy z Nas tutaj zebranych planuje budowę domu i mam na oku działkę, która nieco wprowadziła chaos w moich przemyśleniach.

Otóż w miejscowym planie zagospodarowania warunki budowy domu dla tej działki:

dach wielospadowy. Kąt nachylenia połaci dachowej:

c) 45 przy ścianie kolankowej do 0,6 m

d) 22-30 przy ścianie kolankowej od 1,2 m do 1,8 m

 

Co w takim razie z ścianą kolankową pomiędzy 0,6 m a 1,2 m ??

 

Dodatkowo znajduje się definicja dachu wielospadowego - dachy składające się z kilku dwuspadowych lub wielospadowych połaci o takich samych spadkach, które zajmują powierzchnię minimum 70 % powierzchni rzutu budynku (zapis o stosowaniu dachów wielospadowych nie dotyczy wykuszu, lukarn, werand, tarasów itp.)

 

Kierowałem się raczej w stronę dachu dwuspadowego o prostej konstrukcji natomiast działka bardzo nam się podoba, jest w centrum miejscowości w stosunkowo zjadliwej cenie.

 

Pytaniem jest co ja tak naprawdę mogę na tej działce zbudować. Powierzchnia domu ma być przewidziana na 4, max. 5 os. rodzinę. wymiary działki szer. 23 m dł. 35.

Zacząłem zastanawiać się nad domem parterowym z możliwością adaptacji poddasza lub dom piętrowy z dachem wielospadowym.

Nie ukrywam, że ważne są także koszty samego wykonania, z tego co czytałem dachy wielospadowe są znacznie droższe niż dwuspadowe.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzieki za odpowiedź.

 

Czy budowa domu parterowego a budowa domu parterowego z możliwością późniejszej adaptacji poddasza jest dużo droższa ?

W projekcie są najczęściej 3 pokoje, a chciałbym mieć rezerwę takiego poddasza na ewentualną przyszłą rozbudowę..

 

Mój teoretyczny budżet to +/- 260 tysięcy na budowę domu powiedzmy w stanie deweloperskim (oczyywiście bez działki)

 

I tutaj jest pytanie jaki dom najlepiej postawić z takmi warunkami zabudowy.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy budowa domu parterowego a budowa domu parterowego z możliwością późniejszej adaptacji poddasza jest dużo droższa ?

 

Musisz przewidzieć miejsce na schody i dac mocniejszy strop. Do tego bardziej stromy=wieksza powierzchnia dach i wyższą scianę kolankową. Samo zostawienie możliwosci będzie oosztowało drożej, niz dolożenie pokoju na parterze.

 

Ten zapis dotyczy wszystkich domów? Bo jest troche kuriozalny. Parterowka bez sciany kolankowej z dachem 45* wygląda groteskowo a i dach niepotrzebnie wielki i kosztowny. Zacytuj większy fragment a jeszcze lepiej cały wypis.

 

Za 260k nie zbudujesz.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis jest dziwny i wydaję mi się, że specjalnie zapisany tak, aby jedynie domy piętrowe takie jak ten:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-oszust-2-WAH1879

spełniały warunki zabudowy.

Warunki jakie widniają dla całego obszaru działek (po drugiej stronie ulicy dwuspadowe już mozna)

Ilość kondygnacji: 3 kondygnacje (ostatnia w formie poddasza użytkowego)

Wysokość zabudowy max 12 m od poziomu terenu do kalenicy, Max wysokość posadzki parteru do 0,6 m od poziomu terenu przy głównym wejściu do budynku

Max 50 % pow. pokrycia działki

Dachy wielospadowe. Kąt nacylenia połaci dachowej:

c) 45 przy sciance kolankowej o wysokosci od 0,6 m

d) 22-30 (+/- 5) przy sciance kolankowej o wysokości od 1,2 m do 1,8m

Formę architektoniczną należy kształtować na zasadzie kontynuacji miejscowej w tym regionalnej tradycji budowlanej z zastosowaniem naturalnych materiałów budowlanych tj. kamień w fundamentach, drewno, cegła (również licowa) i tynk w elewacjach, pokrycia słomiane, drewniane i ceramiczne. Kolorystyka stonowana, tradycyjna (paleta ziemi).

Dopuszcza się wszelkie formy zabudowy towarzyszącej z zastosowaniem formy architektonicznej i wykończenia jednolitego dla całego zakresu. Garaże zlokalizowac w formie budynków wolnostojących lub zespolonych z bryłą główną. Zakaz stosowania ogrodzeń zelbetonowych prefabrynowanych. Należy zachować nieprzekraczalne linie zabudowy wg rysunku planu.

 

260 k nie starczy na taki dom czy w ogóle nawet przy małym dwuspadowym gdzie cześć robót wykonam sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość kondygnacji: 3 kondygnacje (ostatnia w formie poddasza użytkowego)

 

Czyli musisz mieć podpiwniczenie, parter i poddasze, albo parter, piętro i poddasze?

To tanio nie będzie. Jak zechcesz mały domek, to schody zajmą spory % powierzchni i tanie nie będą.

 

Do poprzedniej wyliczanki kosztów poddasz dorzucę wymuszenie mocniejszej więźby, bo kratownice, słupy czy inne wzmocnienia uniemożliwią zagospodarowanie.

 

Poczytaj dom za 150 tysięcy. Również forum. Do tego weź poprawkę, że ceny szaleją od ponad roku.

 

Ciekawe, że w statystykach tutaj czy tutaj wzrostu praktycznie nie ma. A wykonawcy schodzą z placów budów, bo bardziej opłaca im się zapłacić karę i realizować inny kontrakt. A na przetargi nikt nie składa ofert.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60..120cm - dach może być dowolnego nachylenia. Trudno, taki błąd. :) Choć trzeba popatrzyć, czy np. gdzieś wcześniej w dokumencie nie ma zapisu ogólnego. Najlepiej wziąć wypis z planu, tam powinni napisać wszystko, co działki dotyczy.

A dlaczego od razu błąd? Po prostu MPZP określa dachy dla ścianek kolankowych poniżej 60 cm i powyżej 120 cm. W przedziale 60cm-120cm MPZP po prostu nie narzuca żadnych wymagań, więc mogą być dowolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientowałem, jeżeli mowa jest o 3 kondygnacjach to znaczy, że maksymalnie tyle kondygnacji można postawić.

 

Dla mnie X=3 oznacza dokładnie 3.

Jakby było "do 3" to by oznaczqło <=3. Ale oczywiscie urzędnik może wznawać alternatywną matematykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie zapisy PM są bardzo czytelne :

Kąt nachylenia połaci dachowej:

c) 45 przy ścianie kolankowej do 0,6 m ( tj. od 0cm do 60cm )

d) 22-30 przy ścianie kolankowej od 1,2 m do 1,8 m

co tu może być niezrozumiałego ?

 

Czyli nie można budować ściany kolankowej między 0,6 a 1,2m oraz powyżej 1,8 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie można budować ściany kolankowej między 0,6 a 1,2m oraz powyżej 1,8 m

 

- nie można. Mamy " do " ( 0,6m ) oraz " od "-"do" ( 1,2m do 1,8m )

- ściany kolankowej w zakresie 0,6m - 1,2m nie można realizować, podobnie jak powyżej 1,8m

 

czytałem dziwniejsze zapisy w PM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" od ", " do " są ograniczeniami

 

To nie jest zapis definiujący dopuszczalne zakresy ścian kolankowych, tylko jakie z tego wynikają konsekwencje.

 

Jak osoby do 3 lat i powyżej 65 lat jeżdżą za darmo komunikacją miejską, to nie znaczy, że osoby w wieku pomiędzy tymi przedziałami nie mogą jeździć.

 

Być może inne kąty dachu są zdefiniowane w punktach a) i b). A wysokość ściany kolankowej w zupełnie innym miejscu może być ograniczona. Ale cytowane zapisy nie ograniczają w żaden sposób wysokości ściany kolankowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zapis definiujący dopuszczalne zakresy ścian kolankowych, tylko jakie z tego wynikają konsekwencje.

 

Jak osoby do 3 lat i powyżej 65 lat jeżdżą za darmo komunikacją miejską, to nie znaczy, że osoby w wieku pomiędzy tymi przedziałami nie mogą jeździć.

 

Być może inne kąty dachu są zdefiniowane w punktach a) i b). A wysokość ściany kolankowej w zupełnie innym miejscu może być ograniczona. Ale cytowane zapisy nie ograniczają w żaden sposób wysokości ściany kolankowej.

 

cytowany zapis w Planie Miejscowym jest jednoznaczny :

dopuszczalne kąty dachu wielospadowego :

45 stopni lub w przedziale 22-30 oraz wysokości ścianek kolankowych odpowiednio 0-0,6m i 1,2m-1,8m.

- dom zaprojektowany z dachem i wysokościami ścianek odbiegający od jw dla tego terenu / działki - nie dostaje PnB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...