Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki klimatyzator kanałowy do pokoi na poddaszu


Recommended Posts

Witam.

 

Chciałbym zamontować u siebie na poddaszu klimatyzator lecz niestety jestem w tym temacie zielony.

Na poddaszu znajdują się 3 pokoje i łazienka. W lecie nie można tam wytrzymać z gorąca a otwieranie okien nic nie daje. Myślałem nad zamontowaniem na strychu nad pokojami klimatyzator kanałowy. Po przemyśleniach zwykły klimatyzator montowany np w korytarzu odpada bo nie zda egzaminu.

 

Łącznie wszystkie pomieszczenia mają około 150 m3.

Jeśli bym taki klimatyzator kałowy zamontował na strychu byłby zaraz nad pokojami wiec przewody od 1,5m do 3 m by wystarczyły jedynie do łazienki około 5 m.

Czy do 2500 zł zakupie taki klimatyzator wraz z przewodami co by wyrobił na te 150 m3?

Co myślicie o takim Klimatyzator kanałowy Lg CB09L ? Czy ten klimatyzator jest kompletny wraz z przewodami ? Mogę go zamontować samemu po czym zwołać kogoś żeby tylko podpiął i odpalił ?

Ile taka klima pobiera prądu miesięcznie w gorące lato ?

I jak to wygląda z serwisem ? trzeba wołać kogoś i płacić żeby czyścił ?

 

Podzielcie sie waszymi opiniami.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dwaipół tego nie zrobisz nawet sam.

Cena 2200 za ten LG to tylko za jednostkę wewnętrzną, do tego potrzebny jeszcze agregat (j. zewnętrzna) + materiały.

Małej klimy nie musisz obowiązkowo serwisować płatnie (przez Fgazowego serwisanta), rezygnując z rozszerzonej gwarancji możesz robić to sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kanałówkę nawet najsłabszą musisz wybulić co najmniej 4 tys i to z hakiem , jedynie jakaś używka ale tak małej nie spotkałem , są tylko takie byki po ponad 10kw jako używane oczywiście , sam się zastanawiam że żadna firma nie chce wypełnić luki rynkowej z małymi kanałówkami rzędu 2,5 -3,5 kw a zaczynają od 5kw dopiero .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kanałówkę nawet najsłabszą musisz wybulić co najmniej 4 tys i to z hakiem , jedynie jakaś używka ale tak małej nie spotkałem , są tylko takie byki po ponad 10kw jako używane oczywiście , sam się zastanawiam że żadna firma nie chce wypełnić luki rynkowej z małymi kanałówkami rzędu 2,5 -3,5 kw a zaczynają od 5kw dopiero .

 

Po pierwsze cały czas trzeba powtarzać, że są 2 rodzaje "kanałówki":

1) Klimatyzacja centralna gdzie jest jedna jednostka i kanały sterowane klapami

2) Jednostki kanałowe lokalne dla każdego pomieszczenia. To są takie same jednostki jak przy splitach ściennych, tyle że ukryte i jest krótki kanalik 1-2 m do pokoju. Powiedz instalatorom, że "takie jak w pokojach hotelowych", to załapią o co chodzi. To są rozwiązania najczęściej stosowane w pokojach hotelowych nad przedsionkiem wejściowym pokoju. Mam w projekcie domu takie w systemie mini-VRF (chociaż nie wiem czy będę je wykonywał).

 

Tutaj masz przykładowy katalog "kanałowych" w drugim znaczeniu:

https://www.midea-electric.pl/resources/documents/Katalog_produktow_Midea_2019.pdf

Na stronie 164 zaczynają się kanałowe. Najmniejsza jednostka 1,8 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haier, Daiki, Mitusbishi, Toshiba, Midea - każdy z tych producentów ma w ofercie kanałówkę o mocach rzędu 1,8 - 3,5 kW

Przy tych mocach chłodniczych (małe napełnienie) nie ma obowiązku f-gaz.

Szukaj jakiegoś lokalnego instalatora, powiedz mu że interesuje cię wyłącznie zakup i tylko uruchomienie.

Swoją drogą, lepiej dać komuś zarobić, by zrobił to profesjonalnie niż się uczyć samemu.

Popatrz na to z innej strony - czas, który spędzisz na jeżdżenie, zakupy, pożyczanie sprzętu przelicz na swój czas pracy i dochód jaki wygenerujesz wykonując w tym czasie swój zawód.

Jak sobie to przekalkulujesz w powyższy sposób, montaż wyjdzie tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

dołączę się z pytaniem: czy w takim przypadku jak autor wątku zaproponował (klima na strychu) trzeba izolować rury doprowadzające schłodzone/podgrzane powietrze? Nadmienię że na tym samym strychu mam już kilka rur doprowadzających powietrze z WM do pokoi(nieizolowanych)

Czy można zastosować rury tego samego typu jak do WM np zielone fi 63?

Czy muszę zapewnić jakiś minimalny nawiew powietrza na strych tylko dla klimy? Strych mam nie wentylowany ale w ocieplonej strefie domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączę się z pytaniem: czy w takim przypadku jak autor wątku zaproponował (klima na strychu) trzeba izolować rury doprowadzające schłodzone/podgrzane powietrze? Nadmienię że na tym samym strychu mam już kilka rur doprowadzających powietrze z WM do pokoi(nieizolowanych)

Czy można zastosować rury tego samego typu jak do WM np zielone fi 63?

Czy muszę zapewnić jakiś minimalny nawiew powietrza na strych tylko dla klimy? Strych mam nie wentylowany ale w ocieplonej strefie domu

 

Rury muszą być izolowane a powietrze klima będzie ciągnęła z pomieszczeń które będzie chłodziła czy też ogrzewała.Zaproś instalatora to coś doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chciałbym zamontować u siebie na poddaszu klimatyzator lecz niestety jestem w tym temacie zielony.

Na poddaszu znajdują się 3 pokoje i łazienka. W lecie nie można tam wytrzymać z gorąca a otwieranie okien nic nie daje. Myślałem nad zamontowaniem na strychu nad pokojami klimatyzator kanałowy. Po przemyśleniach zwykły klimatyzator montowany np w korytarzu odpada bo nie zda egzaminu.

 

Łącznie wszystkie pomieszczenia mają około 150 m3.

Jeśli bym taki klimatyzator kałowy zamontował na strychu byłby zaraz nad pokojami wiec przewody od 1,5m do 3 m by wystarczyły jedynie do łazienki około 5 m.

Czy do 2500 zł zakupie taki klimatyzator wraz z przewodami co by wyrobił na te 150 m3?

Co myślicie o takim Klimatyzator kanałowy Lg CB09L ? Czy ten klimatyzator jest kompletny wraz z przewodami ? Mogę go zamontować samemu po czym zwołać kogoś żeby tylko podpiął i odpalił ?

Ile taka klima pobiera prądu miesięcznie w gorące lato ?

I jak to wygląda z serwisem ? trzeba wołać kogoś i płacić żeby czyścił ?

 

Podzielcie sie waszymi opiniami.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Klimka dla potrzeb które opisałeś to koszt między 12-16tyś .To co podałeś to jest na pokój 20-30m :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jednostka 3 kW, to będzie musiała kręcić non stop.

Lepiej wybrać coś z przedziału 5 - 7 kw - nie będzie słyszalna na niskich biegach.

Ze znanej marki.

Porównywać przede wszystkim hałas.

Podłączyć grawitacyjnie do kanalizacji, nie dać sobie wcisnąć pompki.

 

Koszty to minimum 10 tys, jeśli ma to być zrobione porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowałem się na multisplita: dwie jednostki wewnętrzne do dwóch sypialni ale żadna nie graniczy z łazienką i jedyne rozwiązanie to pompki

Dlaczego odradzasz?

 

Ja miałem 3 pompki (ponoć z najwyższej półki) przez kilka lat. W końcu przerobiłem na grawitację. Pompka to jest najgorsza rzecz w klimatyzacji. Serwisant mówił, że 90% awarii klimatyzacji do których jeżdżą to są awarie pompki. Żadnej pompki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 3 pompki (ponoć z najwyższej półki) przez kilka lat. W końcu przerobiłem na grawitację. Pompka to jest najgorsza rzecz w klimatyzacji. Serwisant mówił, że 90% awarii klimatyzacji do których jeżdżą to są awarie pompki. Żadnej pompki!!!

 

Qrde nie załamujcie mnie.

Czy mówiąc o grawitacji masz na myśli wiaderko pod klimatyzatorem? :)

Ewentualnie jakiś mały przezroczysty zbiorniczek podpięty od dołu klimy?

Ps w biurze firmy, w której pracuje od niedawna ponoć kapie sobie normalnie latem na wykładzinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrde nie załamujcie mnie.

Czy mówiąc o grawitacji masz na myśli wiaderko pod klimatyzatorem?

 

Ja ma zatynkowaną rurkę PCV - grawitacyjnie spływa do kanalizacji.

 

Możesz też wypuścić wodę na zewnątrz, jak gdzieś blisko masz ścianę zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy biorą

Mam coś podobnego na dole od 1,5 roku: Fujitsu w wersji Arctic tez do -30 ale to trochę jak strzelanie z armaty do muchy. Zanim się wprowadziliśmy to żona mnie męczyła pytaniami typu: Co zrobimy kochanie jak będą ciężkie mrozy -25 -30? Przecież nie mamy kominka, ba nie mamy nawet komina bo nie mamy żadnego pieca :) No więc uległem i kupiłem Arctica z najmniejszą jednostką wew(09). Z perspektywy czasu widzę ze przepłacenie za taki sprzęt nie miało sensu bo zimy coraz cieplejsze a bardziej dokuczliwe są upały w domach mocno ocieplonych. Dlatego idę teraz w tańsze klimatyzacje do -15.

 

Ps Na dotacje to pewnie się nie załapię ale myślę chociaż o uldze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie z innej beczki: Czy klimatyzacja załapie się do ulgi termomodernizacyjnej? Można wpisać jako pompa ciepła?

 

Byłem na spotkaniu WFOŚ w sprawie Czyste Powietrze, to pani z WFOŚ, powiedziała że klimatyzator załapuje się (bądź co bądź jest to pompa ciepła powietrze-powietrze), ale musi spełniać odpowiedni SCOP (sprawdź w tabelce) czy tam efektywność energetyczną oczywiście w trybie grzania. Nie wiem jak jest z ulgą termomodernizacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...