Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozliczenie prosumenta z tauronem


meczesiu

Recommended Posts

To już było wiadomo od połowy grudnia jak pojawiły się taryfy na nowy rok. Dodatkowo, cena ta obejmuje jakiś dany region a w Tauronie jest kilka regionów, gdzie każdy ma inne ceny. Nie jest to rozbieżność duża ale kilka groszy różnicy może występować, głównie w stawce dystrybucyjnej.

 

Tauron długo nie podawał stawek za dystrybucje. Przynajmniej jak dzwoniłem w styczniu to nie wiedzieli bądź nie chcieli powiedzieć jaka wyjdzie łączna opłata za kwh w poszczególnych taryfach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 190
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W Tauronie masz wszystko wrzucane do jednego wora bez różnicy taryfowej. Jeżeli będziesz miał nadprodukcję to to przejdzie ci na kolejny okres. Natomiast jeżeli będziesz miał zużycie większe niż produkcję (całościowo) to zapłacisz proporcjonalnie do zużycia procentowego w danej taryfie. Czyli jeżeli masz rozkład w dwustrefowej taryfie powiedzmy 70% tania 30 % droga to przekraczając zużycie w stosunku do produkcji o np. 100kwh to za 70kwh zapłacisz ze stawką za tanią taryfę a za 30kwh zapłacisz ze stawką drogiej taryfy.

 

Tak było. Teraz są nowe zasady rozliczania. Podobno takie same dla wszystkich w całym kraju.

Na fakturę trzeba poczekać, jak radzi Kolega @klaudiusz_x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było. Teraz są nowe zasady rozliczania. Podobno takie same dla wszystkich w całym kraju.

Na fakturę trzeba poczekać, jak radzi Kolega @klaudiusz_x

 

Jeszcze w styczniu jak tam dzwoniłem to tak mi powiedzieli. Ja rachunek dostałem już za 2022 (01-11) całe szczęście mam drobną nadprodukcję

więc nie potwierdzę jednego ani drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś w netmeteringu to przy nadprodukcji u mnie 1500 kWh w ostatnim okresie rozliczeniowym na fakturze są tylko opłaty stałe, abonament, złodziejska opłata MOCOWA, niezły wymysł towarzyszy z energetyki na grabienie odbiorców :) (proszę sobie poczytać na co są wydawane pieniądze z opłaty mocowej, tłuste koty dostają pieniądze za tzw. gotowość, czyli praktycznie za nic) . Moja faktura, to tylko opłaty stałe około 150 zł.

 

Jestem na starych zasadach, instalacje mialem uruchomioną rok temu, dostałem jakieś faktury prognozowane do końca września chyba. Od tego czasu nic nie dostałem z Tuarona. Z tego co się dowiedziałem od nich mają jakieś zmiany w systemie, wiec faktura nie wiadomo kiedy będzie. Mój sąsiad dostał pierwszą po 1,5 roku od uruchomienia instalacji. Nie wiem czy w rejonie Częstochowy to standard. Właśnie jestem ciekawy ile wynosi suma wszystkich opłat za cały rok jeżeli masz nadwyżkę produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na starych zasadach, instalacje mialem uruchomioną rok temu, dostałem jakieś faktury prognozowane do końca września chyba. Od tego czasu nic nie dostałem z Tuarona. Z tego co się dowiedziałem od nich mają jakieś zmiany w systemie, wiec faktura nie wiadomo kiedy będzie. Mój sąsiad dostał pierwszą po 1,5 roku od uruchomienia instalacji. Nie wiem czy w rejonie Częstochowy to standard. Właśnie jestem ciekawy ile wynosi suma wszystkich opłat za cały rok jeżeli masz nadwyżkę produkcji.

 

 

W załaczeniu część faktury ale za pół roku więc razy dwa

 

 

@ stos, racja z 5 nie 8, od tego dziękowania to się już wszystko miesza

opłaty stałe.jpg

Edytowane przez Jancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@klaudiusz_x

 

Przy założeniu że liczymy zgodnie z zasadami matematyki to za ubiegły rok (01.01.2022-31.12.2022) mam nadwyżkę w produkcji w drogiej taryfie i niedobór w taniej taryfie. Jest większa nadwyżka w drogiej w stosunku do braków w taniej.

 

Na fakturę trzeba poczekać - nie wiadomo jak zostanie zaliczona nadwyżka z poprzedniej faktury liczona wg starych zasad.

 

w PGE pomiędzy godzinami szczyt/tania(lub odwrotnie) zebrane kWh są przelewane tam gdzie brakuje(1:1) i się nie dopłaca-tak wyszło u mnie na rachunku.

 

Zero dokupowania więc przyszły gołe opłaty stałe 21zł/msc. przy taryfie G12.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.Dostalem fakturę rozliczeniowa.okres 1rok stare zasady. 15.01.22 do 31.12.22

Około 23zl /mięsiac G12w. W tym okresie nie wykorzystałem około 4mwh . Duże zużycie mam w okresie grzewczym.

Czy dobrze myślę, że generacje z lata 2022r mogę wykorzystać zimą 2023r czyli do12miesiecy od daty wprowadzenia pomimo iż będzie to już kolejny rok rozliczeniowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dostalem fakturę rozliczeniowa.okres 1rok stare zasady. 15.01.22 do 31.12.22

Około 23zl /mięsiac G12w. W tym okresie nie wykorzystałem około 4mwh . Duże zużycie mam w okresie grzewczym.

Czy dobrze myślę, że generacje z lata 2022r mogę wykorzystać zimą 2023r czyli do12miesiecy od daty wprowadzenia pomimo iż będzie to już kolejny rok rozliczeniowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Resztki kWh z każdego miesiąca z osobna możesz zużyć w ciągu 12msc od jego końca. Np.masz resztke ze stycznia 2022 to możesz je zużyć TYLKO do końca stycznia 2023(1 lutego 2023 znikną kWh ze stycznia 2022). Tak jest z każdym miesiącem z osobna ale najpierw zużywasz kWh najstarsze więc mało prawdopodobne aby się przeterminowały.

Na rachunku masz wyszczególnione ile z każdego miesiąca(12 wstecz) zostało z osobna w magazynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taryfę komfort plus w tauronie gliwickim.

A sąsiad ma taryfę sprzedawcy, także ma pv.

Może ktoś wytłumaczyć, czym to się różni?

Nie wybierałem taryfy, tylko ten, kto mi składał papieru, czyli dostawca pv.

Jestem na minusie w taniej, na plusie w drogiej.

Okres rozliczeniowy mam do końca lutego.

Może ktoś napisać, czym różnią się te 2 umowy?

Obie bez lojalki.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Nie dajcie się wrobić w usługę pomoc fachowca. Przy ubezpieczeniu mieszkania takie coś kosztuje 1/4 ceny :), a nie 125 zł rocznie, jak w PGE. Nie mówiąc, że ta usługa to fikcja.... ale to już inny temat.

 

Ciekawe co piszesz co ja mam dom ubepzieczony w PZU i tam jak pytałem podobne ubezpieczenie kosztowało prawie tyle samo a warunki byly 5 razy gorsze. Z tych "fachowców" tauronowych korzystalem juz 3 razy. Naprawili mi zmywarkę za darmo, piekarnik za darmo i dostałem 500zł na nową pralkę bo koszt naprawy starej przekraczał limit ubezpieczenia. Także 3 naprawy w 4 lata i jestem do przodu lekko licząc kilka stówek. Do tego wszystkie sprzęty mi naprawili ekspresowo - w umowie było chyba 24h na umowienie się fachowca i dwa dni robocze na naprawę. Facet od zmywarki przyszedł dzien przed wigilią, a zglosilismy awarie 5 h wczesniej. Także wybacz ale mam inne zdanie niż ty.

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jaki okres liczy się bilans oddanej / pobranej energii w pierwszym roku od zainstalowania PV?

 

Nie pamiętam kiedy wymieniono mi licznik, było to prawdopodobnie w lutym 2022. Faktury na 2022 z PV zostały wystawione 15 marca 2022.

 

Maksymalny okres jaki mogę podejrzeć na eLicznik to

 

od 21.02.2022 do 17.02.2023(pobrana 4864kWh, oddana 5453kWh)

 

Czy ten okres wynika z max co może wygenerować eLicznik, czy licznik był zainstalowany właśnie 21.02.2022 i okresem jaki będzie wzięty do faktury będzie od 21.02.2022 do 21.02.2023 ?

 

A następnym będzie znów od 21.02.2023 do 21.02.2024 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...