Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja grawitacyjna - wspomagana mechenicznie


Recommended Posts

Cześć drodzy forumowicze,

 

Mam taki problem, otóż w mieszkaniu mam łazienkę 298cm x 178cm, kanał wentylacji gwaritacyjnej jest umieszczonych bardzo blisko od wejscia ok 30cm, mam obawy czy sama wentylacja grawitacyjna poradzi sobie z odrpowadzeniem wilgoci z pomieszczenia ponieważ wanna i źródło wilgoći będzie na drugim końcu łazienki. Myślałem nad zamontowaniem wentylatora który by tylko wspomagał co jakis czas wyciąg z łazienki.

Kolejną kwestią jest chęć postawienia szafki łazienkowej zabudowanej do sufitu i szer 60cm, która zasłoni oryginalny kanał wentylacy. Przypuszcam, że rozwiązaniem będzie przedłużenie kanału rurą wewnątrz szafki i w szafce zamontowanie kratki.

 

I tutaj głowne pytanie montująć wspomniany wcześniej wentyator zamontować go w piertownym kanale i dostawić rurę przedłużającą wentylację czy też najpierw przedłuzyć kanał i zamontować wentylator na szafce.

wentylacja.JPG

 

Dołączyłem rysunek poglądowy, kolorem czerowny zaznaczyłem potencjalne umiejscowienie wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zamontować wentylator wewnątrz szafki i przedłużyć rurą, to potrzebujesz wentylator kanałowy, a najmniejsze jakie znam mają wydatek grubo ponad 100m3/h, więc trochę za duży do łazienki. Lepiej będzie przedłużyć kanał i zamontować wentylatorek (taki z kratką) na zewnątrz szafki. Możesz go włączać razem z oświetleniem łazienki i zastosować wyłącznik zwłoczny, żeby wentylator działał jeszcze przez 5-15 minut po zgaszeniu światła.

Są też wentylatorki z czujnikiem wilgotności i włączają się kiedy ta jest powyżej określonego poziomu.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mieszkanie na parterze w bliźniaku, sąsiad z gory ma osobny kanał wentylacyjny wiec ryzyka zaburzenia wentylacji u innych nie ma. A w przypadku zastosowania wentylatora czy wyciag grawitacyjny bedzie działał gdy wentylator będzie wyłączony czy to ustrojstwo zupełnie zatyka naturalny przepływ powietrza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mieszkanie na parterze w bliźniaku, sąsiad z gory

 

Co to za bliźniak ,co masz sąsiada na górze, a nie obok?

 

A co do meritum - nie ma legalnej możliwości mieszania w tej samej przestrzeni wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Musisz zmienić całą wentylację na hybrydową albo mechaniczną, żeby włączenie "wspomagania" w kuchni nie mogło spowodować ciągu wstecznego w łazience (albo odwrotnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obok też mam sasiada, bliźniak podzielony na 4 mieszkania, 2 na dole i dwa na górze. A jak wyglada sytuacja podpinania okapu pod wentylacje, tzn. ze podczas działania okapu moze byc zaburzona wentylacja grawitacyjna.

To moze narazie sie wstrzymam z montazem wentylatora i zobaczę jak bedzie dzialaja grawitacja, choc mam obawy czy umiejscowienie kanalu poradzi sobie z wyciągnięciem wilgoci z obaszaru wanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...