Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak wentylacji w bloku - administracja lekceważy skargi


Recommended Posts

Dzień dobry,

posiadam mieszkanie w bloku i od dłuższego czasu zmierzam się z problemem nie działającej wentylacji. W jednym z kominów wentylacyjnych zaobserwowałem ciąg wsteczny, w reszcie nie wieje ani nie ciągnie lecz słychać ptaki, czasem nawet jakieś gałązki z kratki wypadają. Problem ten zgłaszany był kilkukrotnie do zarządcy, lecz lekceważą każdą skargę na działanie wentylacji. Czy jest jakaś inna opcja aby ktoś zajął się tą sprawą? Myślałem o Inspektoracie Budowlanym, bo przecież brak wentylacji to poważny błąd techniczny który może prowadzić do nie odprowadzania nadmiernej ilości dwutlenku węgla. Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli najgorsza forma.

 

Po pierwsze - piszesz pismo z uwagami do działania wentylacji. Nic na gębę. Po drugie, jak przyjdą kominiarze sprawdzać, zainteresować się co mierzą, jakie są wyniki i domagać się wpisania twoich uwag do protokołu.

Możesz też poprosić o kopię najnowszego protokołu i jeśli nie ma w nim uwag, wziąć swojego kominiarza i niech pisze swój protokół, który wyślesz do spółdzielni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A okna to szczelne, w końcu zima jest, ale wietrzone regularnie

No to jak Ty chcesz mieć tam wentylację? Z pustego to i Salomon nie naleje.

Zanim zaczniesz walczyć o cokolwiek, latać po spółdzielniach, inspektorach, biegłych itp. to zadbaj o nawiew świeżego powietrza, wtedy stanie się cud i wentylacja zacznie działać.

 

Ale nie otwarte okno przez 5 minut, tylko nawiew ma być stały 24h/dobę i o odpowiedniej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Slawko123 mówi, jeśli wylot (komin wentylacyjny) ma działać to musi być też wlot. U niego zabrakło tylko konkretu.

 

Ten konkret nazywa się nawietrzak.

 

Przy szczelnych oknach i wentylacji grawitacyjnej montaż nawietrzaków w oknach (lub inna forma nawiewów, ale nawetrzaki okienne są najtańsze i najmniej inwazyjne) jest obowiązkowy, by grawitacyjna działa.

Niby można ratować się ustawiając okna w pozycji mikrowentylacji. Jednak nie ma nad tym kontroli i zazwyczaj ta mikrowentylacja wpuszcza zbyt wiele powietrza co doprowadza do wychłodzenia pomieszczenia. Nawietrzaki (ich przepustowość) można natomiast dobrać do wymagań konkretnego mieszkania... przynajmniej przy nowej budowie projektant oblicza w projekcie te wymagania (by zapewnić stały dopływ świeżego powietrza bez wychładzania zimą). W istniejącym budynku pewnie trzeba byłoby dobrać coś na oko.

 

Sprawdź ciąg w kominach przy otwartych oknach i przy zamkniętych, czy coś się zmienia? Najlepiej monitorować to przez kilka dni o różnych porach, bo wentylacja grawitacyjna działa zależnie od pogody.

 

Jeśli będzie coś nie tak, to zaproś własnego kominiarza, by spisał realną opinię. To będzie podstawa pisma do spółdzielni. Jak ktoś wyżej wspominał: nic na gębę. Na to administracja musi jakoś zareagować.

Co prawda spółdzielnie mają miliony sposobów, by tak robić by nic nie zrobić. Wówczas pozostaje rozłożyć ręce: "ot spółdzielnia". Albo przygotować się na długie boksowanie się z administracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6.11.2008 roku W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nawiewniki są obowiązkowe...

Bez nich nijak nie da się spełnić wymogu minimalnej wymiany powietrza.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6.11.2008 roku W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nawiewniki w oknach są obowiązkowe...

 

I jak będzie przebudowa to trzeba będzie do tego stanu doprowadzić. Nie ma obowiązku dostosowywania budynków do nowych WT jak wchodzą w życie - a onegdaj takiego wymogu nie było (chyba poza kuchnią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...