Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Popieprzona sytuacja na rynku EPS - szalenstwo cenowe


fighter1983

Recommended Posts

Bierz co tańsze. Oba robione w formie.

 

Jedynie ten mega white ma biąłą powłokę i nie będę się musiał martwić o słońce, oraz nie będę musiał kołkować bo ma karbowaną powierzchnię od strony którą się klei do ściany co zwiększa przyczepność.

 

W ogóle to mam rozkminę czy w ogóle jest sens kupować któryś z tych dwóch styropianów czy poprostu jakiś zwykły grafitowy (0.031-0.032) lub biały 0.038, grubość w obu przypadkach 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tego co zauważyłem rozmawiając z ludźmi oraz czytając te forum to przed podwyżkami grafitowy styropian był traktowany jak jakieś cudo techniki i technologii które mialo nadzwyczajne wręcz nadprzyrodzone moce. A od czasu gdy ten styropian osiągnął również na nadprzyrodzona cenę, miedzy nim a białym (dwa lata temu określanym jako przeżytek i gowno jakieś) różnice jakościowe i „osiągi” się zatarły. Ja mam pol domu w białym i pol w grafitowym bo taki akurat został inwestorowi z OLX’a i sprzedawał tanio. Zakupy robiłem przed podwyżkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w której połowie domu jest cieplej ? ;)

Oczywiście taki żart, ale w sumie mogłoby być ciekawe doświdczenie gdyby kamerą termowizyjną od środka popatrzyć, czy rzeczywiście jest jakaś różnica.

 

Ale żeby takie doświadczenie miało jakikolwiek sens to np południowa ściana musiałaby być w połowie zrobiona białym a w połowie grafitem. Mój domek jest na planie prostokąta i jedna eLka północno-wschodnia jest chyba grafitem a południowo-zachodnia białym.

Ten grafit to był swisspor white (z białą powłoką, ta grafitowa strona była gładka i lambda 033) bo jest jeszcze mega white chyba 031. Dla mnie ten tysięczne po przecinku naprawdę. nie stanowią różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie obliczenia i tak się rozjeżdżają z rz3eczywistością.

Ta wartość lambdy to jest prawdziwa tylko dla temperatury zewnętrznej 20 C, czyli dla takiej, kiedy styropianu w ogóle nie potrzebujemy.

Faktycznie do obliczeń architektów należy przyjmować przedział 0,038-0,040 dla każdej płyty renomowanego producenta. Płyty producentów "garażowych" wypadną jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie do obliczeń architektów należy przyjmować przedział 0,038-0,040 dla każdej płyty renomowanego producenta. Płyty producentów "garażowych" wypadną jeszcze gorzej.

 

Zgodność deklaracji z rzeczywistością sprawdza GUNB. I wybierając materiał warto przejrzeć wyniki, którzy producenci deklarują nieprawdę.

https://www.gunb.gov.pl/probki

 

Różnica pomiędzy EPS 0,032 a 0,038 to 18,75% - to oznacza, że zamiast 15cm 0,032 żeby osiągnąć ten sam efekt trzeba dać prawie 18cm 0,038.

 

Jak podejdziemy, z drugiej strony - czyli dajemy 20cm i ile kWh zaoszczędzi nam lepszy, to mi wychodzi różnica pomiędzy 0,038 a 0,031 1,63kWh/m2/r. Czy to dużo, czy mało i czy ma sens ekonomiczny - do samodzielnej oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honest question: a jak powinno się robić? Słyszałem już tyle opinii, że już sam nie wiem.

 

Chyba żartujesz z tym pytaniem....

 

Widziałem u sąsiada. Projekt domu taki quasipasywny, a na ścianach biały na plackach, ze szparą 3-4cm od ściany. Teraz zdziwiony, że pompa 16kW chodzi na okrągło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodność deklaracji z rzeczywistością sprawdza GUNB. I wybierając materiał warto przejrzeć wyniki, którzy producenci deklarują nieprawdę.

https://www.gunb.gov.pl/probki

 

Tylko, że oni sprawdzają zgodność jednej deklaracji (producenta) z deklaracją rzeczywistego wyrobu jaką faktycznie uzyskuje. W sensie, jeśli producent bada swój produkt pod tym kątem zgodnie z normą to wyniki są zbieżne. Rzecz w tym, że to nadal wyniki labolatoryjne, które nie muszą brać pod uwagę rzeczywistych warunków na ścianie budynku. A raczej taki styropian będzie pochłaniał zimą więcej pary wodnej niż mniej. Im więcej pary wodnej pochłonie tym jego lambda będzie bardziej zbliżać się do 0,6 (wartość dla wody) i tym mniejsza będzie różnica między kolorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będzie obwodowo +3 placki + 2 paski piany po długosci płyty tak żeby pokryć te 60%+ płyty i brak kołków

 

Odnośnie jakości styro to jedynie co możemy sprawdzić organoleptycznie to wagę i różnice są naprawdę odczuwalne. Są firmy które są grubo poniżej normy , są takie co są na styk ale można też trafić na produkt który wazy więcej niż powinien.

Edytowane przez guja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...