Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie szkieletowego Kamilka parterowego 86m


sito

Recommended Posts

Witam, trochę juz tu przesiaduję i studiuję tematy ogrzewania. Czytałem sporo o ogrzewaniu COP-1 , ogrzewaniu kablami Kaizena , wertowałem też o kanałówkach i splitach .

 

Do rzeczy , bedziemy budowali domek szkieletowy 86m , parterowy , bryła prostokąt, na Śląsku koło Pyrzowic , po 40 latach mieszkania w blokowisku pora na życie na wsi :yes: . Domek to Kamilek , projekt juz kupiony, pozwolenie mamy, czekamy na kredyt . W projekcie mamy kotłownię , kocioł na pellet i kaloryfery.... Na etapie adaptacji chcieliśmy to zmienić na czysty "sztrom" ale Pani projektant od razu powiedziała ze nie zmieścimy się w EP. Zaproponowała zostawić jak jest a potem kierownik budowy zmieni to odpowiednim wpisem oczywiście jeżeli nie będzie to COP-1 . Całe życie mieszkamy w bloku i nie wyobrażam sobie mieć kotłowni , nawet takiej co wymaga interwencji raz na kilka dni :yes: .

 

Bedę systematycznie tu zamieszczał fotki i dane domu, bo nie chcę zeby post był przydługawy . Dom to standardowy szkielet ale podciągnięty juz pod WT2021. W standardzie ma 10cm styro na zewnątrz ( bierzemy 15cm żeby zakryć kasety z rolet okiennych ) , 15cm wełny od środka . Strop wełna 25cm , fundament styro 10cm. Wentylacja grawitacyjna. Okna 3 szybowe z roletami zewnętrznymi . Ekspozycja na południe, salon i kuchnia mają okna na południe i zachód :yes: Od północy bedzie wejscie do domu , okno z sypialni , okno kotłowni w której bedzię spiżarka lub drugi kibelek .

 

Jesteśmy po rozmowie z kilkoma osobami co maja ten dom, wszyscy mówią ze domek jest mega ciepły. Ci co grzeją kotłem na pellet zgodnie mówią ze idzie na CO i CWU od 2 do 2,5 tony pelletu. Z masochistami co grzeją węglem nawet nie rozmawiałem a jest tez ich sporo.

 

Co do cen :

 

W cenie domu mamy ogrzewanie CO z grzejnikami i instalacją do CWU , zostaje tylko dokupić jednostkę grzewczą. Dopłata do podłogówki w całym domu to 6000. Jeśli zrezygnujemy całkowicie z ogrzewania to firma odliczy nam 11000. Za brak komina odliczają kolejne 2500.

 

Bierzemy pod uwagę :

 

kable, maty pod płytki , kozę ( na drzewo lub pellet ) i klimę , kolejność przypadkowa :yes:

 

Odrzucamy , węgiel, wszelakie kotły nieważne na jaki opał, nie chcemy żadnych "rurowisk" , zaworów, rozdzielaczy , chcemy mieć jak w mieszkaniu :yes:

Bufor tez odpada , bo to niepotrzebna strata miejsca a domek jest mały.

 

Plan jest taki żeby w cenie domu wziąść komin pod kozę ( 2500 to nie majątek ) . To co firma odliczy od ceny domu za brak ogrzewania ( 11k ) zainwestować w jakieś połączenie dwóch systemów. Jednym z nich na bank będzie klima bez względu na to co wybierzemy do grzania :yes:. Pompa ciepła z podłogówką za 50k od razu zaznaczam odpada . Ma być prosto , spełniać WT2021 nawet kosztem wyższych rachunków względem pompy ciepła lub kotła na pellet .

 

Kaizen, Kulibob, Gawel i reszta pomożecie ? :D

 

Ww93M52L4SQ29P8k8

Edytowane przez sito
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom to standardowy szkielet ale podciągnięty juz pod WT2021. W standardzie ma 10cm styro na zewnątrz ( bierzemy 15cm żeby zakryć kasety z rolet okiennych ) , 15cm wełny od środka . Strop wełna 25cm , fundament styro 10cm. Wentylacja grawitacyjna.

 

To tylko przy pellecie masz szanse zmieścić się w EP. Przynajmniej jedna decyzja z głowy ;)

 

Jesteśmy po rozmowie z kilkoma osobami co maja ten dom, wszyscy mówią ze domek jest mega ciepły.

 

Strop - U=0,149 - minimum 0,15. Więc to jest minimum wymagane prawem, a nie "mega". WG to też zaprzeczenie "dosyć ciepły" nie mówiąc o "mega".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko przy pellecie masz szanse zmieścić się w EP. Przynajmniej jedna decyzja z głowy ;)

 

 

 

Strop - U=0,149 - minimum 0,15. Więc to jest minimum wymagane prawem, a nie "mega". WG to też zaprzeczenie "dosyć ciepły" nie mówiąc o "mega".

 

z 2 strony on ma dom w cieplejszym klimacie niż my więc nie demonizowałbym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko przy pellecie masz szanse zmieścić się w EP. Przynajmniej jedna decyzja z głowy ;)

 

 

 

Strop - U=0,149 - minimum 0,15. Więc to jest minimum wymagane prawem, a nie "mega". WG to też zaprzeczenie "dosyć ciepły" nie mówiąc o "mega".

 

Dlatego biorę kozę na pellet pod uwagę i klimę jako uzupełnienie. Klima bedzie używana cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może policz ile będzie kosztowała rekuperacja jak zlikwidujesz kanały grawitacyjnej wentylacji.

 

 

Ta koza to na jakie paliwo będzie?

Rezygnujesz z pieca na pelet do którego dokłada się co kilka dni i decydujesz się na kozę do której się dokłada paliwo co kilka godzin. Gdzie tu logika?

 

 

A do czego ten bufor miałby być?

 

 

 

Dlatego wybieracie kozę? W mieszkaniu mieliście kozę?

Ogrzewanie podłogowe jest najlepszym sposobem na ogrzewanie.

 

 

 

Za takie pieniądze to pewnie że odpada, tylko dlaczego tak drogo.

 

Odrzucam kotłownię ( jako pomieszczenie ) i kocioł ( jako źródło ciepła ) .

Koza bedzie używana jako wspomaganie przy większych mrozach. Jeśli bedzie na pellet to tylko po to żeby zmieścić sie w EP . W mieszkaniu jej nie mieliśmy oczywiście.

Bufor odpada bo miałem na myśli wszelakie pomysły na rurowisko i grzanie sporej ilości wody.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrzucam kotłownię ( jako pomieszczenie ) i kocioł ( jako źródło ciepła ) .

Koza bedzie używana jako wspomaganie przy większych mrozach. Jeśli bedzie na pellet to tylko po to żeby zmieścić sie w EP . W mieszkaniu jej nie mieliśmy oczywiście.

Bufor odpada bo miałem na myśli wszelakie pomysły na rurowisko i grzanie sporej ilości wody.....

 

No i ponieważ masz zdrowe i nowoczesne podejście do ogrzewania jak 95 % ludzi na Ziemi to nastąpiła krępująca cisza jak to? Nie będziesz miał wody w podłodze i nie będziesz miał komfortu będzie ci szumiało i wiało i jeszcze koniecznie wyrzuć pieniądze na rekuperację w komplecie bo będzie ci śmierdziało :lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko przy pellecie masz szanse zmieścić się w EP. Przynajmniej jedna decyzja z głowy ;)

 

 

 

Strop - U=0,149 - minimum 0,15. Więc to jest minimum wymagane prawem, a nie "mega". WG to też zaprzeczenie "dosyć ciepły" nie mówiąc o "mega".

 

W projekcie jest jeszcze pompa ciepła jako alternatywa i wg niego mieści sie w EP . Rezygnując z grzejników w cenie domu , instalacji do CWU i biorąc pompę z podłogówką musiałbym firmie co stawia dom dopłacić :

 

6000 podłogówka

26000 pompa Stiebel Eltron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie jest jeszcze pompa ciepła jako alternatywa i wg niego mieści sie w EP . Rezygnując z grzejników w cenie domu , instalacji do CWU i biorąc pompę z podłogówką musiałbym firmie co stawia dom dopłacić :

 

6000 podłogówka

26000 pompa Stiebel Eltron

 

bez sensu 32k dodatkowo, a przy rezygnacji z co grzejnikowego masz 11k czystego zysku i pomieszczenie gratis masz może rzuty tego domu?

 

za te 32 k to masz ogrzewanie na prąd cop=1 na 16 lat licząc samo ogrzewanie lub w tej chwili 9 Kwp PV ale tyle nie będziesz pewno potrzebował.

11k za centrale wytarzcy na pc cwu, fajną klimą nienajtańszą podłogówkę do łazienek w formie mat grzejnych i konwektory do sypialni

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez sensu 32k dodatkowo, a przy rezygnacji z co grzejnikowego masz 11k czystego zysku i pomieszczenie gratis masz może rzuty tego domu?

 

http://www.domyinterstyl.pl/rzuty-domow-szkieletowych/rzut-dom-kamilek-86m2-6.pdf

 

Tylko my bierzemy lustrzane odbicie

 

A tak wygląda sam dom :

 

https://photos.app.goo.gl/RQNXVsvviWSo9y577

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogrzewanie podłogowe wodne i nie mam żadnego bufora.

Nie mam kotłowni a mam PC.

Nie mam w domu żadnego komina czy to dymowego czy wentylacyjnego.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kosztowała mnie tyle co te kominy.

W domu parterowym wykonanie wentylacji mechanicznej jest trywialnie proste a przez to tanie.

Jeśli grzać chcesz matami czy foliami to zastanów się czy chodzenie po polu EM jest takie zdrowe dla domowników.

 

Tanie czyli ile ?

 

Grzać zamierzamy raczej klimą i wspomagać ją na drugim końcu domu 3 konwektorami . Koza bedzię chodziła w duże mrozy i czasami dla klimatu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogrzewanie podłogowe wodne i nie mam żadnego bufora.

Nie mam kotłowni a mam PC.

Nie mam w domu żadnego komina czy to dymowego czy wentylacyjnego.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kosztowała mnie tyle co te kominy.

W domu parterowym wykonanie wentylacji mechanicznej jest trywialnie proste a przez to tanie.

Jeśli grzać chcesz matami czy foliami to zastanów się czy chodzenie po polu EM jest takie zdrowe dla domowników.

Jesteś gość. Masz podłogówkę, pompę ciepła PW, rekuperacje i do tego błyskawice. Chłop przedstawił swoje wstępne założenia i to co totalnie wykluczył.

 

Odnośnie izolacji. Pan Kaizen chyba ma racje co do izolacji stropu. Nie da rady dorzucić 5-10cm? Gdybys zlikwidował komin to jak będzie wyglądała WG? Na kominkach wentylacyjnych? Mam rozumieć ze komin dymowy byłby połączony z wentylacyjnymi kanałami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie czyli ile ?

 

Grzać zamierzamy raczej klimą i wspomagać ją na drugim końcu domu 3 konwektorami . Koza bedzię chodziła w duże mrozy i czasami dla klimatu .

 

Bardzo fajny projekt i w parterze jestem na TAK :yes: zdecydowanie. Jedna klima dała by radę w 90% sezonu grzewczego a będą też konwektory jakby było zimniej u mnie tak od -5 konwektory na poddaszu są lekko ciepłe jak córka zamyka dzwi na noc to wtedy ma pokój dogrzany konwektorem.

 

Zrób sobie spiżarnię z kotłowni i mas misce na zasobnik pc cwu będzie blisko do łazienki i kuchni nie trzeba recyrkulacji kolejny problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś gość. Masz podłogówkę, pompę ciepła PW, rekuperacje i do tego błyskawice. Chłop przedstawił swoje wstępne założenia i to co totalnie wykluczył.

 

Odnośnie izolacji. Pan Kaizen chyba ma racje co do izolacji stropu. Nie da rady dorzucić 5-10cm? Gdybys zlikwidował komin to jak będzie wyglądała WG? Na kominkach wentylacyjnych? Mam rozumieć ze komin dymowy byłby połączony z wentylacyjnymi kanałami?

 

mateusz ale tam jest tylko jeden komin to bez problemu można przez strych podpiąć łazienkę i wyciag w kucbki i wentylatory zrobic na higrostat w jednostkami nans trychu byłoby bardzo cicho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...