Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie szkieletowego Kamilka parterowego 86m


sito

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ci co mają kable namawiają na kable a ci co grzeją klimą namawiają na klimę.

Nieszczęście lubi towarzystwo. :)

 

Ja mam klimę i nie namawiam.

Tanio, grzeje, ale szału nie ma(założyłem póki co ze względu na koszty). Rozkład temperatur z dupy... pod sufitem gdzie nie siedzę najcieplej, do tego szum(z 2 razy byłem zmuszony spać pod nią i żaden komfort).

Podłogówka, grzejniki... a potem długo, długo nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wieloletni już użytkownik domu szkieletowego napisze tak: przy tym systemie i przy takiej powierzchni postawić na ocieplenie i WM do tego ogrzewanie prądem bezobsługowe i jak najmniej kosztowe na etapie budowy. Tak czy siak koszty ogrzewania to będą "grosze", a może dołożyć fotowoltanikę i zejść z kosztami jeszcze niżej

 

Tylko co tu jeszcze poprawić ?

15 wełny jest od środka, na zewnątrz zamiast 10cm styro dajemy 15 . Ktoś tu pisał o stropie ze 25 wełny to mało , dorzucimy jak bedzie trzeba tylko ile ?

Fundament ma 10 styro , jeśli damy 15 lub 20 to z automatu obniżymy sufit :D ale jesteśmy niscy to w sumie można tak zrobić . Do tego WM i coś jeszcze ?

 

Z kim nie rozmawiam, a mam nawet w rodzinie dom szkieletowy , to wszyscy odradzają kotłownie. Ostatnio w mrozy spaliśmy u kuzynki , przy wyłączonej kanałówce temp do rana spadła o 1`C , na dworze było -12 , jak wstaliśmy załączyli to ustrojstwo , chwila szumu a potem puszczony TV zagłuszał ruch powietrza. Uzupełnieniem tego są maty pod płytkami. Mają to samo co my 10 syrto, 15 wełny, fundament 10, dach 25 , okna 2 szyby , dom 8 lat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo pompa ciepła p-p to taka Dacia Logan, a p-w z podłogówką, to nowe Audi z salonu. Niby to i to jest samochodem, ale na tym wspólne mianowniki się kończą... to pisze użytkownik klimy od 2 sezonów ;)

 

Tylko weź steruj temperaturą jak nagrzejesz w nocy tony betonu a za dnia świeci słońce a temp na zewnątrz jest o 15 stopni większa .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest znana od wielu lat i najbardziej komfortowe dla człowieka jest ogrzewanie podłogowe. Nie ważne czy to wodne czy też elektryczne. Ogrzewanie podłogowe ma najlepszy rozkład temperatur dla człowieka i jest najbardziej komofortowe. Jest zupełnie niesłyszalne , nie ma żadnego "przepływu powietrza".

Ogrzewanie nadmuchowe to najgorszy rodzaj ogrzewania z całkowicie beznadziejnych rozkładem temperatur.

 

Do takiego domku albo kable i do tego PV , albo najmniejsza pompa ciepła 3,5-5KW , wodne ogrzewanie podłogowe + PV.

 

Klima czemu nie , ale do chłodzenia , do ogrzewania są bardziej komfortowe rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolejna prawda znana od wielu lat jest taka, ze ogrzewanie kablami bez PV jest drogie. Najpierw opowieści jakie to kable są tanie, bezawaryjne, proste w montażu a po sezonie albo dwóch zaczyna się montaż klimy "tylko do chłodzenia", dogrzewanie kozą i pompa ciepła do CWU.

 

Ja osobiście znam dwa domy grzane prądem.

W pierwszym hajcują 5 dni w tygodniu w kominku "dla klimatu".

W drugim zimą mają w domu 18 stopni i twierdzą że tak lubią i że to zdrowo. Chociaż odkąd założyli PV to już lubią 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sito

Robiąc analizy porównawcze dla domów juz wykonywanych zgodnie z WT 2021:

- siostry 81m2 parter, technologia BK na płycie;

- znajomi 102m2 tech. szkielet z poddaszem;

- córka 115m2 parter z BK, ławy:

co najbardziej się opłaca i jest naj mniej problematyczne na przestrzeni lat i uwzględniając koszty eksploatacji oraz ilość miejsca dla urządzeń, to w/w budynkach najbardziej opłacalne są kable + CWU z baniaka 200-300 litrów z grzałką 3kW.

Budynki tej wielkości potrzebują na CO 3-4 kWh co przy pompach jest nie osiągalne, wszystkie są przewymiarowane.

Wykonując posadzkę o grubości min.12cm otrzymujemy niezbędną ilość akumulacji, by używając kabli korzystać tylko z II taryfy bez zauważalnych spadków temperatury. W/w domy w okresie styczeń br. zużyły na CO od 670 do 900 kWh (180-245zł II taryfa Tauron), a w lutym 530 do 710 kWh (145-192zł w II taryfie Tauron), więc gdzie tu sens PC przy nakładzie kosztów 3500-4300 za kable ze sterowaniem, układanie siły własne.

Oczywiście dla budynków o powierzchni >120m2v PC już bywa warta zastosowania, a dla domów pow. >140m2 tylko PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sito

Budynki tej wielkości potrzebują na CO 3-4 kWh co przy pompach jest nie osiągalne, wszystkie są przewymiarowane.

Bzdura, nawet szkoda komentować.

 

sito

W/w domy w okresie styczeń br. zużyły na CO od 670 do 900 kWh (180-245zł II taryfa Tauron), a w lutym 530 do 710 kWh (145-192zł w II taryfie Tauron), więc gdzie tu sens PC przy nakładzie kosztów 3500-4300 za kable ze sterowaniem, układanie siły własne.

 

Mój dom zużywał w zimowych miesiącach ok 600-700kWh miesięcznie - przy grzaniu PC. Więc albo w tych domach jest zimno jak w psiarni albo jest ostro grzane czymś innym - jak to zwykle przy kablach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, nawet szkoda komentować.

 

Mój dom zużywał w zimowych miesiącach ok 600-700kWh miesięcznie - przy grzaniu PC. Więc albo w tych domach jest zimno jak w psiarni albo jest ostro grzane czymś innym - jak to zwykle przy kablach....

 

Temperatury mają na poziomie 22*C, brak kominów, np. popatrz na moją stopkę w domu nonstop 22,5*C.

Rozumiem twoją frustrację ze względu na poniesione przez ciebie koszty, ale fakty są takie jak przytoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O całe 24 tyś.zł. uwzględniając koszt montażu, oraz ok.200zł rocznie za przegląd.

 

Po co pisac o kosztach inwestycyjnych jak wspominałes o mocy pompy?. Czasam trudno okreslic o czym sie pisze.

Ja odrózniam pojecie przewymiarowania mocy od przeinwestowania, Ty jak widac nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...