Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanał - rura do czerpni


Recommended Posts

Witam,

pomysł na rekuperację przyszedł jak dom w stanie surowym już stał. Niestety w takich takich sytuacjach czasami trzeba rzeźbić.... Problem jest z poprowadzeniem kanału - rury do czerpni, gdyż niema jak logicznie i estetycznie tego zrobic. Czy do czerpni zamiast rury 200 mm mogę poprowadzić poprzez skrzynkę rury 90 mm x 7. Mam możliwość ukrycia tych rur w styropianie pomieszczenia nad garażem. Z tego tytułu że nie ocieplilem sufitu w garażu to w pomieszczeniu nad garażem ( pomieszczenie techniczne ) daje w podłodze 20 cm styropianu. Te 7 rur byłoby byłoby izolowane warstwą styropianu po 5 cm od dołu i góry . Długość tych siedmiu rur do czerpni to około 7- 8 m.

Edytowane przez dimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nawiasem pisząc, świetny pomysł na poprowadzenie rurociągów pod elewacją, jak się ma w niedogodnym miejscu reku, a czerpnię trzeba umieścić gdzieś indziej.

Myślę że grubość izolacji na ścianie jest 20cm+, i rurociągi bliżej elewacji, inaczej można wychłodzić ścianę.

 

Jeśli jest łatwy dostęp do rurek w celu okresowego czyszczenia, to nawet bym odpuścił tę kasetę z filtrem przy samej czerpni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Koledzy za odpowiedz. Czy te 5 cm styropianu z dolu rur i na gorze to nie bedzie za malo?. W sumie garaz bedzie znajdujacy sie pod tym pomieszczeniem bepdzlie ogrzewany tak do okolo 15 stopni wiec od dolu powinno byc chyba OK Czy ta kaseta z filtrem to ma sluzyc temu aby nie dochodzilo do zabrudzenia tych kilku kanalow i potem klopotliwe czyszczenie - TAK?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 7 rur byłoby byłoby izolowane warstwą styropianu po 5 cm od dołu i góry . Długość tych siedmiu rur do czerpni to około 7- 8 m.

 

5 cm od rur ogrzewania podłogowego to zdecydowanie za mało.

Do tego pytanie, czy te 50cm z marnym podparciem nie spowoduje pękania wylewki. Trzeba by je jakoś rozsunąć i dać między EPS200 albo XPS - ale dalej miałbym obawy.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 cm i wylewka. Gdybym kladl na wylewce to tez minimum 5 cm welny i byloby to samo tylko od drugiej strony czyli od gory.

 

Rury podłogówki kładziesz na styropianie, nie na wylewce. I miewaja temperaturę >30* więc i izolacja powinna być lepsza. Ale rozumiem, że nie masz podłogówki skoro wylewki tylko 5cm.

Ale skoro w garażu i tak niższa temperatura, to od niego dałbym mniej izolacji a więcej od góry.

 

Pozostaje problem z ryzykiem pękania wylewki. Pas pół metra szerokości to spora dziura w podparciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupelnie sie nie zrozumielismy. Ja troche zle napisalem i potem wyszlo jak wyszlo. Rzeczywiscie rury podlogowki na styropianie i bedzie jak piszesz tylko 5 cm izolacji od rur czerpni. Czyli co - moj pomysl z kilkoma rurami mniejszej srednicy nie jest dobry.....?

A czy jest szansa na to ze tam gdzie miala byc czerpnia bedzie wyrzutnia? Wtedy czerpnia miala by dlugosc okolo 6 m i odrazu bedzie mogla byc rura 200 mm ocieplona i welna nawet 20 cm. Jest miejsce. Wyrzutnia poszla by w miejsce gdzie wczesniej planowalem czerpnie i rura - kanaly do wyrzutnia tez 7x90 mm. Dlugosc okolo 7-8 m. Czy w ten spisob by to zdalo egzamin gdyz temperatury na wyrzutni chyba wyzsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co się motam. Bardzo dobre warunki mam do tego aby wyprowadzić wyrzutnie na dach. Zastosuje dwa kominki fi 150 do tego trójnik Y 200/2x150 i mam z lekkim naddatkiem średnicę wylotu. To będzie chyba najlepsze rozwiązanie. Tam gdzie miała być wyrzutnia zrobię czerpnie i z ociepleniem zero problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś takiego jak zintegrowana czerpnio-wyrzutnia. Po drugie czerpnia nad dachem w gorące lato (70 stopni i więcej!), więc sam rozumiesz co się będzie działo w domu - o WM latem możesz zapomnieć.

 

Co się będzie działo w domu? Dlaczego o WM ma zapomnieć?

 

 

Wyrzutnia przez dach to zazwyczaj najlepsza opcja.

 

Prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie za bardzo, ale ok.

Tam gdzie miała być wyrzutnia zrobię czerpnie i z ociepleniem zero problemu.

Nie wiem co tam autor wątku kombinuje - piszę na wypadek, gdyby chciał znów odwrócić czerpnię i wyrzutnię.

BTW: w moim projekcie przewidziano czerpnio-wyrzutnię. Ciekawe, że wszędzie czytałem, że czerpnia od wyrzutni powinna być oddalona o ileś tam metrów, a tu się okazuje, że można stosować urządzenie zintegrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poprostu szukam rozwiazania problemu. Mimo tego jak piszesz ze mozna stosowac zintegrowana czerpnio wyrzutnie nie zdecydowalbym sie na cos takiego. Tak jak napisalem czerpnie zrobie na scianie szczytowej od strony polnocnej, a wyrzutnie na dachu. W tym ukladzie bede mogl ociepli czerpnie nawet b. gruba izolacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poprostu szukam rozwiazania problemu. Mimo tego jak piszesz ze mozna stosowac zintegrowana czerpnio wyrzutnie nie zdecydowalbym sie na cos takiego. Tak jak napisalem czerpnie zrobie na scianie szczytowej od strony polnocnej, a wyrzutnie na dachu. W tym ukladzie bede mogl ociepli czerpnie nawet b. gruba izolacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...