Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanał - rura do czerpni


Recommended Posts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dzieki za odpowiedz, ale ..... mimo tego, że pytam na forum i prawdopodobnie sie nie znam to odpowiedz ,, nie bedzie dobrze" nie jest odpowiedzią.

Jeżeli możesz to bardzo proszę uzasadnij to, żebym zrozumiał, dlaczego tak nie powinno być. Następna sprawa ja pisze o kanale wywiewnym 200 mm, a Ty piszesz o 160 mm. Czyli co zredukowałeś wywiew z 200 na 160 ? Czy tak można?

 

Pole powierzchni rury fi 160 to 200

 

Pole powierzchni dwóch rur fi 150 to 353

 

Pole powierzchni rury 200 to 314

 

Używając trójnika typu portki strumień wywiewany będzie łagodnie dzielony na dwa strumienie do dwóch kominków. Nawet przyjmując gdzieś tam lekkie opory liniowe to prawdopodobnie strumień z dwóch rur fi 150 będzie podobny do strumienia z jednej rury 200. Powiedziałbym nawet, że w liczbach korzystniej wypada 2 x fi 150. Może się mylę. Chętnie poczytam Twoje merytoryczne uwagi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wyrzutnię w dachu a czerpnię w ścianie to i tak fizyka wesprze wyrzutnię. Do tego filtr na czerpni brudzi się szybciej i bardziej. Warto dać na czerpnię dokladniejszy filtr niż na wywiew (a wiec i opory na czerpni większe niż na wyrzutni). A na deser z dwojga złego lepiej ustawić lekkie nadciśnienie niż podciśnienie w domu.

Ja mam wyrzutnię 150mm a czerpnie 315 zredukowaną od razu do 200mm. Do tego czerpnię mam maksymalnie krotka - z metr w sumie a wyrzutnia z 10m. A i tak zazwyczaj musze ustawić większe obroty wentylatora nawiewnego niż wywiewnego.

 

Reasumując - wyrzutnia w dachu domu jednorodzinnego może spokojnie być oczko mniejsza, niż czerpnia w ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wyrzutnię w dachu a czerpnię w ścianie to i tak fizyka wesprze wyrzutnię. Do tego filtr na czerpni brudzi się szybciej i bardziej. Warto dać na czerpnię dokladniejszy filtr niż na wywiew (a wiec i opory na czerpni większe niż na wyrzutni). A na deser z dwojga złego lepiej ustawić lekkie nadciśnienie niż podciśnienie w domu.

Ja mam wyrzutnię 150mm a czerpnie 315 zredukowaną od razu do 200mm. Do tego czerpnię mam maksymalnie krotka - z metr w sumie a wyrzutnia z 10m. A i tak zazwyczaj musze ustawić większe obroty wentylatora nawiewnego niż wywiewnego.

 

Reasumując - wyrzutnia w dachu domu jednorodzinnego może spokojnie być oczko mniejsza, niż czerpnia w ścianie.

A po co filtr na wyrzutni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje zacząć czerpnie od 230 mm i zaraz redukcja do 200 mm. Nie wiem czy do blachodachówki Germania będzie ten kominek Vilpe 160 o którym pisał Kolega plamiak i z tego tytułu mam pytanie, czy jak zastosuje kominek fi 150 to będzie wielkie ,,zło" zamiast fi 160. Do tej blachodachówki fi 150 są na pewno. Jak myślisz Kaizen - będzie dobrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytałem. Zastanawia mnie czym różni się ten vilpe fi 160 ocieplony od kominka wentylacyjnego fi 150 ocieplonego i z odprowadzeniem skroplin. Ktoś w tamtym poście pisał, że może cieknąć itp. Gdzie ma cieknąć w - ,,środku rury jakiś wracający kondensat ? Nie rozumiem zupełnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie masz żadnego na czerpni? Nawet takiego siateczkowego na robale?

 

Siatka niby jest - oczko może z centymetr na centymetr. Zbędna. Rozebrać czerpnię znacznie trudniej, niż dobrać się do filtra w rekuperatorze (który i tak trzeba regularnie wymieniać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...