Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zamiana mieszkania na dom szkieletowy.


Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników,

 

Stoję przed szansą ( ? )/ możliwością zamiany swojego mieszkania 48m2 na dom szkieletowy, typu skandynawskiego 80m2. Z tego co czytałem to nie mam obaw co do samych domów szkieletowych. Chciałbym natomiast poradzić się Was na co mam zwrócić uwagę przy oględzinach domu. Czy w ogóle jest możliwe w 100% poznać stan faktyczny takiego domu?? Pan, który chce się zamienić upadł na zdrowiu i chce się z żoną przenieść do mieszkania. Druga kwestia, to z tego co widziałem na zdjęciach które mi wysłał, to ganek z przodu ma drzwi wejściowe (? ) podobne do tych balkonowych, z tyłu domu też szklane - dla mnie to dość dziwne, nie jest to przypadkiem domek letniskowy? Zamierzam wypytać go o wszystko co mi nasuwa się na myśl + Wasze pytania, zapisałbym to na kartce i jakiś punkt wyjścia już bym miał.

 

Ostania rzecz to zastanawiam się czy jest możliwa modyfikacja jednej ze ścian - np. frontowej - zmiana okien, drzwi etc. Czy takie modyfikacje/dobudowy są drogie w tej technologii?

 

Dzięki z góry za pomoc i proszę o ukierunkowanie.

 

Pozdrawiam

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkielet którego nie budowałeś kryje wiele niespodzianek , chyba więcej niż budynek murowany, więc byłbym ostrożny co by nie wyjść na łosia. Historycznie to szkielety produkowali kolejno: Namysłów, Ciechanów i Zielonka. Kiedys mówiło sie technologia kanadyjska teraz skandynawska czyli czort wie co. Inne technologie , inna filozofia, inna kultura techniczna w stosunku do polskiego podejścia. Wystarczy niewłaściwie czy nierzetelnie ułożona izolacja w ścianach i konsekwencje moga byc nieodwracalne. W młodszych produkcjach już stosowano paroizolacje czy wiatroizolacje, przynajmniej teoretycznie. Do oględzin weź budowlańca który wie jak ma być zbudowany szkielet i np. wypyta o zużycie opału (to jest pewna wskazówka). Jeśli budynek jest świeżo odmalowany to farba może służyc ukryciu przemrozeń czy przewiewów przez szpary w ścianach - wiać może przez zwykłe "pęknięcia" tynku, przez gniazda elektryczne i ..... Będą ślady "przydymienia" przez szpary czy szczeliny = kurz.. Szkielet bez ogrzewania podłogowego w masywnej płycie, ma "ograniczone włąsności akumulacji ciepła" - to eufemizm. Po prostu przy tradycyjnym c.o. jeśli podczas mrozów nie palisz to nie masz ciepełka, bo niby skąd? Czysta fizyka -> ciepło własciwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze z punktu widzenia technologii. Jeszcze trzeba wybadać ile tego pelletu zużywali, wełny też mają różne parametry, wypytaj o najzimniejszy pokój, sprawdż izolację w ścianach (termowizja) oraz na stropie. Z czasem zmienisz ogrzewanie na PC (na wymianę są dotacje), skoro taki nowy obiekt to może być dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kotlaro

 

Powiem tak: o ile w domu murowanym szczelność powietrzna jest korzystna dla zapotrzebowania na ciepło, o tyle w "szkieletorach" jest to dla nich być albo nie być.

 

Ten dom może być niesamowitą miną, moze np zwyczajnie zgnić jego konstrukcja, mozę nie tego roku, ale np za trzy lata, jeśli w ścianach będzie się kondensować woda.

 

Ja bym się zabezpieczył w ten sposób, że wykonałbym test szczelności domu (blower door test), za który oczywiscie trzeba niemało zapłacić (powiedzmy 2 tysiące zł). Termowizji latem się nie wykonuje w częściach innych niż poddasze, co daje tylko częściową odpowiedź co do skuteczności termoizolacji.

Termowizja wykaże jeszcze zawilgocenia ścian (strefa przypodłogowa), ale też raczej nie latem.

 

Ogólnie: musisz uważać, bo tego typu domy są bardzo wrażliwe na wykonawstwo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby nowego tematu nie zakładac. Otóż temat wymiany został zamknięty - gościu sie wycofał. Moze to i dobrze. Nie wyobrażam sobie jednak budować innego domu niż ten w technologii szkieletowej. Moi drodzy, a wiec rozpoczynam risercz co do firm zajmujacych sie budowaniem domów w takiej technologii. Szukam takowych w obrębie Płocka i okolic. Czy ktoś mogłby coś doradzić?.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...