Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór rekuperatora


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 109
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Swojego nie badalem, ale jade na dodatnim bilansie WM zeby uniknac zaciagania powietrza z zewnatrz - glownie przez garaz.

Zmiana bilansu na równo powodowała zaciaganie powietrza z zewnatrz poza wentylacja, co bylo widac wlasnie na wilgotnosci. Teraz WB wewnatrz jest zawsze minimalnie wyzsza od WB nawiewu - tak jak powinno byc.

 

Żeby nie być gołosłownym. Na zewnatrz WB dzisiaj spadła poniżej poziomu w domu. Gdyby był zwykły wymiennik, to pięknie by osuszało. Normalnie u mnie działał bypass, ale go wyłaczylem o 17:10. Na wykresach od razu widac jak wilgotnosc za rekuperatorem wzrosla zblizajac sie do wywiewu.

 

WB_2.JPG

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica wyłacza sie sporadycznie,

 

Chłdnicę masz przed wymiennikiem i nie dajesz wymiennikowi szans popracować odzyskując wilgoć "w drugą stronę"? A tak dla formalności - nawilżacz wyłączony? Bo zaskakująco płaski masz ten wykres dla nawiewu.

Jak WB nie przekracza latem 13g/m3 to jest jak najbardziej OK (a jak mamy w domu cieplej, niz 24* to i więcej może być). Co ten wykres z 30 maja ma pokazywać? Że gdy na zewnątrz jest* 16* i 70% (czyli WB 9,52g/m3 czyli <48%) ERV zadziałał prawidłowo i nawilżył wnętrze? Czy nawilżacz nie zadziałał?

 

* dane w południe z lokalnej stacji meteo. Przez większość doby WB była niższa - <9g/m3.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie być gołosłownym. Na zewnatrz WB dzisiaj spadła poniżej poziomu w domu. Gdyby był zwykły wymiennik, to pięknie by osuszało. Normalnie u mnie działał bypass, ale go wyłaczylem o 17:10. Na wykresach od razu widac jak wilgotnosc za rekuperatorem wzrosla zblizajac sie do wywiewu.

 

[ATTACH=CONFIG]457525[/ATTACH]

 

Do 10:00 jest spora różnica między "na zewnątrz" a "za rekuperatorem" - czyli bypass był przez noc zamknięty? A potem, do 17:10 otwarty? Dokładnie odwrotnie niz się robi zazwyczaj (nocą otwarty, żeby łapać chłód i suchość)?

 

A co się działo między 10 a 10:30? Odpalił się nawilżacz? Wywiew się nie zmienił, czerpnia spadła - a wystrzeliła wilgotność za reku.

 

Swojego nie badalem, ale jade na dodatnim bilansie WM zeby uniknac zaciagania powietrza z zewnatrz - glownie przez garaz.

 

Tez nie mierzyłem i też ustawiam nadciśnienie. Ale to nie nie dziala idealnie, bo w pomieszczeniu z wywiewem zawsze masz podciśnienie, i może zaciągać a w tym samym czasie w pomieszczeniu z nawiewem masz nadciśnienie i może uciekać przez nieszczelności. Mało tego - mamy wiatr. Więc np. przez okap może wysysać a przez nieszczelności na innej ścianie zaciągać.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica jest za wymiennikiem, więc on robi robotę jak najbardziej.

Jak pisałem, bypass jest sterowany entalpia, więc jeśli na zewnątrz temperatura jest niska, ale wb wysoka to pozostaje zamknięty. Dopiero gdy spada się otwiera. Dobrze zauważyłeś, do 10 bypass zamknięty, potem się otwiera. O 10 bypass się otwiera i widać brak redukcji wilgoci. WB na zewnątrz spada i sytuacja wygląda już inaczej. Ciężko łapać suchość gdy WB na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz. Nawilżacz od końca maja jest wyłączony praktycznie.

A ten zrzut z 30 maja miał pokazać jak erv odzyskuje wilgotność wtedy gdy jej tak naprawdę nie potrzebujemy. Widać zresztą jak wzrasta wilgotność względna wewnątrz. Gdyby nie osuszanie na chłodnicy to na lato zmieniłbym na zwykły wymiennik.

 

Sprawdziłem, ten drugi zrzut jest z 16 mają, a nie 30tego. Źle sprawdziłem datę. Generalnie też korzystam z meteo.waw.pl jako referencji i pomiary wychodzą bardzo zbliżone. Stacja jest oddalona o kilka km ode mnie.

 

Erv sprawdza się doskonałe. Latem przy klimatyzacji wartość dodana bo osusza powietrze nawiewane do wszystkich pomieszczeń. U mnie co prawda osuszam inaczej, ale w lipcu ponad 110l zostało zredukowane na wymienniku, a 160l na chłodnicy. Swoją drogą, nie wiem czy któryś producent tak mierzy swoje produktu w warunkach domowych ;)

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica jest za wymiennikiem, więc on robi robotę jak najbardziej.

 

Zmyliła mnie ta rada

Czujnik "za rekuperatorem' jest również za chłodnicą i nawilżaczem?

 

Dobrze zauważyłeś, do 10 bypass zamknięty, potem się otwiera. O 10 bypass się otwiera i widać brak redukcji wilgoci.

 

Jakim cudem przy otwartym bypassie masz przez pewien czas wyższą WB za reku niż na zewnątrz przy niedziałającym nawilżaczu?

 

A ten zrzut z 30 maja miał pokazać jak erv odzyskuje wilgotność wtedy gdy jej tak naprawdę nie potrzebujemy.

 

IMO w tych warunkach potrzebujemy.

 

Widać zresztą jak wzrasta wilgotność względna wewnątrz.

 

Nie widzę. Jaką wtedy miałeś wilgotność względną w sypialni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz z uruchomionym odkurzaczem centralnym robił obrzęd gromniczny.:D

Eee, cos podobnego. Chcę zrobić maszynę do blower door test i oczywiście zacząłem od kopiowania sprzętu przemysłowego, ale miałbym problem z pomiarem wolumenu uciekającego powietrza na wielkim wentylatorze (musiałbym wykonać stożek pomiarowy, szczelnie przywierający do wenta). Odkurzacz pozwoli na wpięcie posiadanego przeze mnie anemometru w kanał rury, na dodatek łatwo dopiąć i odpiąć odkurzacz do blendy drzwiowej. Super ciąg mi nie potrzebny póki co, ale mam mocny odkurzacz przemysłowy. Powinno zadziałać po niewielkich kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz z uruchomionym odkurzaczem centralnym robił obrzęd gromniczny.:D

 

U mnie płomień nie wykazał przepływu powietrza w wyczystce z wentylacją komina. Dopiero zaklejenie całej dziury folią pokazuje, czy mam nadciśnienie czy podciśnienie a i to względem "ssania" tej przestrzeni z wełną (wiatr zmienia sytuację).

 

Oczywiście sama wyczystka zamknięta - tylko drzwiczki są razem z wentylacją wypełnionej wełną przestrzeni między wkładem izostatycznym a obudową komina. I oczywiście chodzi o stan przy zimnym kominie.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ratpaw

Do takich testów, chyba bardziej będzie się nadawał rekuperator z płynną regulacją obrotów wentylatorów.

Bo jak zadasz do pomiarów pod/nadciśnienie o wartości 50 Pa odkurzaczem?

I łatwiej zrobić zwężkę do anemometru w czerpni lub wyrzutni.

Zarazem zbadasz szczelność drzwi wejściowych.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ratpaw

Do takich testów, chyba bardziej będzie się nadawał rekuperator z płynną regulacją obrotów wentylatorów.

Bo jak zadasz do pomiarów pod/nadciśnienie o wartości 50 Pa odkurzaczem?

I łatwiej zrobić zwężkę do anemometru w czerpni lub wyrzutni.

Zarazem zbadasz szczelność drzwi wejściowych.:)

A jak reguluje się siłę ssania w odkurzaczu? W moim domowym Miele jest regulacja elektroniczna plus okienko w rurze.

Jeszcze to przemyślę, ale byłem kiedyś na certyfikacji montażu okien i certyfikator miał maszyne podobną do odkurzacza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz wilgotność jakieś 11g/M3.

W przypadku normalnego wymiennika powietrze by się teraz ogrzało zachowując tę samą wilgotność bezwgledna.

Na wywiewie mam średnio 14g, a po kąpieli czy gotowaniu to jeszcze skacze. W erv ta cała wilgoć wraca do domu... Dlatego tak jak pisałem - w niektórych przypadkach obrotówka będzie miała przewagę latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po gotowaniu, myciu, wszystko wraca do domu i mamy efekt toczonej kuli śnieżnej.

 

Jaką masz wilgotność wewnątrz? Nie na wywiewie z pomieszczeń mokrych ale tam, gdzie przebywasz najwięcej (czyli w pomieszczeniach z nawiewami)? U mnie tam praktycznie nie wzrasta wilgotność powyzej 60%.

 

attachment.php?attachmentid=457572

 

w niektórych przypadkach obrotówka będzie miała przewagę latem.

 

A na czym ta przewaga ma polegać?

 

W erv ta cała wilgoć wraca do domu...

 

Niby jaki wymiennik ma 100% sprawności odzysku wilgoci?

Wilg2.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60% w jakiej temperaturze?

W salonie miałem 12.5g/M3 do czasu gdy działał bypass. Po wyłączeniu bypassu zaczęła rosnąć. Przy 13.6 zmodyfikowałem algorytm żeby osuszanie zostało załączone.

 

Przewaga rotora polega na tym, że odzyskuje wilgotność zimą gdy jest taka potrzeba, a nie odzyskuje latem gdy mamy jej nadmiar. Są to specyficzne sytuacje, ale gdyby nie osuszanie na chłodnicy, to dawno bym przeszedł w okresie letnim na zwykły wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...