Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Niedogrzanie piętra 100% podłogówka


ejay3

Recommended Posts

projekt to głupota i wywalanie kasy w błoto ..

 

.....

przy nowym budownictwie nawet jakby dało się rozstaw co 20-30cm to też było by ok.

 

.....

 

Z czym by bylo ok?, dla kotła gazowego faktycznie róznica jest niewielka bo podniesienie Tz ma stosunkowo niewielki wpływ na sprawnosc kotła.

Przy PC ten wpływ jest wiekszy i przeklada sie zwiekszenie kosztów eksploatacji. Skoro te 20-30 cm to dlaczego u siebie masz 10-15 cm?

To taka hipokryzja, komu innemu doradzic aby miał gorzej a u siebie zrobic lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zawsze pomieszczenie o największym zapotrzebowaniu na ciepło* powinno mieć maksymalne zagęszczenie, a pozostałe odpowiednio do zapotrzebowania większe.

 

No zaraz. To jak to jest?

Przecież oprócz obciążenia danego pomieszczenia trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość, a nie samo obciążenie.

Np. u mnie:

WIATROŁAP - Φ 196 W, 4,92 m2

SALON - Φ 769 W, 38,39 m2 (razem z jadalnią)

JADALNIA - Φ 1153 W, 38,39 m2 (razem z salonem)

KUCHNIA - Φ 622 W, 13,60 m2

 

I teraz jak to pogodzić?

W projekcie-gotowcu nie miałem podłogówki w salonie i w jadalni. W wiatrołapie co 20 cm, a w kuchni co 15 cm.

Mam szczerą nadzieję, że rozstaw co 15 cm będzie także prawidłowy dla salonu z jadalnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za zimno na poddaszu to musisz podnieść krzywą grzewczą a na dole obnizyć przepłwy i w ten sposób obniżyć później temperaturę na parterze.

 

Od tego zaczelem, dół skręciłem nawet na 0.3l/min efekt względem sterownika zawieszonego na dole w holu bez podłogówki dalej bylo ciepłej o 1 stopien. Krzywa podniosłem o 2. Ale pojawił się brak odbioru ciepła z kotła. Góra zaczęła grzać ale otrzymałem taktowanie kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czym by bylo ok?, dla kotła gazowego faktycznie róznica jest niewielka bo podniesienie Tz ma stosunkowo niewielki wpływ na sprawnosc kotła.

Przy PC ten wpływ jest wiekszy i przeklada sie zwiekszenie kosztów eksploatacji. Skoro te 20-30 cm to dlaczego u siebie masz 10-15 cm?

To taka hipokryzja, komu innemu doradzic aby miał gorzej a u siebie zrobic lepiej.

 

A czy ja mu każe robić co 20-30cm ? Piszę jedynie że nowym ciepłym domu nawet jakby miał takie odległości to też by nagrzał dom i nie trzeba mieć bardzo dużego zagęszczenia aby nagrzać dom.

Zbyt duże zagęszczenie też nie jest dobre , bo później jest problem z przepływem i trzeba dławić linię.

Po co więc dawać pełno rur aby je później dławić ?

 

Piszę że dla mnie robienie projektu i płacenie za to w nowym domu to głupota i marnotrawstwo kasy.

Ty z tego żyjesz , więc zapewne masz inne o tym zdanie ...

 

Ja dałem co 15cm i co 10cm w łazienkach , tyle że ja mam pompę ciepła.

 

Co 10cm nie dawałem bo nie widziałem sensu a przy pompie i tak nie mogę zejść bardzo nisko z temp zasilania bo zacznie taktować pompa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za zimno na poddaszu to musisz podnieść krzywą grzewczą a na dole obnizyć przepłwy i w ten sposób obniżyć później temperaturę na parterze.

 

Od tego zaczelem, dół skręciłem nawet na 0.3l/min efekt względem sterownika zawieszonego na dole w holu bez podłogówki dalej bylo ciepłej o 1 stopien. Krzywa podniosłem o 2. Ale pojawił się brak odbioru ciepła z kotła. Góra zaczęła grzać ale otrzymałem taktowanie kotła

 

To przenieś sterownik na poddasze.

Jak dla mnie steerownik wyłacza grzania jak osiągnie żądaną temp na parterze i dlatego poddasze nie dogrzane.

Czujnik temp powinien być tam gdzie nie jest dogrzewane pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego zaczelem, dół skręciłem nawet na 0.3l/min efekt względem sterownika zawieszonego na dole w holu bez podłogówki dalej bylo ciepłej o 1 stopien. Krzywa podniosłem o 2. Ale pojawił się brak odbioru ciepła z kotła. Góra zaczęła grzać ale otrzymałem taktowanie kotła

 

Czy dobrze zrozumiałem, że nie spadła temperatura na parterze, wzrosła na piętrze co by oznaczało wzrost ilości ciepła dostarczanego do domu - a jednocześnie kocioł zaczął taktować? Czy może to zbiegło się ze wzrostem temperatury za oknem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego nie żyję, więc pozwolę się z Tobą nie zgodzić, że projekt to wywalanie kasy.

Dlaczego? Bo w projekcie mam wypisane ile i jakiego materiału będę potrzebował - co pozwala inwestorowi uniknąć naciągnięcia przez wykonawcę. Bo np u mnie wyliczono 600mb rurki i tyle było a rozstawy mam - garaż co 30cm, dwie sypialnie również co 30cm, jedna co 25cm, sień co 20cm, salon/kuchnia, łazienka co 10cm plus w łazience dodatkowo miał być grzejnik bo za mała moc podłogi na obliczeniowe 24stC ale go odpuściłem i jest OK.

Skutkiem takich rozstawów jest niższa temperatura w sypialniach, co niektórzy uważali za niemożliwe do osiągnięcia w małym domku z reku, przy niemal identycznych przepływach. Zwiększyłem jedynie przepływ w łazience a zmniejszyłem w garażu, bo niepotrzebna mi tam obliczeniowe +15stC zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem, że nie spadła temperatura na parterze, wzrosła na piętrze co by oznaczało wzrost ilości ciepła dostarczanego do domu - a jednocześnie kocioł zaczął taktować? Czy może to zbiegło się ze wzrostem temperatury za oknem?

Nie mogę przenieść sterownika na górę kabla nie mam jak puścić z kotłowni. Musi zostać na dole na schodach w tzw. Najzimniejszym miejscu bez podłogówki. Dławiąc petle na dole spowolnilem tylko na grzewanie tego dołu. Ale i tak w miejscach z podłogówka jest ich 6 grzeję wyżej niż temp. Na sterowniku.. Pętle zdławione na 0.3 niżej nie zejdę bo nic bym nie widział. Góra i tak zimniejsza niż dół. A taktuje bo przy zdlawionych pętlach pompa zmniejsza sobie moc że 100% na 80 bo nie ma odbioru ciepła i fakt dzieje się to przy zewnętrznej 10 i wiecej. Może jak będzie chłodniej to pójdzie. Poprawiając wcześniejsze informacje pętle są co 10 przy zew. Ścianach reszta co 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego nie żyję, więc pozwolę się z Tobą nie zgodzić, że projekt to wywalanie kasy..

 

Projekt za darmo nie jest. Jak jest za darmo to ok.

Wtedy faktycznie jest łatwiej , ale to głównie temu co samodzielnie robi.

 

Fachowiec w większości bierze rury pakowane po chyba 600mb i ewentualnych odpadów ma bardzo mało.

 

Ja płaciłem fachowcowi za usługę , rurę zaoponował mi w takiej cenie że taniej było mi przez niego kupić i płaciłem za to co faktycznie zuzył.

 

Co do zróżnicowania temp to można to uzyskać dławiąc przepływ na rotametrze. U mnie mam wszystko na max otwarte i jestem zadowolony bo nie lubię mieć zróżnicowanych temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę przenieść sterownika na górę kabla nie mam jak puścić z kotłowni. Musi zostać na dole na schodach w tzw. Najzimniejszym miejscu bez podłogówki. Dławiąc petle na dole spowolnilem tylko na grzewanie tego dołu. Ale i tak w miejscach z podłogówka jest ich 6 grzeję wyżej niż temp. Na sterowniku.. Pętle zdławione na 0.3 niżej nie zejdę bo nic bym nie widział. Góra i tak zimniejsza niż dół. A taktuje bo przy zdlawionych pętlach pompa zmniejsza sobie moc że 100% na 80 bo nie ma odbioru ciepła i fakt dzieje się to przy zewnętrznej 10 i wiecej. Może jak będzie chłodniej to pójdzie. Poprawiając wcześniejsze informacje pętle są co 10 przy zew. Ścianach reszta co 15

 

Moment ...

 

To jest sterownik czy termostat zamontowany na parterze ?

 

jak termostat to wyłącz go i grzej za pomocą samej krzywej grzewczej.

 

Sprawdź bez termostatu na samej krzywej grzewczej.

 

Tak naprawdę jedynie co możesz zrobić to korygować to rotametrami (skręcając / rozkręcają) i podnoszeniem/obniżeniem krzywej grzewczej.

 

jakby poddasze było tak samo ciepłe jak parter to powinny być identyczne temp.

jak na roatametch sa wszedzie zbliżone przepłwywy i jest zimniej na poddaszu to widać że poddasze ma większe zapotrzebowanie na energię niż parter i zapewne musiałbyś mieć dwa obiegi i dwie różne krzwe jedną na parter , drugą na poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir zadał dobre pytanie.

 

Bo choć piszesz, że :

... junkers 14kw plus cw400 ustawiony na sterowaniu pogodowym....

 

To coś mi się wydaje, że sterujesz kotłem (jego włączeniami) za pomocą termostatu z cw400...

 

Dlatego pytanie kontrolne: czy są momenty, w których pompa w kotle zatrzymuje się, czy pracuje 24h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt za darmo nie jest. Jak jest za darmo to ok.

Wtedy faktycznie jest łatwiej , ale to głównie temu co samodzielnie robi.

 

Fachowiec w większości bierze rury pakowane po chyba 600mb i ewentualnych odpadów ma bardzo mało.

 

Ja płaciłem fachowcowi za usługę , rurę zaoponował mi w takiej cenie że taniej było mi przez niego kupić i płaciłem za to co faktycznie zuzył.

 

Co do zróżnicowania temp to można to uzyskać dławiąc przepływ na rotametrze. U mnie mam wszystko na max otwarte i jestem zadowolony bo nie lubię mieć zróżnicowanych temp.

 

Pomijając co kto lubi ...Płaciłem 2 lata temu 700zł za projekt podłogówki i OZC. Miałem 600mb rurki przy podanych wyżej rozstawach. Gdybym robił wszędzie co 10-15cm to ile bym więcej wydał płacąc ponad 400zł za 200mb rurki o klipsach nie wspominając ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir zadał dobre pytanie.

 

Bo choć piszesz, że :

 

 

To coś mi się wydaje, że sterujesz kotłem (jego włączeniami) za pomocą termostatu z cw400...

 

Dlatego pytanie kontrolne: czy są momenty, w których pompa w kotle zatrzymuje się, czy pracuje 24h?

 

Tak są takie momenty gdy nie grzeje bo jest za ciepło robi sobie takie przedmuchy z pompy na 100% bez palnika trwa to może z 5min i powtarza się co np. 20 wten sposób chyba? Sprawdza sobie temperaturę rzeczywista gdy już ta spadnie o 2-3 stopnie od zadanej uruchamia palnik.

Nie posiadam termostatów. Kocioł w kotłowni cw 400 na parterze 2 rozdzielacze bez pomp sprzęgieł i mieszaczy. Cw 400 sterowanie temperatura zew. Z punktem początkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby poddasze było tak samo ciepłe jak parter to powinny być identyczne temp.

jak na roatametch sa wszedzie zbliżone przepłwywy i jest zimniej na poddaszu to widać że poddasze ma większe zapotrzebowanie na energię niż parter i zapewne musiałbyś mieć dwa obiegi i dwie różne krzwe jedną na parter , drugą na poddasze.

 

Na poddaszu jest zimniej tak bo jest gorsza izacja ale rozchodzi się o temperaturę wejścia na górny rozdzielacz która jest 2 C niższa niż adekwatnie na Dolnym. Czyli temperatura panelu dół ma 26 a Góra 24tu jest problem. Podniesienie krzywej przy zakręceniu Dolnych rotsmetrow powoduje brak odbioru ciepła czyli przy zadanej 28 z kotła rzeczywista robi się szybko 35 i kocioł gasnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu jest zimniej tak bo jest gorsza izacja ale rozchodzi się o temperaturę wejścia na górny rozdzielacz która jest 2 C niższa niż adekwatnie na Dolnym. Czyli temperatura panelu dół ma 26 a Góra 24tu jest problem. Podniesienie krzywej przy zakręceniu Dolnych rotsmetrow powoduje brak odbioru ciepła czyli przy zadanej 28 z kotła rzeczywista robi się szybko 35 i kocioł gasnie.

 

Nie wiem jak długie jest połaczenie pomiędzy rozdzielaczami i czy jest dobrze ocieplone , ale wygląda że po prostu przy transporcie ciepła masz sporą stratę - 2 stopnie.

Więc musiałbyś mocno ocieplić połącznie i ograniczyć do minimum długość połączenia aby strata była minimalna.

Ale jak sam piszesz że poddasze jest gorzej ocieplone niż parter to i tak będzie chłodniejsze , bo straty będą większe i trzeba będzie dostarczyć więcej ciepła niż na parter ...

 

Szczerze mówiąc jak nie ma możliwości to chyba jedynie co ci zostaje to montaż termostatów na każdej linni na parterze i podniesienie krzywej grzewczej.

Bo kręcenie rotametrami jak piszesz nic nie daje ..

 

Jak masz poddasze o gorszej izolacji niż parter to i rozłożenie rur powinno być zupełnie inne ale tego się nie zmieni ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...