Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja czy warto?


Recommended Posts

Niestety influxdb dziala u mnie od 2 połowy września. Wcześniej zbierałem tylko dane chwilowe. Chłodnica działa u mnie praktycznie od początku czerwca do końca sierpnia 24h na dobę. Chłodzenie pasywne głównie w dzień w podobnym okresie - to wszystko przy minimalizacji zysków słonecznych. Przez noc z nawiewem 15 stopni temperatura praktycznie nie spada. Może gdybym dmuchał większą wymianę, to by coś zmieniło, ale wtedy kosztem hałasu. Zdecydowanie lepszy efekt osiągniesz otwartym oknem.

 

Moja konkluzja jest prosta - wentylacja nie chłodzi. Może jedynie odzyskać chłód.

Tak, ja to wszystko rozumiem, ale potrzebuję zebrać dane statystyczne o skuteczności bypassu, a nie że "sam bypass to za mało". Od czerwca do sierpnia non-stop, to już jakieś informacje.

Otwartym oknem zamierzam chłodzić jak najbardziej, w końcu idealnie się to wpisuje w koncepcję domu pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 340
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to ci odpowiem - nie daje rady.

Jego działanie przez większość sezonu letniego pozostaje niezauważalne.

Na tyle niezauważalne, że więcej daje otwarcie okien na noc, czy solidne wywietrzenie domu (dzrzwi tarasowe, wejściowe i okna "na przestrzał" o 5 rano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ci odpowiem - nie daje rady.

Jego działanie przez większość sezonu letniego pozostaje niezauważalne.

Na tyle niezauważalne, że więcej daje otwarcie okien na noc, czy solidne wywietrzenie domu (dzrzwi tarasowe, wejściowe i okna "na przestrzał" o 5 rano

 

Czerpnie masz od strony północnej? nie jest nasłonecznione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wschodnia. Pod okapem.

Raczej w nocy nie jest nasłoneczniona :)

 

Ale w dzień jest i się nagrzewa, to może być po części problem u Ciebie? może się nagrzewać od tego

Mi nie chodzi o chłodzenie bypassem jak klimą, tylko o możliwości zbicia 2-4* chłodnym powietrzem w nocy czy jest to wykonalne?

 

Najlepsze miejsce na Czerpnie to chyba Północna?

Wypowie się ktoś w tym temacie?

 

Mocno się zastanawiam nad instalacją na wiosne.

Powiedzcie rekuperator dobierać na podstawie kubików w domu?

na 200m2 to raczej trzeba taki z 400m3/h ??

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czerpnie od wschodu. Nawet w upały temperatura powietrza się nie różni. Może przy czarnej czerpni i małym przepływie będzie widać jakąś różnicę. Temperatura powietrza od wschodu, zachodu czy północy ma dokladnie tę samą temperaturę.

 

Chłodzenie bypassem to mit, który często wciskają instalatorzy jako argument za rekuperacją. A prawda jest taka, że coś tam da - w maju czy wrześniu. Ale czerwiec, lipiec i sierpień to jest już inna bajka o tutaj trzeba szykować grube kWh chłodu na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mało kto zrozumiał proste pytanie o skuteczność bypassu liczoną w dniach w roku. Zastanawiam się z czego to wynika. Pewnie z tego, że inwestor chce mieć jedno rozwiązanie na każdą aurę, co się sprowadza do klimy. Jak coś działa tylko przez 50% okresu pozagrzewczego, to znaczy, że jest do d*py, czyli w ogóle nie działa. A jak dla mnie skrócenie czasu napierdzielania klimą choćby o 20% jest cenne samo w sobie, bo klima jest komfortowa i niekomfortowa jednocześnie (o kosztach generowanych przez nią nie wspominam).

 

Czy instalatorzy wciskają kit? A co mówi producent? Podnosi niepotrzebnie cenę rekuperatora o koszt układu bypass? Przecież to taka niepotrzebna zabawka, co to słynie ze swojej mitycznej skuteczności. :)

A może jednak to nie kit i są domy, w których bypass skraca okres niekomfortowego gorąca do np 14-tu dni w roku? Warto dla tych dni instalować klimę?

 

Pytanie pomocnicze: czy dla np 14-20 ekstremalnie zimnych dni w sezonie grzewczym warto przewymiarować pompę ciepła czy jednak pogodzić się z faktem wspierania jej przez wbudowaną grzałkę (co podnosi koszt pobieranego prądu w tym okresie)?

 

Po prostu nie chce mi się wierzyć, że w Waszych domach przez całe lato musi działać klimatyzacja (może poza nocą, gdy otwieracie okna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen chyba pisał że on daje rade chłodzić bypassem?

no może troche w cudzysłowiu, nie porównując tego do klimy :)

 

Prosze czy ktoś może mi pomóc z doborem wydajności reku do domu 200m2 ?

Gdybym miał zakładać to na wiosne, ale już powoli zaczynam się zniechęcać, bo wiem ile czasu poświeciłem na montaż pompy w tamtym roku i rozmowy z majstrami..

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?374186-Rekuperacja-czy-warto&p=8110366&viewfull=1#post8110366

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bypass w żadnym założeniu nie miał zastąpić klimy.

Ma tylko sprawić, aby rekuperator nie odzyskiwał ciepła wtedy kiedy nie powinien (masz w domu 27, na zewnątrz 18, a reku bez bypass nawiewa ci 26 stopni).

U mnie na przykład nie ma możliwości otwarcia na noc okien (znaczy możliwość jest, ale hałas z ulicy będzie nie do zniesienia i wolę nawet wentylację na max obrotach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież w dzień bypass ni jest otwarty.

Zreszta jest pod okapem i jeszcze drzewo osłania przed słońcem.

 

Zbicie temperatury o 2-4C za pomoca bypassa jest NIEWYKONALNE

 

No... w domu mocno energooszczędnym to ciężki temat....

ale 2 stopnie da się zbić.

Tylko, że trzeba to traktować jak wojnę z temperaturą. Wentylacja na max w nocy i przy temperaturze w nocy poniżej 20*.

 

A tak poważnie... to trzeba wbić do głowy każdemu kto chce wentylację. Wentylacja - TYLKO wentyluje. Komfort świeżego powietrza ma zapewnić.

Nie ma co liczyć na komfort cieplny w lecie dzięki rekuperacji. Nie mam GWC podłączonego pod rekuperator. Ale teraz jestem pewny, że to i tak bezsensowny wydatek. Zbyt małe przepływy powietrza. Ale mam rury przygotowane pod glikolowy wymiennik.

 

U siebie też ten temat przerabiałem. Rolety w dól. Kwiatki wynieść na zewnątrz.

 

Żeby w domu latem było komfortowo to są 4 warunki.

- okapy odpowiednie. Olać modę na ich brak.

- wentylacja mechaniczna - bo i tak trzeba regulować przepływ.

- inteligentne sterowanie roletami.

- klimatyzacja. Lepiej pogodzić się od razu niż później brudzić i montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bypass w żadnym założeniu nie miał zastąpić klimy.

Ma tylko sprawić, aby rekuperator nie odzyskiwał ciepła wtedy kiedy nie powinien (masz w domu 27, na zewnątrz 18, a reku bez bypass nawiewa ci 26 stopni).

U mnie na przykład nie ma możliwości otwarcia na noc okien (znaczy możliwość jest, ale hałas z ulicy będzie nie do zniesienia i wolę nawet wentylację na max obrotach).

Otóż to. Otwieranie okien jest bardzo skuteczne, ale nie zawsze zasadne.

 

Czy więc dobierać rekuperator na mocne przewietrzanie, przewymiarowując centralkę i instalację dwukrotnie (co mi radził jeden instalator od wentylacji) czy jednak dobrać na typowe zużycie powietrza i dodać klimę (co radził mi inny instalator)? Czy zbyt duży rekuperator będzie przesuszał dom nawet na najniższym biegu czy olać to i od razu instalować wymiennik entalpiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...