Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja czy warto?


Recommended Posts

Jak go skalibrować, jak przesunięcie nie jest liniowe?

 

https://randomnerdtutorials.com/dht11-vs-dht22-vs-lm35-vs-ds18b20-vs-bme280-vs-bmp180/

 

I który higrometr (gotowe urządzenie) da się skalibrować użytkownikowi?

 

Nie wiem jak elektroniczny ale mechaniczny bardzo prosto - mokry ręcznik, reszta w necie.

Zresztą w ten sposób i elektroniczny sprawdzisz, a czy linowo czy nie? Ważne jest by wskazywał w miarę dokładnie.

A mieszkanie w domu to nie element ćwiczeń politechnicznych z wynikiem do setnej po przecinku. Są ciekawsze sprawy:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 340
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wentylacja mechaniczna sama w sobie będzie kosztować bo kosztem jest cała instalacja a nie tylko rekuperator. więc twoje twierdzenie że mechaniczna bez rekuperatora to będzie za grosze zrobione, jest błędna. oczywiście mówimy o zleconej robocie. bo samemu można całość zrobić za grosze. troche rurek, kształtek i do tego centralka, i zamykasz się w 6 - 7 tysiącach na spokojnie.

A WG zrobisz za grosze? Policz koszt komina, fundamentu pod niego, obróbek blacharskich, wykończenia komina, dodatkowych wentylatorów wyciągowych oraz... miejsca, które ten komin wentylacyjny zabiera na każdej kondygnacji (minimum 3000 zł za m2), o problemach z ustawieniem pomieszczeń nawet nie wspomnę.

 

Wentylację z rekuperacją można porównywać tylko do wentylacji mechanicznej bez rekuperacji, a nie do WG.

Od dawna jest obowiazek projektowania wentylacji, a WG nie da się zaprojektować, bo nie da się zaprojektować pogody, od której WG zależy. O WG powinno się dawno zapomnieć, tak jak o praniu ręcznym w strumieniu czy balii z mydlinami, bo każdy ma już w domu pralkę automatyczną.

 

To średniowiecze ciągnie się za nami, a urzędnicy dalej przymykają oko na "projekt WG". Zapomnij o WG i skup się na na porównaniu WM z rekuperacją i bez niej.

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

odniosłem się do twojego twoerdzenia że mechaniczna bez odzysku jest rzekomo dużo tańsza niż ta z odzyskiem. oczywiście nie jest, bo rekuperator można kupić za 3 tysiące, a centralkę bez odzysku to nie wiem czy takie wogóle są. więc ile tej oszczędności - tysiąc, dwa? i to ma być argument że mechaniczna bez odzysku jest dużo tańsza od tej z odzyskiem ?

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak elektroniczny ale mechaniczny bardzo prosto - mokry ręcznik, reszta w necie.

Zresztą w ten sposób i elektroniczny sprawdzisz, a czy linowo czy nie? Ważne jest by wskazywał w miarę dokładnie.

 

I tym sposobem skalibruję (albo chociaż sprawdzę) czy prawidłowo pokazuje 20% wilgotności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Podejrzewam, że większość instalacji WM w Polsce jest właśnie bez rekuperacji, tyle, że trzeba się rozejrzeć po obiektach przemysłowych takich jak np warsztaty samochodowe. Dlaczego nie stosuje się tam rekuperatorów tylko prosty układ dwóch wentylatorów plus nagrzewnice? Ano właśnie dlatego, że rekuperacji mocno podnosi koszty całej instalacji przy relatywnie niewielkich zwrotach wartości odzyskanego ciepła.

 

Ale: mamy rok 2021, prawie 2022, budujemy energooszczędne domy, w których stosujemy niskotemperaturowe źródła ciepła, a ceny energii mogą szaleć w najbliższym czasie. Damy radę bez rekuperacji? :no:

I tu się mylisz. W obiektach przemysłowych nie stosuje się rekuperacji ze względu na zanieczyszczenia w powietrzu które ta wentylacja usuwa na zewnątrz obiektu. Opary smarów i olejów skutecznie by "zakitowały" wymiennik. Jak masz w domu okap nad piecem kuchennym (najlepiej gazowym) to byś o tym wiedział.

Za to w biurowcach bez rekuperacji ani rusz, inaczej by cię koszty utrzymania zjadły a pracownicy mieli by duży dyskomfort. To są ogromne ilości m3 do wymiany, i ogrzania, nie porównywalne do naszych domów w których jest przeważnie 2-4 osobników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odniosłem się do twojego twoerdzenia że mechaniczna bez odzysku jest rzekomo dużo tańsza niż ta z odzyskiem. oczywiście nie jest, bo rekuperator można kupić za 3 tysiące, a centralkę bez odzysku to nie wiem czy takie wogóle są. więc ile tej oszczędności - tysiąc, dwa? i to ma być argument że mechaniczna bez odzysku jest dużo tańsza od tej z odzyskiem ?

No więc skoro się tak upierasz, że WG daje efekty pracy porównywalne do WM (w sensie wentylowania pomieszczeń), to porównaj koszty WG do WM bez rekuperacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz. W obiektach przemysłowych nie stosuje się rekuperacji ze względu na zanieczyszczenia w powietrzu które ta wentylacja usuwa na zewnątrz obiektu. Opary smarów i olejów skutecznie by "zakitowały" wymiennik. Jak masz w domu okap nad piecem kuchennym (najlepiej gazowym) to byś o tym wiedział.

Za to w biurowcach bez rekuperacji ani rusz, inaczej by cię koszty utrzymania zjadły a pracownicy mieli by duży dyskomfort. To są ogromne ilości m3 do wymiany, i ogrzania, nie porównywalne do naszych domów w których jest przeważnie 2-4 osobników.

To filtrów już nie można zastosować przed wymiennikiem? Nie jest to (kosztowny) wymóg producenta rekuperatora? Czy w takim razie te podniesione koszty jeszcze bardziej nie zmniejszają opłacalności rekuperacji?

 

W życiu bym nie zastosował wentylatora innego niż przeciwwybuchowy w kanale nad kuchnią gazową :) Ciekawe ile rekuperatorów domowych ma taki ficzer :)

 

Czy w starych biurowcach też stosuje się wentylację z rekuperacją? Nie wiem, przypuszczam że nie koniecznie. Współpracowałem przez wiele lat z hotelem 5-cio gwiazdkowym (budowanym w 2003 roku) i tam w żadnym pokoju nie było wentylacji z rekuperacją, tylko zwykła WM z podgrzaniem i chłodzeniem. Więc chyba niekoniecznie masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasno i wyraźnie im powiedziałeś, żeby zdecydowali się na wentylację mechaniczną, a jak chcą, to dodatkowo z odzyskiem ciepła? I jasno im powiedziałeś, że wentylacja z odzyskiem ciepła jest niekoniecznie opłacalna względem mechanicznej bez odzysku ciepła?

 

Ja radziłem, żeby (jeśli już nie starczało kasy na rekuperator) zrezygnowac z kominów, rozłożyć kanały, zrobić WM z filtracją powietrza (znalem jakość powietrza tam, gdzie budowali) a reku ewentualnie dokupić później (żeby zimnem nie ciągnęło) .

Nagrzewnica to bez sensu ogrzewanie - głupio grzać z COP1 jak się ma PC PW.

 

WM zrobili po dwóch sezonach razem z reku, oczywiście sprzedawca mówił o wielkich oszczędnościach, w efekcie jest, jak jest- ale ogólnie na pewno ogólnie lepiej, niż wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc skoro się tak upierasz, że WG daje efekty pracy porównywalne do WM (w sensie wentylowania pomieszczeń), to porównaj koszty WG do WM bez rekuperacji.

 

nigdzie nie napisałem że WG daje porównywalne efekty bo oczywiście nie daje. wogóle WG mnie nie interesuje, to relikt przeszłości.

 

ty porównaj WM bez odzysku do WM z odzyskiem. twierdzisz że ich cena jest znacząco różna co oczywiście nie jest prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja radziłem, żeby (jeśli już nie starczało kasy na rekuperator) zrezygnowac z kominów, rozłożyć kanały, zrobić WM z filtracją powietrza (znalem jakość powietrza tam, gdzie budowali) a reku ewentualnie dokupić później (żeby zimnem nie ciągnęło) .

 

Czyli prawie optymalnie i dobrze :)

 

Nagrzewnica to bez sensu ogrzewanie - głupio grzać z COP1 jak się ma PC PW.

 

Automatycznie zakładasz, że nagrzewnica=nagrzewnica elektryczna. Przecież można zastosować nagrzewnicę wodną, zasilaną z PC. Wtedy masz powiedzmy COP=3. To już nie jest bez sensu, choć COP dla PC jest dużo mniejszy niż dla rekuperacji, która ma COP ponad 10. Kwestia wyliczenia, kiedy koszt rekuperatora ciepła zwróci się w stosunku do modelu "2 sterowane wentylatory plus nagrzewnica wodna z pompką i termostatem".

 

Cały czas czytam jakoby rekuperacja się nie opłacała. Przy powiedzmy zaoszczędzonych 2 MWh sezonowo mamy przy 0,65 za kWh oszczędność 1300 zł. Przy zasilaniu nagrzewnicy wodą z PC koszt tych 2 MWh to ok. 430 zł. Policzmy z grubsza:

- cena wentylatora kanałowego ze sterowaniem to ok. 200 zł, razy dwa: 400 zł. Klasa tego wentylatora będzie jednak dużo niższa niż rekuperatorze.

- cena nagrzewnicy wodnej: około 1000 zł

- cena pompki: powiedzmy 300 zł

- termostat sterujący: 100 zł, nawet mniej z alledrogo

- razem 1800 zł plus szpeje typu rurki, zaworki, odpowietrzanie itp. Niech będzie że za 2000 zł złotych da się taki układ zbudować.

 

Za tyle mamy tani rekuperator krzyżowy o sprawności 60-75%. Oszczędzimy na nim 1000, a nie 1300 zł rocznie. Dlatego sprzedawca miał rację, że będą oszczędności. Pod warunkiem, że dom będzie wentylował rekuperator , a nie wiatr hulający za oknem :)

 

Czy znajomi wykonali blower door test? Jeśli nie, to niech się nie dziwią, że oszczędności są minimalne.

 

WM zrobili po dwóch sezonach razem z reku, oczywiście sprzedawca mówił o wielkich oszczędnościach, w efekcie jest, jak jest- ale ogólnie na pewno ogólnie lepiej, niż wcześniej

To jest dobry moment, abyś wrzucił konkretne dane, zwłaszcza całkowity koszt za ogrzewanie (wtedy znany byłby "udział" kosztu wentylacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdzie nie napisałem że WG daje porównywalne efekty bo oczywiście nie daje. wogóle WG mnie nie interesuje, to relikt przeszłości.

 

ty porównaj WM bez odzysku do WM z odzyskiem. twierdzisz że ich cena jest znacząco różna co oczywiście nie jest prawdą.

Jeśli miałbym coś u siebie montować i polecać innym ,to rekuperator o wysokiej sprawności i wtedy jego cena będzie dość wysoka. Przy niższej klasie różnica jest nieznacząca. To jest jednak rozmowa akademicka, ponieważ WG nie działa i TRZEBA instalować WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robienie w domku wentylacji mechanicznej i napędzanie tego czym innym niż rekuperator, jest bez sensu więc nie wiem po co wogóle ta gadka.

za 3 tysiące masz kompletną centralkę która wymienia i coś tam odzyskuje z ciepłoty. jest wygodna w użyciu i gotowa po wyjęciu z pudełka. co niby wg ciebie jest alternatywą , klecenie samemu wentylatorów i obudowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robienie w domku wentylacji mechanicznej i napędzanie tego czym innym niż rekuperator, jest bez sensu więc nie wiem po co wogóle ta gadka.

za 3 tysiące masz kompletną centralkę która wymienia i coś tam odzyskuje z ciepłoty. jest wygodna w użyciu i gotowa po wyjęciu z pudełka. co niby wg ciebie jest alternatywą , klecenie samemu wentylatorów i obudowy ?

To nie jest takie proste. Za 3000 zł masz reku o jakiej wydajności i jakim sprężu, bo wentylatory za 150 zł mają 400 m3/h przy sensownym sprężu? To raz.

Dwa, że całkowity koszt posiadania reku jest dużo wyższy (koszt serwisu i naprawy wręcz nieporównywalny). Cały czas piszemy o opłacalności, prawda?

Trzy, że zupełnie inaczej wygląda instalacja z centralką, a inaczej bez niej - kanały nawiewne i wywiewne nie muszą się krzyżować w jednym pomieszczeniu, bo nie ma punktu centralnego i ma się większą swobodę w projektowaniu topologii.

Cztery to właśnie zanieczyszczenia, kuchnie gazowe i wentylatory przeciw wybuchowe. Masz coś takiego w rekuperatorze?

 

A co do klecenia, poczytaj starsze wątki, ludzie wiele rekuperatorów sami zbudowali, tyle, że ich ceny były wtedy inne. Wentylatora kanałowego nie trzeba za to klecić, tylko go zamontować.

 

A tak przy okazji: co jest Twoim zdaniem lepszym bypassem: ten w rekuperatorze czy taki wykonany na dwóch przepustnicach kanałowych, omijających całkowicie rekuperator? Podpowiedź: rekuperator dobiera się do sezonu grzewczego, mając na uwadze realne potrzeby wentylacyjne w tym czasie i ograniczoną wymianę (przesuszanie pomieszczeń). A co z okresem letnim, zwłaszcza jak ktoś ma same fiksy i nie moze wietrzyć oknami? Trochę się zmienia punkt widzenia, prawda? :)

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robienie samemu centrali to zabawa dla promila użytkowników.

 

sam prowadziłem kanały , ale za budowę centrali bym się nie brał. nie widzę sensu

 

nie wiem o co ci chodzi z tymi przeciwwybuchowymi filtrami. generalnie okapu z kuchni nie łączy się z reku. powietrze znad okapu leci poza dom.

 

fixy i brak możliwość otwierania okien :lol2: pewnie też promil użytkowników....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robienie samemu centrali to zabawa dla promila użytkowników.

 

sam prowadziłem kanały , ale za budowę centrali bym się nie brał. nie widzę sensu

 

nie wiem o co ci chodzi z tymi przeciwwybuchowymi filtrami. generalnie okapu z kuchni nie łączy się z reku. powietrze znad okapu leci poza dom.

 

fixy i brak możliwość otwierania okien :lol2: pewnie też promil użytkowników....

Nie filtrami przeciwybuchowymi, tylko wentylatorami. Jak ktoś ma gaz w kuchni, to nie może wymuszać wentylacji zwykłym wentylatorem, bo chałupa pierd*lnie w razie wycieku gazu do pomieszczenia.

 

Kuchnię jak najbardziej łączy się z reku, pod warunkiem zainstalowania filtrów antytłuszczowych i kuchenki elektrycznej, nie gazowej.

 

100% fiksów ma kilka osób na tym forum. Ale niech tam: co w przypadku konieczności wentylacji i syfu za oknem (np oranie pola). To też promil i nie warto się nim zajmować? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma same fixy to myślę, że z góry zakłada system chłodzenia latem. U nas 70% to fixy, a otwierane okna sa otwierane tylko do mycia. Poza jednym - na taras. Nie lubię w domu owadów i kurzu ;)

 

Myślę, że dywagacja czy WM czy WM z odzyskiem w domu jednorodzinnym to jak dyskusja o wyższości świąt BN nad Wielkanocą. Różnica w kosztach będzie mimo wszystko znikoma i szybko zbilansuje się w kosztach eksploatacji.

Nawet przy nie najwyższej sprawności reku odzyska w sezonie pewnie z 2000kWh ciepła. Przy pompie ciepła to jakieś 500-700kWh energii elektrycznej, która jest coraz drozsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie filtrami przeciwybuchowymi, tylko wentylatorami. Jak ktoś ma gaz w kuchni, to nie może wymuszać wentylacji zwykłym wentylatorem, bo chałupa pierd*lnie w razie wycieku gazu do pomieszczenia.

 

Kuchnię jak najbardziej łączy się z reku, pod warunkiem zainstalowania filtrów antytłuszczowych i kuchenki elektrycznej, nie gazowej.

 

100% fiksów ma kilka osób na tym forum. Ale niech tam: co w przypadku konieczności wentylacji i syfu za oknem (np oranie pola). To też promil i nie warto się nim zajmować? :)

 

szczerze to ja już się pogubiłem o co Tobie chodzi. ja tylko zwróciłem uwagę że robienie WM i używanie do tego innych urządzeń niż rekuperator to dziwne rozwiązanie. może są tacy, nie wiem. ja nie widziałem sensu, w przypadku gdy za 3 tysie kupiłem gotową centralę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...