Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nieogrzewane mieszkanie zimą


kapetzky

Recommended Posts

Witam Was Grażynki i Mireczki. Stoję przed dylematem czy ogrzewać mieszkanie zimą. Chciałbym uzyskać porady fachowców. Nie chodzi o to że chcę zaoszczędzić tylko biorąc pod uwagę że nie ma mnie w kraju a będę dopiero w styczniu, nie mogę podłączyć gazu, wody ani prądu bez mojej obecności. Nowo wybudowany budynek (bliźniak), mieszkanie 2 poziomowe, stan deweloperski, ściana zewnętrzna to pustak gazowy 24 cm + 10 cm termoizolacji. Czytałem gdzieś że może powstać grzyb na ścianach, niektórzy sugerują że nic nie powinno się stać więc ciężko mi podjąć decyzję co robić. Liczę na konstruktywną opinię osób które mają nt. temat wiedzę. Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was Grażynki i Mireczki. Stoję przed dylematem czy ogrzewać mieszkanie zimą. Czytałem gdzieś że może powstać grzyb na ścianach, niektórzy sugerują że nic nie powinno się stać więc ciężko mi podjąć decyzję co robić. Liczę na konstruktywną opinię osób które mają nt. temat wiedzę. Pozdrawiam serdecznie

 

Deweloperzy zazwyczaj stawiają domy jak najszybciej. Często oznacza to niewystarczających przerw technologicznych . Objawić się to może tak jak wyczytaleś - wykwitami wilgoci. Proponuję grzać i zadbać o wentylację mieszkania (np. przez regulację nawiewników).

 

Kolego Hipodrom - nie wprowadzaj w błąd pisząc dyrdymały wyssane z palca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farelka, termostat ustawiony na 5 stopni powyżej zera na parterze. W dodatku zimy cosik u nas letnie ostatnio. A klimatolodzy sądzą że faktycznie zima dziś zaczyna się na przełomie stycznia i lutego. Zatem twoja decyzja, bez, czy z grzaniem farelką jak temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Tak czy siak będzie dobrze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie sąsiad może cię pozwać żebyś się dołożył do kosztów jego ogrzewania. Skoro to będzie pustostan, łatwo na to wpaść.

 

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art340881-zakrecal-kaloryfery-a-placi-jakby-z-nich-korzystal-wyrok-sn-ws-oplat-za-ogrzewanie-lokalu

 

Opisałeś zupełnie inny, nie będący przedmiotem wątku, stan faktyczny.

 

To odrębny, samodzielny, lokal mieszkalny.

Edytowane przez Sativum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałeś zupełnie inny, nie będący przedmiotem wątku, stan faktyczny.

 

To odrębny, samodzielny, lokal mieszkalny.

 

Wskażesz proszę gdzie w pierwszym poście mowa o odrębnym lokalu i dylatacji? Wydaje mi się że ta informacja padła dopiero po moim poście. Nie uważasz że wprowadzanie w błąd jest zachowaniem umyślnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was Grażynki i Mireczki. Stoję przed dylematem czy ogrzewać mieszkanie zimą. Chciałbym uzyskać porady fachowców. Nie chodzi o to że chcę zaoszczędzić tylko biorąc pod uwagę że nie ma mnie w kraju a będę dopiero w styczniu, nie mogę podłączyć gazu, wody ani prądu bez mojej obecności. Nowo wybudowany budynek (bliźniak), mieszkanie 2 poziomowe, stan deweloperski, ściana zewnętrzna to pustak gazowy 24 cm + 10 cm termoizolacji. Czytałem gdzieś że może powstać grzyb na ścianach, niektórzy sugerują że nic nie powinno się stać więc ciężko mi podjąć decyzję co robić. Liczę na konstruktywną opinię osób które mają nt. temat wiedzę. Pozdrawiam serdecznie

Jak się to ma do mieszkań sprzed 50-60 lat, dzielących jeden system grzewczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w mieszkaniu jak stało puste bez ogrzewania zimą temperatura nie spadła poniżej 8-10stopni. Dwie ściany zewnętrzne, dwie wewnętrzne, między lokalowe. Ostatnia kondygnacja.

Nic się zupełnie nie działo.

 

Jeżeli masz możliwość spuścić wodę z instalacji zrób to dla świętego spokoju. Jeżeli tynki, wylewki swoje odstały to będzie dobrze. U mnie temperatury w garażu schodzą w okolice zera i nic się nie dzieje. Jak nie ma nadmiernej wilgoci to nie ma problemu. Grzyb, pleśń to musiała by być wilgoć, zalewana ściana albo inna penetracja wody.

Edytowane przez Muskat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda. Bliźniak. Na pewno dobrze jednak wiesz o tym, że ludzie mówią 'bliźniak' na dwa osobne konstrukcyjnie domy jak i na dom dwulokalowy.

 

Jak się to ma do mieszkań sprzed 50-60 lat, dzielących jeden system grzewczy?

 

Nijak. System grzewczy nie ma znaczenia. Chodzi o ciepło, które ucieka przez ściany, niezależnie czym zostało wygenerowane i jak nowoczesnym sprzętem.

 

Taka anegdota:

Mieszkałem kiedyś w mieszkaniu w małym, w miarę nowym bloku. Mieliśmy wspólnotę. Dwa mieszkania były pustostanem (podobno zostawione z lekko rozszczelnionymi oknami) i osoby które bezpośrednio sąsiadowały narzekały, że muszą więcej grzać. Zarządca przychylił się do ich skarg, zgodnie zresztą z artykułem który wyżej wrzuciłem. Nie wiem jak się skończyło bo się wyprowadziłem, ale prawdopodobnie zmuszono właścicieli do delikatnego ogrzewania.

 

Jest to dość nieoczywiste, w porównaniu do tego, że woda może zamarznąć w wodomierzu. Dlatego o tym wspomniałem. Faktycznie, jeśli jest tutaj mowa o osobnym budynku z dylatacją, powyższa uwaga raczej nie ma zastosowania.

 

Jeśli powyższym Ciebie albo autora wprowadziłem w błąd to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmieniona uwaga nie odnosiła się do sytuacji autora, co mogło wprowadzić go w błędne przeświadczenie. Przepraszam za obcesowość :)

 

Spotkałem się z poruszonym przez Ciebie zagadnieniem, ale zawsze dotyczyło to sytuacji, gdy:

# nieruchomość posiadała współdzielony system grzewczy (np. blok) z podzielnikami ciepła

# właściciel mieszkania zakręcał odbiorniki ciepła u siebie i żądał usunięcia kosztów ogrzewania z opłat eksploatacyjnych

 

Nie była to więc sytuacja, by "otoczenie" (WM, Spółdzielnia, sąsiad) żądał od innego właściciela włączenia ogrzewania lub $ za brak grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskażesz proszę gdzie w pierwszym poście mowa o odrębnym lokalu i dylatacji? Wydaje mi się że ta informacja padła dopiero po moim poście. Nie uważasz że wprowadzanie w błąd jest zachowaniem umyślnym?

 

Bliźniak to jeden z dwóch odrębnych domów stykających się po prostu we wspólnej granicy działki.

Pomyliłeś z domem dwulokalowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie była to więc sytuacja, by "otoczenie" (WM, Spółdzielnia, sąsiad) żądał od innego właściciela włączenia ogrzewania lub $ za brak grzania.

 

We wspólnotach, którymi zarządzałam, zwykle blokowany był zawór grzejnika, tak, ze nie dało się go całkowicie zakręcić. Właśnie po to by uniknąć cwaniaków ogrzewających swój lokal kosztem sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wspólnotach, którymi zarządzałam, zwykle blokowany był zawór grzejnika, tak, ze nie dało się go całkowicie zakręcić. Właśnie po to by uniknąć cwaniaków ogrzewających swój lokal kosztem sąsiadów.

 

W "moim" ostatnim bloku robili akcję montowania zaworów tak, by można było wymienić grzejnik bez spuszczania wody z całego pionu (czyli każdy grzejnik można odciąć osobno i na wejściu, i na wyjściu). Nauczyli się dopiero po kilku awariach, jak ludzie się awanturowali, że zimno a potem zobaczyli koszt "wody technologicznej" na rozliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Instalacja grzewcza jest częścią wspólną (nie było ogrzewania indywidualnego, tylko zbiorcze, z węzła CO). Wspólnoty przyjęły w regulaminie, że zakres tej instalacji jest do zaworu.

 

Tak poza konkursem - to chyba i tak jest do przerobienia po zdjęciu lub przerobieniu głowicy? Wydaje mi się, że ktoś pisał niedawno na forum o tym, że 0 na głowicy, to wcale nie zero i można przesunąć kryzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...