Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna w kotłowni na gaz


Recommended Posts

Witam

Jak to jest z tą kotlownią w której jest piec gazowy.

Na planie mam zaznaczoną wentylacje mechaniczną. W jednym rogu nawiew, w drugim wywiew.

Piec ma być z zamknięta komora spalania.

Ale czy jest sens tam robić wentylacje mechaniczną?

Czy bezpieczniej byłoby zrobić tam grawitacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak to jest z tą kotlownią w której jest piec gazowy.

Na planie mam zaznaczoną wentylacje mechaniczną. W jednym rogu nawiew, w drugim wywiew.

Piec ma być z zamknięta komora spalania.

Ale czy jest sens tam robić wentylacje mechaniczną?

Czy bezpieczniej byłoby zrobić tam grawitacyjną?

 

Na temat bezpieczeństwa się nie wypowiem, ale musiałem przerobić WM by obsługiwało kotłownię mimo, że piec jest z zamkniętą komorą spalania zasilany przewodem spalinowo-powietrznym...

 

PS u mnie jest to pomieszczenie gospodarcze. Niemniej niczego to nie zmieniło. Można wiedzieć jaką zmianę to wywołało?

Edytowane przez Sativum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia ma inne wymagania dotyczące wentylacji.

W pomieszczeniu technicznym, pralni wyciąg WM jest wystarczający.

Przyznał to nawet mój kominiarz. 8 lat temu podchodził do tematu, jak pies do jeża, teraz mówi, ze to typowe rozwiązanie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia ma inne wymagania dotyczące wentylacji.

W pomieszczeniu technicznym, pralni wyciąg WM jest wystarczający.

Przyznał to nawet mój kominiarz. 8 lat temu podchodził do tematu, jak pies do jeża, teraz mówi, ze to typowe rozwiązanie.

 

U mnie kierownik, mistrz kominiarski i ekipa od instalacji mówiła to samo. Musi być, niezależnie od nazwy pomieszczenia. Tam gdzie jest piec = wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z szukajki korzystałeś ?

Ja mam wywiew, tylko mam "pomieszczenie techniczne", nie "kotłownię"

To sporo zmienia.

 

Też mam jako "pomieszczenie techniczne".

Ale nie chodzi mi tu o jakieś przepisy tylko czy na podstawie Waszych doświadczeń stwierdzilbyscie jednoznacznie czy to dobry pomysł czy zły niebezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mówiłem tu o zmianie wentylacji na grawitacyjną?

Ponieważ często spotkałem się z wpisami, że wentylacji mech nie robimy w "kotłowni" (Pomieszczeniu gdzie jest piec).

I teraz tak gdyby gdzieś ulatniał się gaz wentylacja mechaniczna będzie go pochłaniać I wiadomo jak to się może skończyć.

Natomiast went. graw odrazu będzie wyrzucać na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mówiłem tu o zmianie wentylacji na grawitacyjną?

Ponieważ często spotkałem się z wpisami, że wentylacji mech nie robimy w "kotłowni" (Pomieszczeniu gdzie jest piec).

I teraz tak gdyby gdzieś ulatniał się gaz wentylacja mechaniczna będzie go pochłaniać I wiadomo jak to się może skończyć.

Natomiast went. graw odrazu będzie wyrzucać na zewnątrz.

 

Sam mam podobny problem z tym że w łazience, nie wiem czy mogę zamontować elektryczny wentylator w miejsce zwyklej kratki z powodu pieca kondensacyjnego... Z tego co udało mi się dowiedzieć problem niebezpiecznej wentylacji polega tylko przy piecach z otwartą komorą spalania, ale nie jestem tego pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wg ciebie oznacza, że wentylacja ja będzie go "pochłaniać" ? I dlaczego "wiadomo, jak może się to skończyć ?

Nasze (moje) doświadczenia są takie, że nie słyszeliśmy, by się to u kogoś źle "skończyło"

 

Mogę wiedzieć dlaczego się czepiasz zamiast odpowiedzieć?

Jak mogę Ci odpowiedzieć skoro każde słowo weźmiesz w cudzysłów I zadasz pytanie...

Pochłaniać oznacza to że jeśli gaz by się ulatniał ( uchodził/ wydobywał się z rur / z instalacji gazowej/ w skutek awarii, nieszczelności układu) .

Jeśli była by wentylacja grafitacyjna uciekał by sobie na zewnątrz nie napotykając po drodze wentylatory które napędzane są prądem elektrycznym. Co jest w wentylacji mechanicznej.

Co oznacza żeby się to źle skończyło.

Oznacza to że jeśli ulatniający się gaz miałby kontakt z wytworzoną iskrą mogło by dojść do wybuchu.

Wiem że możesz mi zadać pytanie co to jest wytworzona iskra ?

Co to są wentylatory...?

Ale to tylko zależy od Cb ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy działającej wentylacji mechanicznej nie dojdzie do sytuacji w której stężenie gazu stałoby się wybuchowe, bo gaz będzie na bieżąco usuwany.

Co innego z grawitacyjną - jeśli będziesz miał "cofkę" - pstrykniesz światło, będzie iskra i pierdut!

 

Jak cię to bardzo męczy to zamontuj czujnik gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przeczytać:

https://www.wentylacyjny.pl/2208-49-234-kociol-gazowy--wymagania-dla-wentylacji.html

(najważniejsze na samym końcu)

 

A tu https://www.jelwent.pl/pliki/koc_zam.pdf jest taki fragment:

" w §170.3

przepis mówi „urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C,

mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju występującej w nich

wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych z

zachowaniem wymagań §175”.

Wracamy zatem do odpowiedzi na pytanie postawione przez czytelnika: zakładając, że w mieszkaniu

znajduje się już poprawnie działająca i zgodna z przepisami wentylacja nawiewno- wywiewna, to żądanie

wykonania dodatkowej wentylacji w przypadku instalowania kotła z zamkniętą komorą spalania uznać

należy za absurdalne. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przeczytać:

https://www.wentylacyjny.pl/2208-49-234-kociol-gazowy--wymagania-dla-wentylacji.html

(najważniejsze na samym końcu)

 

A tu https://www.jelwent.pl/pliki/koc_zam.pdf jest taki fragment:

" w §170.3

przepis mówi „urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C,

mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju występującej w nich

wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych z

zachowaniem wymagań §175”.

Wracamy zatem do odpowiedzi na pytanie postawione przez czytelnika: zakładając, że w mieszkaniu

znajduje się już poprawnie działająca i zgodna z przepisami wentylacja nawiewno- wywiewna, to żądanie

wykonania dodatkowej wentylacji w przypadku instalowania kotła z zamkniętą komorą spalania uznać

należy za absurdalne. "

 

Sam sobie przeczysz przytaczając:

4afc40a43d70.png

 

Chyba, że jakiś kominiarz Ci podpisze.

3b0767481a83.png

Z tego wywodzą, że jakaś wentylacja być musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...