Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak podłączyć generator prądu z PVe.


gosciu01

Recommended Posts

Po krótce i w uproszczeniu mam taką instalację.

 

Za licznikiem w ogrodzeniu mam przyłącze do głównego rozłącznika w domu 32A (dokładnie 3-fazy, 400V).

 

Przed rozłącznikiem głównym mam przełącznik PRKZ i SVK4-63A, a więc pełne oddzielenie sieci 230V od generatora.

Generator 3-fazowy w planach, jeszcze nie podłączony.

 

Po stronie sieci 230V dalej są szyny fazowe L1, L2, L3, N i dalej RCD i S-ki 16A do obwodów w domu.

Do tych szyn podpięta jest instalacja fotowoltaiki (3-fazowa) i świetnie to sobie hula.

 

Po stronie generatora też mam (odrębne) szyny L1, L2, L3 i N.

Z tych szyn podłączę sobie wybrane obwody w domu do zasilania awaryjnego z tegoż generatora.

 

Ale wychodzi mi, że tak czy inaczej mimo całkowitego rozłączenia sieci 230V (PRKZ i SVK4) po uruchomieniu generatora napięcie pojawi się w obwodach fotowoltaiki, bo jest ona podłączona od strony instalacji domowej.

 

I tutaj moja zagwózdka.

Fotowoltaika pracuje tylko wówczas gdy w sieci 230V jest napięcie. Jeśli „nie ma prądu” to z paneli PVe też go nie wezmę.

 

Moje pytanie jest następujące. Czy podłączenie PVe z generatorem umożliwi pracę panelom?

Wiadomo, że nadprodukcja prądu z PVe przekazywana jest do sieci 230V, a gdzie ta nadprodukcja będzie przekazywana, jeśli moja instalacja będzie podłączona do generatora?

 

Czy też przenieść podłączenie instalacji z PVe przed PRKZ i SVK4. Wówczas oddzielę panele PVe razem z siecią 230V od generatora, ale nie będę mógł korzystać z ich pracy jeśli taka byłaby możliwość.

 

P.S.

Instalację wykonuje i odbiera elektryk z uprawnieniami, ale chcę sobie to jakoś poukładać opowiedzieć czego potrzebuję i zadać mądre pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś, jaki masz falownik.

 

Jeśli falownik nie jest tzw. hybrydowy, to nie ma prawa się załączyć i rozpocząć generowania energii. Natomiast może dojść do sytuacji, gdzie po kilku(nasto?) -krotnej nieudanej próbie załączenia falownik przejdzie w tryb awaryjny i pomimo powrotu zasilania nie wystartuje automatycznie.

 

W przypadku gdybyś jednak miał falownik hybrydowy, to wydaje mi się (z dużym naciskiem na "wydaje mi się"), że do poprawnej pracy będzie wymagany magazyn energii (baterie, akumulatory, jak zwał, tak zwał). Ale to już lepiej, żeby potwierdził ktoś bardziej oblatany w takich instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci z własnego doświadczenia - jeśli pracujesz na agregacie - instalacja FV on grid musi być odłączona od sieci!!!!!!

Falownik jeśli jest trójfazowy się uruchomi,(przy podłączeniu agregatu trójfazowego) spowoduje podniesienie napięcia w układzie, zadziała zabezpieczenie agregatu, zadziała zabezpieczenie falownika - uszkodzisz falownik, uszkodzisz sprzęt w domu.

Jeśli podłączysz agregat jednofazowy(jeśli masz falownik jednofazowy zadziała tak jak powyżej). trójfazowy falownik w ogóle nie wystartuje - pozostaje w stanie off tak jakby nie było napięcia zasilania.

Jedynie posiadanie instalacji z hybrydowym falownikiem sprosta zadaniu nie sprawdzałem gdyż nie mam dostępu do takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi,

 

Mam dwie instalacje PVe na falownikach Fronius Symo oraz Growatt. Obydwie 3-fazowe z własnymi zabezpieczeniami nadprądowymi i SPD.

 

Nic nie wiem, aby falowniki były hybrydowe, w opisach i instrukcjach nic takiego nie znalazłem.

 

Pozostaje podłączenie PVe do sieci przed PRKZ, czyli po przełączeniu się na agregat cała instalacja w domu będzie wydzielona od sieci i paneli PVe.

Ewentualne zyski z pracy PVe przy pracującym agregacie można traktować raczej jako pomijalne ze względu na nieczęste wyłączenia prądu. W domu jest tylko prąd, stąd zaplanowany jest agregat na wszelki przypadek dłuższego blackout’u.

 

Magazyn energii nie wchodzi w grę. Po pierwsze cena – bez potężnego dofinansowania jest to nieopłacalne dla potrzeb domowych. Po drugie nawet te spore po 10 kW zimą starczyłyby na kilka godzin.

 

@damiaszek,

muszę o tym sobie poczytać. Kręci mnie też agregat z ATS, to znaczy załączany automatycznie po zaniku napiecia w sieci, ale z drugiej strony to też nie wielki problem przekręcić kluczyk i przełaczyć PRKZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Podłączę się pod temat, szukam rozwiązania dla podobnej sytuacji ( 2 instalacje PV on-grid + agregat na wyłączniku AGREGAT-0-SIEĆ) w oparciu o magazyn energii AC.

Agregat mam 1 fazowy ze względu na trudność z rozłożeniem obciążenia i koszty takiego agregatu 3 fazowego. Jak napisano wyżej inwertery nie startują po podłączeniu agregatu ( jak zapomnę je odłączyć) . Więc wymyśliłem sobie Magazyn energii AC który z jednej strony działalby jak UPS z drugiej strony umożliwiałby ładowanie baterii z dwóch możliwych źródeł : PV , agregatu (nawet jeśli nie będzie napięcia z sieci)

Wiem że nie jest to trywialny temat bo zakładam że agregat 1 fazowy mógłbym wykorzystać do ładowania baterii jednocześnie magazyn powinien generować 3 fazy. Ponadto powinien być na tyle inteligentny aby odłączyć PV jeśli nie będzie gdzie przyjąć tej energii (off grid) , z agregatem nie ma tego problemu.

Taki super hybrydowy zestaw gwarantowałby mi pełną samowystarczalność bez dużych inwestycji w same baterie które są dość drogie.

I tak krótkie wyłączenia załatwią baterie , do dłuższych byłby ładowanie PV (jeśli jest słońce) lub/i agregat - elementem centralnym byłby magazyn AC

Ktoś podpowie czy w ogóle taki zestaw jest do ogarnięcia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są gotowe rozwiązania

Poczytaj o parametrach zobacz filmy po polsku na Youtube wszystko jest dokładnie omówione właśnie z tą hybrydą.

 

Tylko to co pokazałeś ( oraz to co ja znalazłem) to inwertery hybrydowe, to powoduje że musiałbym wyrzucić moje 2 inwertery on-grid , do tego inwerter musiałby potrafić osbługiwac 3 stringi ( wschod - południe - zachod) a do tego wymaga agregatu tylko tylu fazowego jaki jest inwerter (1-1 , 3-3) czyli żadnego z moich założeń nie spełnia.

Ale dzięki za podjęcie tematu

 

UPDATE : tak sobie myślę gdyby wykorzystać 3 takie inwertery to powinno rozwiązać problem (każdy na oddzielną fazę oraz oddzielny string) i wówczas synchronizowałyby się do sieci , czyli jesli 3 fazy to do każdej fazy , jeśli jedna faza to do jednej (z agregatu) , tutaj tracę "jedynie" możliwość zasilania urządzeni 3 fazowych . No i koszty bo widze ze jednen kosztuje 859 USD x3 to 2577 ( wg cen producenta) czyli jakieś 10,3k PLN do tego baterie.

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

wracam na Forum po pewnym czasie, jak zawsze z przyjemnością ;)

 

mam 1-fazowy agregat prądotwórczy himoinsa 9kW z automatyką SZR (system automatycznego załaczania rezerwy) który galwanicznie separuje instalacje domową w czasie pracy agregatu, na czas pracy agregatu wszystkie 3 fazy sa spięte galwanicznie (zasilam w ten sposób cała instalację)

 

mam w instalacji wydzielona faze priorytetową (lodówki, zamrazarka itp)

 

planuje instalacje PV na 10kW z akumulatorem 10kWh na systemie Huawei,

- inverter hybrydowy 3 fazowy

- backup box (rozłacza inwerter w razie braku zasilania w sieci, ale zasila tylko 1 faze 3,3kW max)

 

@CitiMatic

rozumiem, ze na czas pracy agregatu nalezy zapewnic galwaniczne rozłaczenie inwertera.

Jesli sterowanie inwertera będzie z licznika dwukierunkowego (tzn sprzed układu SZR agregatu) to brak zasilania wyłaczy agregat i załaczy system backup box - ale jesli z opóźnieniem 30 sek załaczy sie agregat to jak namówić backup box do przerwania pracy?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CitiMatic

rozumiem, ze na czas pracy agregatu nalezy zapewnic galwaniczne rozłaczenie inwertera.

Jesli sterowanie inwertera będzie z licznika dwukierunkowego (tzn sprzed układu SZR agregatu) to brak zasilania wyłaczy agregat i załaczy system backup box - ale jesli z opóźnieniem 30 sek załaczy sie agregat to jak namówić backup box do przerwania pracy?

 

pozdrawiam

 

Witam , od razu przepraszam bo nie odpisałem od razu a potem znaleźć post to trudno jeśli się pisze na forum dużo.

 

Jeśli masz inwerter hybrydowy 3f to z podłączeniem generatora nie będzie problemu bo to takie sprytne urządzenie , że albo wystawi jedno napięcie na 1 f albo podzieli tą jedną na trzy i tyle da na wyjściu.

Jeśli hybryda byłaby 1f to już całkiem sukces https://forum.muratordom.pl/showthread.php?375082-Jak-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-generator-pr%C4%85du-z-PVe&p=8112937&viewfull=1#post8112937 wg tego schematu :)

opisałem sytuację podłączenia "na szybko" bez falowników off stąd wniosek. W przypadku falowników hybrydowych a jeszcze dodatkowo z akumulatorem to już inna zabawa i całość dzieje się automatycznie beż zbędnego ręcznego czy mechanicznego rozłączania,

Nie wnikałem co to za typ tej Twojej hybrydy czy może pracować tylko z czy również bez akumulatorów ale zapewne firma montująca wszystko Ci wyjaśni i nie trzeba będzie się radzić na forum - co najwyżej do samej estetyki wykonania/sterowania.

 

Ja w sobotę testowałem zasilanie z generatora - po silnym wietrze straciłem zasilanie więc - agregat w układ i start, początkowo szło dobrze, potem zaczęły się kłopoty bo nie przewidziałem pewnych obciążeń które włączają się cyklicznie:sick: ale i z tym sobie poradziłem, ogólnie agregat pracował 7h24min i zużył 8l-noPb zapewniając zasilanie praktycznie całego domu bez zmywarki/pralki/piekarnika/klimatyzacji i Fronius-a:rolleyes:. Musiałem również wyłączyć ładowarkę laptopa Dell-a bo powodowała dziwną pracę regulatora obrotów agregatu - "bujała częstotliwością" objaw to mruganie żarówek led:confused: zapewne stara technologia albo uszkodzony zasilacz.

 

Co do pytań w ostatnim zdaniu - w hybrydzie tego typu wszystko dzieje się automatycznie i niezauważalnie, z dołączonymi akumulatorami praktycznie na zasadzie UPS-a więc bez niepotrzebnego resetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Powolutku składam wiedzę i klocki.

 

Agregat będzie 3-fazowy bez ATS aby uniknąć niepotrzebnej papierologii (model wytypowany, jeszcze nie nabyty), a i wizja wycieczki z latarką do garażu w obrębie budynku w celu odpalenia agregatu nie jest aż tak przerażająca.

 

Instalację w szafie powoli „podszykowuję”. Wyodrębniłem i policzyłem obwody krytyczne (konieczne/pożadane) i zaplanowałem zmiany pod obecną infrastrukturę sterowania też przez

WiFi i ZigBee.

 

Moje pytanie.

Z prądu podawanego z PVe do instalacji domowej mogę korzystać wyłączenie jak jest napięcie w sieci, domniemam że również wówczas, jak będzie podawane z agregatu.

Inaczej, jak „nima prądu na ulicy” to z moich PVe i tak prądu nie wezmę.

 

Czy istnieje jakiś sposób, symulator, np. niewielki magazyn energii, który podawałby napięcie do instalacji i „oszukiwał” PVe, coby korzystać z energii w pełnym słoneczku bez odpalania agregatu?

 

Jak słoneczko odmówi współpracy, to odpalę agregat.

Edytowane przez gosciu01
Poprawiłem literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że rozsądny (wg moich kryteriów) agregat 3-fazowy spala noPb średnio ok. 1,5-1,6 l/h przy 50% obciążenia. Tak podano w instrukcji.

 

To trochę słabe w czasie, gdy mógłbym przez kilka godzin pobierać energię z PVe i wykonać większość koniecznych czynności elektrycznych w domu na dobę (gotowanie, ładowanie komórek, laptopów, latarek, powerbanków, itd. Itp.).

 

Gdyby podłączyć do instalacji jakiś „symulator” napięcia np. UPS, lub tp. za kilkaset złotych, to miałoby to sens.

 

Natomiast inwestycje w złożone systemy mijają się z celem, gdyż równoważny koszt benzyny pomnożony przez ilość roboczogodzin agregatu pomnożony przez liczbę potencjalnych zdarzeń nie pokrywa kosztów w/w.

Edytowane przez gosciu01
Poprawiłem literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

W tym obszarze moja wiedza jest znikoma, ale nie jestem odporny...

 

Przy takich kosztach rozbudowy PVe pozostaje chyba jednak korzystać wyłącznie z agregatu.

Nawet gdybym miał korzystać 10x w roku po 10 godz. z agregatu to koszt paliwa wyniesie ok. 800 zł.

Zaznaczam, że przez ostatnie 10 lat wyłączeń prądu u mnie było mniej niż 10 i żadne nie dłuższe niż 10 godz.

 

No ale to co się dzieje w polityce i przyrodzie każdy widzi, stąd jakiś tam system awaryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Nie bardzo ma sens ekonomiczny praca falownika PV równolegle z agregatem. Wypowiadam się na temat małych indywidualnych instalacji o mocy zasilania awaryjnego ok. 3kW

 

Moim zdaniem przy zaniku napięcia sieci optymalny jest układ pracy falownika off-grid z magazynem energii. Jak akumulatory się wyczerpią przechodzimy na sam agregat.

Najlepsze przy tej mocy jest rozwiązanie jednofazowe gdyż można połączyć w prosty sposób wszystkie obwody odbiorcze na jedną fazę. W przypadku sieci napowietrznej często zdarza się w sytuacji awaryjnej, że brak jest jednej lub dwóch faz i jest tylko jedna. Przełącza się wówczas wszystko na jedną czynną fazę i układ falownika PV dalej pracuje normalnie.

Podłączanie agregatu na falownik PV aby zaoszczędzić paliwo to niewielki sens ekonomiczny. Małe agregaty czy pod obciążeniem czy bez mają podobne zużycie. Ładowanie zaś magazynu energii z agregatu to ekonomiczny absurd. Cena kWh wyprodukowanej z agregatu jest wielokrotnie wyższa niż z sieci.

Reasumując najzdrowiej jest w przypadku zaniku napięcia sieci najpierw wykorzystać energię z akumulatora a potem wszystko zasilić z agregatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe agregaty czy pod obciążeniem czy bez mają podobne zużycie.

Taki agregat nadaje się tylko na śmietnik.

 

Ładowanie zaś magazynu energii z agregatu to ekonomiczny absurd.

Zdanie pozbawione sensu. Agregat pracujący na swoich ekonomicznych parametrach ładując akumulator, jest tańszy w eksploatacji niż agregat pracujący na zmieniające się obciążenia domu. Po naładowaniu akumulatora agregat się wyłącza i czeka aż akumulator jest znowu rozładowany.

 

Cena kWh wyprodukowanej z agregatu jest wielokrotnie wyższa niż z sieci.

Agregat się włącza gdy nie ma sieci więc powyższe stwierdzenie jest bez sensu.

 

Reasumując najzdrowiej jest w przypadku zaniku napięcia sieci najpierw wykorzystać energię z akumulatora a potem wszystko zasilić z agregatu.

Aby dom zasilić prosto z agregatu musi on być dobrej jakości aby nie popalić urządzeń w domu.

Do ładowania akumulatora wystarczy tani agregat.

Akumulatory zapewniają właściwą jakość energii dostarczanej do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki stos za cenne nauki

 

Dużo dużo się nauczyłem ;-)

Już teraz wiem że małe agregaty są na śmietnik.

Ale jednak chyba nie do końca bo jako jednocześnie tanie wystarczą do ładowania akumulatora

 

Nauczyłem się też czego nigdy nie wiedziałem, że agregat włącza się gdy nie ma sieci, gdyż wyższa cena produkcji energii przez agregat jest bez sensu.

 

I co najważniejsze już teraz wiem że robię bardzo źle bo zasilam dom z taniego agregatu czyli niskiej jakości.

 

Już biegnę do sklepu po akumulatory bo najpierw trzeba z tego taniego agregatu naładować akumulatory a potem dopiero z akumulatorów zasilać dom EUREKA ;-) .

 

Proszę Cię bardzo stos o następne nauki ;-)

 

Aha jeszcze jedno moja Honda spala na biegu jałowym ok. 0,8-0,9l/h zaś przy obciążeniu 1,1-1,2l/h stos doradź mi ach doradź czy mam ją wyrzucić na śmietnik ? PLEASE

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generator 3-fazowy w planach, jeszcze nie podłączony.

 

Trzyfazowy trudno obciążyć równomiernie na wszystkich fazach. Masz urządzenia trzyfazowe, że tak wybrałeś? Lepiej jednofazowy podpięty do wszystkich faz.

 

 

Fotowoltaika pracuje tylko wówczas gdy w sieci 230V jest napięcie. Jeśli „nie ma prądu” to z paneli PVe też go nie wezmę.

 

Chyba, że masz inwerter hybrydowy albo off-grid. Ale słusznie odkryłeś sposób, na "oszukanie" on-grida, żeby produkował prąd jak w sieci go nie ma. Natomiast bez akumalatorów to będzie kulawa praca przy zmiennym obciążeniu. Więc najlepsze rozwiązanie to inwerter hybrydowy (albo offgridowy) z akumulatorami do agregatu. Albo odcinaj PV ongridowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki stos za cenne nauki

 

Dużo dużo się nauczyłem ;-)

Już teraz wiem że małe agregaty są na śmietnik.

Ale jednak chyba nie do końca bo jako jednocześnie tanie wystarczą do ładowania akumulatora

Napisałem, że jak agregat tyle samo spala na biegu jałowym co przy max obciążeniu to nadaje się na śmietnik. Gdzie tam była mowa o taniości?

 

Nauczyłem się też czego nigdy nie wiedziałem, że agregat włącza się gdy nie ma sieci, gdyż wyższa cena produkcji energii przez agregat jest bez sensu.

Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Jak musisz włączyć agregat to znaczy że nie masz sieci. Dlatego porównywanie ceny energii z agregatu i z sieci nie ma sensu. Chociaż czytając Twoje wpisy takiej pewności nie ma.

 

I co najważniejsze już teraz wiem że robię bardzo źle bo zasilam dom z taniego agregatu czyli niskiej jakości.

To Twój wybór. Nic mi do tego, ale innych do tego nie namawiaj.

 

Już biegnę do sklepu po akumulatory bo najpierw trzeba z tego taniego agregatu naładować akumulatory a potem dopiero z akumulatorów zasilać dom EUREKA ;-) .

Jeżeli chcesz energię w domu dobrej jakości i oszczędzić na paliwie to tak się robi.

 

Proszę Cię bardzo stos o następne nauki ;-)

Obawiam się że Tobie żadne nauki już nie pomogą. Nosem dotykasz chmur.

 

Aha jeszcze jedno moja Honda spala na biegu jałowym ok. 0,8-0,9l/h zaś przy obciążeniu 1,1-1,2l/h stos doradź mi ach doradź czy mam ją wyrzucić na śmietnik ? PLEASE

No i z matematyką (a raczej logiką) u Ciebie krucho bo twierdzisz że 0.8-0.9l/h i 1.1-1.2l/h to to samo. Gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...