Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

stawiać jeszcze na węgiel?


Tomycz

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
Aktualnie wszystkie ceny paliw kopalnych poszybowały w górę. Węgiel podrożał w ciągu roku kilka razy (od września głównie), a gaz już 10-krotnie w 2021. Do tego koszty pieca gazowego są nieporównywalnie wyższe – to koszt 50-70 tysięcy plus polityka Gazpromu – nie wiadomo czy będziemy mieć to paliwo czy piece na gaz będą stały i niszczały bez paliwa. Węgiel póki co jest najtańszym źródłem ciepła i będzie tak jeszcze długo. I nie myślę tu o polskim węglu, którego dostępność jest ograniczona i będzie go coraz mniej a o importowanym ale z kierunków bardziej egzotycznych np. z Ameryki Południowej -mają tam dobre złoża typowo antracytowe. Mam dobry piec – wymieniłem w zeszłym roku i oczy przecieram ze zdziwienia. Niższe o 30% zużycie, tak na marginesie to tez jakieś oszczędności w budżecie. Postawiłem też na bogaty w kalorie ekogroszek S:Spam:: 28 mj/kg czysty bez kamieni i skał z dość dobrą granulacją. Jestem pod wrażeniem automatyzacji procesu spalania, wszystko można ustawić samemu wszystkie parametry spalania by wykręcić jak najniższe zużycie przy maksimum energii uzyskanej. A sąsiedzi to mnie pytają dlaczego nie palę, bo dymu nie widać. Także pozostawiam temat go głębszej analizy ;)

 

Co za bzdury. Widziales automatyzacje w kotle gazowym? Tam nic nie trzeba ustawiac poza temperatura. Kociol na wegiel z podajnikiem to pewnie min 10tys a gazowy spokojnie za 5tys kupi, zbiornik na wode wymagany tu i tu no chyba ze gazowy 2f, komin w gazowym moze byc przez sciane za 3 stowki. Wytlumacz mi jak kotlownia weglowa jest tansza? Na w swojej nawet pompki nie montowalem bo ta co w kotle daje sobie rade, nie mam zadnych zaworow 3d 4d ani innych dziwactw. Mam za ro w kotlowni cos czego nie ma w weglowej. Pralke, 2 suszarki, jakies polki wiszace na bzdety typu ladowarka baterii do odkurzacza czy inne tego typu bzdury.

 

 

Od moderatora: cytowany post został wymoderowany a oryginał usunięty ze względu na spam

Edytowane przez finlandia
spam w cytacie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł podajnikowy zjada w taryfie G11 tyle prądu, co ja mam na połowę grzania w taniej pompa chińską.

Do tego spala dużo węgla na samo podtrzymanie.

Nikt tego nie liczy.

U sąsiada, kiedy zamontował podajnikowca, miesięczny rachunek wzrósł o 25zl za prąd.

Nawet byłem sprawdzić, ile kWh brał.

Także nie jest tak różowo z kosztami.

W tej chwili jeszcze nie dobiłem z kosztami za grzanie do poziomu, jaki podajnikowiec zjada w ciągu roku na prąd w złotówkach.

Około 600kWh bierze za cały rok.

U mnie podwyżka prądu dopiero od 1 lutego, więc wyliczę po obecnych cenach.

G11 to 61gr/kWh

G12w w taniej to 31gr/kWh.

 

Koszt prądu w taryfie G11 na obsługę kotła, to 366zl

Za 366zl u mnie w taniej taryfie w której grzeję dom, kupię 1180kWh.

A do dzisiaj na samo CO poszło w tym sezonie 1033kWh.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też na podajnik idzie od 25 do 40 zł miesięcznie , latem ta mniejsza to fakt mimo że dmuchawa to 34 Watt a silnik podajnika 80 Watt ale jednak się zbiera , pompa ciepła stoi już na postumencie i czeka na lepszą pogodę , butlę wstawiać ? musiałbym na głowę upaść , my musimy mieć 6 źrudeł ciepła bo co nowa komisja europejska to inny typ grzania jest kool , więc narazie będzie dubel ekogroszek plus pompa ciepła potem dokupię peleciaka na być może potem jeszcze atmosa na zgazowanie na potem następnie hm pomysły mi się skończyły ale coś nam wymyślą jak im zabraknie $$$$$$:lol2::lol2::lol2::lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...