Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie sufitowe własnego projektu


damian88max

Recommended Posts

To akurat mozna przeliczyc. przy duzych stratach mozliwe ze byłaby przekroczona temperatura graniczna dla litego drewna czyli ok 27 oC, wiekszym problemem dla takich podłog niezaleznie czy jest podłogówka czy inne ogrzawanie płaszczyznowe lub grzejnikowe utrzymanie w miarę stalej wilgotnosci niezaleznie od pory roku.

 

Producent wymaga 40-60%, i generalnie w domu w którym teraz mieszkam bez specjalnego nawilżania/osuszania nigdy nie wyszedłem poza te widełki , ale fakt trzeba na to zwracać uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tutaj akurat wychodziłem z założenia że na ogrzanie takiej samej kubatury potrzeba takich samych ilości podłogówki

 

Przy podłogówce mylne założenie. U góry możesz mieć zimno. A jak na górze będzie ciepło, to na dole gorąco. Przy grzejnikach, ogrzewaniu ściennym i sufitowym - odwrotnie, bo napędzi konwekcję która uniesie ciepłe powietrze przy źródle ciepła, a ten "niż" zassie zimne powietrze które opadnie. Efekt tak, że ciepło pod sufitem, a przy podłodze chłodno.

 

http://galeria-parkietu.pl/wp-content/uploads/2014/05/2.jpg

 

http://galeria-parkietu.pl/wp-content/uploads/2014/05/3.jpg

 

źródło - warto przeczytać cały artykuł.

 

rozklad_temperatur.png

 

Do tego w największe mrozy mamy zazwyczaj słoneczną pogodę. Więc przez większe przeszklenia wpadnie więcej ciepła i szybciej od tego pomieszczenie z dużymi przeszkleniami się przegrzeje, niż wychłodzi. Generalnie im większe okno - tym mniejsze U. I jak nie ma zacienienia, to tylko od północy bilans okna czasem wychodzi ujemny (czyli generuje większe straty, niż zyski cieplne) - jak ma słabe U.

 

Producent wymaga 40-60%, i generalnie w domu w którym teraz mieszkam bez specjalnego nawilżania/osuszania nigdy nie wyszedłem poza te widełki , ale fakt trzeba na to zwracać uwagę.

 

To oznacza albo nie działającą wentylacje, albo niedziałający higrometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce mylne założenie. U góry możesz mieć zimno

No nie za bardzo bo wtedy w holu na piętrze będzie chłodniej

 

Do tego w największe mrozy mamy zazwyczaj słoneczną pogodę. Więc przez większe przeszklenia wpadnie więcej ciepła i szybciej od tego pomieszczenie z dużymi przeszkleniami się przegrzeje, niż wychłodzi. Generalnie im większe okno - tym mniejsze U. I jak nie ma zacienienia, to tylko od północy bilans okna czasem wychodzi ujemny (czyli generuje większe straty, niż zyski cieplne) - jak ma słabe U.

Uw okien jest ok (0,7), ale okno jest od zachodu raczej zacienione (dom w lesie) , na uzysk od słońca specjalnie nie liczę.

 

 

To oznacza albo nie działającą wentylacje, albo niedziałający higrometr.

Tzn. z zimie powinno być mniej czy w lecie więcej? W zimie cały czas patrzę na wilgotność na oczyszczaczu powietrza, więc raczej precyzyjny pomiar. W lecie rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie za bardzo bo wtedy w holu na piętrze będzie chłodniej

 

To nie będzie tam ogrzewania?

Przy podłogówce ciepło "zostaje" przy podłodze. Widziałeś termowizje z #6?

 

Tzn. z zimie powinno być mniej czy w lecie więcej? W zimie cały czas patrzę na wilgotność na oczyszczaczu powietrza, więc raczej precyzyjny pomiar. W lecie rzadziej.

 

Latem masz wilgotno - bez osuszania kondensacją często bardzo (zwłaszcza w lesie). O tym pisałem w #6

 

Zimą ogrzanie powietrza drastycznie obniża wilgotność względną. Obczaj wykres Molliera albo jakiś kalkulatorek wilgotności.

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132087-Suche-powietrze-w-domu-z-rekuperacj%C4%85

 

Niby czemu oczyszcza miałby mieć dobry higrometr, skoro jest mu zupełnie zbędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie tam ogrzewania?

Będzie, ale jest 10m2 grzanego holu, 20m2 niegrzanej "dziury nad parterem" i 6m2 niegrzanej klatki schodowej.

Raczej ciężko tymi 10m2 ogrzać to wszystko, stąd też ma pomóc ogrzewanie ścienne (ale nie doprowadzone do samego sufitu, aby właśnie nie generować "poduszki" ciepłego powietrza pod sufitem)

 

Niby czemu oczyszcza miałby mieć dobry higrometr, skoro jest mu zupełnie zbędny?

Bo Xiaomi to firm z jakąś tam renomą? Nie mam pojęcia , nigdy nie wgryzałem się w tematykę precyzji higrometrów cyfrowych.

Więc jeżeli coś takiego nie jest precyzyjne:

https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/inteligentny-dom/detektory/czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-xiaomi-mi-2 (bo pewnie ma ten sam układ co oczyszczacz)

To co w takim razie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie, ale jest 10m2 grzanego holu, 20m2 niegrzanej "dziury nad parterem" i 6m2 niegrzanej klatki schodowej.

Raczej ciężko tymi 10m2 ogrzać to wszystko, stąd też ma pomóc ogrzewanie ścienne (ale nie doprowadzone do samego sufitu, aby właśnie nie generować "poduszki" ciepłego powietrza pod sufitem)

 

Ja tam w korytarzu ogrzewanie odpalełem tylko do wygrzewania. Powietrze do niego wpada ogrzane z innych pomieszczeń.

W tym chińczyku chyba siedzi to

 

Wg deklaracji producenta całkiem dokładny. A w praktyce:

https://forum.arduino.cc/t/compare-different-i2c-temperature-and-humidity-sensors-sht2x-sht3x-sht85/599609

W tych samych warunkach difference for 68 sensors for 20% RH. I to w okolicach środka skali - a przekłamania są tym większe, im dalej od środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek pokazuje jak wielki jest u nas w kraju opór przed jakimikolwiek nowymi rozwiązania. Ale z podłogówką było tak samo, jeszcze gdzieniegdzie na forach pojawiają się rekomendacje - podłogówka na dole grzejniki na górze.

 

Co do samego systemu, przy niskotemperaturowym grzanie do wysokości 1.7m podłoga i sufit będą zbliżone, chłodzenie oczywiście lepsze przez sufit.

[ATTACH=CONFIG]458578[/ATTACH]

Technicznie jak to zrobić?

Maty kapilarne są drogie, więc raczej tradycyjnie szyny na suficie (rurki mogą być nawet 16, aczkolwiek cieńsze będzie łatwiej układać) i tynkowanie Knauf termo. Jeżeli jest możliwość zatopić wcześniej w stropie

 

 

niestety tutaj racja wszystko co nowe to wielkie kontrowersje i bronienie się nogami i rękami.

Ty sam masz to sufitowe albo ścienne?

 

 

Tutaj zamieszczam jedno z opracowań z Norwegii.

 

https://mdpi-res.com/d_attachment/energies/energies-14-00952/article_deploy/energies-14-00952-v2.pdf

Edytowane przez damian88max
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób swoje, ludzkość tak ma, ludzie lubuja się w stadzie i wszystko co wystaje zeń potępiają. Pamiętam jak te 10-15 lat temu odsądzali od wiary podłogowe. Pamiętam jak miały puchnąc łydki, a kłęby podnoszonego kurzu truć mieszkańców oderwanych od uczciwego i jedynego rozsądnego rozwiązania grzejników CO.

 

A faktycznie to odmiana ogrzewania płaszczyznowego takiego jak w piecach kaflowych. Czy ogrzewanie podłogowe czy sufitowe czy ścienne to zwalcowany na płask piec kaflowy z oddalonym paleniskiem. Tyle i tylko tyle. Płaszczyznowe sufitowe ma same zalety w porównaniu z podłogowym No i można podkręcić temperaturę bez obaw o łydki czy kupić dywan o 10 cm włosiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę bawiłem się w ogrzewanie podczerwienią na mojej hali produkcyjnej i nigdy więcej. Totalny brak komfortu.

Drugi przykład nieco bliższy to ogrzewanie sufitowe relizowane panelami grzejnymi w restauracji. W połowie pierwszej zimy pojawiło się ogrzewanie nadmuchowe bo goście nie chcieli przychodzić.

 

Moim zdaniem zadnych zalet same wady. Idealnie żeby zrobić i juz pierwszej zimy przekonać się dlaczego ludzie tak nie robią:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę bawiłem się w ogrzewanie podczerwienią na mojej hali produkcyjnej i nigdy więcej. Totalny brak komfortu.

Drugi przykład nieco bliższy to ogrzewanie sufitowe relizowane panelami grzejnymi w restauracji. W połowie pierwszej zimy pojawiło się ogrzewanie nadmuchowe bo goście nie chcieli przychodzić.

 

Moim zdaniem zadnych zalet same wady. Idealnie żeby zrobić i juz pierwszej zimy przekonać się dlaczego ludzie tak nie robią:D

 

podczerwień jest wysokotemperaturowym źródłem a nie niskotemperaturowym. Po za tym jeśli mowisz już o restauracji która może izolacje ma na słabym poziomie do tego co chwile się drzwi otwierają to trzeba dostarczyć duzo ciepła i panele o mocy 400w czy 600w to byo zwyczajnie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e.... Płaszczyznowe sufitowe ma same zalety w porównaniu z podłogowym No i można podkręcić temperaturę bez obaw o łydki czy kupić dywan o 10 cm włosiu

 

Wymień te zalety, moze te stadne zachowania zmienisz, z drugiej strony jakby to było takie super w porównananiu do zwykłej podłogówki to by jej nikt nie miał. Tymczasem jest dokladnie odwrotnie, to sufitowe jakos nie moze sie przebic z tymi swoimi zaletami. Stado jak to stado nie mysli, masz okazje to zmienic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień te zalety, moze te stadne zachowania zmienisz, z drugiej strony jakby to było takie super w porównananiu do zwykłej podłogówki to by jej nikt nie miał. Tymczasem jest dokladnie odwrotnie, to sufitowe jakos nie moze sie przebic z tymi swoimi zaletami. Stado jak to stado nie mysli, masz okazje to zmienic.

 

bo jest droższe jak stosujesz maty kapilarne?, a po drugie musisz mieć bardzo dobrze budynek zaizolowany.

 

poczytaj o wymianie ciepła przez promieniowanie. a nie tylko konwekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczerwień jest wysokotemperaturowym źródłem a nie niskotemperaturowym. Po za tym jeśli mowisz już o restauracji która może izolacje ma na słabym poziomie do tego co chwile się drzwi otwierają to trzeba dostarczyć duzo ciepła i panele o mocy 400w czy 600w to byo zwyczajnie za mało.

 

Spoko, Rób - kasa na szczęście jest Twoja . Więc moim zdaniem pomysł jest bardzo dobry. Za dwa lata wpadniesz żeby opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Ty będziesz juź wtedy wiedział a cała reszta, po raz kolejny, przekona się o zbawiennej zasadzie uczenia się na cudzych błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jest droższe jak stosujesz maty kapilarne?, a po drugie musisz mieć bardzo dobrze budynek zaizolowany.

 

poczytaj o wymianie ciepła przez promieniowanie. a nie tylko konwekcję.

 

Uczyłem sie i czytałem o wymianie ciepła duzo szerzej i duzo wczesniej niz myslisz. Tylko dalej nie dowiedziałem sie nic o zaletach tego ogrzewania w stosunku do podłogowego.

Pytałem zreszta kogo innego. Jezeli tylko masz dusze eksperymentatora i odkrywcy to czemu nie, jak coulignon napisał przekaż tu na forum swoje obserwacje i spostrzezenia, zrobisz wiele dobrego dla propagowania tego sposobu ogrzewania i bedziesz miał satysfakcje ze nie nalezysz do bezmyslnego stada wyznawców tradycyjnej podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przecież tu nie ma nic o ogrzewaniu sufitowym. Tu nie ma systemu grzewczego - grzeje tylko wentylacja:

This paper goes beyond the common industry practice and explores the possibility of using displacement ventilation to provide heating without any additional heating system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień te zalety, moze te stadne zachowania zmienisz, z drugiej strony jakby to było takie super w porównananiu do zwykłej podłogówki to by jej nikt nie miał. Tymczasem jest dokladnie odwrotnie, to sufitowe jakos nie moze sie przebic z tymi swoimi zaletami. Stado jak to stado nie mysli, masz okazje to zmienic.

 

wieksza powieszchnia grzania, brak problemów w ustawianiem mebli, dywanów itp. możliwośc schłodzenia. wystarczy?

 

ja nic o stadzie nie pisałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wieksza powieszchnia grzania, brak problemów w ustawianiem mebli, dywanów itp. możliwośc schłodzenia. wystarczy?

 

ja nic o stadzie nie pisałem ;)

 

O stadzie napisał gnago, Ty za niego odpowiedziałes, zrozumiałem ze odnosisz sie równiez do tego.

Wracajac do meritum

-zwykle powierzchnia podłog jest taka sam jak sufitów, wyjatkiem są poddasza ze skosami ale tam czesto są okna połaciowe czyli na ogół wychodzi 1do 1, zaleta żadna.

- przy podłogowce nie ma zadnych problemow z ustawieniem mebli -zaleta zadna

- chłodzenie, byc moze bardzie efektywne ale tak samo jak chłodzenie podłogówką bez kondensacji czyli de facto pogorszenie komfortu przez wrost wilgotnosci wzglednej., w praktyce zadna zaleta

- na podłogówce mozna miec dywany, ale pasuje to wczesniej uwzglednic w projektcie podłogówki -zaleta zadna.

 

Jezeli chcesz przekonac samego siebie ze to jednak najlepszy wybór po słoncem to czuj sie przekonany, w odroznieniu od innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wieksza powieszchnia grzania, brak problemów w ustawianiem mebli, dywanów itp. możliwośc schłodzenia. wystarczy?

 

Problem z ustawieniem mebli zastępuje problem z wieszaniem mebli. Żadna różnica. Chociaż mam też szafy do samego sufitu - i w czym tu problem? Jest w nich ogrzewanie podłogowe, byłoby też sufitowe, gdyby miało sens. Mam też łóżko zapakowane między innymi śpiworami i innymi nieźle izolującymi rzeczami.

Dywaniki też mam (w tym na litym parkiecie) - nie znalazłem problemu. Fotki bezpośrednio i w linkach w #6

 

Schładzanie nie zadziała. Ale dobra, sam się przekonaj. Akurat chłodzenie łatwo się da naprawić montując klimę. Gorzej z montażem ogrzewania podłogowego. A to nie tylko problem dla mieszkańca, ale też dla właściciela jak zechce sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...