Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek nie grzeje.


Duke254

Recommended Posts

Na początek witam wszystkich bardzo serdecznie i proszę o poradę.

 

Mam nowo wybudowany, dobrze docieplonym, parterowy dom z duzym strychem. Dom jest aktualnie wykańczany, a temperatura w środku domu ustawiona na 13st i tak grzeję podłogówką od 3-miesiący. Okolice kominka czyli salon, kuchnia i część korytarza to około 45-50m2.

 

Rozpocząłem palenie wkładem kominkowym w zabudowie o mocy 8kw. Bardzo się przeraziłem, że przez 5 godzin palenia temperatura mierzona około 3metry od wkładu wzrosła zaledwie o 1 stopień czyli do 14st. Czy to jest normalne? Paliłem przez 2 dni po 5 godzin/dziennie. Rozumiem, że mury (silikaty) są jeszcze nie wygrzane, ale wydaje mi się, że temperatura powietrza w okolicy wkładu powinna być znacznie wyższa. Czy mam rację?

 

Dodam tylko, że za "plecami" kominka jest docieplona klatka schodowa bez drzwi, prowadząca na strych, który jest nieogrzewany, ale docieplony. Nie mam drzwi wewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

8kw to moc nominalna, max to 9,6kw i to miało wystarczyć na dom dobrze izolowany o powierzchni 115m2. Fakt, że drewno kupiłem w markecie w workach więc szału nie ma, ale łatwo się rozpalało. Paliłem na lekko otwartym dopływie powietrza, momentami zamkniętym. Czy to normalne, że się nie nagrzało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen -Powietrze jest dostarczane z zewnątrz oraz spod wkładu dostarczane z salonu. Szyber nie jest regulowany, ale podobno już nie trzeba. Wentylacja w domu grawitacyjna. Drewno liściaste jak już pisałem z marketu, ale rozpala się nie najgorzej.

 

Znaczy jest to szczelny kominek ze szczelnym podpięciem doprowadzenia powietrza z zewnątrz, czy kominiek zaciąga ile chce a rura wpuszcza ile chce do pomieszczenia?

To, że rozpala się nienajgorzej nie dowodzi jego suchości - za to nadmierny przepływ powietrza pomaga "rozdmuchać" ogień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura z powietrzem zewnętrznym widać podpięta jest pod wkład (zakładam że szczelnie), a widzę to zaglądając przez prostokątny wlot powietrza, który jest pod wkładem i słuzy do doprowadzenia powietrza z salonu (standardowa sytuacja).

Nie typowe jest tylko to, że rura powietrza z zewnątrz ma fi200 -wiem że to za dużo ale tak kazali projektant i kierownik. Nie powinien to być jednak problem, bo jest ona zwęzona na zewnątrz na wlocie oraz przy wkładzie do około fi125.

 

Ogólnie nie sądzę, żeby problemem był za duży przedmuch, bo jak ograniczam przepływ suwakiem, to ogień jest pod kontrolą, taki spokojny a jak zamknę to prawie się dusi.

 

Sprzedawca powiedział, abym porządnie go rozpalił na duzym ogniu przez godzinę i przymknął jedyny kanał dgp wyprowadzony na górę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tu niewiadomych, ale powiem Ci, że gdybym u siebie przez godzinę utrzymywał dopływ powietrza "max", to ta godzina "przedmuchałaby w komin" z 3/4 załadunku. Normalnie to rozpala się w 10min. i już można zacząć przymykać powietrze, żeby się spokojnie paliło kolejne ok. 3h. Jeżeli jest inaczej, to moim zdaniem wina drewna. Spróbuj może testowo kupić takie workowane, suszone komorowo - przynajmniej zyskasz pewność co do paliwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem palenie wkładem kominkowym w zabudowie o mocy 8kw. Bardzo się przeraziłem, że przez 5 godzin palenia temperatura mierzona około 3metry od wkładu wzrosła zaledwie o 1 stopień czyli do 14st. Czy to jest normalne? Paliłem przez 2 dni po 5 godzin/dziennie. Rozumiem, że mury (silikaty) są jeszcze nie wygrzane, ale wydaje mi się, że temperatura powietrza w okolicy wkładu powinna być znacznie wyższa. Czy mam rację?

 

Dodam tylko, że za "plecami" kominka jest docieplona klatka schodowa bez drzwi, prowadząca na strych, który jest nieogrzewany, ale docieplony. Nie mam drzwi wewnętrznych.

 

Moc kominka 8 kW to pojęcie bardzo względne :)

Ile drewna spaliłeś w tym czasie - 2 dni po 5 godzin dziennie.

Nowy dom i do tego masz otwarty wylot ciepła na nieogrzewany strych to się nie ma co dziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kominek może dać 3/4 w komin to nie ma się co dziwić ot taki przykład na ozdobnik domowy i narzekających użytkowników. Jak wkład z dwoma szybami i tym duszeniem ognia to nie ma się co dziwić przy domu w trakcie wygrzewania. Pamiętaj że taki kominek grzeje powietrze a z powietrza reszta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kominek może dać 3/4 w komin to nie ma się co dziwić ot taki przykład na ozdobnik domowy i narzekających użytkowników. Jak wkład z dwoma szybami i tym duszeniem ognia to nie ma się co dziwić przy domu w trakcie wygrzewania. Pamiętaj że taki kominek grzeje powietrze a z powietrza reszta.

 

Faktycznie nie dość precyzyjnie się wyraziłem - chodziło o to, że w godzinę wypali się 3/4 paliwa, z pewnością ze sprawnoscią większą niż 25%, niemniej nadal nadal na tyle nieekonomicznie, że "przedmuchanie w komin" jest właściwym określeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie dość precyzyjnie się wyraziłem - chodziło o to, że w godzinę wypali się 3/4 paliwa, z pewnością ze sprawnoscią większą niż 25%, niemniej nadal nadal na tyle nieekonomicznie, że "przedmuchanie w komin" jest właściwym określeniem.

 

To nie brak precyzji w wyrażaniu się chodzi a o to że nie znasz urządzeń które tak nie robia. By osiągnąc dobrą sprawność trzeba po pierwsze paliwo spalać w optymalnych warunkach. Wędzenie drewna z ograniczoną ilością tlenu nie wpływa na optymalne spalanie i sprawność mimo takich pozorów bo dłużej się pali. Po drugie ze spalania w warunkach optymalnych trzeba to ciepło zagospodarować. To że wkład podłączony półmetrową rurą do komina generuje ogromną stratę świadczy że wkład i jego zabudowa nie zostały przewidziane do ogrzewania a raczej do ozdoby i tzw. nastroju;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie brak precyzji w wyrażaniu się chodzi a o to że nie znasz urządzeń które tak nie robia.

 

Wielu jasnowidzów na tym forum...Znam, bo chociażby mój tak nie robi, co nie znaczy, że nie da się nim tak "przedmuchać energii w komin".

Nie znam za to takich, które przy poprawnej instalacji doprowadzenia powietrza i kominowej, "wędziłyby" suche drewno, nawet na minimalnych fabrycznie nastawach dopływu powietrza.

Co do optymalności spalania, to o ile w ogóle autor wątku ma z nim problem, to póki co raczej jest po stronie nadmiaru powietrza, niż jego niedoboru.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmer -wydaje mi się, że nadmiar powietrza nie jest problemem, bo jak już pisałem mam nad nim kontrolę, przesuwając suwak doprowadzenia powietrza i widzę wtedy zmiany w ogniu (możliwość tłamszenia go).

Dodam, że kominek ma podwójną szybę. Brat dał mi swoje duże kawały drewna, może to coś da, bo to z marketu trochę małe.

 

Kochani podsumowując poruszyliście kilka wątków, ale chciałbym wiedzieć czy pamiętacie czy u Was podczas pierwszych rozpaleń w kominku w domu nieukończonym, wychłodzonym osiągaliście wysoką temeperaturę w otoczeniu wkładu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu jasnowidzów na tym forum...Znam, bo chociażby mój tak nie robi, co nie znaczy, że nie da się nim tak "przedmuchać energii w komin".

Nie znam za to takich, które przy poprawnej instalacji doprowadzenia powietrza i kominowej, "wędziłyby" suche drewno, nawet na minimalnych fabrycznie nastawach dopływu powietrza.

 

Jednak widać że niewiele widziałeś. Przy szczelnym wkładzie i dobrej przepustnicy powietrza da się wygasić kominek więc i da się wędzić z bardzo ograniczoną ilością tlenu również suche drewno. Nawet bardzo suche drewno z suszarni bez powietrza (tlenu) nie będzie się paliło,

Co do optymalności spalania, to o ile w ogóle autor wątku ma z nim problem, to póki co raczej jest po stronie nadmiaru powietrza, niż jego niedoboru.

I to jest wlaśnie jasnowidzenie;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak widać że niewiele widziałeś. Przy szczelnym wkładzie i dobrej przepustnicy powietrza da się wygasić kominek więc i da się wędzić z bardzo ograniczoną ilością tlenu również suche drewno. Nawet bardzo suche drewno z suszarni bez powietrza (tlenu) nie będzie się paliło,

 

I to jest wlaśnie jasnowidzenie;-)

 

Męczący jesteś... pokaż mi jeden (słownie: jeden) kominek, którego fabryczne regulatory pozwalają całkowicie zamknąć dopływ powietrza? To, że można zatkać króciec wlotowy to nie potrzeba przepustnicy, zwykła szmata wystarczy. Tylko co to wnosi do tego wątku? Autor nic nie napisał, że ma przepustnicę*, a przewężenia 125mm dla 8kW wkładu na pewno nie stanowią wąskiego gardła w dopływie powietrza. Pierwszym elementem regulującym w tym przypadku jest fabryczna przepustnica wkładu kominkowego. Jeszcze raz powtórzę - nie spotkałem jeszcze takiego wkładu, który "kisiłby" drewno nawet na minimalnych nastawach, o ile jest ono suche.

 

Spaliłem około 11-12kg/dziennie (17dm3) przez 2 dni paląc pod rząd.

 

Czyli w sumie niewiele... jeżeli proces spalania zachodzi prawidłowo i kominek ma deklarowaną sprawność, to "na okrągło" można liczyć, że z 1kg drewna masz 3kWh energii, która "zostaje w domu". Żeby się @Remiks nie przyczepiał, to nie będę "wróżył" jakie jest OZC dla Twojego budynku, szczególnie w warunkach 13-14*C, ale można założyć. że te ~30kWh dziennie "pompowane" w budynek równoważy jego zapotrzebowanie, szczególnie, że w nowym domu może być sporo wilgoci do odparowania. a to też pochłania cenne kWh.

 

Z Twoim kominkiem może być tak, jak napisał @fotohobby - "Docenisz go, jak się wprowadzisz, ustabilizujesz temperaturę na 21C rozpalisz w nim".

 

* odrębną kwestią jest, że taka sterowana, szczelna przepustnica by się przydała. bo niestety kominek będzie Ci wychładzał dom, kiedy nie będzie się w nim paliło. Nie liczyłem nigdy, jakie to są ilości energii, ale samo zjawisko na pewno będzie miało miejsce. Jeżeli zatem jeszcze masz możliwość dołożenia tego elementu w trakt powietrzny, to warto to rozważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...