Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dym z kominka cofa się kanałem wentylacyjnym oddalonym o 4m


meter30

Recommended Posts

Drodzy forumowicze doradźcie proszę jak rozwiązać pewien problem. Mam klasyczna cofkę kanałami wentylacyjnymi podczas palenia w kominku i zawirowań powietrza na zewnątrz. Często się zdarza, że w domu z kanałów wentylacyjnych znajdujących się przy kominie spalinowym czuć dym. Nic dziwnego zdarza się, ale często czuć też dym który cofa się przez wywiewkę oddaloną o 4m od komina spalinowego. Pomyślałem, że na wentylację przy kominie spalinowym zamontuje wywiewki z klapa zwrotną, ale co zrobić z tą oddaloną wywiewką? Mimo, że komin nie jest wysoki 6,5m to ciąg jest bardzo dobry. Czy dołożyć mu przedłużenie? Będzie ono komicznie wyglądało, ale jeśli miałoby to poprawić sytuację to mogę spróbować. Jeśli przedłużenie to 1m czy krótsze? Ocieplane czy bez ocieplenia? Poniżej zdjęcie żeby zobrazować o co mi chodzi

9ef422d769320659med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie wentylacja w domu działa źle, nie tędy co trzeba zaciąga świeże powietrze. Na komin daj strażaka oczywiście nie załatwi to problemu wentylacji ale zmniejszy zawirowania przy samym kominie. W przypadku ze zdjęcia komin powinien wystawać 30-60cm nad kalenicę (lepiej 60), na zdjęciu nie bardzo widać czy tak jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominem wentylacyjnym nie powinno być nic nawiewane.

 

Przed rozpaleniem powietrze jest wysysane przez komin wentylacyjny, a po rozpaleniu jest zaciągane? Czy cały czas wentylacja działa nieprawidłowo?

 

Skoro przez kominek nie jest przepuszczane powietrze z domu, to gdzie znika powietrze zaciągane kominem wentylacyjnym?

 

Czy może masz nieszczelny kominek i/lub nieszczelnie podłączone doprowadzenie powietrza? Jak na zewnątrz zatkasz całkiem doprowadzenie powietrza, to ogień gaśnie?

 

Masz w oknach/ścianach nawiewy zgodne z § 155 rozporządzenia w sprawie WT i wystarczająco nieszczelne drzwi między pomieszczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał doprowadzający powietrze jest szczelny - po zamknięciu dopływu powietrza płomień gaśnie. Drzwi i okna bez nawietrzaków, ale drzwi pomiędzy pomieszczeniami nie są szczelne - około 1cm szczeliny pod każdymi drzwiami wewnętrznymi, z resztą żadne z tych drzwi nigdy nie są zamknięte.

Ciąg wsteczny występuje niezależnie od tego czy w kominku się pali czy nie. Jednak kiedy się nie pali to jest to nieodczuwalne (ze względu na brak zapachu dymu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."Będzie ono komicznie wyglądało"...

 

Komicznie to masz teraz: dym w domu! Komin jest o 50 cm za niski. Dym ściele się po dachu...Od tego zacznij, a potem w uzupełnieniu pokombinuj z problemami opisanymi przez kolegów...No może z wyjątkiem "strażaka", który w tym wypadku nic nie da. Ja bym dał nawet 70 cm wyżej, mając taki problem na karku....Specyfika miejsca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komicznie to masz teraz: dym w domu! Komin jest o 50 cm za niski.

 

Względem czego? Na oko komin zgodny z normą - 30cm ponad połacią i w rzucie poziomym co najmniej metr od niej.

 

komin_ponad_dach_Rys_4.jpg

 

Zawsze mogą się przytrafić warunki, że dym będzie opadał - i 50cm tego nie uratuje. Problemem tu jest tylko i wyłącznie skopana wentylacja.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Względem czego? Na oko komin zgodny z normą - 30cm ponad połacią i w rzucie poziomym co najmniej metr od niej.

 

komin_ponad_dach_Rys_4.jpg

 

Zawsze mogą się przytrafić warunki, że dym będzie opadał - i 50cm tego nie uratuje. Problemem tu jest tylko i wyłącznie skopana wentylacja.

 

Na oko to wiesz .... . Czytanie ze zrozumieniem przepisów i dobrych rad z obrazkami pomaga ale niewprawnym szkodzi;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie przepisy masz na myśli? Ja o żadnych nie pisałem.

 

A to ? " Na oko komin zgodny z normą"

A wracając do tematu . Proponuje przyłożyć czujnik ciągu do kratek wentylacyjnych i obadać co jest grane . Gdyby nie było ciągu można uchylić okno i sprawdzić czy bedzie działać jak powinno . To by wiele wyjaśniło .

Edytowane przez butynski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...