Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowa sonda 2022: Czym ogrzewać dom?


Redakcja

Czym ogrzewać dom - rok 2022?  

97 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać dom - rok 2022?

    • Kocioł na węgiel
      3
    • Kocioł na pellet
      1
    • Pompa ciepła gruntowa
      7
    • Pompa ciepła powietrzna
      23
    • Kocioł gazowy kondensacyjny
      9
    • Kable grzewcze
      5
    • Maty, folie grzewcze - ogrzewanie plaszczyznowe
      2
    • Kocioł zgazowujący drewno
      4
    • Klimatyzator z PC
      8
    • Grzałki elektryczne i bufor ciepła (wodny)
      3
    • Własna instalacja fotowoltaiczna
      11
    • Kocioł indukcyjny
      1
    • Kominek z DGP
      4
    • Kocioł na olej opałowy
      0
    • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
      14
    • Kolektory słoneczne
      2


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 201
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I co dalej masz za darmo?

 

Już Ci wyjaśniałem tutaj. Ale jak widać nie dociera.

 

Stosując Twoją analogię - mogłeś kupić auto za 100 tyś zł, ale Ty je wypożyczasz przez 25 lat po 2 tys miesięcznie bo dali Ci 6 miesięcy za darmo. Dalej będziesz się upierał że to opłacalne?

 

Nie trafiona analogia, bo auto możesz sprzedać za sensowne pieniądze. Ale jeszcze zależy, co w tych 2K za najem jest - jak pełny pakiet ubezpieczenia (tak masz przy kupowaniu prądu - nie ponosisz ryzyka zniszczenia, awarii instalacji PV czy dachu pod nią) i w każdej chwili mogę powiedzieć "do widzenia" oddając kluczyki bo wprowadzono zakaz poruszania się samochodów spalinowych i kupując nowe autko o napędzie rodem z Powrotu do przyszłości za 50K to kto wyjdzie na przegrywa?.

 

Czytałem moją umowę i nie ma w niej ceny po której będę sprzedawał i kupował prąd za 15 lat. Ale Ty to wiesz, chociaż ja sam mówisz, wróżem nie jesteś.

Gdzie taką tezę wyczytałeś? Ja napisałem że dzisiaj, jak będzie promocja za pół ceny czy tania strefa za zero złotych u jakiegoś sprzedawcy to Ty nie możesz z niej skorzystać. Ja tak. I że jak masz szczęście, to masz najtańszy prąd u swojego operatora. Ja mogę go kupić nawet, jak nie jest moim operatorem. A Ty jak masz pecha być u najdroższego to jesteś na niego skazany dzięki PV. Nie za 15 lat - teraz.

 

Przy okazji, pokażesz fakturę z kwietnia 2018, jakie miałeś ceny po promocji?

 

Wrzucałem tutaj.

Faktury za zdjęcie PV z dachu jak naprawiali mi przeciekający dach nie mogę pokazać. Bo nie miałem PV i nie trzeba było jej zdejmować, więc naprawę miałem gratis w ramach gwarancji

 

A może miałeś na myśli 2019r? To wtedy faktura wyglądała tak:

 

attachment.php?attachmentid=460246

+ korekta

attachment.php?attachmentid=460250

 

Czyli średnia cena z kWh włącznie z opłatami abonamentowymi 0,2520 zł brutto.

 

Wrzucisz dla porównania swoje faktury?

 

Zanim ta instalacja będzie złomem, to zarobi na siebie kilkukrotnie. Panele mają 25 lat gwarancji, a pracować mogą dłużej. Prędzej je wymienię na nowe bo technologia pójdzie do przodu i nowe będą znacznie wydajniejsze, niż zezłomuję.

 

I kto mi napisał, skąd wiem, ile coś będzie kosztowało "za 15 lat. Ale Ty to wiesz, chociaż ja sam mówisz, wróżem nie jesteś." Wiesz, jak dzisiaj są złomowane śmigła wiatraków? Jakie to problematyczne, nieekologiczne i kosztowne? Ale Ty wiesz, że nikt Ci cegłówką, mołotowem czy granatem nie rzuci przez 25 lat w te panele czy że nie przytrafi pożar (nie koniecznie w instalacji PV - domy paliły się na długo przed tym, jak PV zostało wynalezione) i że nie będzie z nimi taki kłopot na koniec, jak dzisiaj z azbestem.

Fortum2018h1.jpg

Fortum2019h1.jpg

FortumFK1.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwiązanie się tylko jednego medium, to duże ryzyko. Prawdopodobieństwo że czegoś braknie jest wysokie jak nigdy. W 2022 będzie trzeba ogrzewać, czymkolwiek się da. Dlatego tak modna dywersyfikacja nie jest wcale głupia. Np jak nie będzie węgla, to można spalić drewno czy inny chrust. Oby zima była łagodna...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzna pompa ciepła typu monoblock.

Jaka bądź. Samym GWC, nagrzejesz jak pisałem najwyżej do studziennej.

Idąc takim tokiem rozumowania ja proponuje dopisać podpunkt "płot", bo akurat "grzeje" sobie nim CWU i basen, ale może w chłodniejsze dni odciąże "GWC" i ogrzeje domIMG_20220713_165612 (Kopiowanie).jpgIMG_20220807_164434 (Kopiowanie).jpg

Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to było:rolleyes:

Bzdury w tej sondzie. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją i własna instalacja fotowoltaiczna to nie są źródła ciepła.

 

Panelami połączonymi z jakąkolwiek grzałką od biedy coś można by podgrzać. Ale wentylacja z rekuperacją? Z gwc to może... do temperatury studziennej.

Ani jedno ani drugie nie może ogrzewać samodzielnie domu. Do paneli potrzebna jest co najmniej grzałka, a do GWC pompa ciepła. A wentylacja z rekuperacją służy do ..wentylacji.

 

Zgadzam się z Nurek_ - bzdury w tej sondzie.

Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko ok tylko jak już napisano wentylacja z rekuperacją to nie jest źródło ciepła. Fotowoltaikia ewentualnie, choć zimą jest tak wydajna, że głowa boli.

Jak tak zaczniemy rozmydlać, to za chwilę pojawią się podpunkty jak:

-styropian

-wełna

-pur/pir

-okna trójszybowe

-gruba kołdra

-sąsiadka/sąsiad (w sumie to jakieś źródło ciepła jest)

-Rodacy, postarajcie się ocieplić domy jeszcze przed tym sezonem grzewczym

-mniej i taniej jeść

itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...