Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrodowa czerpnia powietrza do kominka


komanch

Recommended Posts

Drogie te wszystkie ogrodowe czerpnie jak cholera. Mam wypuszczoną rurę PCV 160, wychodzi z fundamentu i leci pod ziemią.

Podpowiedzcie mi proszę czym ją zakończyć, jaki tam powinien być ten "daszek", z czego to zrobić żeby dobrze działało i przyzwoicie wyglądało? No chyba że macie namiary na coś gotowego a niedrogiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niedokładnie się wysławiam, przepraszam, pytam o tą czapę czerpni, czyli to co pokazałeś na załączonym zdjęciu. Z tym że to jest akurat kominek wywiewny, stwarza całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału" czyli efekt całkowicie odwrotny do tego co chcemy osiągnąć.

 

Tak więc wracam do pytania, jak powinna wyglądać interesująca mnie "czapa"?

Screenshot_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapka musi być. Najprościej zwijasz z blachy. Okrąg o promieniu jak długość pochyłej (tworzacej) stożka, wycinasz trójkąt i zwijasz w stożek. Nitujesz trzy nóżki które przykrecasz wkrętami przez ścinkę rury. Potem idziesz do lodówki po bezpieczeństwo energetyczne

 

https://scontent.fpoz5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/293237867_604171051073136_2898192753553791078_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=uXl7b6J5ickAX9tu3gH&_nc_ht=scontent.fpoz5-1.fna&oh=00_AT-g6Q-14J5QStfIwSOpnc1TSRQNHH4x3sJmPBJDlTpt6A&oe=62D1990D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda? :)

tez mi się podoba, ale ale .... jak czytam w opisie tego produktu "wywietrzak ten stwarza całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału" czyli efekt całkowicie odwrotny do tego co chcemy osiągnąć. To jak to w końcu jest?

 

pasjonujacy watek i ladna dziewczyna to i ja odpowiem Ci kolego;-)

 

tez stoje przed tym samym wyborem. Podejrzewam ze to cudo po prostu zapobiega wianiu wiatru do rury na ktorej bedzie zamocowane, ale nie oznacza to ze przeplyw powietrza jest w jedna strone. Chociaz i tak moze byc, jezeli w sordku jest klapka jak w niektorych wyrzutniach powietrza. Pytaj sprzedawce. Sam gdzies tam juz widzialem vilpe ross i we wlasciwym czasie takie cos kupie, ale rozgladam sie tez za nie straszacymi widokiem alternatywami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda? :)

tez mi się podoba, ale ale .... jak czytam w opisie tego produktu "wywietrzak ten stwarza całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału" czyli efekt całkowicie odwrotny do tego co chcemy osiągnąć. To jak to w końcu jest?

 

Jeśli nie ma mechanizmu, który zapobiega przepływowi powietrza w jedną stronę automatycznie, może być. Czerpnia do kominka działa na podciśnieniu. Przed śniegiem można zabezpieczyć jedynie wysokością rury lub miejsca zakończenia czerpni...No i czujnością podczas opadów śniegu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak się nada, bardzo mnie to cieszy. Wasze słowa potwierdziłyby to co w linku poniżej koledzy pokazali na zdjęciach, używają nawet do poważniejszych spraw niż sam kominek ;) więc u mnie tym bardziej powinno sie nadać :D

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?185826-Tania-czapa-do-czerpni-gruntowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam gdzies tam juz widzialem vilpe ross .........

Fajne, ale .... drogie jak nie wiem co, wersja fi160 to koszt 500zł, masakra za kawałek rury PCV, nie podoba mi się też tam to kolanko 90stopni, zalecane jest złożenie "zakrętu" z kilku kolanek 30-45 stopni żeby jak najmniejksze opory robić.

W każdym razie póki co wersja z tanią czapką u mnie wygrywa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem oporów jest przereklamowany. Jak się komin rozgrzeje, w dolocie jest ssanie nieczułe na zakręty. A jak komin zimny, to łagodne też nie pomogą...Pomaga uchylenie (rozszczelnienie) drzwi paleniska na kilka minut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg estetyki. Dwa kolanka 90* i siatka wystarczą. Są podobne gotowe rozwiązania np. strona 23.

 

A co do oporów...

do spalenia drewna powietrznie suchego (zawartość wody ok. 14-18 %), do spalenia 1 kg tego paliwa potrzeba ok. 3,5 m3 powietrza.

 

To ile potrzeba m3/h nawet zakładając kilkakrotny zapas do spalenia pełnego wsadu w Twoim kominku i ile to może trwać? Oporami samej czerpni się nie przejmuj o ile nie zasypie jej śnieg czy nie zakleją liście, sierść psa, owady czy inne zagrożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jeszcze wrócę do tematu, zerknijcie proszę na ten fragment filmu:

https://youtube.com/clip/UgkxV5Ig4zUjOieCJUL7x_Ij2t5C1UqLCs6r

 

pasowało by mi dokładnie takie samo umiejscowienie czerpni, moje pytanie brzmi, czy może to być tak nisko i blisko budynku? nie będzie problemu?

Edytowane przez komanch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...