Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opadajacy fudament , a reszta domu.


rberka

Recommended Posts

Witam

 

Mam problem taki jak na zdjęciach. Fundament domu obsunął sie w dół (sprawdzam czy ten proces postepuje) i powstała szpara pomiędzy nim i ścianą.

Szpara ciągnie się na około 10 metrów długości ściany (dom parterowy). Szerokośc szpary jest taka ze przy rogu domu moge wlozyc palca, a pozniej sie zwęża przez te 10 metrów. Czy możecie coś doradzić, co z tym zrobic? Czy moze zapiankowac przed zimą i obserwowac dalej co sie z tym dzieje? A jak sie pogorszy to co dalej?

 

Pozdrawiam

Bob

20220812_115659.jpg

20220812_115651.jpg

20220812_115728.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Hmm, cokół jest przytwierdzony do ściany fundamentowej

 

Jakby był, to by nie było szpary (osiadłby cały budynek). Obstawiam, że EPS/XPS się odkleił przez brak kołkowania (powyżej poziomu gruntu powinno być dobrze przymocowane kołkami, jak w planie były ciężkie płytki) i to opadła termoizolacja mocno obciążona płytkami. Odkopać, rozebrać, przykleić termoizolację, zakołkować.

Albo psiknąć pianę i obrobić jakąś ozdóbką, żeby w miarę wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, cokół jest przytwierdzony do ściany fundamentowej wystajacej ponad grunt. I tutaj widac ze to wszystko sie obsunelo i jest szpara. Co z tym mozna zrobic?

 

Przecież by cały budynek siadł!! Fundament "siadł" a ściana nad nim wisi w powietrzu i powstała szpara?:lol2: Zjechało Ci całe wykończenie fundamentu. Stosunkowo ciężkie płytki, pytanie czy było kołkowanie termoizolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

Fundament jest zaizolowany steropianem od wewnetrznej strony sciany fundamentowej (ponoć tak jest lepiej). Na zewnatrz nie ma izolacji, plytki są przyklejone bezposrednio do sciany fundamentowej na jakims kleju. Wiec co, wszystkie plytki sie odkleily i wszystko opadlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro fundament opadł to co trzyma ścianę w powietrzu? Ze zdjęć mało co widać. Może masz ścianę trójwarstwową? Jeżeli tak to może być taka sytuacja, że fundament ściany elewacyjnej był wykonany obok ławy ściany konstrukcyjnej. W takiej sytuacji jest możliwość, że fundament ściany elewacyjnej opadł (siadł w gruncie) natomiast sama ściana elewacyjna wisi na kotwach. Edytowane przez Sebixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnatrz nie ma izolacji, plytki są przyklejone bezposrednio do sciany fundamentowej na jakims kleju. Wiec co, wszystkie plytki sie odkleily i wszystko opadlo?

 

Moja teoria - fundament był pomalowany jakimś "mazidłem" smołopodobnym. Płytkarz bez zastanowienia przykleił do tej powierzchni płytki. Słońce mocno poświeciło, jakiś rodzaj lepiku popłynął i całość zjechała w dół.

 

Teraz albo zostawić tak jak jest i tylko co roku uszczelniać szparę od góry do czasu aż wszystko się rozsypie albo jeśli decydujesz się na rozwalanie płytek to skuć też to czym jest pokryty fundament i zastosować odpowiedni produkt izolacyjny pod płytki albo położyć cienki styropian, dobrze zakołkować a na to dać jakąś lżejszą okładzinę np. tynk mozaikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że to dom zbudowany w technologii ścian 1 lub 3 warstwowej. Tradycyjny tynk na elewacji wskazał właściwy trop. :lol2: Bardzo dziwna sprawa z tą szparą serio. Najlepiej byłoby kogoś poprosić o oględziny na miejscu. Niewykluczone, że trzeba będzie odkopać kawałek ściany, żeby zobaczyć co tam się dzieje i wykluczyć niektóre teorie. Zapytam też z ciekawości jak ci się mieszka w domu zbudowanym w technologii 1W. Obecnie buduję dla siebie dom w tej technologii tylko, że ja wybrałem ceramikę. Jak sprawa wygląda z rachunkami za ciepło i czy ściana nie przemarza zimą? Technologia rzadko u nas wykorzystywana i przez wielu krytykowana. Wracając do tematu. Na cokole są ułożone płytki. Czy płytki te tam gdzie jest ta szpara pogrążyły się bardziej w gruncie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciezko stwierdzic, raczej nie. Wlozylem linijke do szpary i weszla na okolo 10cm , wiec dom stoi a nie wisi.

Jesli chodzi o 1 warstwowy Ytong to jak najbardziej polecam:

1. powietrze w domu jest super , a nie suche jak przy ociepleniu sciany steropianem i masz puszke, i glowa boli od tego

2. dlugo trzyma temperature w domu, w lecie goraco - ale w domu jest jescze zimno przez 2 dni, podobnie w zimie tylko odwrotnie

3. rachunki za gaz za 2 miesiace (styczen , luty) przy lagodnej zimie to bylo cos 1300 zl, dom ma 165 m2, czesc ogrzewana 140m2

4. nic nie przemarza

5. moj dom byl zalany w powodzi 2010 roku i ytong to wyparowal - ponoc ma strukture pumeksu i jest odporny na calkowite zalanie, ponoc sie utwardza

6. mozna dolozyc welny jakby komus bylo zimno, mnie wystarcza 18-19 stopni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz fizycznie nie jest możliwe. Chyba że linijki nie wsadzisz dalej bo tam jest zaprawa, a ściana wisi.

 

Aby taka sytuacja zaistniała dom musi mieć nieciągłe fundamenty, czyli jakiś słup na samodzielnym fundamencie lub stosunkowo blisko ściana nośna na osobnym fundamencie, przykładowo 4 m dalej jest ściana na fundamencie który nie jest związany z resztą fundamentów ( może teoretycznie był, a praktycznie nie). Wtedy jest możliwość że opadł niżej niż reszta fundamentu. A ściana wisi na stropie i wieńcu.Jak piszesz to teren jest blisko rzeki, jeżeli robiono meliorację to mogła woda zniknąć z gruntu i osiadanie może wtedy być nagłe.

Ktoś to musi obejrzeć, zrobić odkrywkę i zobaczyć co jest na przekroju ściany i zadecydować, ale takie szpary konstrukcyjne uzupełnia się materiałem minimum twardości ściany. Lepiej to teraz sprawdzić niż czekać aż rysy ukośne na ścianie się pojawią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki dot. ściany 1W w twoim domku. Mam nadzieję, że ustalicie jaka jest przyczyna powstania tej szpary. Może właśnie ta powódź miała coś wspólnego z powstaniem tej szpary. Powtórzę podobnie tak jak pisał Andrzej733 musi to obejrzeć najlepiej specjalista konstruktor, żeby ocenić co się dzieje z budynkiem. Na pewno nie wpuszczaj tam żadnej pianki i daj znać na forum kiedy już ustalicie co i jak. Kto wie może ktoś kiedyś będzie miał podobny problem. Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jeszcze raz to dokladnie. I tak linijka wchodzi do szpary na około 5-6 cm, pozniej jest opór. Poswiecilem latarka do srodka i widac beton fundamentu (chyba). Na calej dlugosci 10 m jest podobnie. Także skłaniam sie ku tezie , że tak jak pisaliscie opadł cały cokół. Pewnie klej puscił po latach. Pewnie zapiankuje to teraz i przytne. Dziekuje Wam za pomoc!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną myśl. Ściany domu masz zlicowane z cokołem. Pytanie jak były układane bloczki ściany fundamentowej. Jeżeli tradycyjnie to ściana fundamentowa miałaby szerokość 24 cm czyli wówczas nawis ściany konstrukcyjnej poza ścianę fundamentową wynosiłby 12 cm. Skoro cokół budynku jest zlicowany z elewacją domu to te brakujące 12 cm ekipa budowlana musiałaby czymś wypełnić. Generalnie robi się to styropianem EPS lub styrodurem XPS. Jednak w twoim przypadku piszesz, że ocieplenia nie dali od zewnątrz. Jeżeli bloczek fundamentowy ekipa ułożyła tak jak już wcześniej wspominałem tradycyjnie na 24 cm to powstały uskok musiałby być czymś wypełniony. Może właśnie to wypełnienie opadło. Wkładając linijkę w tą szparę odległość by się zgadzała. 10 cm to może być właśnie ta różnica pomiędzy szerokością ściany fundamentowej, a szerokością ściany budynku. To oczywiście kolejna teoria do sprawdzenia. Jeżeli ekipa ustawiła bloczek fundamentowy tak by ściana fundamentowa miała szerokość 38 cm wówczas cały twój YTONG mieści się na ścianie fundamentowej i nie ma wówczas żadnego nawisu ściany budynku poza ścianę fundamentową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...