Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak ustawić pompę ciepła na ciężkie czasy


maciejos36

Recommended Posts

Wczoraj prezes Kaczyński poinformował o zasadach ulg dla korzystających z energii elektrycznej. Nas chyba dotyczy wyłącznie ta o jakiejś gratyfikacji przy zmniejszeniu zużycia o 10%.

Ja w tej chwili w moim T-CAP:

zwiększyłem deltę na 6 dla CO i 9 dla CWU.

Na regulatorze zmniejszyłem oczekiwaną temperaturę o około 1 stopień.

Zastanawiam się nad wywaleniem krzywej i zastąpienie jej prostą.

Zastanawiam się nad całodobowym graniem, a nie tylko w godzinach tańszej.

Co sądzicie i jakie macie rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj prezes Kaczyński poinformował o zasadach ulg dla korzystających z energii elektrycznej. Nas chyba dotyczy wyłącznie ta o jakiejś gratyfikacji przy zmniejszeniu zużycia o 10%.

Ja w tej chwili w moim T-CAP:

zwiększyłem deltę na 6 dla CO i 9 dla CWU.

Na regulatorze zmniejszyłem oczekiwaną temperaturę o około 1 stopień.

Zastanawiam się nad wywaleniem krzywej i zastąpienie jej prostą.

Zastanawiam się nad całodobowym graniem, a nie tylko w godzinach tańszej.

Co sądzicie i jakie macie rady?

 

Dołożenie instalacji PV i obniżenie temperatury w domu i wyjęcie swetrów z szafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś grzeje czystym prądem jak Kaizen... ;)

przyszłość jest nieprzewidywalna ale jak ktoś od kilku lat mówi, że opłaca się mu grzać czystym prądem bo w jego kalkulacjach prąd nie zdrozał na przestrzeni iluś tam lat jakoś bardzo, jednocześnie nie biorąc pod uwagę zapowiedzianego przecież uwolnienia rynku energi to... XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednocześnie nie biorąc pod uwagę zapowiedzianego przecież uwolnienia rynku energi to... XD

 

Najtaniej płaciłem w "uwolnionym" od zawsze Fortum. Nawet, jak prąd będzie po 2 zł/kWh (w co nie wierzę) to będzie mnie ogrzewanie kosztowało tyle, co dwie tony węgla. I ciągle zero serwisu i bezawaryjność i brak konieczności wymiany urządzenia nawet za 25 lat.

A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach. Przy PC by taktowała jak szalona jak za oknem mam sporo na plusie. Musiałbym przegrzewać resztę domu (marnując energię) albo wytrzymać niezbyt komfortową temperaturę w łazienkach.

 

A zapowiedź dopłat do grzejących prądem słyszałeś?

Od 9:10:

 

Za zaoszczędzone na PC, jej serwisie, wodnej podłogówce pieniądze mogę kupować 3x więcej prądu po 2 zł/kWh, niż przy PC przez kolejne kilkanaście lat. Albo postawić PV i dostać jeszcze bonus, za obniżenie zużycia o ponad 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapowiedź dopłat do grzejących prądem słyszałeś?

Od 9:10:

 

O coś nowego. Ciekawe kiedy drukarka się zepsuje. Swoją szosą dzięki temu dodatkowi pompiarze w wielu przypadkach będą mieć sfinansowany cały sezon grzewczy. Żyć nie umierać.

 

Jak ustawić pompę ciepła na ciężkie czasy? Na auto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej płaciłem w "uwolnionym" od zawsze Fortum. Nawet, jak prąd będzie po 2 zł/kWh (w co nie wierzę) to będzie mnie ogrzewanie kosztowało tyle, co dwie tony węgla. I ciągle zero serwisu i bezawaryjność i brak konieczności wymiany urządzenia nawet za 25 lat.

A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach. Przy PC by taktowała jak szalona jak za oknem mam sporo na plusie. Musiałbym przegrzewać resztę domu (marnując energię) albo wytrzymać niezbyt komfortową temperaturę w łazienkach.

 

A zapowiedź dopłat do grzejących prądem słyszałeś?

Od 9:10:

 

Za zaoszczędzone na PC, jej serwisie, wodnej podłogówce pieniądze mogę kupować 3x więcej prądu po 2 zł/kWh, niż przy PC przez kolejne kilkanaście lat. Albo postawić PV i dostać jeszcze bonus, za obniżenie zużycia o ponad 10%.

 

W okresach przejściowych dogrzewam same łazienki i wiatrołap pompa w oknie w CWU. Nie ma w tym żadnego problemu. Podbijam krzywa grzewczą i jadę bez taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresach przejściowych dogrzewam same łazienki i wiatrołap pompa w oknie w CWU. Nie ma w tym żadnego problemu. Podbijam krzywa grzewczą i jadę bez taktowania.

 

Jakie masz przepływy, tz i powrotu, żeby dostarczyć te średnio kilkadziesiąt W mocy?? Pozostałe pętle ręcznie zamykasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę te parametry przy najbliższej okazji, bo je widzę tylko na cieplomierzu.

Zamykam zawory automatycznie - sterowanie w HA.

Nie dostarczam kilkadziesiąt Wat mocy tylko kilka tys W. Ciepło jest akumulowane, delta nieco wyższa, przepływ niższy, ale pompa sobie z tym radzi. Zamiast 35 stopni mam na wyjściu 40 stopni, ale temperatury ściany i podłogi nie przekroczą 35. Dzięki temu w krótkim dziennym oknie dogrzewam te pomieszczenia na wieczór.

W słoneczne dni dom się nagrzewa - poza pomieszczeniami bez okien, dlatego grzeje tylko łazienki w tym okresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem rano w moim niezamieszkanym jeszcze szkieleciaku, w domu nic nie działa bo czekamy na prąd....

 

Temperatura w środku 15 stopni :D

 

Dzisiaj znowu byłem, ale tym razem popracować.

Zrobiłem kawę na kuchence gazowej turystycznej , zacząłem skręcać meble, no i nagle jeb temperatura skoczyła z 15 na 16 stopni.

 

Jednak te słynne zyski bytowe chyba działają :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach. Przy PC by taktowała jak szalona jak za oknem mam sporo na plusie. Musiałbym przegrzewać resztę domu (marnując energię) albo wytrzymać niezbyt komfortową temperaturę w łazienkach.

No popatrz Pan, zupełnie jak ja.. jak chce sobie podbić temperaturę w łazience to włączam grzejnik elektryczny i po godzince mam cieplej niż w całej reszcie domu. Obecnie, bez odpalonego ogrzewania wciąż 21*C. Po co włączać PC na jedną łązienkę?

 

Za zaoszczędzone na PC, jej serwisie, wodnej podłogówce pieniądze mogę kupować 3x więcej prądu po 2 zł/kWh, niż przy PC przez kolejne kilkanaście lat. Albo postawić PV i dostać jeszcze bonus, za obniżenie zużycia o ponad 10%.

Zaraz zaczniesz wyciągać teorie z d. wzięte ale kalkulacja jest prosta.

Rocznie zużywam 6000 kWh, (wszystko na prąd, grzeję PC) z czego 2500 kWh to prąd użytkowy (inny niż ogrzewanie i przygotowanie CWU: gotowanie, oświetlenie itp), reszta to OC i CWU.

Ostatnio u mnie średnia cena kWh z opłatami to ok. 0,63zł / kWh brutto

Rachunek, przy najprawdopodobniejszych założeniach to: 2000*0,63 + 500*2,00 + 3500* 2,0 =9260 zł

Przyjmę, że średnioroczny COP to "3,0" - jak najbardziej realny.

Gdyby grzał czystym prądem to rachunek wyglądał by tak: 2000*0,63 + 500*2 + 3500*3*2,0 = 23260 zł.

Różnica: 14000 zł / rok.

Za pompe zapłaciłem równo 25000. Zwrot po dwóch latach to niezła "inwestycja". Nawet jak przyjmiemy sprawność PC na poziomie 2 to i tak wygląda to dobrze.

 

Nie mówiąc o tym, że dzięki PC dla pokrycia zużycia mogłem zainstalować mniejszą PV (u mnie zmieściło się akurat 4kWp), które pokryją znaczną część zużycia. Jak dobrze pójdzie to pewnie zmieszczę sie w tych 2000 kWh w zakupie energi albo dopłace niewiele więcej. Gdybym grzał czystym prądem to PV musiałaby by dużo większa (koszty) a i tak technicznie nie mam gdzie jej wrzucić.

Innymi słowy, dzięki PC wzrost ceny prądu boli 3x mniej niż przy grzaniu czystym pradem. A pokrycie PV dla grzania prądem to trzeba mieć kawał działki...

Edytowane przez tabi88
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę w powyższej symulacji nie straszyć, że 1kWh wzrośnie po Nowym Roku do 2 PLN :). Osobiście jestem przed pierwszym sezonem po zmianie ogrzewania z kopciucha na pompę ciepła (gruntową).

Na razie jest bajka choć na razie jest ciepło na dworze, ok 10 kWh dziennie przy COP 4,4 co daje ok 40kWh - 23 stopni w dużym domu. (w tym CWU)

Na szybko jak to było przez ostatnie 13 lat jak zostałem palaczem pieca o mocy 40kW: poprzednio w takim okresie jak teraz paliłem ok 10kg węgla po południu , co licząc przy kaloryczności na bogato 8kWh za kg co daje 80kWh przy sprawności 15 - letniego pieca ok. 65% czyli ok. 52 kWh.

Dodam, że dom duży , na grzejnikach.

Ile to 10kWh na chwilę obecną prądu? W G11 ok. 6,6 PLN Tauron. A ile dzisiaj 10 kg węgla? Juz tak aptekarsko podchodząc do sprawy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...