Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

Ale z tej tabelki wynika, że cały twój depozyt wynosił 487,75 +25,57 - czyli 513,32 i tą kwotę ci odjęli od sumy energii czynnej pobranej , która jest w pozycjach 3 i 4 (nie załączyłeś jej, więc nie można zweryfikować) być może 3 to kwota za energię czynną netto a 4 to Vat do tego. Z tego wynika, że za energię dopłacić musisz jeszcze 177 złotych i pewnie koszty dystrybucji do tego. A w depozycie nie masz już nic.

Co to jest k..wa wartość prognozy depozytu????

 

Ja mam coś takiego z Energii (na fakturze trochę ładniej to wygląda, po wklejeniu się układ rozjeżdrza):

 

Stan depozytu

31.08.2023 98,09 zł

30.09.2023 145,98 zł

31.10.2023 10,29 zł

30.11.2023 6,85 zł

31.12.2023 0,61 zł

Razem depozyt 261,82 zł

ROZLICZENIE SPRZEDAŻY ENERGII POBRANEJ netto 114,05 zł

ROZLICZENIE SPRZEDAŻY ENERGII POBRANEJ brutto 140,28 zł

Depozyt energii po rozliczeniu

30.09.2023 103,79 zł

31.10.2023 10,29 zł

30.11.2023 6,85 zł

31.12.2023 0,61 zł

Razem 121,54 zł

 

To było na fakturze grudniowej - jak widać z powyższego wyzerowali mi depozyt , który mi pozostał z sierpnia i obniżyli wrześniowy aby pokryć wartość energii brutto pobranej czyli 140,28. tj. 98,09 + 145,98 - 140,28 = 103,79. I tyle mi zostało z września. Pozostałych miesięcy jeszcze nie ruszali wtedy bo za mało energii zużyłem.

 

Rozliczanie co miesiąc jest jednak czytelniejsze. Łatwiejsze do kontroli bo każdy miesiąc ma inne RCEM. Teraz depozyt mam już zerowy, bo póki co nie nadążam nadprodukować aby przewyższyć zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesli pracownik podal mi poprawna wartosc depozytu, to za rok po kolejnym rocznym rozliczeniu w tabelce wiersz 8 - depozyt prosumencki z okresow poprzednich, powinna widniec kwota 2818,57zl.

 

Jesli chodzi o zwrot tych 20%, to mialo byc to na zasadzie, ze pierwszy miesiac wprowadzony to pierwszy miesiac "minusowany" na energie czynna i potem dopiero na koniec zwrot nadwyzki.

Polecam ta strone i artykuly o NB:

 

https://aktywnyprosument.pl/20-wartosci-produkcji-czy-20-nadwyzki-czyli-ile-nam-sie-nalezy-z-nadprodukcji/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile z tego w końcu możesz wypłacić? Nie więcej niż 20% wartości wprowadzonej w tym czasie do sieci energii. Wprowadziłeś, o ile dobrze czytam tabelkę energii za 3354,34 zł, więc możesz odebrać 20% z tego czyli 670 zł (po zmianie ustawy na 30% da to 1006 zł).

Ale i tak nie wiem jak to rozliczą w ujęciu miesięcznym, czy to będzie trzeba skubać miesiąc po miesiącu - za kwiecień 2023 Ci nie zostało nic więc nie ma o czym mówić. Jeśli okaże się, że w lipcu 2024 nie zminusujesz całego całego czerwca 2023 to to, co Ci z tego czerwca zostanie będziesz mógł pobrać do wartości 20% energii wprowadzonej w tym czerwcu 2023 czyli 20% od kwoty 689 = 138 zł.

Chyba, że już nic nie rozumiem. .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile z tego w końcu możesz wypłacić? Nie więcej niż 20% wartości wprowadzonej w tym czasie do sieci energii. Wprowadziłeś, o ile dobrze czytam tabelkę energii za 3354,34 zł, więc możesz odebrać 20% z tego czyli 670 zł (po zmianie ustawy na 30% da to 1006 zł).

 

W grudniu saldo depozytu było równe temu, co w w tym miesiącu wprowadził. Więc z wcześniejszych miesięcy wszystko "zużyte" i nic nie zostaje do wypłaty po roku.

 

2) prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, nie wykorzysta zgromadzonych dla danego miesiąca kalendarzowego środków odpowiadających wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w tym miesiącu w okresie 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, to niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu.

 

Wysokość zwracanej nadpłaty nie może przekroczyć dwudziestu procent wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu saldo depozytu było równe temu, co w w tym miesiącu wprowadził. Więc z wcześniejszych miesięcy wszystko "zużyte" i nic nie zostaje do wypłaty po roku.

 

Ja to raczej czytam tak, że od lipca nic nie było pobierane z miesięcznych depozytów i wszystko od lipca i część z czerwca stanowi ogólną pulę depozytu pozostałą do dalszych rozliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen znow cos mieszasz.

 

Na plusie na 31 marca jest ponad 2800zl. W koncubtrafilem na kompetentna osobe w Tauronie, ona mi przygotowala ta tabelke i w rozmowie telefoniczne powiedziala, ze analizujac moj pobor/pobranie z ostatniego roku, to pierwsza wyplate na konto bede mial prawdopodobnie w lipcu 24r, czyli te 20% nadwyzki z energii wprowadzonej A NIEWYKORZYSTANEJ z czerwca 23r (na 31.03. jest górka ponad 572zl z samego czerwca 2023)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja tak ino z doskoku my na starych starych zasadach 1:0,8 bez jakiś tam pierdół. A wy sprzedajecie prąd po 280zł/mc za energię bez przesyłu ja bym sąsiadowi przedłużacz pożyczył przypadkiem podłączony do prądu. Bez kitu psi pieniądz. ino dogadać się 50gr/kWh? I niech sąsiad ładuje bojler przez 3h za 1,5 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia co ci ludzie taurona mają w głowie wystawiając te faktury prognozowane zaprawdę powiadam wam nie wiem , wg licznika za rok pobrałem 2900 kwh a oni wystawili mi od maja czyli następny rok faktury na 2800 zł ponad więc licząc mniej więcej po złotówce/kwh to już prawie podobnie ale przecież wiedzą że ja mam 8,4 kwp fotovoltakiki to ona się nie liczy nijak ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni chca przytulic pieniadz, obracac nim, a potem bedziesz mial nadplate na koncie.

Ja za rprawie rok mialem poboru po zbilansowaniu z pv niecale 1200kWh, rachunek za 11msc niecale 280zl, sama dystrybucja, a oni naliczyli prognozy poboru na 10tys kWh i prognozy do zaplaty na prawie 8tys zl.

Zmniejszylem to jedynie do oplat stalych z zerowym poborem/oddaniem i wychodzi 47zl/2msc prognoza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni chca przytulic pieniadz, obracac nim, a potem bedziesz mial nadplate na koncie.

Ja za rprawie rok mialem poboru po zbilansowaniu z pv niecale 1200kWh, rachunek za 11msc niecale 280zl, sama dystrybucja, a oni naliczyli prognozy poboru na 10tys kWh i prognozy do zaplaty na prawie 8tys zl.

Zmniejszylem to jedynie do oplat stalych z zerowym poborem/oddaniem i wychodzi 47zl/2msc prognoza.

 

Masakra , nie wiem czy rząd ma tam coś do powiedzenia ale ktoś się powinien nimi zająć jakieś szkolenia czy co bo ludzi nerwowo wykończą .

chodzi mi taka szatańska myśl nie wiem czy dobrze kombinuję , kupię 4 duże 550 wat panele do tego mikroinwerter 1 wazowy 2,2kw i jesienią oraz wczesną wiosną 220v od niego wpiąc tuż przy pompie ciepła a zasadnicza instalacja pv niech sobie pracuje jak umie , natomiast latem jakiś zwykły falownik prostokątny tzn sinus aby bojlery grzał .mądre to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi taka szatańska myśl nie wiem czy dobrze kombinuję , kupię 4 duże 550 wat panele do tego mikroinwerter 1 wazowy 2,2kw i jesienią oraz wczesną wiosną 220v od niego wpiąc tuż przy pompie ciepła a zasadnicza instalacja pv niech sobie pracuje jak umie

Dołożysz po prostu kolejny, niezależny, on-grid.

 

 

natomiast latem jakiś zwykły falownik prostokątny tzn sinus aby bojlery grzał .mądre to ?

Sensowne grzanie wody to albo on-grid, albo dedykowana przetwornica do grzania wody (np. któryś z Eco Boost lub cóś podobnego). On-grid to wiadomo, najlepsza opcja, natomiast przetwornica dedykowana to realnie bezproblemowe i bezobsługowe grzanie wody (z wykorzystaniem prawie całej dostępnej mocy z paneli) od marca do października, bez czepiania się kilku dni w lewo lub w prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...