Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A mozecie napisać jaki musi być minimalny zwrot % rocznie aby się opłacało bo ta wartość będzie różna dla różnych osób. Dla jednego 10% jest opłacalnym zwrotem a dla innego :>30%.

5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 30%, >30%

 

Tylko realnie proszę uwzględniając, inflację, poziom oprocentowania lokat, obligacji, czy ryzyka.W bitcoiny inwestuje wąska gruoa ludzi, natomiast jest szeroka grupa osób co tylko mówi o bitcoinie czy giełdzie i tam grają/inwestują. Trzeba też pamiętać, że dla jednego te 20-40kzl to naprawdę duża suma pieniędzy a dla innych to jakieś tam zaskórniaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozecie napisać jaki musi być minimalny zwrot % rocznie aby się opłacało bo ta wartość będzie różna dla różnych osób. Dla jednego 10% jest opłacalnym zwrotem a dla innego :>30%.

5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 30%, >30%

 

Tylko realnie proszę uwzględniając, inflację, poziom oprocentowania lokat, obligacji, czy ryzyka.W bitcoiny inwestuje wąska gruoa ludzi, natomiast jest szeroka grupa osób co tylko mówi o bitcoinie czy giełdzie i tam grają/inwestują. Trzeba też pamiętać, że dla jednego te 20-40kzl to naprawdę duża suma pieniędzy a dla innych to jakieś tam zaskórniaki.

 

Dla mnie maksymalny czas zwrotu to 5 lat, czyli jeśli mam wydać 20k na PV to rocznie musi przynieść 4k zwrotu... Przy moich 5000 kWh rocznie to chyba niewykonalne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej i mowię to ze smutkiem wychodzi nie mieć paneli nie mieć pompy ciepła tylko zwykły węgiel ,kupisz 2 tony w kwocie ok 2 tys zł i cały sezon opykasz ,a grzanie pompą bez paneli wychodzi prawie tak samo jak z panelami bo latem dupa grzać nie trzeba a chmurska od września do końca lutego ,latem dają nam 20 groszy za kw ,po co było wydawać na pompę,panele skoro taniej wychodzi węglem wiem wygoda i takie tam co nie zmienia faktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozecie napisać jaki musi być minimalny zwrot % rocznie aby się opłacało bo ta wartość będzie różna dla różnych osób.

 

Premia za ryzyko musi być tym większa, im większe ryzyko.

 

Montując PV możesz ocenić opłacalność wg dziesiejszych zasad. I wiesz, że prosument traci:

1. możliwość zmiany sprzedawcy

2. możliwość wyboru taryfy G12as

3. stracił dodatek energetyczny

 

Część ryzyk można przewidzieć jednak trudno ocenić ich prawdopodobieństwo czy wysokość:

- za wysokie napięcie w sieci i utrata produkcji

- ryzyko zwiększonych kosztów naprawy dachu (nawet, jak PV jest na gwarancji i dach jest na gwarancji - to gdy dach zacznie przeciekać to za demontaż i montaż PV trzeba zapłacić, zgrać to w czasie)

- ryzyko, że wykonawca dachu wypnie się na gwarancję, jak zostanie na dachu zainstalowana PV

- utrata gwarancji na krycie blachą (nie da się wypełnić warunków gwarancji gdy nie ma dojścia i blachy nie można umyć, zrobić przeglądu ani zaprawek).

- ryzyko zmian cen. Teraz ceny zakupu nie mają żadnego powiązania z cenami sprzedaży i zdecydowana większość produkcji jest wtedy, gdy w taryfach strefowych jest droga strefa. Więc każda kWh autokonsumpcji przynosi znaczne oszczędności. A jak to będzie w porównaniu z taryfami dynamicznymi? Zobaczymy, ale najprawdopodobniej spadną korzyści za autokonsumpcji w porównaniu z kimś, kto nie ma PV ale ma taryfę dynamiczną. Może będą godziny, gdzie nie mając PV będę ciągnął prąd wyprodukowany na dachu sąsiada i ZE mi do tego jeszcze dopłaci?

- ryzyko zmian prawnych o nieprzewidywalnych konsekwencjach

- ryzyko uszkodzenia czy zniszczenia instalacji... I nawet jak ubezpieczyciel pokryje koszty, to wg jakiej wyceny? I ile będzie trwała przerwa w produkcji? A może nie wypłaci odszkodowania bo sytuacja podpadnie pod jakieś wyłączenie?

- koszt utraconych korzyści. Wolne pieniądze można przeznaczyć na inne cele czy inwestycje. Bez problemu znajdą się takie, co oferują potencjalnie większy zysk za większe ryzyko jak i mniej ryzykowne, ale też mniej opłacalne.

i pewnie wiele o których nie wiem czy zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy potrafi się liczyć to jest to akurat proste :) Ziomuś as co grzeje się kozą i ma CWU z COP=1 nie koniecznie musi to rozumieć :)

 

Ziomusia se poszukaj w galotach.

 

Co do grzania CWU, nie znam lepszego sposobu zarówno kosztowo i pod względem komplikacji układu. Mogłem kupić pompe za kilkadziesiąt tysięcy z ładnym zbiornikiem i czekać co nastąpi szybciej, zwrot czy szrot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej nowe zasady są proste jak magazyn energii... aha czyli muszę wydać dodatkowo jakieś 15k pln za magazyn i będzie mi dobrze.... kuźwa ja mam ciepłą pompę!!!

Każdy z Was bredzi i mówi prawdę.

- Jak grzejesz cwu grzałką - TAK

- PC grzanie dupy ino jak za dnia będziesz pompę podciągał na wyższy parametr pomimo tego że PV nie zapewnia takich ilości pruntu.

 

Kto miał trafić na nowe zasady na nie trafił/kto chciał starej je ma.

Temat uważam za zamknięty!

 

Umówmy się że nowe zasady są z tyłka, lub tylko z magazynem energii - temat do zamknięcia.

 

PC na starych zasadach jest zajebista, a czy na nowych sami zdecydujcie wystarczy poczytać, wiedzy znajdziecie dość ja w 2015r podejmowałem podobne decyzje iść w PV czy nie:)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał odrobinę wyobraźni to wiedziałbyś że każdy ma inny dom, inne potrzeby , budował się w innym czasie i być może pracuje poza domem, który cały dzień stoi pusty... A "darmowa" jak to nazywacie energia nie jest mi w nocy do niczego potrzebna bo na zapalenie żarówki czy TV zwyczajnie mnie stać. Bojler sobie pracuje tylko w drugiej taryfie.

 

marcinbbb to nie do Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinbbb to nie do Ciebie :)

Wiem ja jestem ten pojeb który zakończył pracę w wieku 32 lat, teraz mam 42 lata i od tamtej pory pracowałem kilka razem max 500h. Bo mnie prosili.

Jutro śpię do 11:30 i lecę pomidorki ogarniać. Wiesz jaka to wolność nie robić nic, a kasa na konto wpływa.

 

Ten sam pojeb który w 2015r montował te "okna na dachu" bo tak mnie nazywali;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asie, jak znajdziesz w tych czasach pompę all in one za 20k z montażem biorę kilka od razu... Musisz się obudzić z letargu bo gadanie z żarówką Ci jednak nie służy

 

Panosonic generacji K za około 27k na allegro - montaż se ogarniaj sam link który pewnie zaraz zniknie: https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-wysokotemperaturowa-panasonic-7-kw-kit-adc07le5-all-in-one-15256355054

 

Ja Ci tego montować nie będę, nawet ja monobloka montowałem za 25k zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Premia za ryzyko musi być tym większa, im większe ryzyko.

 

Montując PV możesz ocenić opłacalność wg dziesiejszych zasad. I wiesz, że prosument traci:

1. możliwość zmiany sprzedawcy

2. możliwość wyboru taryfy G12as

3. stracił dodatek energetyczny

 

Część ryzyk można przewidzieć jednak trudno ocenić ich prawdopodobieństwo czy wysokość:

- za wysokie napięcie w sieci i utrata produkcji

- ryzyko zwiększonych kosztów naprawy dachu (nawet, jak PV jest na gwarancji i dach jest na gwarancji - to gdy dach zacznie przeciekać to za demontaż i montaż PV trzeba zapłacić, zgrać to w czasie)

- ryzyko, że wykonawca dachu wypnie się na gwarancję, jak zostanie na dachu zainstalowana PV

- utrata gwarancji na krycie blachą (nie da się wypełnić warunków gwarancji gdy nie ma dojścia i blachy nie można umyć, zrobić przeglądu ani zaprawek).

- ryzyko zmian cen. Teraz ceny zakupu nie mają żadnego powiązania z cenami sprzedaży i zdecydowana większość produkcji jest wtedy, gdy w taryfach strefowych jest droga strefa. Więc każda kWh autokonsumpcji przynosi znaczne oszczędności. A jak to będzie w porównaniu z taryfami dynamicznymi? Zobaczymy, ale najprawdopodobniej spadną korzyści za autokonsumpcji w porównaniu z kimś, kto nie ma PV ale ma taryfę dynamiczną. Może będą godziny, gdzie nie mając PV będę ciągnął prąd wyprodukowany na dachu sąsiada i ZE mi do tego jeszcze dopłaci?

- ryzyko zmian prawnych o nieprzewidywalnych konsekwencjach

- ryzyko uszkodzenia czy zniszczenia instalacji... I nawet jak ubezpieczyciel pokryje koszty, to wg jakiej wyceny? I ile będzie trwała przerwa w produkcji? A może nie wypłaci odszkodowania bo sytuacja podpadnie pod jakieś wyłączenie?

- koszt utraconych korzyści. Wolne pieniądze można przeznaczyć na inne cele czy inwestycje. Bez problemu znajdą się takie, co oferują potencjalnie większy zysk za większe ryzyko jak i mniej ryzykowne, ale też mniej opłacalne.

i pewnie wiele o których nie wiem czy zapomniałem.

 

Czyli ile % musialbym miec zwrotu aby w to wejsc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie maksymalny czas zwrotu to 5 lat, czyli jeśli mam wydać 20k na PV to rocznie musi przynieść 4k zwrotu... Przy moich 5000 kWh rocznie to chyba niewykonalne :D

 

Dziekuje. Jedyna konkretna odpowiedz. Ja liczylem na 15%. W zeszlym roku bylo 10%. Kalkulacje zepsul rzad przedluzajac tarcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu podajesz dwie skrajne wartości ?

 

A czemu nie?

Jeden przykład wystarczy, żeby obalić stwierdzenie, że "Redukcja rachunków za energię będzie przydatna zawsze."

 

Czy to skrajne? Cena raczej niska jak z magazynem energii. A co do korzyści, to zależy od taryf i zasad rozliczania prosumentów (oczywiście trzeba też uwzględnić koszt amortyzacji sprzętu).

 

 

 

Czyli ile % musialbym miec zwrotu aby w to wejsc?

 

Ekonomicznie - dla mnie min 20% przy instalacji poza dachem domu. Ze 30% rocznie na dachu.

 

Ale są rzeczy droższe pieniędzy i tu kusi instalacja hybrydowa w obliczu ataków sabotażowych i zbliżania się Bełchatowa do końca żywota. Niby agregat też zabezpieczy, ale wymaga regularnej konserwacji i dbania o paliwo żeby się nie okazało, że jak trzeba, to nie działa. A zakup przyzwoitego, co mocą by konkurował z 10kWp przez brak dotacji pewnie nie wyjdzie (znacząco) taniej, od hybrydowej PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...