Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

Teraz wszystko zależy jaka będzie cena rynkowa energi a tego niestety nie da rady dokładnie przewidzieć. Ja w swoich wyliczeniach założyłem ceny prądu jak w tabelce powyżej i sprzedaż po 0,54zł/kWh i roczny koszt rachunków wyszedł poniżej 800zł przy 3,8MWh zużyciu i panelach 5,32kW z limitem MWh. Oczywiście aby w pełni korzystać z fotowoltaiki wpierw muszę poczekać do wiosny aby ruszyła produkcja i nadwyżka była kierowana na konto z którego w zimie będę opłacać energie.

Bez fotowoltaiki koszt roczy energi z limiem to niecałe 2900zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewność co do jednego. Będziemy pilnowali, by dzieci wyłączały światło

 

Nie wiem czy w erze ledów całe oświetlenie domu bierze całościowo 4-5% prądu ogółem. Niewiele się na tym zaoszczędzi....

Prąd zżerają piekarnik, lodówka, zmywarka, pralka itp Wszystko co ma jakieś grzałki lub silniki. Potem średnie zużycie ale długo włączone urządzenia to tv, komputery, sprzęt audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w erze ledów całe oświetlenie domu bierze całościowo 4-5% prądu ogółem. Niewiele się na tym zaoszczędzi....

Prąd zżerają piekarnik, lodówka, zmywarka, pralka itp Wszystko co ma jakieś grzałki lub silniki. Potem średnie zużycie ale długo włączone urządzenia to tv, komputery, sprzęt audio.

 

NAS, monitoring, alarm...

I bywają pożeracze które w trybie czuwania (u mnie np. TV jak ma podłączony dysk, to "udaje" że się usypia - tylko wygasza ekran i ciągnie cały czas 20W).

 

6W x 365dni x 10h/d = 21,9kWh czyli <10zł/r. A przecież też grzeje i wyręcza system grzewczy (podobnie jak cała reszta urządzeń elektrycznych w domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak to się ma do tego, co zacytowałeś? Niezależnie jakie taryfy będą - to co cytujesz jest zapisane w ustawie.

 

Jak w piosence: Tramwaj za tramwajem, a za tym tramwajem jeszcze jeden tramwaj...

 

Ustawa za ustawą, a za tą ustawą jeszcze jedna ustawa...,

 

O Rozporządzeniach nie wspomnę (z dużej litery bo chyba są najważniejsze).

 

A zaczęło się od węgla za mniej niż 1000 złotych za tonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce zawsze złodziejskie nasienie pod byle pretekstem nowych rozliczeń wprowadza jakieś całkowicie nielogiczne i niesprawiedliwe rozliczenia. Szkoda, że UOKiK nie bierz się za sprzedawców energii. Energa, Tauron czy inne firmy maja monopol na sprzedaż energii i wykorzystują swoją pozycję monopolisty co jest wg mojego rozumowania bezprawne. Wg nowych zasad energię kupuje się tak samo czy sie ma fotowoltaike czy nie. Ale ci co mają fotowoltaikę sprzedają po cenach rynkowych. I to ma sens. Jednak kompletny brak sensu jest decydowanie przed zakład energetyczny o tym na co maja być przeznaczone pieniądze ze sprzeaży energi z fotowoltaiki. Przecież to jakaś bzdura. Im dłuzej sie nad tym zastanawiam tym bardziej mnie przeraża jak jesteśmy traktowani. Ot takie przemyślenie niedzielne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg nowych zasad energię kupuje się tak samo czy sie ma fotowoltaike czy nie. Ale ci co mają fotowoltaikę sprzedają po cenach rynkowych. I to ma sens. Jednak kompletny brak sensu jest decydowanie przed zakład energetyczny o tym na co maja być przeznaczone pieniądze ze sprzeaży energi z fotowoltaiki.

 

Co do pierwszego stwierdzenia to wg mnie nie jest logiczne kupowanie po cenach nierynkowych a sprzedaż po cenach rynkowych.

Czy jesteś pewien, że ZE decyduje na co mogą być przeznaczone pieniądze czy to jednak decyduje ustawodawca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było 4 tys. zł, później 3 tys. zł bo 5 było za dużo i należało ograniczyć montaż nowych instalacji.

Sieci są stare i przeciążone.

Czy coś się zmieniło że znowu dotują mimo, że nowe zasady są bo jest za dużo instalacji?

Chyba jest jedno wytłumaczenie... :D

 

"dobra informacja na dzisiaj" ale dla kogo dobra?

Dla tych którzy mają wyłączenia produkcji bo są stare sieci? :)

Totalny bałagan i zupełny brak konsekwencji.

Do tego kolejna zmiana zasad.

Tragedyja ;)

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że nowe zasady rozliczania wedlug netbillingu są gorsze dla prosumentów to uważam że są sprawiedliwe. O wiele bardziej niż poprzednie, gdzie dostajesz kasę za prąd nawet jak go produkujesz za dużo i o porze dnia kiedy go nie potrzeba - zawsze ta sama stawka.

Netbilling wymyślili w UE, Polska i tak musiałaby go wprowadzić, z tym że tym razem wprowadzili to dużo wczesniej niż musieli.

To jest polityka ogolnoeuropejska a nawet światowa żeby starać się produkować energie w sposób przemyslany i zachęcać do magazynowania energii bo z tym wiekszość państw ma najwiekszy problem. Dopłata 15tyś to już jest coś. Ci którzy planują małe magazyny energii mogą już się skłaniać do takiej inwestycji. Niestety ciągle trzeba wyciągnać drugie tyle z własnej kieszeni.

 

Zgadzam się natomiast z tym że niesprawidliwym jest to w nowym systemie że nie można przeznaczać środków z nadprodukcji na opłaty dytrybucyjne. Pewnie kiedyś to zmienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ceny energi, a w szczególności różnicy pomiędzy detaliczną a rynkową. Więc na to pytanie nikt ci nie odpowie bo to inwestycja na lata. Teraz może nie warto ale za jakiś czas tak i odwrotnie. Pewne jest, że już zadbali o to aby przypadkiem zwykły prosument na tym nie zarobił za dużo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

...

 

Zgadzam się natomiast z tym że niesprawidliwym jest to w nowym systemie że nie można przeznaczać środków z nadprodukcji na opłaty dytrybucyjne. Pewnie kiedyś to zmienią.

 

A ja uważam, że tego to akurat nie zmienią, bo jednak czy masz prąd swój czy nie, tak samo jak i magazyn energii ZE ponosi koszty dystrybucji do i z... Będą bronić swoich pieniążków... jak ... konstytucji.

 

Poza tym netbiling w tym roku jeszcze wychodzi nie najgorzej, ale boje się o przyszłość, że ceny po których będą prosumenci odsprzedawać się troszkę zmienią i opłacalność poleci całkiem na łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że tego to akurat nie zmienią, bo jednak czy masz prąd swój czy nie, tak samo jak i magazyn energii ZE ponosi koszty dystrybucji do i z... Będą bronić swoich pieniążków... jak ... konstytucji.

 

Niekoniecznie ZE zawsze ponosi koszt dystrybucji.

Nie ponosi praktycznie żadnego kosztu dystrybucji energii którą wprowadzi do ich sieci instalacja PV.

Ta energia praktycznie bez strat na transmisji odbierana jest przez sąsiadów tej instalacji PV.

ZE od tych sąsiadów pobiera opłatę dystrybucyjną zmienną tak jakby ta energia dotarła do tych sąsiadów z drugiego końca Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...