Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wodomierz - odczyt zdalny


Robinson74

Recommended Posts

Mam takie pytanie.

 

Otóż zainstalowany u mnie w domu wodomierz ma taką nakładkę do zdalnego odczytu zużycia.

Niestety ta nakładka całkowicie zasłania mi te malutkie tarcze służące do odczytu litrów.

Uniemożliwia mi to sprawdzenie, czy przypadkiem nie ma gdzieś minimalnego sączenia.

To chyba norma, że te nakładki zasłaniają część tarczy, prawda?

 

Zastanawiam się w takim razie, czy ja nie miałbym możliwości zdalnego odczytu takiego wodomierza.

Zależałoby mi, żeby odczytać sobie wszystko po przecinku, np. 6,234 m3.

Na jakiej zasadzie działa ten odczyta zdalny? Co to za fale?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Powrócę do tematu.

Czyli są dwie opcje?

1. Podsłuchać transmisję za pomocą wmbusmeters. Rozumiem, że do tego potrzebny jest jakiś dongle wpięty np. do Maliny, tak? Może ktoś coś polecić? Ale problemem jest tu chyba to, że podobno dane są wysyłane do serwera raz na dobę, mimo że są zbierane co godzinę. Więc nie da mi to chyba stałego podglądu zużycia na bieżąco?

2. Zakup osobnego wodomierza 3/4" (20 mm) z odpowiednim nadajnikiem. Chciałbym to zintegrować z Home Assistant. Może ktoś polecić coś co spełni moje oczekiwania? Coś takiego jak to?

https://bmeters.pl/pl/gsd8_r/604/

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bertha, dane są wysyłane raz dziennie. Widzę godzinowe zużycie na stronie mojego MPGK po zalogowaniu.

Zatem jakiś tam podgląd zużycia mam, ale jest to opóźnione, a ja chciałbym mieć na bieżąco.

Np. to jest to co widzę teraz, czyli mam już półtorej doby opóźnienia.

 

[ATTACH=CONFIG]467932[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rtl_433 i DVBT?

Chyba muszę coś o tym poczytać.

Chodzi o tego typu urządzenie?

 

[ATTACH=CONFIG]468058[/ATTACH]

 

tak dokładnie , w tym wątku pisałem jak można odczytać poziom wody w zbiorniku :

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?385367-HOW-TO-Podziemny-zbiornik-na-deszcz%C3%B3wk%C4%99-pomiar-poziomu-wody

 

Akurat ten dongle co znalazłeś to jakoś strasznie drogo , to kosztuje jakieś ~50 zł

używam właśnie rtl_433, ale akurat ten licznik co pokazałeś to na 99% będzie szyfrowane ( ale warto spróbować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Pogadałem telefonicznie z przedstawicielem producenta nakładki i rzeczywiście w celu oszczędzania baterii nakładka wysyła dane tylko raz na dobę (podobno ten czasokres jest konfigurowalny) mimo że dane gromadzi na bieżąco, zatem sam SDR pewnie nic nie da.

Jak jednak podpowiedział ten przedstawiciel, rzekomo można ten problem rozwiązać, dokupując jakiś "koncentrator", który będzie podłączony do prądu obok nakładki.

Rzekomo temat do rozmowy z miejskim przedsiębiorstwem gospodarki komunalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...