Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła, jaka moc? jaką polecacie?


Lumena

Recommended Posts

no tak, to się zgadza :) bo też widziałem ten zapis ale tu bardziej interesuje mnie zdanie praktyków

 

Niestety zaden z producentów nie upublicznia danych na temat rzeczywistej długowiecznosci swoich pomp. Słyszałem od jednego z dystrybutorów Daikina o działającej 21 letniej Althermie. Oczywiscie nie te osiągi, ale działała i byc moze dalej działa. Z drugiej strony pompy PC PW nie mają u nas zbyt długiej historii i tych danych jest zwyczajnie za mało, a o producentach którzy sie przebranzowili z kotłow stałopalnych na PC w ogole brak takich danych.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no niekoniecznie, już o tym pisałem - mam niezbyt dobre doświadczenia jeżeli chodzi o kompetencje serwisu instalatorskiego , teraz wybrał bym PC z serwisem fabrycznym. Trzeba popierać rozwiązania korzystne dla obu stron.

 

Ten słaby głos rozsądku ginie w hałasie zwolenników serwisu instalatorskiego. Czy to sa sami masochisci czy niedoinformowani nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten słaby głos rozsądku ginie w hałasie zwolenników serwisu instalatorskiego. Czy to sa sami masochisci czy niedoinformowani nie wiadomo.

 

porażające jest to, że praktycznie jestem teraz jak niewolnik przywiązany na 5 lat do firmy, która mi ta PC zamontowała. Niby można zmienić na inną firmę autoryzowaną przez mitsubishi ale jak dzwoniłem po paru firmach nie chcą/ lub bardzo niechętnie chcą w to wchodzić, w sumie całkiem słusznie bo przejmując serwis biorą na swoje plecy błędy zrobione przez poprzednią firmę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lumena

 

Na prawdę nie wiem w jakich terminach i za jaką cenę można obecnie kupić Daikina (inne pompy też).

 

Pierwszego Daikina wyprodukowanego w 2008 roku kupiłem za bardzo małe pieniądze od osoby która sprowadza "złom" z Niemiec i zamontowałem w lipcu 2019 roku..

 

Później znalazłem PC też z 2008 roku dla znajomego (1900 zł). Musiał dołożyć kilka tysięcy zł., ale pompa działa jak należy.

Może to nie jest regułą, ale czasami posiadacze pomp 10-cio letnich tego producenta wymieniają je na nowsze jak niektórzy samochody.

Zmiany, zmiany, ulepszenia i jeszcze raz ulepszenia tak to jest w firmach z "górnej półki".

 

Dodam jeszcze że "o mały włos" nie rozpocząłem przygody z PC marki Mitsubishi zamiast firmy na "D".

 

Trochę znam się na elektryce więc nie tracąc zbyt dużych pieniędzy (jestem emerytem) doszedłem do całkiem nowoczesnej pompy.

 

p.s.

Jak pisałem ta - PC na R32 8 kW przy temperaturze zewnętrznej -20 st..C. jest w stanie dać z kompresora ponad 6 kW. - czyli grzałki będą załączane raczej "od święta". Nie wiem jakie charakterystyki mają pompy innych producentów.

Decydując się na PC warto poznać jej charakterystykę bo prąd raczej nie będzie taniał i wybrać o lepszych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest kompletnie nieprawdziwe stwierdzenie. Należy zgłaszać kazda pompe która przekracza ilość (ekwiwalent) czynnika przewidziany ustawa.

 

Weźmiesz np jakiegos malego T-capa i mimo ze bedzie na r410 nie musisz go zgłaszać.

 

Jak mowilem placem nie kiwnalem przy zamowieniu. Natomiast dokladnie wiedzialem co chcialem, policzylem to sobie wczesniej, zasiegnalem opnii i zrobilem casting na ofercie konkretnego jednego modelu pompy. To ma wiekszy sens, niz zbieranie z rynku ofert na wszystko co na drzewo nie ucieka.

 

Nie pamietam tabel doboru z glowy ale zagooglalem, zwykla (nie 3 fazowa 9ka od panasa) ma laczna wydajnosc (z grzalkami) przy -20 na poziomie 8,4kw wiec da rade

 

99% problemow z pompami to kwestia zlej instalacji np za male przekroje rurek do rozdzielaczy, albo pomodzone na sztuke inne rzeczy. Pompa to klimatyzator tylko dziala odwrotnie. To sa sprawdzone wypracowane latami konstrukcje. Liczy sie dostepnosc serwisu i dostepnosc czesci zeby nie czekac 3 miesiace zima na plytke z elektronika. Psuje sie wszystko, pytanie za ile mozna to naprawic i w jakim czasie

 

Zobacz proszę:

obowiązek rejestracji pompy ciepła

 

Ustawa F-gazowa wprowadziła obowiązek rejestracji pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane, np. R410A, R407C – czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła.

 

Rejestracja polega na założeniu pompie ciepła, tzw. Karty urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).

 

Swoją pompę ciepła musi zarejestrować właściciel urządzenia, które zawiera:

– co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (≥ 5 ton ekw. CO2),

– co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (≥ 10 ton ekw. CO2),

 

Tona ekwiwalentu CO2 – jest to sposób na określenie ile czynnika chłodniczego znajduje się w pompie ciepła. Ilość czynnika podawana jest zwykle w kilogramach i musi zostać przeliczona na ekwiwalent CO2.

 

≥ 5 ton ekw. CO2:

dla czynnika R410A odpowiada ilości: ≥ 2,4 kg czynnika w układzie pompy ciepła;

dla R407C: ≥ 2,8 kg czynnika w układzie pompy ciepła.

 

czyli jak jest tego czynnika tyle ile podają powyżej a im większa pompa tym jest go więcej trzeba to zgłaszać, rej4estrować itp.

 

 

Czy w takim razie ktoś ma wiedzę jakie firmy zapewniają serwis producenta? Już wiem że Daikin czy jeszcze jakieś firmy to robią?

Mam też rozumieć że z częściami do panasonica może być problem w sensie z ich dostępnością i czasem dostarczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz proszę:

obowiązek rejestracji pompy ciepła

 

Ustawa F-gazowa wprowadziła obowiązek rejestracji pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane, np. R410A, R407C – czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła.

 

Rejestracja polega na założeniu pompie ciepła, tzw. Karty urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).

 

Swoją pompę ciepła musi zarejestrować właściciel urządzenia, które zawiera:

– co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (≥ 5 ton ekw. CO2),

– co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (≥ 10 ton ekw. CO2),

 

Tona ekwiwalentu CO2 – jest to sposób na określenie ile czynnika chłodniczego znajduje się w pompie ciepła. Ilość czynnika podawana jest zwykle w kilogramach i musi zostać przeliczona na ekwiwalent CO2.

 

≥ 5 ton ekw. CO2:

dla czynnika R410A odpowiada ilości: ≥ 2,4 kg czynnika w układzie pompy ciepła;

dla R407C: ≥ 2,8 kg czynnika w układzie pompy ciepła.

 

czyli jak jest tego czynnika tyle ile podają powyżej a im większa pompa tym jest go więcej trzeba to zgłaszać, rej4estrować itp.

 

 

Czy w takim razie ktoś ma wiedzę jakie firmy zapewniają serwis producenta? Już wiem że Daikin czy jeszcze jakieś firmy to robią?

Mam też rozumieć że z częściami do panasonica może być problem w sensie z ich dostępnością i czasem dostarczenia ?

 

czyli dokladnie to co napisalem. Kazda pompa musi byc zgloszona jesli przekracza ekwiwalent. Raczej przy pompach 1 wentylatorowych sie to nie zdarzy a najpewniej w taka celujesz. Informacje o koniecznosci zgloszenia (lub jego braku) ma Ci przekazac instalator

 

Ja bym nie demonizowal tego serwisu producenta. Rotenso niby ma ale ceduje to na niektore serwisy lokalne, efekt w sumie taki sam jak serwis instalatora.

 

Pompa ma byc markowa, popularna a instalator ma byc dobry i blisko a nie z 2 strony Polski. a nie najtanszy. Rozne firmy roznie oznaczaja "dobrych" serwisantow, czesc ma programy partnerskie, cu czesci po prostu mozna sobie taki status kupic.

 

Jak pompa jest popularna np jak Panasonic to szanse ze czesci nie ma w magazynie w PL albo europie sa dosc male.

 

Jak to jakis klon Midea to zanim ktos to sciagnie albo zdiagnozuje to moze troche potrwac

 

Ja zakladalem pompe w lokalnej firmie z wawy, mialem problem z cieknaca rurka - niedogrzanie, przyjechali następnego dnia. Czy tak bedzie w zimie jak padnie calosc? Nie mam pojecia. Ale jak zakladalem to roznica tej samej pompy u roznych firm z takim samym zakresem prac siegala 20 tys zl. Panasa wyliczyli mi kompletnego z instalacja na 28 tys a kontroferte od diakina mialem na 40ci. No to chyba oczywiste co wybralem. Jak sie teraz ceny ksztaltuja to nie wiem.

 

Ja szukalem na allegro i olx ofert pomp z okolicy i pytałem o cene kompleksowej uslugi, każdorazowo z wizja lokalna zeby pozniej magicznie cena nie wzrosla ale wiedzialem dokladnie to co chce i czy mi ktos nawija makaron na uszy. Dlatego wazne jest poczytanie sporej ilosci watkow. Zeby np nie wydawac kasy na zebedne bufory albo inne cuda co wymyslaja instalatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Pompa ma byc markowa, popularna a instalator ma byc dobry i blisko a nie z 2 strony Polski.....

Moze to i prawda ale nie dotyczy Daikina. Instalator moze byc i 2 strony Polski, bo to nie on serwisuje. Instalator tylko montuje, a uruchamia i serwisuje regionalny serwis producenta. W kazdym województwie jest co najmniej 1 taki serwis, zwykle jest wiecej. Klienta w ogole nie interesuje skad jest i gdzie ma swoją siedzibe. Serwis otrzymuje zgloszenie od infolinii o awarii i ma podjąc działania w celu jej likwidacji w ciagu 24 godz. Oczywiscie nie zawsze sie udaje naprawic w ciagu tych 24 godz. ale działania naprawcze musi podjąc.

Co do róznic cenowych to z wycen ktore otrzymała Lumena nie wynika ze Daikin jest droższą opcją, niektóre modele są od niego drozsze i serwisu fabrycznego nie mają.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to i prawda ale nie dotyczy Daikina. Instalator moze byc i 2 strony Polski, bo to nie on serwisuje. Instalator tylko montuje, a uruchamia i serwisuje regionalny serwis producenta. W kazdym województwie jest co najmniej 1 taki serwis, zwykle jest wiecej. Klienta w ogole nie interesuje skad jest i gdzie ma swoją siedzibe. Serwis otrzymuje zgloszenie od infolinii o awarii i ma podjąc działania w celu jej likwidacji w ciagu 24 godz. Oczywiscie nie zawsze sie udaje naprawic w ciagu tych 24 godz. ale działania naprawcze musi podjąc.

Co do róznic cenowych to z wycen ktore otrzymała Lumena nie wynika ze Daikin jest droższą opcją, niektóre modele są od niego drozsze i serwisu fabrycznego nie mają.

 

rowniez dostalem wyceny na panasonica zarowno na 28 tys jak i ponad 40. Jak sie szuka wszystkich pomp to sie dostaje takie oferty.

 

Mozna odpytac konkretny model daikina w kliku firmach, to samo zrobic z panasem i porownac wyniki. U mnie najtanszy daikin vs panasonic to bylo ponad 20 tys roznicy. Na to mnie stac nie bylo, niezaleznie jaki by dobry ten serwis nie byl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dość bajek pt serwis . To nie jest jak w salonie gdzie stoją auta a obok serwis je naprawia i robi przeglądy gwarancyjne. Najczęściej serwis to inny instalator który wyrobi sobie uprawnienia danej firmy na bycie serwisem . Gość który instalował u mnie jest na str. producenta jako instalator a ten który jest jako serwis to inna konkurencyjna firma instalatorska. Rozmawiałem z moim i mówi że robi uprawnienia na bycie serwisem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz proszę:

obowiązek rejestracji pompy ciepła

 

Ustawa F-gazowa wprowadziła obowiązek rejestracji pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane, np. R410A, R407C – czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła.

 

Rejestracja polega na założeniu pompie ciepła, tzw. Karty urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).

 

Swoją pompę ciepła musi zarejestrować właściciel urządzenia, które zawiera:

– co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (≥ 5 ton ekw. CO2),

– co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (≥ 10 ton ekw. CO2),

 

Tona ekwiwalentu CO2 – jest to sposób na określenie ile czynnika chłodniczego znajduje się w pompie ciepła. Ilość czynnika podawana jest zwykle w kilogramach i musi zostać przeliczona na ekwiwalent CO2.

 

≥ 5 ton ekw. CO2:

dla czynnika R410A odpowiada ilości: ≥ 2,4 kg czynnika w układzie pompy ciepła;

dla R407C: ≥ 2,8 kg czynnika w układzie pompy ciepła.

 

czyli jak jest tego czynnika tyle ile podają powyżej a im większa pompa tym jest go więcej trzeba to zgłaszać, rej4estrować itp.

 

 

Czy w takim razie ktoś ma wiedzę jakie firmy zapewniają serwis producenta? Już wiem że Daikin czy jeszcze jakieś firmy to robią?

Mam też rozumieć że z częściami do panasonica może być problem w sensie z ich dostępnością i czasem dostarczenia ?

 

zwykłe pierdoły potrzebne niektórym instalatorom aby windować ceny tym nikt się nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello po latach :-)

 

Chcę policzyć czy inwestycja w pompę ciepła powietrzną może mieć u mnie sens. I chcę zapytać oblatanych w temacie o przybliżony koszt takiej instalacji.

 

Dom energooszczędny 110 m2. Tylko prąd (bez pomp ciepła, bez PV).

Projektowe obciążenie cieplne wg OZC: 2,5 kW

 

Zużycie energii całkowite w roku: 8000 kWh

Zużycie na CO+CWU (tylko tania taryfa): 4700 kWh

Podłogówka, kocioł elektryczny + bojler do CWU.

 

Na mój chłopski rozum, te 4700 kWh na CO+CWU mogę zbić przez COP pompy, czyli 4700/2,5=1880 kWh - zaoszczędzone 2820 kWh.

 

Zaokrąglając, cena brutto w taniej taryfie G12r (Ekonomiczna Dolina z Energi) po podwyżkach to ok. 1 zł/kWh. Więc montując PCi, mogę zaoszczędzić ~2820 zł.

 

I wracam tu do 1. pytania - ile może kosztować instalacja PCi powietrznej biorąc pod uwagę to, że dom jest energooszczędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że przy podłogówce całoroczny COP będzie lepszy niż te 2,5 o których piszesz, bardziej 3,5 jak nie więcej.

Jak zacząłem monitorować pobór prądu przez bojler elektryczny - to wyszło że sam bojler żarł rocznie ~ 3000 kwh,.teraz PC od maja na CWU wzięła ~400 kwh

 

Więc teoretycznie do ~10 lat inwestycja się spłaci, a jak prąd dalej będzie drożał to szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty z „Czyste Powietrze" - chyba tylko na wymianę źródła ciepła z kopcącego.

No, jakby był zwrot <10 lat (większy COP niż założyłem), to mógłbym zacząć myśleć...

 

Jakie są pompy o najmniejszej mocy? Bo aktualnie grzeję kotłem o mocy 4 kW, obciążenie cieplne u mnie 2,5 kW.

Na jakie marki patrzeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty z „Czyste Powietrze" - chyba tylko na wymianę źródła ciepła z kopcącego.

No, jakby był zwrot <10 lat (większy COP niż założyłem), to mógłbym zacząć myśleć...

 

Jakie są pompy o najmniejszej mocy? Bo aktualnie grzeję kotłem o mocy 4 kW, obciążenie cieplne u mnie 2,5 kW.

Na jakie marki patrzeć?

 

Z takim zapotrzebowaniem to sam sobie zrób pompę ciepła z klimatyzatora np innova czy gree amber gold prestige 3,5 kw i to wystarczy bo niby 3,5 kw ale one dociągają do 7kw i grzeją przy minus 30 stopni bez najmniejszego problemu wydasz tylko ok 8 tys a nie 48 tys chyba że lubisz kredyty itp to ok , ja sobie zrobiłem i jestem zadowolony że nie przepłaciłem a ciepło i ciepłą wodę mam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...