Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa? Co pewniejsze i trwalsze?


p4tr7k

Recommended Posts

Witam. Planuje budowe domu lecz jestem kompletnie zielony w temacie. Dom będzie budowany na śląsku, gdzie są szkody górnicze, dodatkowo jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych tj. 1 metr poniżej terenu działki..

Według zaleceń wszystkich artykułów na googlach oraz zaleceń samego architekta powinna być postawiona PŁYTA FUNDAMENTOWA.

Jako że jestem kompletnie zielony i większość czasu aktualnie przebywam za granicą upoważniłem kogoś z rodziny aby kierował tym wszystkim, kogoś kto ma dużo większe doświadczenie ode mnie..

I teraz zaczynają się schodki.. Fachowiec ten twierdzi że płyta fundamentowa to fatalny pomysł kiedy jest tak ciężki dom, jego zdaniem ławy fundamentowe są solidniejsze, że po latach ta płyta fundamentowa może się nawet złamać..

Czytając analizę odwiertów geodezyjnych w 1/3 otworów grunt jest słabo nośny przez co również jest zalecenie płyty fundamentowej. Projekt domu jest skończony, w projekcie są ławy fundamentowe tradycyjne.

Tym fachowcem jest teściu który wybudował sam dom, jako że moja żona również uparła się przy tych fundamentach uległem, a teraz nie daje mi to spokoju.

Na internecie same superlatywy co do płyty fundamentowej i niewiele pisze o wadach które choć trochę by się pokrywały z tym co teściu mówił.

Czy faktycznie płyta wypada gorzej przy ławach tradycyjnych? Dołączyłem do grupy na której są ludzie z tym samym projektem i warunkami(wysokie wody i szkody górnicze) i oni również postawili na płycie fundamentowej..

Co gdybym chciał zmienić ten projekt żeby była jednak płyta fundamentowa, gdzie powinienem się udać i jaki koszt w przybliżeniu to może być?

 

 

Starałem się streścić jak najbardziej potrafię, dużo rzeczy pominąłem, wierzcie mi że jeszcze nie zacząłem budowy a z nerwów już zacząłem siwieć.. :rotfl::bash:

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to dom buduje twój teść czy Ty?

Po drugie to jeśli są zalecenia odnośnie płyty fundamentowej to należy ją robić.

Teść nie jest budowlańcem więc z wiadomościami prawdopodobnie pozostał trochę w tyle gdy sam budował dom.

Z Twojej obecnej sytuacji aby teść i Ty mógł wyjść z twarzą nie doprowadzając do konfliktu i obrazy należało by zaprosić do domu np. kierownika budowy aby ten fachowo wytłumaczył teściowi argumenty na rzecz płyty..

 

Zgodę na zmiany w projekcie wyda autor projektu. Na podstawie wykonanych badań geologicznych i projektu budowlanego należy zaprojektować płytę fundamentową.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za duże ryzyko żeby zaufać znikomemu doświadczeniu teścia ;) Tym bardziej że i architekt i badania gruntu wskazują na wylanie płyty. Źle wylane lub za słabe ławy również mogą pęknąć jeżeli trafi się jakiś luźniejszy grunt i wtedy dom będzie nierówno osiadał a w efekcie dostaniesz popękane ściany i posadzki. Tak jak przedmówca, zaproś kierbuda i niech wytłumaczy teściowi co i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coachu13 czy ty w ogole preczytaleś pierwszy post autora? Robił badania i wszystko wskazuje na płytę a on ma wątpliwości bo teść samouk mówi że lepsze będą ławy.... Jak teść coś tam liznął budowy to jeszcze w polskim budownictwie takie coś nie istaniało.... nie ma się co dziwić że się tego boi.

Płyta ma tylko jedną wadę..... cena. Jak masz wodę wysoko to nie ma się co zastanawiać. Niby ławy wyjdą dwa razy taniej ale jak sobie doliczysz potem odwodnienie, izolacje fundamentów, drenaże itp to wyjdzie podobnie i a tak nie będzie tak odporne na warunki jak płyta.

W każdym razie musisz od projektanta dostać papier do projektu zmienający fundament. No i znaleźć kogoś kto zrobi płytę bo mniej więcej co druga ekipa nie chce / nie potrafi robić płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...