Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kompleksowa modernizacja, wybór systemu grzewczego wraz z źródłami.


Addu

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Przymierzam się do modernizacji domu z lat 80-90. Dom ma zostać docieplony, wymiana okien, prawdopodobna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wymiana wszystkich instalacji w tym prawdopodobne 70% podłogówka, 30% ścienne. założenie PV. Obecna CO to grawitacyjna z górnym rozdziałem.

Powierzchnia domu to 290 m^2 w zabudowie 2 piętrowej. Zapotrzebowanie roczne po modernizacji szacuję na ok 28 MWh. Dom posiada przyłącze gazowe, komin przystosowany do paliw stałych, jak i do kominka.

 

 

Kluczowym pytaniem jest wybór źródła ciepła, z założenia ma być bezobsługowe, na chwilę obecną mieszkają tam starsze osoby. Osobiście gdybym tam mieszkał wybrałbym drewno.

 

I koncepcja zakłada PC powietrze-woda + piec gazowy, piec gazowy w okresach gdy sprawność pompy spadnie do progu opłacalności gazu. Minus takiego rozwiązania to sprawność pompy w taryfie g12, a właściwie opłacalności akumulacji energi cieplnej. Mam gdzie postawić zasobniki powiedzmy o pojemności 5 m^3 ~ 50 kW przy ΔT 10 °C

 

II gruntowa pompa ciepła, stały COP, w połączeniu z taryfą g12 większa sprawność przy ładowaniu zasobników. Minusem kosztowne dolne źródło, brak możliwości wykonania płaskiego kolektora. Nie robiłem jeszcze badań geo. Na plus przemawia podmokły grunt lustro wody wiosna na poziomie 1 m.

 

III pelet z dużym zasobnikiem.

 

IV Piec na drewno o wysokiej sprawności + bardzo duża akumulacja ciepła + dodatkowe źródło bezobsługowe np. piec gazowy. Do drewna posiadam stały dostęp, te rozwiązanie wymagało by często pomocy osób 3.

 

Nie liczyłem jeszcze finalnie kosztów eksploatacji, chodź liczenie na kolejne lata jest mocno teoretyczne uwzględniając sytuacje na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planując tak kompleksową modernizację powinieneś zrobić fachowe wyliczenie zapotrzebowania na ciepło. 28MWh nie pasuje do współczesnych standardów ocieplenia. No, chyba że sporo ludzi mieszka i wyliczenie obejmuje teź CWU. Będąc na etapie planowania/projektowania, to w przypadku pompy ciepła warto rozpatrzyć pogrubienie wylewek podłogowych i przekazanie im funkcji magazynowania energii, zamiast buforów wodnych. Tyle że w już stojącym domu nie zawsze można zaszaleć. Nadproża i wysokość do sufitów mam na myśli, żeby sobie chatki hobbita nie zrobić. Z kolei pomysł z kotłem na własne drewno i buforami wodnymi jest wart zainteresowania. Odpowiednio duży bufor i kocioł mógł by pozwolić na palenie raz na kilka dni, raz na tydzień. Do tego bateria kolektorów wodnych na dach i pół roku ciepło od słoneczka masz gratis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie roczne po modernizacji szacuję na ok 28 MWh.

 

To ile masz przed termomodernizacją?

Czy może liczysz na cieplowlasciwie?

Bez porządnego policzenia kWh nie dokonasz racjonalnego wyboru.

 

Mam gdzie postawić zasobniki powiedzmy o pojemności 5 m^3 ~ 50 kW przy ΔT 10 °C

 

A masz go jak wstawić? Podłoga go wytrzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

Planując tak kompleksową modernizację powinieneś zrobić fachowe wyliczenie zapotrzebowania na ciepło. 28MWh nie pasuje do współczesnych standardów ocieplenia. [/QUOT

Jak najbardziej zgadzam OZC przydało by się fachowe. Podane zapotrzebowanie jest oparte na mocnych uproszczeniach przewiduję CWO dla 2-3 osób

Posadzkę na parterze planuję skuć, jest niezaizolowana, tutaj można pomyśleć nad akumulacją. Natomiast na Ip będzie to utrudnione, na IIp raczej niemożliwe.

 

 

Wykonać OZC i wybrać kocioł na drewno (np zgazowujacy) plus wielki bufor wodny). Wykonać termomodernizację. Inaczej zginiesz.

Obecne ceny energii nie zachęcają do systemów opartych na gazie i prądzie. Tylko właśnie ktoś by musiał palić tym drewnem, natomiast ja musiałbym je przygotować i przetransportować ok 50 km.

 

To ile masz przed termomodernizacją?

Czy może liczysz na cieplowlasciwie?

Bez porządnego policzenia kWh nie dokonasz racjonalnego wyboru.

 

A masz go jak wstawić? Podłoga go wytrzyma?

Ciężko mi powiedzieć, po opale licząc średnia z kilku lat grubo powyżej 60 MWh i to nie wszystkie piętra są dogrzane obecnie...

 

Nie znałem akurat z ciekawości wpisałem dane, przy mocno optymalnych założeniach 19 MWh na CO, 5 MWh CO. Takie mocno zgrubne te wyliczenia.

Niestety dom obarczony wieloma mostami cieplnymi, np. okręcony balkonami na 2 kondygnacjach. Nieregularny kształt, wcięty a słupy ciężkie do zaizolowania pełnią rolę nośnych.

 

Co do buforów korzystając z obecnej kotłowni, która do potrzeb ogrzewania grawitacyjnego jest niżej niż grunt mam duże możliwości. W przypadku bufora wysokotemperaturowego mogę wstawić wysoki na ~3m aby uzyskać jak najlepszy rozkład temperatur, posadzka raczej nie będzie stanowiła problemu. W przypadku niskotemperaturowych zdecydowałbym się bardziej na zasobniki rozłożone po kotłowni, abym mógł je przykryć podłogą na stelażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to niskie, czy wysokie temperatury, staraj się zrobić jeden duży bufor. Łatwiej to ogacić, mniejsze straty cieplne i mniej połączeń rurowych. Po prostu taniej wyjdzie, nawet jeśli nie ma dostępnego gotowca i trzeba robić na zamówienie. Wiem co piszę, bo sam składałem trzy zbiorniki w jeden bufor. Masakra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne ceny energii nie zachęcają do systemów opartych na gazie i prądzie. Tylko właśnie ktoś by musiał palić tym drewnem, natomiast ja musiałbym je przygotować i przetransportować ok 50 km.

To albo wygoda albo niskie koszty. 50 km to tuż obok dla samochodu, nie przesadzaj. Jest tu na forum kilka wątków o kotłach zgazowujacych drewno. Mają wielką moc, dużą komorę na drewno, więc z odpowiednim buforem być może wystarczy ładować drewnem raz na dobę. Niestety będzie go szło bardzo dużo i na to trzeba mieć mieć miejsce na działce. Co do węgla, to widać jak jest, ceny z kosmosu, słaba dostępność, a potem szuflowanie i popiół, pył wszędzie w kotłowni. Jaki masz wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Raczej się zdecyduję na drewno. Obecnie zainteresiwałem się programem czyste powietrze. Czy jest możliwość wzięcia dotacji np. Na kocioł zagazowujący drewno, a że własnych środków w późniejszym okresie dołożenia alternatywnego źródła ciepła w postaci kotła gazowego lub PC? Oczywiście przed upływem 5 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej się zdecyduję na drewno. Obecnie zainteresiwałem się programem czyste powietrze. Czy jest możliwość wzięcia dotacji np. Na kocioł zagazowujący drewno

Nawet o podwyższonym poziomie dofinansowania - od 03 stycznia nawet 136 tyś.

Powierzchnia domu to 290 m^2 w zabudowie 2 piętrowej.

Obecna CO to grawitacyjna z górnym rozdziałem.

Grawitacja to najlepsze co może być w aktualnych niepewnych czasach. Dobry kocioł zgazowujący 26 kW z buforem 1000L (reszta w grzejnikach) + instalacja dająca możliwość pracy na grawitacji w razie braku zasilania + dobre sterowanie różnicowe z dwoma siłownikami i panelem pokojowym (dotacja) + zestaw pelletowy o mocy 26 kW (brak dotacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...