Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ujemne ceny energii


Ratpaw

Recommended Posts

A mogę PV po roku oddać? Nie ma sensu patrzenie na chwilowe ceny energii gdy instalacja ma się zwracać kilkanaście lat.

Dzisiejsze ceny to łupienie odbiorców, bo są kilkakrotnie wyższe, niż rynkowa cena energii.

 

Nadal naiwnie wierzysz, że te ceny znacząco spadną ??

No, ale o się dziwić, kiedyś wierzyłeś Sasinowi, kiedy ten mówił, że ceny nie wzrosną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 778
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesteś chędożony przez ZE lżej niż przed netmeteringiem i twierdzisz, że teraz to Ty chędożysz ZE. Może pokaż wyciąg z konta i udowodnij czarno na białym, że zakład energetyczny przelewa Ci kasę za energię elektryczną.

 

Instalacja może się spłacić bez jednego przelewu z ZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopoki nie ma rynku energii w rekach prywatnych to nic sie nie stanie dobrego dla konsumentow, doją nas aż miło i nie zanosi się by popuszczali pasa. Nawet elektrownia jądorwa tego nie uratuje bo w miejse jej będą wygaszać elektrownie węglowe.

Nie ma nadwyżki w produkcji energii w okresie kiedy nie działa OZE.

EJ nie ma, a węglówki muszą wygasić.

Nie wygląda to dobrze.

A po wyborach się okaże, że jak to może być, że nie jest opodatkowane z 50%.

Oczywiście zapomną powiedzieć, że 20% już leci, plus to co się nie wykorzysta.

Kasę na pv można było przewalić w inny sposób. Ktoś kto poszedł jednak w kierunku pv, zyskał, jakby nie patrzeć.

Przecież samochód po wyjeździe z salonu traci z 10% wartości. Więc tutaj mówiąc o zwrocie, zapomniany, że wszystko traci mniej lub bardziej .

A tutaj tylko zyskujemy.

Najwięcej oczywiście mają do powiedzenia ci, którzy nie załapali się na stare zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen ma swój łeb i w niektórych tematach mądrze mówi, ale jak się zaprze na swoim to bardziej niż św. Piotr.

 

Tego nie podważam. Sporo sie z nin zgadzam

 

Tylko jego teorie mają uzasadnienie jak prąd miał po 40gr . Wtedy faktycznie PV miało średni sens przy kilku tysiącach kWh...

Dlatego poczekajmy na jego rachunki za cały 2023r bo to co wkleił tyczy się roku 2020 :)

Wtedy mało kto sie przejmował cenami energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że autokonsumpcja jest najlepszym, co z PV da się wyciągnąć.

No i jak z monetami/banknotami - jest anonimowa. Nikt nie wie co zasilasz.

Lepsze by było pełne offgrid, ale to trudno osiągnąć bez sporych nakładów.

 

Adam M.

 

no trudno...

zwłaszcza kiedy aktualnie jesteśmy w trakcie boomu na magazyny... instalatorzy już nawet nie wiedzą ile kasować.

Dla przykładu dostałem ofertę na rozbudowę mojej instalacji na kwotę 48tyś A w skład wchodził 2 x TurboEnergy 2,4kWh i MPPT Victron 450/100-Tri i 14 paneli 410W ... .

bez zgłoszeń i jakiś wszystko przygotowane do podłączenia.

W dodatku mości ekipa (swoją drogą jeden z głównych dystrybutorów Victron na Polskę) Twierdzi, że moje magazyny nie połączą się z Pylontech. Co jest nie prawdą. Więc tym bardziej... Dramat. Człowiek musi wszystko SAM ogarniać, bo będą Cie strzyc, że hoo hoo.

 

A jak poszuka się samemu... to wyjdzie połowa z tego. A przecież i tak ktoś na mnie zarobi.

np. Na eBay.de można dostać Victron SmartSolar mmpt 450/100 za mniej niż 1000e a US2000C 2,4kWh za 692e szt. (za tyle dokupiłem) Niemiaszki mają 0% vat dla użytku domowego . Ale to biedny kraj jest, nie to co Polska. Musimy ich wspierać.

 

Oczywiście nie są to najtańsze rozwiązania a'la Kaizen. Za to są to bardzo dobre rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wierzysz w reklamy typu "kupisz dwie sztuki, trzecia za darmo"? Czysty zysk ;)

 

To nie jest kwestia wiary, tylko kalkulacji. Gdy potrzebujesz trzech lub więcej, to zakup raczej będzie opłacalny.

Podobnie w kwestii fotowoltaiki. Popatrz na gospodarstwo domowe nie jak na handlowca pietruszką, ale jako na firmę utrzymującą się na rynku. Ma przychody i różne koszty własne. FV to wydatek, który ma w przyszłości obniżać koszta, Więc ...

 

P.S. Trolujesz, czy tak na serio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuka rozwiązania pod siebie.

Chce tam jakiś magazyn,.ale marzy mu się elektryk, który ma być także magazynem.

Jeśli się mylę, to proszę mnie sprostować.

 

Oj... szybko nie znajdzie. Pomimo szumnych obiegnic V2X spadło do marginesu.

VW coś tam obiecuje... ale obwarowane jest to limitem transferu energii. Wygląda na usługę abonamentową.

Hyundai i Kia oferują ale na poziomie 2kWh, przynajmniej limitu brak.

Tesla... coś tam obiecywała na początku. Ale... temat ucichł i niby byli gotowi a nic nie wprowadzono.

Rivian coś tam ma....

Ford... też coś obiecywał zwłaszcza przy F150...

Inne... nie wiem na jakim są etapie... ale coś cicho. Temat bardzo dobry ale ucichł.

Komu to na rękę? Muszą wykminić mechanizm jak by to ugryźć aby było to dochodowe ;) dlatego mamy ciszę.

 

Więc ... sobie poczeka... tak jak z PV, dobry moment może nie nadejść. A jak nadejdzie... to szybko zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było zakładać w odpowiednim momencie, wtedy by się zwracała kilkadziesiąt miesięcy, a nie kilkanaście lat.

 

Czyli kiedy? Wtedy co miałem prąd po 0gr/kWh w taniej strefie?

 

Kaizen, juz Ci pisano wielokrotnie, przespałeś moment na PV i teraz kluczysz :)

 

Jak dotąd prawdopodobnie najlepszy moment byłby na samym początku net-meteringu, gdy skup bywał w miesiącach z dużą produkcją po ponad złotówkę. Ale za to PV pozbawiało dopłaty do ogrzewania prądem, co z nawiązką zjadało "dobry moment".

 

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

2. W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.

 

Na wiosnę tego roku może i by był lepszy - ale znowu RCEm padły na twarz.

 

Więc jak dotąd nie było dobrego momentu. Ale kaskę mam, więc jak uznam, że dobry moment jest - to PV wyląduje na wiacie (nie na domu - ryzyka pożaru nad sypialnią nie chcę).

 

Ceny energii nie są chwilowe.

 

Jeszcze nie. Ale będą. Skupu kWh już zaraz. Pewnie niedługo potem sprzedaży.

 

Anomalią natomiast jest, że cena, jaką dostaje zakład energetyczny i to od konsumenta za sam prąd jest znacząco wyższa, niż RCEm

 

attachment.php?attachmentid=462825

attachment.php?attachmentid=465644

 

Porównaj zeszły rok - tam nawet w drogiej strefie prąd dla konsumenta był znacznie tańszy, od RCEm.

 

W innym temacie udowadniał mi jakie to ciężkie pieniądze zaoszczędził dzięki Aliexpress a teraz nagle jest to niewłaściwe :)

 

Mi poprawia kupienie tanio. A nie psychiczne poczucie, że mam lepszy prąd, bo z PV.

RCEm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że w nocy instalacja fotowoltaiczna nie działa.

 

Dzisiaj wstałem wyjątkowo wcześnie jak na wakacje. Chwilę po ósmej, bo zapomniałem wystawić śmieci które dzisiaj mi odbierali. Pobliskie instalacje pracowały już od trzech godzin.

Ale jakie to ma znaczenie? Że niby jak nie śpię, to pożar niegroźny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kiedy? Wtedy co miałem prąd po 0gr/kWh w taniej strefie?

 

 

 

Jak dotąd prawdopodobnie najlepszy moment byłby na samym początku net-meteringu, gdy skup bywał w miesiącach z dużą produkcją po ponad złotówkę. Ale za to PV pozbawiało dopłaty do ogrzewania prądem, co z nawiązką zjadało "dobry moment".

 

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

2. W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.

 

Na wiosnę tego roku może i by był lepszy - ale znowu RCEm padły na twarz.

 

Więc jak dotąd nie było dobrego momentu. Ale kaskę mam, więc jak uznam, że dobry moment jest - to PV wyląduje na wiacie (nie na domu - ryzyka pożaru nad sypialnią nie chcę).

 

Przestań przedsatwiać kolejny raz bezsensowne tabeli jaki były ceny RCEm.

To jest historia a należy patrzeć na to co się będzie z cenami prądu działo w przyszłości.

 

 

Jeszcze nie. Ale będą. Skupu kWh już zaraz. Pewnie niedługo potem sprzedaży.

 

Anomalią natomiast jest, że cena, jaką dostaje zakład energetyczny i to od konsumenta za sam prąd jest znacząco wyższa, niż RCEm

 

attachment.php?attachmentid=462825

attachment.php?attachmentid=465644

 

Porównaj zeszły rok - tam nawet w drogiej strefie prąd dla konsumenta był znacznie tańszy, od RCEm.

 

 

 

Mi poprawia kupienie tanio. A nie psychiczne poczucie, że mam lepszy prąd, bo z PV.

 

W natłoku płodzenia kolejnych bezsensownych postów pomyliłeś net-metering z net-bilingiem. :)

Dobry moment to już był.

Jak dotąd to najlepszy czas to był czas net-meteringu.

Wtedy pisałeś, że się nie opłaca, że pożar, spadek wydajności, gradobicia, utylizacja i inne mniej czy trochę bardziej niż mniej wiarygodne opowiastki.

Humor poprawia Tobie kupowanie tanio.

To przegapiłeś moment taniego montażu PV i otrzymywanie "darmowego" prądu (po wyłożeniu kasy na PV).

Może kupowanie taniego prądu przynosi Tobie więcej satysfakcji niż otrzymywanie "darmowego" prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wstałem wyjątkowo wcześnie jak na wakacje. Chwilę po ósmej, bo zapomniałem wystawić śmieci które dzisiaj mi odbierali. Pobliskie instalacje pracowały już od trzech godzin.

Ale jakie to ma znaczenie? Że niby jak nie śpię, to pożar niegroźny?

Tylko jak popatrzysz na poranny wykres pracy takiej instalacji, to rano prędzej bateria od smartfona Cię zaatakuje. ;)

 

Chyba działa tylko nie produkuje?

Może się nocą palić. :)

:)

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...